16. Hód és a fura ötlet
(Hód és a nyugati kapcsolat)
1.
A városnéző autóbusz késő este érkezett vissza állomáshelyére. A délutáni csúcsforgalomnak már nyoma sem volt, így a sofőrnek nem okozott gondot, hogy pontosan az utazási iroda előtt fékezzen. A külföldi turisták a frissen lezajlott gulyásparti hangulatát árasztották: nevetgéltek, hangoskodtak és nehézkesen szedelőzködtek. Az ajtó melletti ülésen, mintha csak véletlenül került volna oda, a sofőr sildes sapkája hevert, belsejét mutatva. Ebből többen is értettek, s az ülés előtt elhaladva fémpénzt dobáltak a sapkába.
Az idegenvezető, fiatal nő, az ajtónál állt és legcsábosabb mosolyával köszöngetett a távozóknak. Nem lehetett tudni, hogy a csengő apróknak vagy a program végének örült-e jobban. Csinos arcának egy vonása sem árulta el, hogy az új, magas sarkú cipője satuként szorítja. A mellette lévő sofőr vigyorgása már egyértelműbb volt. Repdeső tekintete azt tanúsította, hogy csak a sapka tartalmára koncentrál, tőle minden más egyéb mehetett egyenesen a pokolra.
Utolsónak egy termetes nő távozott. Amint a lába elérte a járda aszfaltját, az idegenvezető arcáról letörlődött a mosoly. Fájós lábával óvatosan mozdult volna az utas nyomába, de megtorpant, mert észrevette a kocsiban felejtkezett utast.
A férfi az utolsó sorban ült, közvetlenül az ablaknál. Látszólag nem vett tudomást arról, hogy az utazási iroda által szervezett szórakozás véget ért. Úgy tűnt, fittyet hányt a többiek távozására, és mit sem törődött azzal, hogy magára hagyták. Vállával a kocsi oldalának dőlt, homlokát az üvegnek szorította, és makacs határozottsággal az úttestet bámulta, mintha egy elejtett pénztárca további sorsára volna kíváncsi.
A fiatal nő értetlenül nézett rá: hát ez meg miért nem mozdul?
– Hé, uram!
Szavai válasz nélkül maradtak. A sofőr éppen se nem látott, se nem hallott: villámgyorsan kiürítette az alkalmi perselyt; s csak miután a fejébe csapta a sapkát, vetett fürkésző pillantást a kocsi hátuljába.
– Biztosan kokszos – mondta.
– Mit jelent az, hogy kokszos?
– Berúgott, ha úgy tetszik.
– Mindenki keveset ivott.
– Ez még annál is kevesebbre volt hitelesítve. A nő megemelte a hangját.
– Mein Herr!
Amaz a füle botját sem mozdította.
– Ezt ugyan szólongathatja – szögezte le a sofőr, s közben a zsebében csörgő aprót markolászta. Találgatta, mennyire számíthat, ha felez majd az idegenvezetővel. Mindig így tett. Elvégre, ha borravalót kapott, azt az idegenvezető nőnek is köszönhette. Az vetette fel a gyűjtés ötletét finoman, tapintattal, hangsúlyozva az önkéntességet. Vigyázni kellett, mert emiatt már jó néhányan kaptak fegyelmit.
A nő hangosan megszólalt:
– Das program ist zu ende! A sofőr legyintett.
– Ennek magyarázhat – mondta.
– Bitté, aussteigen!
Amaz még csak a fejét sem emelte fel.
– Előbb fel kell ébreszteni – javasolta a sofőr. A nő mérges lett.
– Ébren van – állapította meg. – Innen látom, hogy nyitva van a szeme.
A sofőr oldalt hajolt és vékony nyakát nyújtogatta. Sovány férfi volt, alig túl a harmincon. A magasságával sem dicsekedhetett. Régen, egyszer vitába keveredett egy részeggel, az úgy helybenhagyta, hogy kórházi ápolásra szorult. Azóta óvakodott az ittas emberektől.
– Lehet nyitott szemmel is aludni – jegyezte meg.
– Maga tud?
– Még nem próbáltam, de hallottam, hogy lehet.
A nő elhúzta a száját, majd vigyázva megmozgatta fájós lábfejét.
– Menjen, ébressze fel – mondta.
– Miért én?
– Nem várhatunk, míg kialussza magát.
– Maga jobban szót ért vele.
– Ehhez nem kell nyelvtudás. Különben is a maga dolga, hogy az autóbusz üres legyen.
A sofőr kelletlenül mozdult, és lassan a kocsi végébe ment. Közel hajolt az utashoz és megérintette a vállát. Hirtelen váratlan dolog történt. A sovány férfi, mintha kígyóra lépett volna, hatalmasat ugrott hátrafelé és megperdült a sarkán. Olyan lendülettel érkezett vissza, hogy majd ledöntötte lábáról az idegenvezető nőt.
