13.
Bana ezredes sürgős találkozóra hívta Hódot. A kőbányai Újhegyi lakótelepen várta, a tó mellett. Beszállt a fekete Mercedesbe, s elindultak Ferihegy felé. Szokásától eltérően az ezredes most megfordította a sorrendet: először nem Hódnak kellett beszámolnia észrevételeiről, hanem az elhárítás parancsnoka közölte mondanivalóját.
– A legutóbbi találkozásunkkor dezinformáltam magát. Ezért kellett sürgősen idejönnie… Emlékszik, azt mondtam, hogy Bíró Adélt Miskolcon találták holtan. Ez nem felel meg a tényeknek.
Hód igyekezett elfojtani a mosolyát. Csak annyit mondott.
– Tudom.
– Maga tudja ezt? – nézett rá Bana Dénes.
– Igen, ezredes elvtárs, tudom.
– Jó, majd elmondja, honnan jutott a tudomására. – Kis csend után még hozzátette. – Magának sosem lehet újat mondani…
Hód hallgatott.
– Azt is tudja, mi a neve?
– Igen. Csibe Juli… Vagyis Bereg Julianna…
– Helyes… Azt is tudja, miért nevezték Csibének? Hód az ezredesre nézett. Bana mosolygott.
– Igen, ezredes elvtárs.
– Miért?
– Amíg a Panexnél dolgozott, sok apró dolgot elemelt, s eladogatta… Amikor a fegyelmije volt, valaki azt indítványozta, hogy át kell adni a rendőrségnek. Az egyik fegyelmi biztos erre azt mondta: ilyen csirke ügyekkel nem kell terhelni a hatóságot… Kirúgták a Panextől, de azért a csúfnév rajta maradt.
Az ezredes bólintott.
– Így igaz… S azt is tudja, ki mentette meg a nőt a bíróságtól? Ki volt az, aki indítványozta, intézzék el az ügyet házon belül?
Hód szinte örömmel mondta.
– Ezt nem tudom, ezredes elvtárs!
– Hétfalusi… Jó, mi?
Közben már Ferihegyre értek. Egy mellékutcán bukkantak ki a repülőtérhez, de az ezredes azonnal fordult is vissza.
– Nagy a forgalom… Gondolom, a halál körülményeiről nem tud…
– Nem…
– Néhány dolgot felderítettünk, néhány azonban homályban maradt. A lényeg, hogy a gyilkost letartóztatták.
– Gyorsan ment… – ismerte el Hód.
– Nem volt nehéz. Megtudtuk, hogy a lánynak már évek óta udvarol egy patikus… A boncolás pedig kimutatta, hogy méreg végzett Csibe Julival… Elhoztuk a gyógyszertárból a patikust, aki azonnal vallott… Féltékenységből mérgezte meg a lányt… Elég szomorú ügy… Ez a Csibe Juli külföldiekkel ismerkedett, a férfi nem tűrte, állandóan veszekedtek. Pedig Juli még a menyasszonya sem volt… A patikus ráakaszkodott a lányra, féltékenységből többször meg is verte. Most sem akarta elengedni Julit, aki kerek perec megmondta a férfinak, hogy Miskolcra megy, mert ott egy nagypénzű pasas nyaral, s ő azt megfogja magának. És férjhez is megy hozzá. Kérdeztük a nevét a külföldinek, de a patikus csak annyit tudott, hogy görögös hangzású… Ez pedig nagyon fontos. Üdülget ugyanis egy osztrák-görög a Juno Szállóban, s ez a férfi már kétszer is kapcsolatot keresett egy Roxyn nevű nyilvántartott ipari kémmel… S Csibe Juli holttestét annak az elhárító tisztünknek a szobájában találták, akit erre a görögre állítottunk…
– Hogyan történt a gyilkosság, ezredes elvtárs? – kérdezte Hód.
– A patikus olyan mérget kevert, s adott be a lánynak, ami négy-öt óra múltán hirtelen szívgörcsöt okoz. Pontosan kiszámította, mikor kerülhet a nő a görög ágyába…
– És oda került?
– Nem… A mi görögünk éppen az elhárítónkkal vacsorázhatott, amikor a lány megérkezett. Néhány dolog azonban igen érdekes. Például: senkitől sem kérdezte meg, melyik a görög szobája, fellopakodott gondosan, kopogtatott, választ nem kapott, hát elcsente a szobaasszony kis szobácskájában levő tábláról a kulcsot, s bement. Technikusaink bebizonyították, hogy a görög cipelhette át a mi tisztünk szobájába. Megvizsgáltuk a görög szobáját, a fotelban találtunk textilnyomokat, s ugyanakkor a görög fekete zakóján is volt néhány szál a lány selyemruhájából, sőt a hajából is… Az elvtársnő, aki vele vacsorázott, határozottan állította, hogy egyszer a görög kiment a vécére… Kb. öt-hat percig volt távol. Tehát átvihette a nőt az egyik szobából a másikba… A kérdés tehát: honnan tudta a nő, hogy melyik szobába kell mennie, s honnan a görög, hogy félbe kell szakítani a vacsorát? De van más rejtély is… Az elvtársnőnek a vacsoránál az a határozott gyanúja támadt, a férfi tudja, hogy ő kicsoda… De honnan tudta? Nagyon elgondolkoztató kérdések ezek… A lány táskájában megtalálták Bíró Adél személyigazolványát, sőt Adélnak szóló leveleket is tartott magánál. Mivel a két lány hasonlított egymásra, főképp a frizurájuk, az elvtársnő, aki a görögöt kapta feladatául, már mindenkit úgy tájékoztatott, hogy Bíró Adél a halott nő… Hogyan kerültek Bíró személyi tárgyai Bereg Juliannához? Milyen kapcsolat fűzte őket egymáshoz?
