9.
Tatár a kazán vázlati rajzát nézegette a pincében. Az öreg Tóni kereste meg valamelyik poros fiókban, s adta oda nagy diadallal.
– Tessék, öcsém, itt vannak a rajzok… Én ugyan nem tudok kiigazodni rajtuk, de egy szakembernek ez aranyat ér…
Tatár megköszönte, s valóban hálás is volt érte. Megakadt a munkában. Annyira szétszedett mindent, hogy kétségei támadtak: össze tudja-e rakni… De így már más, gyerekjáték lesz az egész.
Talán még tíz óra sem volt, amikor megjelent az ajtóban az asszony. A férjét felparancsolta, és sziszegve utasította:
– Mondtam már tegnap, hogy ne lábatlankodj itt! Mars fel! Van munkád, nem? – A sörösüvegekre mutatott. – Nem szégyelled magad?
Az öreg összegörnyedve botorkált fel a lépcsőn. Az ajtóból még visszanézett. Tatár látta az eltorzult, gyűlölettől majd szétpattanó arcát.
Nemesné körül parfümillat lengett, agresszíven tolakodott a fiú orrába.
– Sikerül? Végez ma? – kérdezte az asszony.
Tatár legszívesebben úgy kezdte volna a választ, hogy „hát”, de elharapta a szót. Kicsit várt, végignézett a kazánon, és a földön heverő alkatrészeken.
– Nem biztos, hogy ma végzek. De holnap… Holnap biztosan.
Nemesné nem mozdult. Állt a fiú felé fordulva, mint egy festett kerámiaszobor.
– Rendbe hozattam egy szobát… Nem kell hazamennie, ha későn végez… Keresett tegnap?
Tatár bólintott, mert valóban felment munka után Nemesnéhez, de hiába kukkantott be a szobákba, nem találta. Végül az öreg Tóniba botlott, aki heherészve, szinte kárörvendően felvilágosította, hogy a nő nincs itthon, de ha akarja, várja meg. Tatár nem akarta.
– Sajnálom – mondta rezdületlen arccal Nemesné. – Sürgős dolgom akadt. Azt hittem, hamarabb végzek. De ma várom.
Tatár az órájára nézett, s úgy válaszolt.
– Öt órakor, nagysasszony, öt órakor ott leszek…
Az asszony továbbra sem mozdult.
– Dolgozzon csak… Ha zavarom, elmegyek.
A fiatalember a fejét rázta.
– Nem zavar… De be kell dugnom a fejem – s a kazántestre mutatott.
– Dugja.
Tatár lassan bedugta a fejét a leszerelt ajtó nyílásán. Aztán kihúzta, s kalapálni kezdte a samottos köpenyt. Tudta nagyon jól, hogy kárt csinál, de úgy gondolta, majd kijavítja, úgyis repedt már mindenhol. Percekig ütögette a vezetékeket, aztán már fájni kezdett a dereka és a karja. Elégedetten állapította meg, hogy az asszony már nincsen ott. Mosolyogva nyújtózkodott. S akkor vette észre, hogy Nemesné a pincefolyosó betonján fekszik. Arccal a szerszámos ládára zuhant. Körülötte vértócsa. A ruhája a hátán is csupa vér.
Az asszonyhoz ugrott, felemelte a fejét, de a nő tekintete a semmibe meredt.
– Halott… Valaki leszúrta…
A pince vasajtajához sietett, lenyomta a kilincset, ki akarta nyitni. Zárva volt.
– A fene egye meg!
Megpróbálta a vállával kilökni, nem sikerült. Másodszor, harmadszor sem.
– Kifeszítem…
Visszament a földön heverő szerszámaihoz, felkapott egy hosszú nyelű vésőt, s indult az ajtóhoz. A vésőt bedugta a résbe a zár fölött, s teljes erővel nyomta, feszítette. Hiába erőlködött, nem sikerült. Az ajtó zárva maradt.