A fiatal nő ijedten kapaszkodott a legközelebbi ülés támlájába.
– Mi történt? – kérdezte.
A sofőr a szemét forgatta és kapkodta a levegőt, mint akit megkergettek. Az ajka mozgott, de hang nem jött a torkára.
– Mi a fészkes fenének csinálta ezt az akrobatikus mutatványt? Kis híján lesöpört a kocsiról.
Amaz hátrafelé intett.
– Kész! – nyögte.
– Hogyhogy?
– Halott!
A nő azt hitte, rosszul hall.
– Mit mond? – kérdezte.
– Kampec – mondta a sofőr – vagy ha úgy tetszik, beadta a kulcsot. A nő gyors pillantást vetett a mozdulatlan férfira, és elsápadt.
– Honnan veszi?
– Láttam.
– Meg sem fogta a pulzusát.
– Szükségtelen, ha egyszer az arcára van írva. Elég közelről a szemébe nézni.
– Ránézéssel ezt nem lehet biztosra venni. A sofőrt bosszantotta az okvetetlenkedés.
– Akarja tudni milyen a szeme? – kérdezte.
– Milyen?
– Üveges, akár egy kirakat – szögezte le a sofőr.
Életében már két alkalommal találkozott halottal. Egy motoros pont előtte bukott fel. A másik egy öregember volt, a szomszédja, akit a beteg szíve vitt el. A folyosón még szót váltottak egymással, aztán az öreg egy pillanat múlva összeesett és meghalt. Mindkét halott szemét később a mentőorvos fogta le. Pont ilyen merev és áttetsző volt a tekintetük, mint most ennek a férfinak.
A nő tétován nézett maga elé. Nem tudta, mitévő legyen. Hosszú pillanatok teltek el. A kétség, hogy hátha téved a sofőr, ott motoszkált benne, hol halványan, hol erősebben. Lehet, hogy nem is halt meg, talán csak az eszméletét vesztette el. Ha pedig így áll a dolog, a gyors orvosi beavatkozás még segíthet.
– Hívom a mentőket – szólt oda a sofőrnek. Elfelejtkezve fájós lábáról, fürgén leszállt, és eltűnt az utazási iroda üvegajtaja mögött.
A sofőr egy darabon követte, de nem ment be a hivatalba, az utcán maradt; cigarettát vett elő és idegesen rágyújtott. Kíváncsiskodóktól ugyan nem kellett tartania, csak ketten tudták, mi történt. A járdáról pedig nem lehetett belátni az autóbuszba, ráadásul a mozdulatlan férfi az úttest felé eső ülésen volt.
Hűvös volt az este, a levegő száraznak érzett. Az aranyat érő májusi eső már hetek óta váratott magára. A Duna felől vízszagot hozott a gyenge szél. A közelben magasodó szálloda sötét üvegtömbjében az utcai lámpák fényei villództak.
A sofőr eltaposta cigarettáját, és a kirakaton át belesett az irodába. Az idegenvezető nő telefonkagylóval a fülén ott állt a tisztviselőnők gyűrűjében.
Valaki reszelős hangon jó estét köszönt.
A sofőr figyelmét egy filigrán lány kötötte le, aki szűk nadrágban forgolódott a többiek között. Látásból ismerte, mindig a pénztárban szokott ülni. Tetszett neki, legutóbb is szemezett vele, többre nem volt ideje. Úgy vélte, érdeklődése nem maradt egyoldalú. Most már bánta, hogy az előbb nem ment be az irodába.
Mögötte felcsattant a reszelős hang: – Bámulunk, bámulgatunk, a kocsi meg csak áll, álldogál?! Megperdült a sarkán, tekintete egy rendőr villámló szemével találkozott.
– Nagyon jól tudja, hogy itt csak addig tartózkodhat, míg az utasok el nem hagyják a kocsit – magyarázta a rendőr. Túl volt már a negyvenen, a vállán törzsőrmesteri rangjelzés csillogott. – Az utasok régen felszívódtak, maga pedig jó ideje tétlenkedik itt. Ha dolga van, miért nem áll be a mellékutcába? A kollégái mindig ezt teszik. De sejtem én, mi a lényeg magánál!
A sofőr a száját nyitotta volna, hogy megszólaljon, de a törzsőrmester megelőzte.
– Az a lényeg, hogy fittyet hány a szabályokra – csattant fel ellentmondást nem tűrő hangon. – Rá se ránt a várakozást tiltó táblára. Leállítja a kocsit és vígan füstöl. És miért? Mert alapjában véve hanyag. Nos, az ilyen nemtörődöm embereket meg szoktuk egy kicsit „harapni”. Ezt nem magam találtam ki, hanem a törvény rendelte el. Csupán szót fogadok. Szépen odasózom a bírságot az ilyeneknek, úgy, ahogy azt most magával is teszem. Ne is próbáljon magyarázkodni. Tudom…
A sofőr gyorsan közbeszólt:
– Nem tud maga semmit, de el fog ámulni, ha…
A törzsőrmestert meglepte ez a bátorság. A visszabeszéléshez nem volt hozzászokva.
