7.
A fák lombja harmatvíztől csillogott, ragyogott a kora reggeli napkorong, amikor a gépkocsivezető jelentkezett a szálloda portáján.
– Fritz Kolbe úrért jöttem. A portás vette a telefont.
– Jó reggelt kívánok. Megérkezett a gépkocsivezető.
Pár perc múlva sportos öltözetben Kolbe, mögötte Lizett-tel, kilépett a liftből.
– Pálinkás úr küldte? – kérdezte a hallban katonásan álló férfit.
– Igen.
– Vezetett már Volkswagent?
– Vezettem én már mindenfélét, uram.
– Akkor, oké.
A gépkocsivezető valóban szakavatott mozdulattal indított.
A bükki kirándulások megkedveltetésére az útikalauzok csak megközelítő igazsággal tolmácsolják a valóságot. A Felnémeti városrészt elhagyva, a 25-ös főúton néhány kilométer után összeszűkül az Eger-patak völgye. Balról a Pirittyótető oldalából itt folyik be az Almár-patak az Eger-patak vizébe és innen a forrás felé több kilométeres darabon annyira összeszűkül a völgy, hogy alig fér el benne az északi irányba tartó országút. Szarvaskő közelében hangulatos környezetben áll a Tardos fogadó.
Nyolc órakor még ritka itt a vendég. Igaz, hogy Temesi Pál, nem számított vendégnek. Megszokott asztalához ült, a konyhabejárati ajtó közelében. A felszolgálók is, ha nem volt vendég és idejük engedte, ide telepedtek le újságot olvasni. Temesi Pál a fogadó ráérős vezetőjével beszélgetett.
– Mit főzöl ma a vendégeknek?
Temesi Pál nem volt hivatásos szakács, de főzőművészetének a szakmabeliek között, sőt az országhatáron kívül is híre volt. Aki megkóstolta mesterműveit, annak soha nem érzett ízek és illatok, aromák élvezetében volt része. A fogadó vezetőszakácsa is jól főzött, de Temesi Pál tudománya mellett kezdőnek érezte magát.
Temesi Pálnak nem volt gond egy menü összeállítása, mégis kitért a válasz elől.
– Majd a vendégek eldöntik – mondta. – Választásra bő a lehetőség. Pálinkás Bálint engedélyt adott egy vadmalac és egy őz kilövésére. Úgy mondta, hogy mindenben válogathatnak a vendégek. Fürj, fogoly, fácán, pisztráng, minden lehet műsoron, amit akarnak.
– Nofene – mondta a fogadós. – Mifélék ezek a kivételezettek?
– Két külföldi. Az egyik nő, de nem a vendég felesége. Valami művésznő. Pálinkás mondta, hogy művésznőnek szólítsam.
Beszélgetésüket a gépkocsivezető szakította meg. Otthonosan ment Temesiék asztalához.
– Megjöttünk – mondta.
– Nem jöttök be? – kérdezte Temesi.
– Nem úgy néz ki – felelte. – Kérdezték, hogy ismerlek-e és beküldtek érted.
A fogadó vezetője megkérdezte:
– Mifélék?
– Külföldiek, de tökéletesen beszélnek magyarul. Egymás között németül csevegtek. Pálinkásnak valami külföldi vendége a pipijével.
. Marha klassz a spiné. Voltunk az egri strandon. Olyan teste van, öregem, mint a márvány. Fehér és kemény. A fogadós szellemes akart lenni:
– Lehet, hogy Michelangelo faragta? – Jó üzletember volt. Értett a vendégek szimpátiájának megnyeréséhez… Palikám, hívd be őket. Mondd, hogy a vendégeim. Add be nekik, hogy Pálinkás Bálint rendelkezett így.
A feladatra a gépkocsivezető vállalkozott.
Kolbét kellemesen érintette a meghívás. Ügyfele figyelmességét látta rendezésben.
A sötétbarna gerendaácsolattal díszített étterem nyomasztó volt a nappali félhomályban. Este a gyertyafények világítása tette igazából barátságossá és hangulatossá. A Bükk vadregényes környezetében a fogadó berendezésén a környékbeli népművészet motívumai látszottak. A bejárattal szemben, a háttérben búbos kemence ücsörgött, mint egy nyakát behúzó öreganyó, felvidéki szőttes darabokkal beterítve. Ülőkéjén kikészített szép őzbőrök. A fogadós a búbos közelébe terelte a vendégeket.