– Lángvágó kellene…
Az asszonyra nézett. Jól elintézte az öreg… Az első gondolata, az volt, hogy az öreg Tóni tette. Később a kísértetként megjelenő fehér arcú, vékonyka férfi is eszébe jutott. Lehet, hogy ő volt, hisz úgy járkált itt ki s be, hogy észre sem lehetett venni…
Zörögni kezdett az ajtón.
– Hé, nyissák ki! Senki sem válaszolt.
– Valaki! Hé! Tóni bátyám!
Még kettőt-hármat ütött az öklével az ajtóra, aztán leült a lépcsőre. Pontosan értette: innen őt nem engedik ki. Akárki is a gyilkos, annak az az érdeke, hogy őt itt találják. Tíz vagy tizenöt perc múltán megjelenik majd a rendőrség, és… Csakhogy a kést a gyilkos magával vitte. Hacsak el nem dugta valahová, hogy azt is ő rá kenje… Szeme a ládákra tévedt. Nyilván ott lehet a lomok között… Szép kis ügybe keveredett.
Visszaballagott az asszonyhoz. Óvatosan körüljárta. Már kezdett alvadni a vér, sötét lett, mint az éjszaka. Közelebb hajolt a halott arcához. Mintha apró serték nőttek volna az állán a sok halvány pattanás között. Benyálazta az ujját, s végighúzta az asszony bőven sminkelt arcán. Az ujjahegye itt is, ott is szőrt tapintott.
Tovább nem vizsgálhatta Nemesnét, mert kattant a zárban a kulcs, s hirtelen kivágódott az ajtó. Pisztollyal a kezében két civilruhás ugrott be, a hátuk mögött egyenruhás rendőrök.
– Tegye fel a kezét! És ne mozduljon!
Tatár felegyenesedett, s nyitott tenyerét mutatta a rendőröknek. A következő pillanatban már bilincs csattant a csuklóján. A falhoz lökték, gyorsan megmotozták.
– Meg ne mozduljon!
A civilruhás nyomozók eltették a pisztolyukat, a hullához hajoltak.
– Vége – mondta az egyik.
– A hátába szúrt… Hol a kés, jómadár? Tatár nem válaszolt.
– Azt kérdeztem, hol a kés?
– Nem én tettem, nem én vagyok a gyilkos…
Valaki az ajtóban élesen felnevetett. Tatár odakapta a fejét. Az öreg Tóni állt ott. Az arca csupa mosoly volt, szeme csillogott, még a testtartása is megváltozott. Egyenesen állt, mintha a százada sorakozott volna fel mögötte díszszemlére.
– Ha nem is maga a tettes, azért a kést ideadhatja… De ha nem, úgyis jó. Megtaláljuk… Hová dugta?
A kérdés már fölösleges volt, mert az egyik egyenruhás rendőr mutatta.
– A láda mögött van, százados elvtárs… A nyomozótiszt a fejét csóválta.
– Ejnye, ejnye… Látja, látja… Már meg is van… Itt mondja el, hogy hogyan történt, vagy benn a kapitányságon?
Tatár összeszorította a száját.
– Hogy hívják magát? Iratai?
Tatár erre sem válaszolt. A tiszt végigmérte, és gúnyosan elmosolyodott.
– Ha semmire sem akar itt válaszolni, akkor nem töltjük az időt magával…
Tatár néma maradt.
A tiszt egykedvűen mondta.
– Vezessék el… Mi még maradunk egy kicsit…
Fehér köpenyes orvos sietett le a lépcsőn. Pillanatra meghökkent, amikor Tatárral találta magát szemben. Zavartan köhintett, mondani akart valamit, aztán csak félretolta az útból, s az asszony mellé térdelt. Tatár még hallotta, hogy azt kérdezi.
– Ki az áldozat?