– Ne vágjon a szavamba! – mondta, hogy időt nyerjen a gondolkodáshoz.
– Mégis, mit gondol, talán jókedvemben szobrozok itt?
– Műszaki hiba?
– Addig ne ítéljen, míg a dolgokkal nincs tisztában. Előbb tudja meg, mi az ábra!
A törzsőrmester mindkét hüvelykujját a derékszíjba akasztotta. Olyan képet vágott, mint a jelentést fogadó tábornok a díszszemlén.
– Ki vele! – vakkantotta.
A sofőrnek elborult a tekintete.
– He? – kérdezte.
– Mit bámul?
– Megismételné, amit az előbb mondott?
A törzsőrmester összehúzta a szemét. Remélte, nem ugratásból adta az értetlent a másik.
– Azt mondtam, hogy „ki vele!” – tagolta a szavakat. – Várom, hogy elámuljak. Mi tehát az ábra?
– Egyszerű az ábra: halott van a kocsimban.
A törzsőrmester még jobban összehúzta a szemét, aztán kikerekítette, és tekintete kutatóan mélyedt a sovány férfi arcába. Kissé előrehajolt, néhányszor beleszimatolt a levegőbe. Nem érezte, hogy a másik ivott volna. Elengedte a derékszíját és az autóbusz felé mozdult, de a sofőr hangja megállította.
– Az úttestről pontosan a képébe nézhet – javasolta.
Leléptek a járdáról, a kocsi oldalához kerültek, és felnéztek az utolsó ablakra. A férfi arccal az üvegnek dőlve, résnyire szűkült szemmel, mintha éppen őket bámulná. Széles, csontos arca volt, húsos orra. Szemöldöke, akár az agyonhasznált fogkefe, egyenetlen volt és ritka. Bal szeme alatt gyufafej nagyságú szemölcs éktelenkedett. A sofőr most vette észre, hogy a férfi szája kissé nyitva van.
Megborzongott.
A törzsőrmester lábujjhegyre ágaskodott, majd visszahuppant a sarkára.
– Ez kész – mondta jelentőségteljesen. – Totál.
– Nem fogtam meg a pulzusát – szólt a sofőr. – Talán ellenőriznem kellett volna?
– Szükségtelen.
– Azt mondják, hogy mindig a pulzus a döntő. Ver, vagy nem ver, ez a lényeg. Nem pedig, ahogy a pofa kinéz.
A törzsőrmester felfele bámult.
– Jól látható, hogy totál kész – mondta.
– Miből?
– Az üveg elárulja.
A sofőr hosszan meresztette a szemét, aztán csalódottan megszólalt:
– Mit lát az üvegen? Mert én semmit nem látok.
– Hát éppen ez az, hogy semmit sem lát!
– Mit kellene látnom?
A törzsőrmester nyerítve felnevetett, mint éhes ló az abrakos tarisznya láttán.
– Nézze! – mutatott az ablakra. – A pasas ajka majdnem az üveget éri. Lát ott homályos foltot? Nem lát! És miért nincs ott homályos folt?
– Tényleg nincs.
– Na, miért nincs?
A sofőr pillanatnyi habozás után hátralökte fején a sapkát, és a homlokára csapott.
– Mert nem lélegzik – vágta rá. – Nincs lehelet, nincs pára.
A törzsőrmester hangja rezignáltan csengett, amikor megszólalt:
– Nehezen következtet, de jól.
– Maga viszont azonnal betalált. Akár a borotva, úgy vágott az agya. A törzsőrmesterről lerítt, hogy jólesnek az elismerő szavak.
– Aki egyenruhát hord és kijön az utcára, annak észnél kell lennie – mondta.
– Kellene!
– Ezt hogy érti?
– Találkoztam olyannal, akinek sehogyan sem vágott az agya.
– Az ilyen manapság mind ritkább. Felvételnél már intelligenciateszten kell átesni.
– Az anyját! – ámult el a sofőr.
– A teszt megmutatja, mi az ábra.
– Hogyhogy?
A törzsőrmester ujjával a homlokára bökött.
– Megmutatja, mi van itt – mondta. – A teszt árulkodik, és ebből következtetnek. Itt dől el a delikvens sorsa.
Visszamentek a járdára. A törzsőrmester az utcai lámpa fénykörében elővette jegyzettömbjét. Pontosan rögzítette a történteket, kikérdezte a sofőrt az előzményekről, az észlelés körülményeiről.
– A mentők minden percben itt lehetnek – jegyezte meg a sofőr.
– Nem sok értelme volt felverni őket.
– Miért?
– Itt már csak a halál beálltát konstatálják. A sofőr felkapta a fejét.
