7.
A kereskedelmi iroda bejárata, valamint kirakatnak is beillő széles ablakai az utcára nyíltak. Közel egy tucat tisztviselő, zömében nő dolgozott itt összezsúfolva. Az iroda az előteret követően egy nagyobb helyiségből és az osztályvezető szobájából állt, a mellékhelyiségeket leszámítva. Az íróasztalok szinte egymásba értek, s ha két ember találkozott, az egyiknek félre kellett állnia, hogy a másik elmehessen. Viszonylag Ligeti Károly volt a legjobb helyzetben, mert szobájába húzódva biztonságos várban érezhette magát.
Azon a délutánon Békési Gábor egy műszaki fordításon nyűglődött, szótárokkal körülbástyázva. Előzőleg három német nyelvű levelet fordított, majd angolul lediktált egyet. Néha ugrálni kezdtek a betűk a szeme előtt, ilyenkor félretolta a fordítást, és a kirakaton át hosszan kibámult az utcára.
Éppen egy ilyen pihenőt tartott, amikor az előtte dolgozó Bordás Julianna megperdült a székén, és azt mondta:
– Gábor! Megkérnélek egy szívességre. Tudom diszkrét vagy, ezért megbízom benned.
Békési visszahozta tekintetét az utcáról.
– Parancsolj velem – mondta udvariasan.
– Mától nem veszem fel a telefont – mutatott az asztalon levő készülékre a lány. – Te vagy hozzá a legközelebb, vedd fel, ha csörög. Bárki is keresne, nem vagyok bent, beteg lettem, s a többi. Mindenesetre valami elfogadhatót mondj. Egyedül Zoli a kivétel, az ő hangját különben úgyis megismered.
A helyiségben három telefon volt, egyik a gépírói asztalon. Ligeti osztályvezetőnek külön vonal szolgált.
Békési bólintott. Mindenki tudott az irodában a maszek mosodásról, aki kétszer annyi idős volt, mint a lány. Jellegzetes hangja volt, mert raccsolt. Évek óta somfordált Bordás Julianna körül, és azt beszélték, minden héten legalább egyszer megkérte a kezét. Állítólag a lány a korkülönbség miatt húzódozott, így kapcsolatuk csupán baráti volt. A mosodás egy furgonnal szaladgált, és olykor megállt az iroda előtt is. A kocsi fekete volt és erős hypószagot árasztott.
– Miért ez a fogadalom? – érdeklődött a fiatalember. – Már megint szórakoznak velem.
– Kicsoda? Juli a fejét rázta.
– Nem tudom – mondta.
Sustorgásukra felfigyelt Szebeni Géza, és a nyakát nyújtogatta feléjük. A közgazdász egyidős volt a lánnyal. Mindig piszkálta, és tréfálkozott vele. Az „orléans-i” elnevezést is ő találta ki, mert a lány egyszer nyíltan kérkedett érintetlenségével. Többen állították, hogy Bordás Juliannának tetszik Szebeni, csakhogy a fiúnak esze ágában sincs nősülni.
Békési Gábort érdekelte volna, hogy ez a szórakozás miben nyilvánul meg, de a lány elpirult.
– Sejtheted mivel szórakoznak.
– Szövegelnek?
A lány bólintott, és ültében előrehajolt. Köztudott volt, hogy nem visel melltartót. A mélyen kivágott blúz egy pillanatra látni engedte formás mellét.
– Vazelint és krémeket ajánlgatnak – mondta lehalkítva a hangját. – Zolit meg a kiskutyámnak csúfolják. Itt köztünk valakinek a haverjai lehetnek.
Békési elsiklatta tekintetét a blúz kivágásáról: A maga részéről a közgazdászra tippelt, illetve a baráti körére, de bölcsen hallgatott. Egyetértett azokkal, akik felrótták a lánynak, hogy nem viselkedik természetesen, megjátssza magát. A kérkedésnek sem hitt, de részéről ezzel a téma be is fejeződött. Azt viszont tudta, hogy a nők mennyire irigykednek a lányra, a férfikollégák pedig a három lépés távolság és a hűvös magatartás miatt, ami sértette hiúságukat.