Innen nem lehetett észrevenni azt a fiatalembert, aki elvonultan, az egyik megvilágítatlan szögletben ette sült szalonnás, egyszerű reggelijét, teával. A kinti világosságról érkezők az éttermet nagyon sötétnek érezték, de fokozatosan hozzászokott szemük a félhomályhoz.
– Ha szabad ajánlanom – udvariaskodott a fogadó vezetője –, kóstoljanak meg egy különleges eperpálinkát. Valódi főzet, nem gyári készítmény.
Kolbe elhárította az ajánlatot:
– Köszönöm, nem vagyunk alkoholfogyasztók. Lizett azonban pajkosan ellentmondott. .
– Én szívesen megkóstolom.
Kolbe kényszeredetten engedett. A fogadós a választékot fitogtatta.
– Önnek, művésznő, egészen mást, női ízlésnek valót ajánlanék.
Kolbe most érzékelte, hogy a társaság cselekvésének meghatározója lehet.
– Éspedig? – érdeklődött.
– Rumos áfonyaszörpöt vagy kökénylikőrt. Ezek mind Temesi Pál barátom specialitásai. Ó, de figyelmetlen vagyok. Engedjék meg, hogy bemutassam. Biztos vagyok benne, hogy az önök részére készített vadászmeglepetését ezzel még nem fogom csorbítani.
Temesi Pál szerényen, udvarias mosollyal biccentette meg fejét. Ahogy ott állt finoman deresedő halántékával az asztal előtt, szimpatikusnak tűnt Lizett előtt.
– Örülök, hogy megismerhetjük Temesi úr.
Kolbe el akarta kerülni, hogy Lizett többet igyon a kelleténél, mert olyankor nehéz volt féken tartani.
– Talán az áfonyaszörp jobb lenne – indítványozta, de Lizett leintette. Mosolygott és kedveskedett, hogy ne vonja magára Kolbe haragját. – Nem, ne akarja, kedves barátom. Ne féljen, nem árt meg. A hegyi levegő hamar kiviszi belőlem. Én az eperpálinkát szeretném megkóstolni. Gyermekkoromban hallottam, hogy orvosságnak is jó. Abból hozzon, uram, de nagyon keveset. – Ujjával mutatta, hogy mennyit. – Egy ujjnyit, egy icipici ujjnyit. A fogadós rafináltan meghajolt.
– Kívánsága parancs, hölgyem. Egy icipici ujjnyit, egy széles vizespohárban!
. Nem messze tőlük rövid szoknyás, fehér csipkekötényes leány várakozott, akinek a fogadós továbbadta a rendelést.
– A kedves vendégek reggeliztek már?
Temesi Pál közbeintve szólni akart, de nem tudott. A fogadós szóáradata megakadályozta.
– Igen, igen… önök ma Temesi Pál barátom vendégei. Azt is tudom, hogy az öreg Gundelnak is nehéz dolga lenne túltenni rajta. Higgyék el, kedves vendégeim, ez a derék férfiú egy szerény fajankó – Temesi felé fordult. – Ugye nem sértelek meg ezzel? Ma már Luzernben vagy Koppenhágában milliomos üzletember lehetne, ha nem ilyen ügyetlen. Láthatják, még én sem engedem érvényesülni! – nevetett.
Kolbét hidegen hagyta a dicsekvő tájékoztatás. Lizettet viszont szórakoztatta. A gépkocsivezető eltűnt a konyhaajtó mögött. Tudta, hogy a vendégek már itt maradnak egy ideig. A fogadós értette a módját, hogyan kell a vendégeket leültetni. Bizonygatva folytatta:
– Kedves művésznő, majd vallassa ki Temesi barátomat a tudományáról. Gondolom önnek sikere lesz. Én eddig hiába próbáltam. -A fogadós tisztelettudóan, de folyton beszélt.
Intézkedett, irányította az alkalmazottakat, akik egyre-másra jelentek meg mellette. Az eperpálinkát valóban öblös kristálypohárban hozták. A fogadós vette le a tálcáról. Lizett poharát színészi mozdulattal a fény felé tartotta és vizsgálgatta.
– Katikám – mondta a tálcát tartó felszolgáló kislánynak –, a művésznő kívánsága egy ujjnyi volt. Ez nincs egy ujjnyi, légy szíves…
Kolbe félbeszakította:
– Tökéletesen elég lesz… Lizett tiltakozott.