Egy sötétkék Lada hátsó ülésére tuszkolták. Mindkét oldalára egy-egy rendőr ült. Egy civil ruhás nyomozó szállt be a vezető mellé. A motor felbúgott, a kocsi meglódult, indult át Pestre. Tatár figyelte az utat. A Tolnai utcába vitték.
A rendőrök útközben hallgattak, de kíváncsian nézegették: ilyen hát egy gyilkos… Amikor kiszálltak, a kapuőrnek kicsit dicsekedve mondták.
– Már hozzuk is… Bezárták, mint madarat a kalickába…
Tatártól elvették még a cipőfűzőjét is, gondosan újra megmotozták, meztelenre kellett vetkőznie, úgy nézték át a ruhadarabjait.
– Mi a neve? – kérdezte a befogadó törzsőrmester. A fiatalember nem válaszolt.
– Na, ne vicceljen! A neve nem lehet titok, úgyis kiderül… S ettől még lehet ártatlan – mondta nevetve, de Tatár néma maradt. A törzsőrmester az egyik motozó rendőrnek szólt. – Add ide a papírjait… Majd azok megmondják…
A rendőr széttárta a karját.
– Nincs papír.
– Személyi se?
– Az sem.
– Öcsi – fordult újra Tatárhoz a főtörzsőrmester –, én nem szeretem a vicceket… Látja, itt a sok rubrika… Ezeket nekem ki kell tölteni… Ne makacskodjon…
Bár Tatár megfogadta, hogy semmilyen kérdésre nem válaszol, most már szeretett volna véget vetni a procedúrának, s arra gondolt, a nevét tudja az öreg Tóni is, azóta már hatszor bediktálhatta a nyomozóknak.
– Tatár – mondta halkan.
A törzsőrmester láthatóan megnyugodott.
– Na… Okos ember maga… Milyen Tatár, csak nem kutyafejű? Mi az utóneve?
– Ferenc…
– Tatár Ferenc… És hol lakik? Mivel foglalkozik, hol dolgozik? Gyerünk gyorsan, mert lekési az ebédet… Mákos tészta lesz!
Tatár a fejét rázta.
– Többet nem mondok… Elég a nevem…
A törzsőrmester bosszankodva csapta le a tollát.
– Mi a fene?! A fiatalúr makacskodik… Édes öcsikém, ismered a mondást? Itt szép lehetsz, de okos nem… De te még szép sem vagy…
Tatár elvörösödött, és halkan mondta.
– Én nem tegezem magát…
– Milyen finnyás az úr! Mondja az adatokat vagy nem?
– Nem…
– Öltözzön, szaporán! Aztán indulás… A tizenkettesbe. Itt írja alá… Az óráját, a pénzét… Ide írja! – mutatott az ívre. – Remélem nem csak keresztet tesz…
Tatárt elvezették. A kísérő rendőr jóakaratúan figyelmeztette.
– Itt kiderítenek mindent magáról… Kár volt ez a titkolózás… S az a legjobb, ha vállalja, amit tett… Meg azt is, amit kap érte…
Kinyitotta a cella ajtaját. A fehérre meszelt falon, közvetlenül a mennyezet alatt, kicsike ablak volt, azon szűrődött be némi világosság. Hosszú deszkapriccs foglalta el a helyet, az egyik faltól a másikig. Pokróc szerénykedett rajta, szépen összehajtva.
– Pihenjen, ha tud… Mert ma még biztos kérdezgetni fogják… Ha rám hallgat, a nyilvánvaló dolgokat nem tagadja…
Tatár hálásan nézett a rendőrre.
– Higgye el, nem én öltem meg az asszonyt…
– Akkor meg ne majrézzon, beszéljen! Az igazságot nem lehet némán hirdetni… Pihenjen, ha valami kell, kopogjon.
Tatárra rácsattant a fogda ajtaja. Néhány pillanatig még nézte, aztán leült a priccs szélére. Tele volt indulattal. Kis ideig türtőztette magát, aztán nagyot csapott a deszkára.
– Az istenit! Már majdnem célhoz értem!