– A legjobb, ha minél gyorsabban túlteszed magad a dolgokon, és bármennyire is rosszul esik, nem mutatod – magyarázta.
– Ha tudnád mennyire nehéz.
– Békési elhúzta a száját.
– Ez van! – mondta – Mást nem tehetsz.
– Vedd majd fel a telefont.
– Felveszem és letagadlak. Juli ujjbegyeit tapogatta.
– Az osztályvezető kartárs alaposan megdolgoztatott – panaszkodott. – Majd az egész délelőttöt végigdiktálta. Nem érzem az ujjaimat.
Bordás Julianna egyike volt a három gépírónak. Kevés hibát ejtett, de az is igaz, hogy a többiekhez képest nagyon lassan írt. Mégis, majd mindenki csak neki akart diktálni. Békési elővette cigarettáját, és a lányt is megkínálta.
– Mi volt az a fontos gépelés? – kérdezte.
– Leírtam ismét a második félévi munkatervet.
– Mi a fenének? Változott volna valami?
Juli elővette tükrét, kiigazította ajkán a festéket.
– Honnan tudjam? – kérdezte. – A főnök kartárs így látta jónak. Biztos valami módosítás történt. Szebeni Géza jött hozzájuk. A szájában cigaretta lógott. Elvette az íróasztalról az öngyújtót, de mielőtt meggyújtotta, a lány fölé hajolt, és beleszagolt a hajába.
– Ez igen! – mondta. – Ezt nevezem illatnak.
– Ne hülyéskedj! – szabadkozott a lány.
Szebeni rágyújtott, és titokban rákacsintott Békésire.
– Biztosan Ergót használsz – mondta komolyan. – Mostanában ez a divat.
Julinak fogalma sem volt róla, hogy ez a szer az egyik, leghatásosabb tetűirtó, ezért azt mondta:
– Fixír vagy samponos?
Többen vihogtak. Szebeni hosszan kifújta a füstöt, és Békésihez fordult.
– Magyarázd meg neki – mondta, és visszament az asztalához. Juli szikrázó szemmel nézett körbe.
– Most mit vihorásztok? – sziszegte. Békési halkan megmagyarázta neki, mi az Ergó. Hosszú percek teltek el, míg Bordás Julianna megnyugodott és tudomásul vette, hogy ismét ő volt a célpont. – Aztán fogta magát és bement Ligetihez. Békési azt hitte, hogy panaszkodni fog, de a lány hamar visszajött. Ékkor már túl volt a fordításon és a fiókjában rendezgette a szótárakat. Juli az íróasztalra könyökölt, és elmondta, hogy pár percre elkéredzkedett azzal az ürüggyel, hogy valami apróságot vásárol a közelben.
– Neked bevallom, hogy eszem ágában sincs vennem valamit – mondta. – Csupán a hajam akarom befésültetni, és ez egy kicsit tovább tart. Munka után közvetlenül jelenésem van, komoly a dolog. Arra kérlek, ha a főnök keresne, mondd azt, hogy csak most mentem el, de a többiek lehetőleg ne hallják. Esetleg, ha Zoli keresne, nehogy elszóld magad a randimről. Békési bólintott.
– Meddig maradsz oda? – kérdezte.
– Egy órán belül itt vagyok, reggel már beütemeztettem magam. Csak senki ne sejtsen semmit!
– Bízd ide.
– Nem viszem a táskámat sem, nehogy feltűnjön, csak a pénztárcámat veszem ki – mondta a lány; a gépíróasztal alsó fiókjában tartotta táskáját. – Majd meghálálom, ha nagy leszek.
Békési a mennyezetre nézett.
– Bár már ott tartanék!
– Gabi! Már te is?
