12.
Az elhárítótisztnek esze ágában sem volt, hogy az utcákat átfésülje és így bukkanjon esetleg a kocsi nyomára. A Flórián térről egyenesen a Római-partnak vette az irányt. A HÉV-megállónál elfordult a vízparthoz vezető útra. Kisvártatva egy széles kapu tűnt fel a reflektorfényben: a nemzetközi autóskemping bejárata.
A kerítésen belül különféle sátrak, lakókocsik magasodtak a sötétben, majd mindegyik mellett személygépkocsi parkolt. Nem volt telt ház a kempingben.
A fiatalember leállította a motort, és kiszállt a Volgából. A kapuhoz lépett, amely mögött a portás mocorgott. Udvariasan köszöntötte az egyensapkás férfit.
– Helyet akar ilyen későn? – kérdezte amaz.
– Nem ez a szándékom… Magához jöttem.
A portás meghökkent.
– Hozzám?… Ugyan minek? – tudakolta.
– A segítségét szeretném kérni egy életbevágó ügyben…
– Az én segítségemet?
– Igen.
Az egyensapkás férfi beleszimatolt a levegőbe, mert szeszszagot gyanított, de bárhogyan is serénykedett, semmit sem érzett.
– No és mihez kell az én segítségem? – kérdezte gyanakodva.
– Egy vendégük érdekelne engem…
A portás azon nyomban begubózott, majd hivatalos fontoskodással megszólalt:
– Ez a gondnokra tartozik. Én semmiféle választ nem adhatok. Jöjjön vissza reggel, és keresse meg őt. A gondnok majd válaszol mindenre, ha akar…
– Életbevágóan fontos lenne és nagyon sürgős, reggel talán már késő.
– Nem vagyok illetékes.
Hód cigarettát vett elő. A portást is kínálta, de az egy kézmozdulattal elhárította, és menni akart a kaputól. A fiatalember marasztalni próbálta.
– Nincs értelme, mert én nem segíthetek magán – mondta a másik.
– Legalább hallgassa meg, miért jöttem éjnek idején ide.
– Felesleges. Különben is, miért hallgatnám meg?
– Hátha segíthet rajtam a tanácsával.
– Már adtam tanácsot. Forduljon reggel a gondnokhoz.
Hosszas rábeszélésre a portás mégis a kapunál maradt.
– Elmondom magának, miért érdekelne az egyik vendégük – kezdte a fiatalember. – Van egy húgom, tizenkilenc éves. Igen csinos lány. Én neveltem kicsi kora óta, mert anyánk meghalt. Iskoláztattam, vigyáztam rá. Tavaly végezte az iskoláit, boltvezető lett egy ruházati üzletben. Együtt lakunk. Tudja, hogy van az ember egy fiatal lánnyal, aki ráadásul túlontúl szép is. Nos, én igyekeztem vigyázni rá. Okosan, türelmesen. Gréti, mert így hívják a húgomat, mindig is őszinte volt hozzám. Már azt hittem, ő különb lány, mint a többi mai fiatal, és nem fog megbolondulni… Hát tévedtem! A minap azzal állt elő, hogy kiveszi a szabadságát és lemegy a Balatonra. Eleinte nem fogtam gyanút, csak tudakoltam, miért nem nyáron megy, miért most. Erre nem adott választ… Az egyik barátnője viszont kotyogott. Elmondta, hogy Gréti a napokban megismerkedett egy külföldi, nyugatnémet pasassal, és az hívta magával a Balatonra. Azt mondta Grétinek, hogy szerelmes lett belé, és feleségül akarja venni. Ki hiszi ezt el? Senki, csak Gréti… Hiába tiltakoztam, arra hivatkozott, hogy ő már felnőtt, és úgy rendezi be az életét, ahogy akarja, nekem ebbe semmi beleszólásom nincs. A barátnője megsúgta, hogy ez a külföldi pasas sokkal idősebb Grétinél, és nem a szerelem gyújtotta lángra. Egyszerűen szórakozni akar… Nekem viszont jogomban áll, hogy ezt megakadályozzam. Ezért gondoltam, hogy idejövök és csak annyit igyekszem megtudni, hogy ez a férfi valóban sokkal idősebb-e Grétinél. Nem áll szándékomban semmi botrányokozás, csak érdeklődni jöttem, mert holnap reggel már késő. A Balatonra akarnak utazni. Persze a férfinak jól jönne a kis kaland, de a húgomat sajnálom, tönkremenne a csalódásban. Bár élne az anyánk, akkor most neki fájna a feje, szegénynek, és nem én gyötörném magam…
A portás mélyeket bólintott.