– Nem… nem… kedves Kolbe… A fogadós intett a tálcát tartó leánynak, hogy menjen.
Lizett tiltakozása nem tetszett Kolbénak. A nő ezt azonnal észrevette és megelőzte. Művészi érzékkel hárította el a férfi részéről ráleselkedő veszélyt.
– Hallgatva a maga bölcs tanácsára – mondta –, a mértéket egy icipici ujjnyiban határoztuk meg. De az valóban nem volt egy ujjnyi, csak egy icipici…
Az érvelést megmosolyogták.
Amíg a társaság figyelmét a fogadós bőbeszédűsége kötötte le, az elvonultan reggeliző vendég az étteremből észrevétlenül távozott. A fogadó környéke, a sziklás begyek és napsugártól megtűzdelt fák, csendes pihenőhely volt. Az autóparkolót az épület melletti étteremből nem lehetett látni. A szőke fiatalember fürgén a Volkswagenhez ment, és valamit matatott rajta.
Kolbe indulni akart. Elismerően nyugtázta a kedves fogadtatást, s kijelentette, hogy legközelebb sem fogja elkerülni a fogadót.
Lizett is lelkendezve dicsérte az italt:
– Számítson rá, uram, hogy legközelebb egy icipici kétujjnyit fogok kérni. Ennyit… – mutatta jobb keze mutató és hüvelykujjával, hogy az icipici kétujjnyi egy félpohár lesz legközelebb.
Kikísérve a vendégeket, a fogadós meglepetten vette észre, hogy a homályban reggeliző vendég meglépett. Nem tudta visszatartani hirtelen fellobbanó haragját:
– Ez az átkozott germán, hát nem meglógott? Az isten nyila üssön az ilyen éhenkórász turistákba! – Az imént még kedveskedő, udvarias fogadós most szikrázó szemekkel, vissza nem tartott indulattal mérgelődött. Nem lehetett mosoly nélkül megállni, ahogy kivörösödő arccal magyarázta Lizettnek.
– Képzelje, művésznő, amíg én magukkal voltam elfoglalva, addig az a vendég, aki a sarokban ült, megreggelizett, és fizetés nélkül elillant. Láttam én már az első percben, hogy a Varsói Szerződés tagállamaihoz tartozó gyengepénzű pasas. De hát, kedves művésznő, tudja, amikor a vendég belép, a jó fogadós nem tesz különbséget gazdag és csóró között.
– Kolbe meglepődött, hogy rajtuk kívül más is volt az étteremben. Arra pedig mindig vigyázott, hogy mindenről tudjon, ami körötte történik.
– Ne bosszankodjék – mondta –, majd én rendezem a számláját. Ha találkozom vele, fülénél fogva hozom ide vissza. Hogy nézett ki az a vendég?
Ebben a pillanatban feltűnt a magas, szőke, szemtelenül mosolygó fiatalember. A parkoló helyet messziről elkerülve, távolról közeledett a fogadóhoz, egyenesen hozzájuk tartva.
A fogadósban megakadt a szó, amikor nyilvánvalóvá lett, hogy a vendégről elhamarkodta a véleményét.
Kolbe nem akart hinni a szemének: a tegnap esti táncpartner!
A fiatalember közelükbe érve fejével Kolbe felé biccentett, majd széles mosollyal, odaköszönt Lizettnek.
– Jó reggelt, művésznő. El sem hiszi, mekkora öröm, hogy ilyen korán reggel láthatom.
– Jó reggelt – mondta nem kevésbé meglepetten Lizett. Kolbe bosszúsan szólt az idegenre.
– Uram, nem hiszem, hogy a művésznő felhatalmazta volna erre a bizalmaskodásra.
Lizett villámhárítónak jelentkezett.
– Hagyja, Fritz. Fiatal, nevelhetetlen és javíthatatlan. De mégis köszönettel tartozunk neki, hogy tegnap este ugrabugrált maga helyett. Kolbe elindult az autóhoz, otthagyva a fiatal férfit, aki hódító mosollyal bámult Lizettre, mit sem törődve Kolbe haragjával.
A fogadós búcsúzás közben bizalmasan súgta oda Temesinek:
– Palikám, ez a nő valóban pompás! Ragyogó példány! És egy fedél alatt leszel vele ma éjszaka. Irigyellek!
Temesi kényelmetlennek érezte a bizalmas suttogást.