– Mit csinálnak? – kérdezte.
– Konstatálják a halál beálltát. Nem érti?
– Hát persze – mondta a sofőr. – Kissé rosszul hallok ma, úgy látszik, huzatot kaptam.
– A törzsőrmester eltette jegyzetfüzetét.
– Megteszem a szükséges lépéseket – mondta határozottan.
A sofőr nagyot bólintott, és igyekezett olyan arcot vágni, mintha tökéletesen tisztában lenne a rendőr által szükségesnek tartott intézkedésekkel.
– Értesíteni kellene a halottszállítókat – vélekedett.
– Előbb a rendőri bizottság – mondta figyelmeztetően a törzsőrmester.
– Milyen igaza van!
– Itt hirtelen haláleset történt, nem? A sofőr rábólintott.
– De még milyen – mondta. – Én tudom a legjobban. Az utasok leszálltak, ez meg csak úgy ott maradt, hirtelen.
A törzsőrmester lapos pillantást vetett a másikra. Éppen szólni akart, amikor az utazási iroda ajtaja kicsapódott. Sötétkék öltönyös férfi lépett ki, mögötte az idegenvezető nő. Egyenesen az autóbuszhoz tartottak. Néhány tisztviselőnő a bátrabbak közül a nyomukban törtetett. A társaságot a rendőr felcsattanó hangja állította meg.
– Hová, hová kérem?! Tilos az autóbuszba lépni, a kíváncsiskodásnak semmi értelme.
Az öltönyös férfi fontoskodó arcot vágott.
– Nekem, mint az iroda vezetőjének kötelességem meggyőződni a történtekről – mondta.
A törzsőrmester igazított egyet a derékszíján.
– Ennek semmi akadálya – jelentette ki. – Beszéljen a sofőrrel, tőle mindent megtudhat. De úgy tudom, már tájékoztatták.
– Az idegenvezetőnk beszélt róla.
A fiatal nő a fejét biccentette a rendőr felé.
– Akkor tudja mi az áb… – a törzsőrmester elharapta a szót, aztán helyesbített –, illetve mi a helyzet. Az a férfi, ott fent, halott.
Az öltönyösnek vörös lett a feje. Húszas éveinek a derekán járhatott. Vékony ceruzabajuszt viselt, dús haját gondosan elválasztotta. Az öltözékén látszott, hogy sokat ad magára. Észrevehetően pózolt a tisztviselőnők előtt.
– Tudom, hogy mi történt, de nekem kötelességem személyesen meggyőződni erről – kezdte.
A törzsőrmester leintette.
– Maga orvos? – kérdezte.
– Közgazdasági egyetemet végeztem.
– Na, látja.
– Mit lássak? – kérdezte az irodavezető kötekedő hangon.
A törzsőrmester úgy tett, mintha a bántó hangsúly elkerülte volna a figyelmét.
– Azt lássa be, hogy maga nem orvos – mondta. – Nem állapíthat meg diagnózist. Csupán kíváncsiskodhat. Erre pedig itt már semmi szükség. Nekem viszont a továbbiakat illetően intézkednem kell. Megyek telefonálni. Erre a pár percre megbízom a sofőr elvtársat, hogy biztosítsa a helyszínt. Érthető?
A sofőr a torkát köszörülte, és halkan megszólalt:
– Hogy biztosítsam?
– Az autóbusz közelébe egy lelket se engedjen – mondta hangosan a törzsőrmester, a többiek miatt. Sarkon fordult és elindult. Nem az utazási irodába ment, hanem egy trafikot választott a szemben lévő oldalon.
Néhány járókelő, aki már előzően fültanúja volt a szóváltásnak, megpróbált belesni az autóbusz ablakán, de a sofőr hátrább parancsolta őket. Pillantása találkozott az irodavezető tekintetével, sajnálkozó arcot vágott.
– Mit intézkedik ez az okos, hiszen a mentők bármelyik percben itt lehetnek – jegyezte meg az irodavezető.
– Megteszi a szükséges lépéseket.
– Mit tesz meg?
A sofőr megvakarta a füle tövét.
– Hát a szükséges lépéseket – ismételte. – Értesíti a rendőri bizottságot, mert hirtelen haláleset történt. A mentők nem érdekesek.
Az irodavezetőnek leesett az álla, csak bámult.
– Miért nem érdekesek? – kérdezte.
– Hát, nem…
– Miért nincs a mentőkre szükség? A sofőr felemelte a mutatóujját.
– Azt nem mondtam, hogy nincs rájuk szükség.
– Azt mondta, nem érdekesek. Ez ugyanaz tökben.
– Hát nincs is – bökte ki a sofőr –, mivel csak a halál beálltát konstatálhatják. – Mélyen sóhajtott, mintha nehéz akadályon jutott volna túl.