Az ezredes egy néptelen utcában leállította az autót. Kinyitotta az ajtókat, nagyon meleg volt a kocsiban…
– Jó lenne egy pohár hideg sör…
Hód szeme előtt is azonnal megjelent egy nagy füles korsó, s benne a gyöngyöző, aranyló ital, tetején ujjnyi fehér habbal.
– Én sem bánnám, ezredes elvtárs…
Az ezredes megnyalta a kiszáradt ajkát, s nevetve mondta.
– Vezetés közben nem iszunk… Megállítanak a fejvadászok, s megszondáztatnak…
Nevettek.
– Folytassuk – mondta az ezredes –, nekem még maszek nyomoznivalóm is van…
Hód kerekre nyílt szemmel bámult rá.
– A fene egye meg, egy kutya után nyomozok… Az anyósom kutyája elinalt…
– Segíthetek? – kérdezte Hód.
– Köszönöm, de nem… Maga foglalkozzon csak országos ügyekkel… Majd csak megtalálom valahol… Már több mint egy hete, mindennap legalább öt percet keresem…
Hód megkockáztatta a tréfás megjegyzését.
– Ezredes elvtárs, jelentem, ilyen nagy intenzitásnak meg lesz az eredménye…
Bana Dénes mosolyogva nézett beosztottjára.
– Én is úgy gondolom – bólintott, aztán komolyra fordította, a szót. – Nézze, főhadnagy elvtárs, itt most két ügy hirtelen találkozott. A Panex-ügy, vagy nevezhetjük úgy is, Bíró Adél-ügy és a mi licencirodát szervezgető társaságunk között kapcsolat van… Hát persze, mosolyoghat, ma már ez nem hatalmas felfedezés… De tény… S úgy gondolom, magának is meg kellene ismerkednie Roxyn úrral és a göröggel…
– Örömmel, ezredes elvtárs…
– Tudja, van még itt valaki, akire figyelnie kellene… Valahogy az is összeköti ezt a két ügyet… Egy nyelvtanár… Bácskai Ferenc… Az történt ugyanis, hogy Figyelőcsoportunk elkísérte Roxyn urat egy kirándulásra Kőszegre. Ott találkozott egy férfival, az útlevelében John Barry név szerepelt. Egy kamiont kísért, az egyik győri gyárnak hozott gépalkatrészeket. Nos, ez a fiatalember, miután igen körültekintő módon a kőszegi plébániatemplomban tárgyalt Roxynnal, Győrött pakolás közben egy levélborítékban valamit kapott ettől a nyelvtanártól… Nem beszéltek egy szót sem, Bácskai Ferenc elsétált a gyárkapu előtt, elejtette a borítékot, amit ez a Barry felvett. Természetesen parancsot adtunk, hogy amikor a kamion Hegyeshalomra ér, kutassák át, de semmit sem találtak. Még a borítékot sem. Pedig egy kocsink közelről követte egész a határig… Nos, mára ennyi elég.
– Ezredes elvtárs, ismerem ezt a nyelvtanárt. Néhány javaslatom lenne.
– Tessék.
– Jelentem, a munkámat nagyban megkönnyítik ezek az összefüggések. Néhány adatra lenne szükségem. Lehetőleg gyorsan.
– Az előbb javaslatot mondott, most meg adatokat kér.
– Ezredes elvtárs, szeretném, ha megkaphatnám azoknak a dollármilliókat ígérő üzleteknek a listáját, melyek az elmúlt három-négy hónap alatt meghiúsultak… S javasolnám, hogy valaki beszéljen a Panex igazgatójával, meg kellene tudni, milyen nagyobb üzletkötést, ajánlatot készítenek elő…
– Rendben van, főhadnagy elvtárs.
– Bocsánatot kérek, de néhány üzem-, illetve vállalatnevet mondanék. Gondolom, ezek szerepelnek majd az általam kért listán.
– Talán már le is tudná diktálni az egész névsort?
Hód ülve összecsapta a bokáját, kiegyenesítette a derekát, s katonás hangon felelt.
– Ezredes elvtárs, jelentem, valóban lediktálhatnám! Bana ezredes hitetlenkedve nézett rá.
– Magának valami ördöge lehet. Tessék, mondja. Hód újra kényelmesen ült.
– Három nagyobb külkereskedelmet folytató vállalatról lehet szó. Ezek: a Panex, a Motorkocsi Gyár és a Novimpex.
Az ezredes bólintott.
– Ha az adatai helyesek, beszélünk az ördögéről is… Köszönöm, hogy eljött, vigyázzon magára… – Ezt amolyan apásan mondta az elhárítók főnöke, aztán keményebb hangon hozzátette. – Távozhat!
Hód megbiccentette a fejét, kiszállt a kocsiból, s gyors léptekkel elindult arra, ahol a buszmegállót sejtette. Az ezredes behúzta a Mercedes ajtóit. Már a városban járt, amikor eszébe jutott: a főhadnagy nem árulta el, honnan szerezte az értesüléseit Csibe Juli kilétéről…