– Hiába, én is csak férfi vagyok. Legalábbis azt hiszem. Juli elnevette magát.
– Legalább komolyan mondtad volna azt a „bár már ott tartanékot” – mondta, és indult.
Békési hosszan nézett utána az üvegen keresztül. Akaratlanul is azt latolgatta, hogy akiért a befésülés történik, szerencsés fickó vagy pedig egy újabb balek. Miközben elmerült a rendcsinálásban, arra figyelt fel, hogy az előtérhez legközelebb lévő kolléganője valakivel vitatkozik.
Az idegen egy nyúlánk termetű, fiatal, csinos nő volt, rakott szoknyában és divatos kötött kabátban. A fiatal nő valakit keresett, akit senki sem ismert.
– Dolgozott itt valaha is egy Bicó Dénes nevű férfi? – kérdezte a tisztviselőnő a többiektől.
Mindenki a fejét rázta: nem ismertek ilyen nevű kollégát. A nő azonban kardoskodott, hogy az ismerősének itt kell dolgoznia. Szebeni tele szájjal röhögött.
– Biztosan valami gyerektartásügy – mondta. – A pasas megszédítette a nőt. Egyesek azt tanácsoltak, meg kell kérdezni a főnököt, hátha ismerős előtte Bicó név. Szebeni azonnal indult, de visszacsukta az osztályvezető szobájának ajtaját.
– Beszél telefonon – mondta. – Kisvártatva nyílt az ajtó, és megjelent Ligeti, ő sem ismerte a Bicó nevet. Ránézett a fiatal nőre, és egy szemvillanás alatt megváltozott: a fejét előreszegezte, mintha rosszul látna, az arca piros lett. Sarkon fordult, és eltűnt a szobájában.
A nyúlánk nő úgy bámult a becsukott ajtóra, mint cirkuszi néző a kardnyelőre, a lába szinte gyökeret vert. Hirtelen kapta magát, és szó nélkül kiviharzott a helyiségből, még az ajtót is elfelejtette maga után behúzni.
Szebeni nyerítve nevetett.
– Nem lett meg az apa – mondta.
oOo
Ha valakinek igazán lett volna oka meglepődnie az ismeretlen nő megjelenésén, az Békési Gábor volt. De ő uralkodott magán. Az első pillantásra ráismert a fiatal nőben arra az idegenvezetőre, akit már régebben látott egy budai szórakozóhelyen, amint éppen külföldi csoportot kalauzolt; a gulyáspartin, amelyet a teraszra nyíló különteremben tartottak, műsorral egybekötve. A nő nem nézte a népi táncosokat, kijött a teremből cigarettázni. Békési minden szándék nélkül udvariasan tüzet adott így, kezdődött a beszélgetésük. A nő csak a műsor végeztével ment vissza a csoporthoz. Előbb azonban elkotyogta: hol érhető utol, és jelentőségteljes pillantással búcsúzott.
Békési azon gondolkozott: vajon mi célból toppant be az idegenvezető nő, pont hozzájuk? Esküdni mert volna, hogy az előadott trükk legalább annyira átlátszó volt, amennyire a nő szándéka. Elég volt látni a kollégák arcát. Ki hitte, hogy itt valaha létezett egy Bicó Dénes nevű férfi? Senki! Ligeti Károly sem hitte el, mert nyomban sarkon fordult, jelezve, hogy nem kíván több szót fűzni a történtekhez. Hogy a nőnek valami célja volt, arra esküdni mert volna.
Halvány reménysugár kezdett benne éledezni. Csupán egy kis szikra, de alkalmas arra, hogy váratlanul elkezdjen lobogni. Arra gondolt: hátha mégsem töltötte itt hiába az idejét. Az előbbi pillanattal valami elkezdődött. Olyan volt, akár a nagy halra kidobott csali, amely körül hónapokig nem történik semmi, de most hirtelen megjelent egy ragadozó, s megmozdult az úszó. Más erre legyintene, még csak jelentőséget sem tulajdonítana neki, a tapasztalt horgásznak azonban a legkisebb jel is mond valamit: ahol kapás van, ott halnak is kell lennie. Tetszett neki a saját hasonlata.