Az irodavezető fura pillantást vetett rá, aztán elment. A tisztviselőnők is visszamentek az irodába, és elfoglalták helyüket. Egyedül az idegenvezető nő maradt az utcán. A sofőrhöz lépett, és kíváncsian kérdezte:
– Mit mondott a főnöknek?
– Ezt meg azt.
– Konkrétan.
– Azt, hogy majd rendőri bizottság érkezik, mivel hirtelen haláleset történt.
– Honnan tudja, hogy jön egy bizottság?
– A rendőrtől.
– Értem.
– Főnökének a pofája elárulta, nem nagyon örült a jól értesültségemnek. Egy biztos, fél napot sem dolgoznék ezzel a pökhendi bájgúnárral.
A fiatal nő nevetett.
– Kapna maga, ha ezt meghallaná – mondta.
– Érdekel is engem.
– Tőlem nem tudja meg. Megjegyzem, a kifejezés nagyon helytálló. Gratulálok!
A sofőr szerényen mosolygott. Az érdem nem őt illette. Még az elmúlt év végén egy vita fültanúja volt. Az irodavezető szóváltásba keveredett egy ügyféllel. Alaposan odamondogattak egymásnak. Mikor az irodavezető feldúlva távozott, az ügyfél ezt a megjegyzést tette rá. A sofőr csupán a pökhendi jelentésével volt tisztában, a bájgúnárt nem tudta, miként értelmezze. De tetszett neki és megjegyezte, s most nem mulasztotta el, hogy rá ne biggyessze az irodavezetőre. A sofőr megköszörülte a torkát, aztán megszólalt:
– Kérdezhetek magától valamit?
– Tessék.
– Mi az, hogy konstatál?
A nő csinos arcára meglepetés ült ki.
– Hát ezt meg hol hallotta? – kérdezte.
– Csak úgy felmerült bennem.
– Hogy magában mik merülnek fel! Ki hitte volna?
– Mit jelent?
A fiatal nő gyors pillantást vetett az órájára, és a közeli sarok felé kémlelt.
– Konstatál, szerintem annyit jelent: megállapít – mondta. – Esetleg: valami tényt rögzít. Netán azt is jelentheti: helyzetet magyaráz.
– Értem.
– Persze, ez a magam véleménye. Ha teljesen bizonyosat akar, megnyugtatásul nézze meg egy értelmező szótárban. Ott megtalálja. Lehet még más jelentése is, az ördög tudja. Esetleg hívja fel a különleges tudakozót.
A sofőr a fejét rázta.
– Ennyire azért nem töröm magam. Nekem éppen elég, amit maga mondott.
– Ha ez megnyugtatja.
– Tökéletesen. Egyébként valóban ezt jelentheti. Hogy milyen okos ez a fakabát!
A fiatal nő fürkészően nézett a sarok irányába. Túlontúl karcsú termetű volt, de még rosszindulattal sem lehetett soványnak nevezni. Sokat rontott rajta az egyenruhának is beillő sötétkék kosztüm, amely elrejtette kívánatos formáját. Hosszú arca és hegyes orra volt. Ezzel ellentétben állt feltűnő nagy szeme és érzéki szája, amelyek megbontották arcának egyhangúságát, és érdekessé tették a férfiszemeknek. Rövid, barna haja föl volt bodorítva és nem takarta magas homlokát. Nem használt festéket, csupán a szemét húzta ki. Még húszévesnek sem látszott, pedig jó néhány éve túllépett már rajta. Nemrég került az utazási irodához idegenvezetőnek. Előtte tolmács volt, német és orosz nyelven.
A sofőr tudta, hogy a nő a fényképészt várja. A gulyáspartin mindig részt vett az egyik fényképész-szövetkezet munkatársa. Megörökítette a külföldiek szórakozását, és külön kívánságoknak is eleget tett. Már a programok vége előtt elrohant a szövetkezet műtermébe, előhívta a filmet és elkészítette a képeket. Ezután behozta az irodába és átadta az idegenvezető nőnek. A képek a rendelő kívánsága szerint vagy az irodában maradtak, ahol később átvették, vagy pedig útra keltek a szállodákba. A fuvarozást rendszerint a fotós végezte saját kocsiján, az idegenvezető nő társaságában.
A sofőr cigarettára gyújtott, és a fiatal nőhöz fordult.
– Mit csináljak a dohánnyal? – kérdezte csendesen. A sok apró kinyomta nadrágzsebét.
– Itt nem számolhatom meg, hogy elfelezzem.
– Erről egy szót sem – sziszegte amaz.
A sofőr néhányszor megszívta cigarettáját.
– Mit csináljak? – kérdezte aztán.
– Most semmit.
– Azt sem tudom, mennyi.
– Legközelebb elintézzük. A sofőr kifújta a füstöt.
– Ki tudja, mikor lesz az a legközelebb – mondta. – Lehet, hogy nem engem küldenek a garázsból. Elmúlhat két hét is, mire újból összefutunk, és egy partiba kerülök magával.