– Jó, jó – mondta, csak hogy mondjon valamit.
– Vedd észre, te szamár! Nem látod, hogy dobja a paliját? Beszálltak a kocsiba, Kolbéék hátra ültek, Temesi a vezető mellé telepedett.
A gépkocsivezető a jól ismert úton is óvatosan hajtott. Az aszfaltról letérve, köves út vezetett tovább. Egy erdei bejáratot lelakatolt sorompóval zárt le az erdőgazdaság. A lakatkulcs Temesi Pálnál volt. Az erdő fáinak lombja között csak néhol furakodott át az erősen sugárzó napfény. A párás levegőben a napsugár csillogó mázzal vonta a fák mohás törzsét, a bokrok sűrű lombját. Gyér vizű patakocska mellett vezetett az út. Néhol a mélyedések felduzzasztottak a vizet. A patakocska az úttól pajkosan eltávolodott, majd ismét visszatért. A mederbe dőlt fahasábokon vagy a folyás útját álló köveken szökellve bukott át a csillogó kristályvíz.
Facölöpökkel, dróthálóval kerített kőházhoz értek. Ajtaja-ablaka tárva volt.
Lizett felvillanyozva ugrott ki a hátsó ülésről. Szoknyáját térdig felhúzta, mintha a patakon kellene átkelnie, és a házhoz futott.
– Lakik itt valaki? – kérdezte a gépkocsivezetőtől, aki otthonosan mozgott. Helyette Temesi Pál válaszolt.
– Nem, művésznő, itt senki sem lakik.
– És mindig így nyitva van? Ebben az elhagyott vadonban? Temesi megnyugtatta:
– Én jártam itt kora reggel. Vadászni jöttem, hogy legyen valami a konyhára. Nyitva hagytam mindent, mert hetek óta nem volt szellőztetve. Nem jár erre csak a madár, meg az olyan jobb emberek, mint mi.
Temesi Pál pompás, előre elkészített tízóraival remekelt. Lizett gyerekesen lelkendezett:
– Tardoson még azt hittem nagyzol a fogadós… Ugye elmeséli nekem, hogy maga miért, elnézést, de a fogadós mondta így, szóval hogy miért fajankó? És miért nem milliomos?
Temesi vonakodott belekezdeni, de Lizett olyan szépen kérte, hogy végül is kőtélnek állt, és elmondta, hogy valamikor Pálinkás Bálint dán vendége töltött pár napot ebben a vadászházban. A vendég egy koppenhágai étterem tulajdonosa volt, és annyira ízlett neki Temesi főztje, hogy töviről hegyire kivallatta tudományáról, ételspecialitásairól.
– Maga nem is főzőművész, hanem egyenesen ételvarázsló… – mondta és ajánlatot tett, hogy vállalja el koppenhágai éttermének vezetését, ahol csak kivételezett vendégek fordulnak meg. Különleges célú rendezvények és fogadások alkalmával lett volna jövedelmezően hasznos Temesi Pál tudománya. A kilátásba helyezett díjazás mellett Temesinek egy év után saját étterem megnyitására is módja lett volna, mégsem vállalta a rövid szerződéses időre sem. Ételkülönlegességek bemutatására kérte fel a luzerni magyar étterem vezetője is, akinél nyugati vadásztársaságok rendszeresen tartottak összejövetelt, banketteket.
– És maga nem vállalta egyiket sem? – csodálkozott Lizett a hallottakon.
Temesi fanyar mosollyal válaszolt:
– Alkalmatlan vagyok én, művésznő, az üzletre. A rafinériára. Én csak a főzéshez értek. Meg aztán a nagyvárosban hol van erdő? És én nagyon szeretem az erdőt!
Lizettnek egyre szimpatikusabb volt Temesi. Kevésszavúsága, szolidsága, csendessége más volt, mint a körülötte sündörgő férfiak társasága. A férfi tartózkodásában Lizett visszafojtott érzelmeket sejtett.
Kolbe a gépkocsivezetővel tíz óra után tovább utazott.