Békési tudta, a legnagyobb hibát követné el, ha az idegenvezető nő mostani megjelenését a véletlennek tulajdonítaná, esetleg elhinné egy Bicó Dénes utáni lázas kutatását. Vajon hogyan reagált volna a nő, ha feláll, és azt mondja: igen, ismerem Bicó Dénest, hozzávezetem. Valószínű, hogy szó nélkül elsietett volna.
Felállt az asztaltól, és a lefordított műszaki anyagot elzárta a szekrényébe. Közben csupán megszokásból az ablakon át kibámult az utcára. A szemben levő járdán egy fiatal pár haladt el, kéz a kézben. A felismerés villámként érte. Ugyanez a pár az előbb már elsétált itt! Vajon semmittevésből tengnek-lengnek vagy pedig határozott céllal? Közelebb lépett az üveghez. A fiatalok lehorgonyoztak a kirakat előtt. Kopott farmerban voltak, mozgásuk mégis merevnek tűnt, főként, ahogy egymás kezét fogták. Már hajlott arra, hogy semmiféle jelentőséget ne tulajdonítson a pár felbukkanásának, amikor észrevette a közeli sarkon a telefonszerelők sátrát, a járdán.
– Gizike! – szólt oda egy testes hölgynek, aki gyakran korelnökként helyettesítette az osztályvezetőt. – Kiszaladok cigarettáért.
– Nyugodtan, Gábor. Szebeni átnyújtott egy ötvenest.
– Légy szíves hozz egy Helikont! – mondta.
– És egy doboz gyufát. Amaz elhúzta a száját.
– Jó, legyen a gyufa is – mondta. – De a maszekhoz menj, innen a harmadik utca.
– Tudom hol van, de mi a különbség?
– Szárazabb a dohánya.
oOo
Békési Gábor kilépett az utcára, és nyomban rágyújtott miközben megszívta cigarettáját lapos pillantással nézett körbe. Még volt benne egy szikra remény, hátha tévedett és nem a felderítő osztály beosztottai léptek valamiért akcióba. Amint elhaladt a járdán púposodó sátor mellett, ez a reménye teljesen szertefoszlott. Az ott sürgölődők mindenki mások lehettek, csak éppen telefonszerelők nem. A legközelebbi mellékutcában észrevett egy várakozó Volgát. Hátul ketten ültek benne, az ablak letekerve és a járdán álldogáló farmernadrágos párral beszélgettek. Egy másik utcában a kopott zöld színű Barkas mikrobusz várakozott. A zárt kocsi tetején állandóan forgott a szellőződob, ami a gyakorlott szemnek nyomban elárulta, hogy odabent emberek tartózkodnak.
Békési átkozódott egy keveset, és nyilvános telefon után nézett. Biztos volt abban, hogy az elhárítófőnök figyelmét elkerülte a felderítők akciója. Máskülönben nem engedélyezte volna, hogy a kereskedelmi iroda közelében ilyen felfordulást csináljanak. Fennállhat ugyanis annak a veszélye, hogy az ismeretlen ügynök észreveszi ezt a leplezett nyüzsgést, bármily óvatosan járnak is el.
Békési három nyilvános telefonfülkét is végigpróbált, közben a krimifilmekre gondolt, amelyekben mindig működnek a telefonkészülékek. Végre talált egyet, amely adott vonalat. Csak azért szurkolt, hogy az ezredest a hivatalában találja. Szerencséje volt, mert felvették a kagylót, és megszólalt a jól ismert hang.
– Halló!
– Jelentkezem.
– Bana Dénes a torkát köszörülte.
– Valami történt?
– De még… mennyire.
– Nyilvános fülkéből beszél?
– Természetesen.
– Mi történt?