– Az sem lesz baj.
– Nem őrizgetem – makacskodott a sofőr. Zsebébe nyúlt, és találomra megmarkolta a fele aprót. – Nyissa ki a retiküljét, gyorsan!
A nő nagy szeme még jobban kikerekedett.
– Most nem! – mondta, és magához szorította táskáját, mintha valaki ki akarná szakítani a kezéből. – Ez az egész nem oly sürgős.
– Így látatlanban megvan a fele.
– Észrevehetik.
A sofőr utolsót szívott a cigarettáján, és a csikket eldobta. A közelükben nem volt senki. Nem akart további vitát. Azért sem, mert a túloldalon levő trafikból éppen kilépett a rendőr, és már készült átvágni az úttesten. Tudta, hogy az idegenvezetők az így kapott valutát, még ha apróban is, de beváltják a szállodákban, ahol a fényképeket a vendégek részére leadják. Nem akarta, hogy a nő ezt a lehetőséget elszalajtsa. Közelebb lépett, és az öklében szorongatott aprót egy mozdulattal beejtette a kosztümkabát zsebébe.
– Így ni! – mondta elégedetten. – Persze, az összeget ne bízzuk a véletlenre. Otthon majd megszámoljuk, és legközelebb eldöntjük, kinek kell a másikat kiegészítenie, ha pontosak akarunk lenni. Rendben?
A nő bólintott. Látszott, elégedett a megoldással. A járda szélére ment, és a nyakát nyújtogatta a sarok irányába. A fényképész azonban csak nem akart felbukkanni. Pedig mindig abból az irányból érkezett, mivel egy arra lévő mellékutcában szokta a kocsiját leállítani. Viharvert Trabantja volt, de mindig üzemképes.
A sofőr jól ismerte a fényképészt; nem kedvelte. A negyven év körüli férfi vele szemben mindig nyegle modorú volt és lekezelően viselkedett. Állandóan éreztette, hogy félvállról veszi, levegőnek nézi. Pedig titokban irigyelte a választékos modorú és mindig divatosan öltözködő férfit. Főként, ahogyan a nőkkel bánt. Állandóan csapta a szelet az irodában a tisztviselőnőknek, és soha nem fogyott ki a szóból. Bizonyosan nem lehetett tudni, hogy melyik hódításon volt már túl és kinek az ostromlására készült. Azt suttogták, hogy a fiatal idegenvezető nővel is futott, sőt összeköltöztek, de azután hamar szétugrottak.
Hogy miért? Senki sem tudta, talán a nagy korkülönbség játszott közre. De az sem volt bizonyított, hogy valaha is együtt éltek.
A sofőr minden pletykát összeszedett, ami a fényképésszel állt kapcsolatban. Ha valahol a neve felmerült, úgy fülelt, hogy a feje belefájdult. Remélte, egyszer majd valakinek szüksége lehet mindent kimerítő felvilágosításra, és akkor kipakol, bizonyít, ízekre szedi ezt a beképzelt majmot. Hitte, hogy a segítségre szoruló csinos nő lesz, talán a kis filigrán termetű pénztárosnő az irodából, akit majd megment a nőcsábász karjaiból.
A törzsőrmester közben visszaérkezett.
– Nem történt semmi? – kérdezte.
– Semmi.
– Hol késhetnek a mentők?
Végszóra felbukkant a fehér kocsi az utca végében.
Miközben a rendőr beszámolt a mentőorvosnak, a sofőr kinyitotta az autóbusz ajtaját. Az orvos a mentősökkel felment, és megnézte a mozdulatlan férfit. Később legyintett a hátrább álló rendőr felé. Kisvártatva már szálltak is lefele. A törzsőrmester újabb adatokat írt fel noteszába, aztán kezet rázott a mentősökkel. Azok beszálltak a kocsijukba és már indultak is. A ceruzabajuszos irodavezető jött ki az utcára, kíváncsian és csalódottan bámult az elhajtó mentő után. Nem a rendőrt kérdezte, hanem az idegenvezető nőt faggatta a helyzetről. Percekkel később visszasomfordált az irodába.
A törzsőrmester fontoskodva magyarázta a sofőrnek, hogy miért van szükség a rendőri bizottságra a gyanús vagy hirtelen bekövetkezett haláleseteknél:
– Azt soha nem lehet tudni, hogy mi húzódik meg igazából a dolgok mögött. Lehet valami erőszakos ténykedés is, ugyebár. Ezt sem lehet kizárni a lehetőségek köréből.
A sofőr cigarettát kínált a törzsőrmesternek.
– Gondolja, hogy itt is az történhetett? – kérdezte.
A törzsőrmester rágyújtott, a füstöt hosszan kifújta, aztán megszólalt:
– Ezt meg honnan veszi?
– Sehonnan sem veszem, csak éppen gondoltam.