– Késő délután jövünk vissza – mondta. – Remélem, addig jól meglesznek egymagukban. Kedves Lizett, figyelje meg alaposan, hogy főz egy művész. Hátha később maga is hasznát veszi…
Kolbénak jó szeme volt, Lizett apró felcsillanásaiból, váratlan oda-pillantásaiból mindjárt észrevette, hogy Temesi egyáltalán nem közömbös előtte. Már megszokta Lizett kacérkodásait, nem tulajdonított fontosságot nekik, Lizettet pedig szórakoztatta ez a cél nélküli játék. De Kolbe azt is tudta a nőről, hogy mindig szerette és akarta az akár kis, akár nagy sikereket, anélkül, hogy többet kívánt volna. Lizett egyáltalán nem volt érzéki, érzelmekre vágyó és szenvedélyekre kíváncsi nő. Annak ellenére, hogy remekbeszabott teste volt, az ágyban vajmi keveset ért. Kolbe mondta meg neki először, de Lizett is sejtette, mert a legtöbben az első egy-két éjszaka után elhagyták. Tulajdonképpen Lizett nem élvezte és nem is kívánta a szexuális kapcsolatot. Nem értette, de nem is érdekelte túlságosan, hogy miért bolondulnak érte a férfiak, miért áldoznának anyagiakat is bizalmas kapcsolatáért. Ezért a lehető leghosszabb ideig bolondította a férfiakat, hogy az együttlétre, ha már muszáj, minél később kerüljön sor. Tetszett neki, ha kívánják, ha küzdenek a kegyeiéit, de jobban élvezte a taktikát, amellyel elérte a férfiak ostromát, és szórakozást, gyönyört okozott neki a játékos ellenállás.
Kolbéval is így kezdődött, de Kolbe is hamar feladta Lizett birtoklását, kielégítette a nő feletti uralkodás. Lizett csak Kolbe kívánságára s az üzlet érdekében vállalta a férfiak által oly nagyra tartott alkalmi liesonokat, nem talált bennük semmi jót. De nem volt ellene, ha egy szimpatikus, kedves partnerrel, érzelemmel párosuló szexuális kapcsolat született.
Kolbe jól ismerte Lizett érzéki ürességét. Mindig kárörvendő mosollyal kísérte a férfiak törtetesét, amellyel Lizett kegyeire pályáztak. De ha azt tapasztalta, hogy valaki mégis közelebb férkőzött Lizetthez, és Lizett kötődését is észrevette, egyrészt büszkeségből igyekezett gátat vetni, megakadályozni a kapcsolat elmélyülését, másrészt attól tartott, hogy Lizett akkor megszűnik számára az a figura lenni, akit eddig is sikerrel alkalmazott üzleti ügyeiben.
Lizett és Temesi magukra maradtak. A nő végigjárta a vadászház szobáit, megcsodálta a faragott, rusztikusán egyszerű bútorokat, a falra aggatott trófeákat, s közben alaposan méregette a nyomában lépkedő férfit. Mi tagadás, egyre jobban tetszett neki. Lizett mindig vonzódott a nála idősebb férfiakhoz, amolyan apakomplexus lehetett ez nála, és most bőven játszhatott ezzel az érzéssel, hiszen Temesi Pál ötven körül járhatott, sötét haja két oldalt enyhén fehéredett, széltől, naptól egészséges barnára sült arcából kék, tiszta szem nézett rá, és amikor mosolygott, fehéren villant elő egészséges fogsora. Még valamit érzett Temesiben: mélységes erőt, bölcs nyugalmat, amely messze-messze elütött azoktól a férfiaktól, akik eddig körülvették.
A házzal való ismerkedés végén Lizett, mintha mellékesen kérdezné, odafordult Temesihez:
– Maga egyedül él? Sóhaj is volt, tény is:
– Igen.
– Nők?
Lizett úgy vélte, hogy a férfi csaknem belepirul a kérdésbe.
– Fontos?
– Nem. Egyáltalán nem fontos. Csak nehezen tudom elképzelni, hogy egy ilyen mutatós teremtés koronájára ne csimpaszkodjanak az erdei nimfák.
– Kedves… – jegyezte meg Temesi. – Köszönöm… – és, hogy elkerülje a témát, különleges italait kezdte bemutatni.
Lizett végigmustrálta a furcsábbnál furcsább üvegekben színpompázó italokat, aztán azt mondta:
– Tudja mit? Szeretném megkóstolni valamennyit… Ezt az egészet. Mindegyikből egy icipicit – mosolygott, hogy a Tardosi fogadóra emlékeztesse. – Icipicit icipici pohárban. Kíváncsi vagyok, mi szunnyad ezekben a titokzatos üvegekben.