Békési Gábor valamiféle kuncogást vélt felfedezni főnöke hangjában, mindenesetre mélyet lélegzett, aztán kifakadt:
– Minek köszönhető ez a díszfelvonulás? Ráadásul a célpontunk körül. Ágyúval akarunk verébre lőni? – Bana nevetett.
– Nem lövünk, hanem fogunk. Garantálom, hogy meg is fogjuk.
– De éppen, itt az iroda.
– Pontosan ott – szakította félbe, az ezredes. – Ugyanis a maga delikvensét kapcsoljuk le. Egyszerűen tetten érjük a bizonyítékokkal együtt. – Békési azt hitte rosszul hall.
– Halló! – szólt a kagylóba az ezredes. – Ott van még? – Lehetetlen, hogy az én emberem lenne.
– De bizony az! Ráadásul a corpus delictivel.
– Hogy kerülnek ide a tárgyi bizonyítékok? Bana hangja magabiztosan csengett:
– Majd meglátja.
Békési lassan kezdett magához térni meglepetéséből.
– Hát erre kíváncsi vagyok.
– Kíváncsi is lehet. Délután pontosan ötkor lekapcsoljuk, amint az irodát elhagyta, persze attól kissé távolabb.
– Bizonyítékokkal! Mondtam már.
– Ki volt az az ügyes, aki kikaparta? Bana köhintett néhányat. – Egy láthatatlan veréb csiripelte – mondta. – De megmondom őszintén, ha nem kecsegtet bizonyítékokkal, a szemétkosárba vágom Békési most kapcsolt, hogy névtelen bejelentés érkezett.
– Tehát azért vettük készpénznek, mert a bizonyítékokat is beígérte – jegyezte meg.
– Pontosan.
– Hát ez szép.
– Nem is sejti, ki ez a szerencsétlen?
– Nem sejtem, de a szerencsétlen jelzővel ezredes elvtárs helyében még várnék. Lehet, hogy nem az lesz a szerencsétlen, akit most annak hiszünk.
Bana egy pillanatig elgondolkodott, majd azt mondta:
– Különben nagyon jó, hogy hívott nem tudtam elérni, nekünk pedig még ma közbe kell lépnünk. Őszintén mondom, nem hittem, hogy felfedez bennünket. Ennyire rosszul álcáztuk magunkat?
– Nem, ezredes elvtárs, csak az én szemem jó. Éppen kitekintettem az ablakon, és mindent megértettem.
Bana nevetett.
– Legközelebb udvari szobában fog dolgozni, erre mérget vehet – mondta. – Most azonban, annyit segítsen, hogy tartsa jól nyitva a szemét, nehogy valami közbejöjjön! Bar kétlem, hogy bármi akadály felmerülne.
– Ki a pasasunk?
– Még hogy pasasunk!
Békési Gábornak igen rossz előérzete támadt. Lehet, hogy az idegenvezető nő a délután folyamán még visszajön?
Erre a pillanatra várnak Beleznay őrnagy emberei? Akkor viszont cinkosnak kell lennie az irodában. Bana Dénes megunta a csendet.
– Halló! Miért hallgat, mintha megnémult volna?
– Kit kell szem előtt tartanom?
– Hát a szexbombáját! – Papírzizegés hallatszott – Úgy hívják: Bordás Julianna. Nos, mit szól? .
Békésivel néhányszor megfordult a telefonfülke.
– Kolosszális! – nyögte. – Még hogy Juli?
– Az bizony – vágta rá az ezredes. – Kíváncsian várom, mit fog majd mondani.
– Butaságot! – vágta rá Békési. – Csak butaságot. Mert rendes, nagyon rendes, csak hát butuska szegény. Úgy látszik, ilyen adottságokkal mindenki lehet még professzor is. Nem kell hozzá más, csak egy névtelen bejelentés, hogy az illető professzor, erre nyomban katedrát tolunk alá.
Bana Dénes felcsattant:
– Hód!
