26.
Tal nyugalmat erőltetett magára. De ez annyira nem sikerült, hogy megálljon egy utcasarkon, s úgy várja, jöjjön egy taxi. Az egyik utcán villamost látott, arra sietett. De pár lépés után egy taxira lelt, a hátsó ülésre telepedett, s a Déli pályaudvarra vitette magát. A taxis nagyon udvarias volt, külföldit szállított, s nem csodálkozott, hogy márkában kapja meg a viteldíjat. Tal felment a várócsarnokba, a kifüggesztett menetrendet böngészte, majd hirtelen ötlettel jegyet váltott Pécsre. Talán azért, mert ennek az állomásnak volt a legrövidebb neve. Megnézte, melyik vágányról indul a vonat, de a szerelvényt még csak akkor tolták be. Megmutatta az egyik vasutasnak a jegyét, aki nagy hangon, s kicsit tagoltan megmagyarázta neki, hogy várni kell. A vonat még csak egy óra múltán indul.
Tal kisétált a pályaudvarról. Felszállt egy villamosra, elutazott vele a Körtérig, ott újból taxit bérelt. Terve ellenére a törpe lakásának címét mondta be. A páncélszekrény izgatta. Azt kell rendbe tenni, nem azért, mert elég sok aranyat látott benne, hanem mert esetleg rejtjelek, titkos dokumentumok, névsorok találhatók ott… S ha ezt nem semmisíti meg, a központ őt ítéli halálra, hiába menekülne meg innen. Persze az arany is jó, de most első a szolgálat.
Jóval az albertfalvai ház előtt szállt ki a taxiból. Azonnal letért a főútról, az egyik mellékutcában közelítette meg a villát, melynek a hátsó szomszédja egy kis imaház volt, nagy kert közepén állott. Tal úgy tett, mintha az imaházba menne, annak az ajtaja azonban zárva volt. Egészen a kerítésig lopakodott, s hallgatózott, figyelt. Minden mozdulatlannak, elhagyottnak látszott. Sehol sem világított fény, a kerti lámpa sem égett.
Tal átmászott a kerítésen. A kis táskájából előkaparta Favo kulcsait, a hátsó ajtó zárjába próbálgatta őket, végül az egyik jónak bizonyult. Kinyitotta, s besurrant a házba. De alig lépett hármat, beleütközött valamibe. Egy kicsike, Favo méreteihez igazodó szék volt. Tal a revolveréhez kapott. Kivette a zsebéből, csőre töltötte, mozdulatlanul állt néhány pillanatig, aztán indult tovább, be a szobákba.
Jól emlékezett, merre kell mennie. S már a szeme is hozzászokott a sötétséghez. Valóban nagyon hamar megtalálta a páncélszekrényt. Leemelte a képet a falról, leguggolt, hogy kinyissa. Arra gondolt, valami világosság kellene, mert így nem tud válogatni. Végül úgy döntött, nem kapcsolja be a villanyt, mindent kirámol a széfből, majd később válogathat. Az egyik kisasztalról lehúzta a terítőt, maga mellé tette, ebből csinál majd batyut. Leült a padlóra, a páncélszekrény fogantyújába kapaszkodott, megpróbálta, nyílik-e, természetesen nem engedett. A kulcsokért nyúlt. De valami zörejt hallott. Mintha valaki lépkedne az enyhén csikorgó parkettán a szomszéd szobában. A lépések egyre közeledtek. Tal az ajtó felé fordult, felemelte a pisztolyát.
De mintha két ajtó is nyílott volna. Vagy az ablak?
Egy pillantást vetett az ablakra, de a nehéz bársonyfüggöny mozdulatlanul csüngött. A szomszéd szoba ajtaja lassan kinyílt.
Egy kéz gyors mozdulattal a villanykapcsolóhoz kapott, s a következő pillanatban vakító fény öntötte el a szobát. Tal azonnal lőtt. De más is.
Sőt egy harmadik lövés is csattant. Szinte egyszerre mind a három.
Tal ütést érzett a mellén. Aztán valahonnan valaki valamit kiáltott. Többen is rohantak a szobába. A lövések, lépések egyre halkultak. Aztán semmi.
Beleznay keserűen nézte Talt.
– Ez meghalt.
Aztán a falnál kuporgó, vérző tenyerét bámuló Somodihoz fordult.
– Kár volt lelőni…
Somodit civil ruhás nyomozók őrizték. A revolvere legalább két méterre hevert tőle a padlón. Eltorzult arccal nézett az őrnagyra.
– Azt hittem, a törpe.