Valamennyi Temesi Pál készítménye volt, párlattal alkotott likőrök, szörpök. Lizett válogatás nélkül kortyolta a somlikőrt, az erdeiszederpálinkát, az áfonyaszörpöt.
– Az üvegek közül kimaradt a kínálásból egy narancssárga színű, sűrűnek tetsző folyadék.
– És ez mi?
Temesi nem véletlenül hagyta ki a sorból. Ez volt Pálinkás Bálint csodaitala szexuális doppingszerrel, amit a kiszemelt nővel itatott, ha annak tartózkodása nem volt kedvére. Elzárkózott hát a kínálásától. Lizett azonban nem hagyta.
– Sajnálja tőlem? Talán varázsital?
Temesinek válaszolnia kellett.
– Pezsgős eperbólé. Csak jegelve élvezhető.
Lizett aprót dobbantott.
– Tudni akarom, milyen. Ha nem élvezhető, akkor is… – és kacéran tette hozzá: – Különben sem az italt akarom élvezni…
Temesi elbátortalanodott. Bizonytalanul kérdezte:
– Hanem?
Lizett nem késlekedett. Mélyen a szemébe nézett és azt mondta:
– Magát! – Temesi elképedése kacagásra fakasztotta. – Megijedt? Hallottam ám, mit súgott a fogadós! Ne féljen – bátorította aztán. – Tőlem nem kell félnie, hogy megerőszakolom. – Jóízűen kacagott.
– S, ahogy maga egyre jobban bizonyítja a meglepetésével, azt hiszem, engem sem fenyeget ilyen veszély. Éppen ezért most töltsön.
Temesi szótlanul, megadóan töltött a doppingszerrel fűszerezett folyadékból.
Lizett a kevéske italt, száját nyalogatva, cseppenként itta ki a pohárból. Nem találta különlegesnek. De azt mindenképpen, hogy semmi hatással nincs a férfira. Mások egy ilyen szituációban már régen éltek volna az alkalommal. Temesi azonban csak áll előtte s zavartan nézi azzal a tiszta szemével. Hirtelen mámorosan két tenyerébe fogta a férfi sápadt arcát. Gyengéden, kedveskedve egészen közelről suttogta:
– Szeretném megkóstolni magát is.
Lizett szájon csókolta egymás után többször is. Figyelte, mikor váltódik ki a kellő hatás. De semmi. Semmi viszonzás, semmi vágy.
Gyorsan tennie kell valamit, ha nem akar kényelmetlen helyzetbe kerülve visszavonulni.
– Finom. Ebből még egy cseppet – mondta és érzéki puszit lehelt Temesi szájára. – Így ni. – Aztán játékosra fordította a szót. – Ennyi elég is volt.
Némi bosszúsággal sétált az ajtóhoz. Az ajtóból nézve szép volt az erdő, az előttük csörgedező tiszta vizű patak.
– Kimegyek, megízlelem a patakot is – mondta. Kibújt könnyű kis cipőjéből, s térden felül húzva nyári ruháját, mezítláb lépett a csörgedező vízbe. – Júj! – sikoltott parányit. – Hideg!… Finoman hideg…
Temesi Pál még mindig sápadtan állt. Sehogy sem értette mamlaszságát. Szégyellte magát, hogy ilyen ügyetlenül viselkedett. Hogy ilyen megbocsáthatatlanul utasította vissza Lizett felkínálkozását. Pedig nem volt tapasztalatlan a szerelemben. Az egyetemi évek alatt soha nem hagyta ki a kínálkozó alkalmat. Akkor most miért? Valami elbátortalanította, lenyűgözte. A pompás nő, a hihetetlen alkalom, a látvány, amikor combtőig meztelen lábbal, tapsikolva megy a vízben. Hideg futott végig a bőrén, amelyet hasogató fájdalom kísért. A csók emléke szinte fullasztotta, nyakán vérrel teltek meg az erek.
Lizett a patakban még látszott egy kis távolságon, amint egy keresztbe dőlt farönkre kapaszkodott. Ahogy fellépett, szoknyája alól kivillant picike bugyija. Temesi nem bírta nézni, gyorsan töltött magának a szederpálinkából, s egyszerre lehajtotta. Mikor újra visszament az ajtóhoz, látta, hogy Lizett táncmozdulatokkal szinte lebeg a rét fölött, mint egy gyönyörű és izgalmas pille.
Negyedórába tellett, míg hozzá tudott kezdeni a vacsorához.