Berkesi Gábor magához tért, de a kagylót úgy szorította, hogy ujjai elfehéredtek.
– Parancs, ezredes elvtárs! – mondta csendesen.
– Egyelőre én dirigálok.
– Értettem. – Bana visszafogta a hangját.
– Két dologról ne feledkezzen el figyelmeztette. – Egyik, hogy a bizonyíték a nő táskájában van, a másik: a bejelentő a vizsgálat során felfedi magát, mert jutalmat akar. Ezek után beláthatja, hogy ez nem olyan névtélen levél, amely légből kapott dolgokkal vádaskodik.
Nehogy valami óriási bakot lőjünk, mert jogállamban élünk, ezredes elvtárs. – Törvénysértésről, önhatalmú intézkedésről szó sincs – folytatta az ezredes. – Amíg nincs bizonyítva az alapos gyanú; addig nincs letartóztatás és semmi egyéb. Remélem, azzal egyetért, hogy a gyanú fennáll. Tudom, hogy ez a gyanú érinthet bárkit a kereskedelmi irodából, de ki kell vizsgálnunk a bejelentést, mert ismétlem, konkrétumokat tartalmaz. Azt is tudom, hogy a jelenlegi gyanúnkkal nem ért egyet. Békési akkorát bólintott, hogy a homlokát majdnem beverte a készülékbe.
– Valóban eltérő véleményem van az ügyről.
– Majd lehetőséget adok, hogy kifejtse. Az akció után legyen a szokott helyen. Pontosan tájékoztatni fogom mindenről.
– Értettem.
– Most pedig menjen vissza az irodába, és figyelje a lányt! Meg kell majd tudnunk minden kapcsolatát.
– Elég nagy munkát vállalunk magunkra.
– Na, látja – mondta az ezredes. – Ezeket mind meg kell majd néznünk, hogy kicsodák, micsodák. Békésinek nem tetszett ez a nagy sietség.
– Miért nem várunk ezzel a felelősségre vonással? – kérdezte.
– Csupán figyelnénk, hogy kinek adja át azt a terhelő bizonyítékot, amely nála van. Mert az biztos, hogy nem magának tartogatja. így felelősségre vonhatnánk a kapcsolatát is. Két legyet ütnénk egy csapásra.
– Majd elmondja a kihallgatásán, hogy kinek akarta átadni.
– Biztosabb lenne, ha várnánk.
Bana nem látta értelmét a halogatásnak.
– Beszélni fog, mert a nyelvét megoldja a terhelő bizonyíték – vélekedett.
– Aztán ráérünk majd csapdát állítani annak, aki az anyagért jön. Maradjunk ennyiben.
Békési Gábor bevásárolt a trafikban, de nem ott ahol a közgazdász mondta. Mikor visszaért, Szebeni megtapogatta a cigarettásdobozt.
– Ez ropog – mondta elégedetten. – Jó száraz dohány. Ezért kell a maszeknál vásárolni. Gondosán megszámolta a visszajáró pénzt.
Késő délután a tisztviselők sorra lazítottak a munkatempón. Néhány asztalnál összeverődtek, és a hétvégi programokat vitatták meg. Péntek lévén már leírták az elmúlt hetet, és lestek az óra mutatóját, hogy mikor indulhatnak végre.
Békési az asztalra könyökölve üres tekintettel bámult maga elé. Gondolatai sehogy sem akarták befogadni azt a tényt, hogy Bordás Julianna folyamatosan szigorúan bizalmas titkokat szolgáltatott ki. Ha az elhárítófőnök csak félannyira ismerné is a lány képességeit, mint ahogy ő, hozzá hasonlóan tiltakozott volna. Mert Juli még cinkosnak is túl naiv és ostoba, minden titkát kipakolja öreg mosodás barátjának és talán mindenkinek, akiben egy csepp jó szándékot fedez fel.