– Miért éppen erre gondolt?
A sofőr türelmetlenül legyintett.
– Hát nem maga mondta, hagy ilyen eseteknél előfordulhat ilyesmi is? – méltatlankodott.
– Én a rendőri bizottság általános munkájáról szóltam.
– És?
– Maga viszont konkrétan erre az esetre gondolt. Ez pedig óriási különbség. Talán tud valamit?
A sofőr úgy megrázta a fejét, hogy a fogai összekoccantak. Még csak az hiányozna, hogy azt higgyék, elhallgat valamit. Ijedtében hosszú percekig meg sem mert szólalni. A kíváncsiság végül is felülkerekedett benne.
– Az orvos mit mondott? – kérdezte, és eldobta tövig szívott cigarettáját.
– Halott!
– Miért halt meg?
– Erre biztos választ csak a boncolás adhat.
– Valami elgondolása csak lehetett.
A törzsőrmester gondosan eltaposta a csikket az aszfalton.
– Kinyiffanhatott a pumpa – mondta, és jelentőségteljesen a szívére bökött. – Egyszerűen megállt. Van ilyen. Lehet, tönkrezabálta magát ezen a gulyásvacsorán vagy partin, ahogy maguk hívják. A telt gyomor aztán megnyomta a szívet. Könnyen előfordulhat, főként ülő helyzetben.
A sofőr nevetett, hogy a könnye is kicsordult.
– Még hogy tönkrezabálta volna magát – hüledezett.
– Talán olyan hihetetlen?
– Nekem igen.
A törzsőrmester gyors pillantással végigmérte a sovány férfit.
– A maga gyomrának mi a baja? – kérdezte.
A sofőr nevetése megszakadt, mintha elvágták volna.
– Honnan veszi, hogy baj van a gyomromnak? – kérdezte.
– Valami baja kell legyen, ha még soha nem lakott jól, és nem érezte, hogy valami feszíti. A szívcsúcs ugyanis közel van a gyomorhoz.
A sofőr elkedvetlenedett.
– Nincs semmi bajom – mondta rezignáltan.
– Akkor miért hihetetlen az, hogy utasa netán tönkrezabálta magát?
– Mert láttam, hogy mit és mekkora adagot kaptak.
– Van, akinek a normális porció is sok.
A sofőr legyintett, majd körbelesett. Nem akarta, hogy mások meghallják. Az idegenvezető nő kellő távolságra volt, így is lehalkította a hangját, amikor megszólalt:
– Amit ezeken a partikon a tányérba tesznek, még normális adagnak sem nevezhető – mondta. – Három szem hús és pár darabka főtt krumpli az egész, hozzá egy kis fonnyadt savanyúság. Ettől aztán a falnak mehetnek. Ez nem nyom szívet. A pasas csak annyit érez, hogy valamit bekapott. Ezt is csak azért, mert a pénztárcája könnyebb lett. Az ital is nulla. Hogy egyesek mégis felöntenek a garatra? A legtöbben porción felül rendelnek saját zsebre. Ilyen van. De azt nem láttam, hogy valaki az ételből repetázott volna különpénzért. Tehát nem nyomhatja semmi a szívet, nincs mit zabálni szorulásig.
Magas, ősz hajú férfi érkezett fekete bőr lemberdzsekben, farmerban. Kezében szegletes diplomatatáskát lóbált. Az idegenvezető nő örömmel üdvözölte, majd korholni kezdte a késésért.
A sofőrnek olyan lett az arca, mintha egy marék kukacot toltak volna eléje. A törzsőrmester lapos pillantást vetett az érkezőre.
– Ez meg kicsoda? – kérdezte.
– A fotós.
– Az is van?
– A gulyáspartikon dolgozik. Hogy a fene essen belé.
– Miért a jókívánság?
A sofőr a fogát csikorgatta.
– Miért, miért? – méltatlankodott. – Mert csak átkot érdemel ez a nagyképű szarjancsi. Ráadásul minden szoknyát molesztál, alig bírnak megszabadulni tőle.
A fiatal nő éppen lesepert valamit a férfi válláról. A mozdulat kirívóan gyengéd volt és figyelmes. A törzsőrmester a sovány férfira nézett.
– Speciel ez a szoknya nem is akar szabadulni – jegyezte meg.
– Lejárt lemez.
– Ne mondja.
– Már régen szakítottak.
– Képzelem, milyenek lehettek, amikor együtt voltak.
– Bezzeg, ha nő lennék, megtanítanám kesztyűbe dudálni a nagyokost.
A törzsőrmester fuldokolva felnevetett. Nagy erőfeszítésébe került, hogy visszafogja a hangját és ne keltsen feltűnést. Tekintete találkozott a sofőr kétkedő pillantásával.
– Min mulat? – tudakolta amaz.
A törzsőrmester kiköhögte magát, krákogott néhányat, aztán széles vigyor ömlött el az arcán.