– Ezek a külföldi férfiak mind ilyenek – mondta. – Persze csak azok, akik egyedül vagy a barátaikkal jönnek… De a lányaink is megérik a pénzüket. A pasasok alig bírják levakarni őket. Tudja, mi megy itt nyáron? A lányok úgy másznak át éjjel a kerítésen, már amelyiküknek nem sikerül besurranni a kapun… Sokat látok én itt, nagyon sok mindennek a szemtanúja voltam… A maga helyében alaposan helyreráznám a lány fejében a józan gondolatokat.
– Azt hiszi, nem tettem? – legyintett a fiatalember. – De az sem megoldás. Legalább érvelni tudnék, hogy ez a pasas idős, biztosan felesége, családja van odakint, és nem komoly a szándéka, csak kalandot akar.
– Hát miért nem érvel?
– Hogyan érveljek, amikor semmit sem tudok róla? Legalább a fizimiskáját írná le valaki… Ezért gondoltam, hátha maga segít nekem ebben… Nem csinál ezzel maga semmi szabálytalanságot. Én a húgomnak meg sem említeném, kitől hallottam.
A portás toporgott, aztán kisvártatva megszólalt:
– És honnan tudja, hogy itt van nálunk ez a pasas, ha nem is ismeri?
– A húgom barátnőjétől…
– Hogy hívják a férfit?
– Ezt nem tudom.
A portásnak leesett az álla.
– Nem tudja? dörmögte értetlenül. – Hát akkor hogyan akar érdeklődni utána?
– Csak annyit tudok, hogy nagydarab, testes férfi, széles barkót visel… Hatalmas kocsija van, természetesen lakókocsival. Több mint valószínű, egyedül van… Még annyit tudok, hogy körülbelül egy hete tartózkodhat itt.
A portás hosszan gondolkozott.
– Ma késő este érkezett vissza – folytatta a fiatalember. – De lehet, hogy nem… Mindenesetre a húgomtól nyolc óra után vált el. Itt lakunk Óbudán.
– Aha – mondta a portás. – Fél kilenc tájban jött be, akire én gondolok… Krémszínű Opelja van, egy hatalmas dög, akkora ablakokkal, mint egy kirakat. Különben a lakókocsija is egy monstrum.
Az elhárítótisztnek az izgalomtól remegett a hangja, amikor megszólalt:
– Ő lenne az?
– Csak ő lehet… Széles vállú, magas termetű, mint a bivaly. Barkója van. Szótlan, mogorva manusz, nem nézném ki belőle, hogy csapni tudja a lányoknak a szelet. De mégis csinálja… Viszont ebben a maga húga a ludas. A pasas sok esetben igen későn mászik haza. Volt, hogy hajnalban jött. Gondolom, a maga húga úgyszintén.
– Sajnos – tárta szét kezét a fiatalember.
– A tizenötös helyen ütötte fel a sátorfáját… Gazdag lehet, mert a lakókocsija akkora, mint egy ház, még fűteni is tudja.
– Villannyal mindent lehet…
– Ez nem villannyal fűt, hanem gázzal. Gázpalack működteti a kályhát a kocsiban. Süthet, főzhet is benne.
– Es mennyi idős lehet? A portás a fejét vakarta:
– Jó negyvenötös… De ez nem külföldi.
– Hogyhogy?
– Hát külföldinek külföldi, mert Hamburgból jött, de én azt hiszem, magyar, aki ötvenhatban lépett olajra… Perfekt beszél magyarul – mondta a portás, aztán türelemre intett és bement a fülkébe.
Hód az üvegen át látta, hogy egy könyvben lapoz.
– Igen, a tizenötös helyet bérli a kempingben. Tudja, itt számozva vannak a helyek – mondta, amikor visszatért. – Jozef Schütz, így hívják.
Az elhárítótiszt alig bírta leplezni örömét.
– Nehogy eljárjon a szája, hogy mindezt tőlem tudja – emelte magasba az ujját a portás. – Bajom lehet belőle.
– Biztos lehet, ebből nem lesz baja… Az a lényeg, hogy sokkal idősebb a húgomnál. Talán ezzel le tudom a lányt fegyverezni, és jobb belátásra bírom. Hát jó éjszakát, és mindent köszönök.
A szürke Volga gyors tempóban száguldott vissza a városba. A fiatalember csak Óbudán fékezett, az első utcai nyilvános telefonfülkénél. Miközben tárcsázott, órájára vetett egy pillantást. Közelgett a hajnal.
– Ezredes elvtárs, jelentkezem – szólt a kagylóba, amikor ráismert Bana Dénes álmos hangjára. – Az ötlet bevált… Megtudtam az első számú gyanúsított nevét és tartózkodási helyét… Igen, megvan a kocsija is… Sőt azt hiszem, azoknak a palackoknak is nyomára találtam, amelyek a páncélszekrény felnyitásánál közrejátszottak…