A kérdéses bizonyítékokat latolgatta, amelyhez az ezredes oly nagy reményeket fűzött. Miféle dokumentumok lehetnek? Egyáltalán milyen úton kerültek a lányhoz? Lehetetlennek tartotta, hogy egy képességek nélküli ember megszerezzen és folyamatosan továbbítson olyan dokumentációt, amelyekhez kombinációs készség, értékelő és elemző gondolkodási mód, tehát alkalmasság szükségeltetik.
Hirtelen elhatározással a lány gépíróasztalához lépett, kihúzta az alsó fiókot. Ott hevert a táska nyitott cipzárral.
A szokásos női holmikat találta benne, majd az aljáról előhúzott egy borítékot, amely nem volt leragasztva. Gondosan összehajtva négy darab, mindössze egyszer használt írógépindigót tartalmazott. Helyére tolta a fiókot a táskával, és a borítékkal együtt visszaült asztalához. A tisztviselők egymással voltak elfoglalva, beszélgettek, és senki sem figyelt rá. Az indigókon jól láthatók voltak a leütött betűk. A másolat teljes szövegét le lehetett olvasni. Pillanatokon belül rájött, hogy a második félévi munkaterv indigóit tartja a kezében, amelyet osztályvezetője délelőtt gépeltetett.
Békési Gábor tudta, hogy amit most tenni fog, az teljesen kirívó és önhatalmú döntés, talán még a megtörtént esetek példatárában sincs hasonló. De elszánta magát erre a lépésre. Kiment a mellékhelyiségbe, az indigókat apró darabokra tépte és lehúzta a kagylóba. Úgy érezte, tettére majd elfogadható indokot tud felhozni. Mikor rendbe szedte gondolatait; remélte, hogy az elhárítófőnök utólag majd egyetért a cselekedetével; de ha nem, akkor ennek reá nézve beláthatatlan következményéi lesznek.
Bordás Julianna olyan tartással jött vissza, akár egy hercegnő. Nem is jött, inkább vonult: kihúzta magát, a fejét felszegte, formás mellei minden lépésnél megremegtek. Csak a vak nem láthatta, hogy fodrászszékben töltötte az elmúlt órát.
– Gábor! Keresett valaki?
Békési a fejét rázta, és megcsodálta a lány hajkölteményét.
– Nem – mondta.
– Fésülés közben meggondoltam magam, és az jutott eszembe, miért ne csináltassak egy frizurát, ha már kijöttem.
– Miért ne csináltattál volna!
– Ugyanezt kérdeztem én is, és döntöttem. Jól áll?
– Tutajos – válaszolt Békési helyett Szebeni, a többiek hangosan röhögtek.
Bordás Julianna előkapta tükrét, és megpróbálta befogni vele egész fejét. Miután ez nem sikerült, nem kísérletezett tovább, kivonult a mosdóba. Nyomban megindult a suttogás, hogy egyeseknek mit szabad, majd azt találgatták: kinek készülhetett Juli. A mosodás elsőnek merült fel, de nyomban kilőtték a tippek közül. Egyedül Békési tudta, hogy a hajkölteményben legfeljebb a kihallgató tisztek fognak gyönyörködni, az előállítás után.
Ligeti Károly is előbújt szobájából. Magas, szikár termetű férfi volt, közel a negyvenhez. A nők kedvelték, mert mindig udvarias volt velük, soha nem kiabált, nem veszekedett. Az osztályvezető Bordás Juliannát kereste, valamit le akart íratni. Mikor közölték vele, hogy a lány hol van, a jövő hétre halasztotta a dolgot, és visszament a szobájába.
Szebeni Géza lépett az asztalhoz. Békési szórakozottan nyújtotta öngyújtóját, mert megszokta már, hogy a másiknak rendszerint nem volt tüze, de amaz most a fejét rázta.
– Most dobtam el – célzott a cigarettára, aztán lefogta a hangját és rátámaszkodott az asztalra. – Mi a véleményed arról, hogy az a spiné, aki a Bicót kereste, nem volt flúgos.