– Elképzeltem magát, mint nőt – kezdte. – Ha megjelenne, egy stadiont ki lehetne üríteni. Még egy vakot sem tudna megtanítani kesztyűbe dudálni, mert annak is volna annyi esze, hogy kitapogassa a vonásait. – Tenyerével megcsapkodta a combját, aztán elkomolyodott. – Jár lóversenyre?
– Nem úgy gondoltam, hogy ezzel a férfias külsőmmel lennék nő, hanem…
– Azt kérdeztem: jár-e lóversenyre? – szakította félbe a törzsőrmester.
A sofőr ingerülten felkapta a fejét.
– Hogy jön ide a lóverseny? – kérdezte. – Különben, ha tudni akarja, nem járok. Nekem nincs pénzem zabra, mint másoknak.
– Jól sejtettem, hogy nem ismeri a lovakat.
– Mert akkor mi lenne, ha ismerném?
– Ha csak egy kicsit ismerné, tudná, hogy nőként magának annyi esélye sem lenne a férfiaknál, mint a trójai falónak az Epsoni derbin.
A sofőr lassú mozdulattal cigarettát dugott a szájába, aztán eltette a dobozt anélkül, hogy a rendőrt megkínálta volna. Gázöngyújtója azonban sehogyan sem akart fellobbanni. A törzsőrmester rezzenéstelen arccal nézte egy darabig a vesződést, majd maga is rágyújtott. A gyufát gondosan visszatette a zubbonya zsebébe.
– Nem rajongok a gázöngyújtókért – mondta. – Megfigyeltem, hogy az utóbbi időben sok baj van velük.
A sofőr nem látott, nem hallott. Makacs elszántsággal kattintgatta öngyújtóját. Kisvártatva tehetetlenül leejtette a kezét, és elrakta a szerkentyűt.
– A gyufa az sokkal megbízhatóbb – folytatta a törzsőrmester. -
Ezeknek a divatos öngyújtóknak a többsége bóvli, mindig akkor döglenek be, amikor a legnagyobb szükség lenne rájuk.
– Adna egy kis tüzet? – szólalt meg a sofőr sokára.
A törzsőrmester odaadta neki a doboz gyufát. Amaz megköszönte, és miután rágyújtott, visszaadta. Időközben a fényképész bement az utazási irodába. Az üvegen át látni lehetett, hogy az aktatáskából tömött borítékot ad át az egyik nőnek.
Az idegenvezető nőt az izgatta, hogy meddig kell még várakoznia. A törzsőrmester udvariasan közölte, hogy a rendőri bizottság, mint tanút fogja meghallgatni. A sofőrt úgyszintén. Erre bármely pillanatban sor kerülhet, amint a bizottság megérkezik. A nő panaszkodott, hogy fáj a lába és bemegy az irodába. Azt mondta: üzenjenek, ha szükség lesz rá. Ebben maradtak. A nő bement a helyiségbe, és elfoglalt egy fotelt. Kisvártatva élénk vitába merült az ősz hajú férfival.
oOo
A rendőri bizottság két kocsival jött: az egyik mikrobusz volt, a bűnügyi technikust és a különféle felszerelést szállította, a másik Lada, amelyben egy nyomozó, a bizottság vezetője és a rendőrorvos érkezett.
Jövetelükre a sofőr megkocogtatta az iroda üvegjét. A fotelban ülő nő nyomban szedelődzködni kezdett. Közben a törzsőrmester jelentette a történteket a bizottság vezetőjének, és az egész társaság megindult az autóbuszhoz.
Néhány járókelő kíváncsian megállt, mások továbbhaladtak.
A fiatal nő, amint kilépett az ajtón, összeütközött egy megtermett alakkal, majdnem elesett. Erős karok ragadták meg, s a férfi a lendülettől szorosan magához ölelte. Orra átható izzadtságszaggal lett tele. Mikor felnézett, mélyen ülő, égő szempárt látott, keskeny orrot, hegyes állat.
Az egész csak egy pillanatig tartott. A férfi elengedte, valamit mormogott, aztán elsietett.
Az ősz hajú fényképész, aki mögötte jött, megszólalt:
– Ki volt ez az őrült?
– Tudom én?
– Kis híján letaposott. Nagyon sürgős dolga lehetett, ha így rohant. A fiatal nő hosszan nézett a távolodó alak után.
– Mit bámulsz? Talán szerelmes lettél belé? – gúnyolódott a fényképész.
– Gondolkodom.
– Ha gondolkodol, akkor nem lesz semmi baj. A fejed megmarad.
– Olyan ismerős.
– Nocsak! Tavaly nyáron biztos egy kabint kaptatok a strandon. A fiatal nő válasz nélkül hagyta a megjegyzést. A sofőr az autóbusznál állt, és kézzel-lábbal integetett, hogy jöjjön már.