Békési meglepve nézett kollégájára.
– Hanem mi volt? – kérdezte. A közgazdász megvonta a vállát.
– Lehetett bármi, csak éppen hülye nem – mondta. – Legalábbis nekem ez a véleményem.
– Miből gondolod, hogy normális volt? Itt senki sem ismerte azt a: Bicót.
– Ha mi nem is, de a főnök.
– Hiszen világosan megmondta, hogy nem ismer ilyen nevű urat. Szebeni gúnyosan mosolygott.
– Mindenki azt mond, amit akar – szögezte le. – Nos, a főnök kijelentette: nem ismeri. Punktum! De ez még nem jelenti azt, hogy igazat is mondott. Teljesen kizárt, hogy ismerte ezt a Bicót?
– Találgatni sok mindent lehet.
– Te nem láttad a szitut. Ha látod, most másként vélekednél. Békési értetlenül nézett Szebenire. Nem tudta, milyen szituációt kellett volna látnia ahhoz, hogy ne higgyen Ligeti Károlynak. Persze, egyáltalán nem biztos, hogy ugyanarra a következtetésre jutott volna, amire Szebeni.
Amaz rágyújtott, a hangját visszafogta, amikor megszólalt:
– A főnök ránézett a nőre, és abban a pillanatban elkapta a harci idegesség. A szája tátva maradt, a szeme majd kiugrott, a képe meg olyan vörös lett, mint a cékla.
– Merész következtetés, nem gondolod!?
– Valahonnét tehát ismerte a nőt – folytatta Szebeni. – Ezért vonult vissza olyan gyorsan a szobájába. Öregem, én láttam a nő képét. Ugyanúgy meglepődött, mint a főnők. Ráismert ő is. Meg kellett volna kérdezni a spinét, hogy van-e gyereke.
– Miért?
Szebeni szinte ráfeküdt az íróasztalra, annyira közel hajolt Békésihez.
– Lehet, hogy a főnök csinálta Bicó Dénes néven – mondta suttogva.
– A gyereket?
– Végre, csakhogy lepottyant. – Békési Gábor egy pillanatig csak bámult, aztán magához tért, és hangosan felnevetett. Többen feléjük fordultak és a fülüket hegyezték, hátha sikerül valamit megtudniuk a poénból. Szebeni lekászálódott az íróasztalról, az arcáról lerítt a sértődés.
Békési felállt, és békítően megveregette a vállát.
– Ne haragudj, de ez egy abszurd ötlet – mondta restelkedve.
– Neked abszurd, mert nem gondolkozol – vágta rá a közgazdász.
– Úgy teszel, mintha nem ismernéd a főnököt.
Szóbeszéd volt, hogy Ligeti túlzott udvariassága a nőkkel szemben gátlásos félszegségének leplezését szolgálja. Szebeni Géza tisztában volt ezzel, de nehezen adta fel elképzelését.
– Valami pedig nem stimmel itt – töprengett. – Annak a spinének ugyanaz a megdöbbenés ült az arcán, mint a főnöknek, amikor a szemük összevillant.
– Egy biztos: a nő úgy viselkedett, akár egy féleszű. Ez, ami nem stimmelt. Egy ilyen érdeklődés bármikor előfordulhat, de ahogyan ez a nő ezt tette, és a kirohanás.
A közgazdász elbizonytalanodott.
– Lehet – mondta. – De arról ne felejtkezz el, hogy láttam kettőjük arcát. Biztos vagyok benne, hogy fordított esetben ugyanez lenne a te véleményed is.
A munkaidő befejeztével mindenki sietett. Békési Gábor ismét számba vett mindent, amikor kilépett az irodából. A telefonszerelők sátra változatlanul a helyén állt, a farmernadrágos fiatal pár a szemben levő járdán andalgott. Az akció tehát érvényben volt, semmi olyan csoda nem történt, melynek alapján változott volna a terv.
Távolról követte a lányt. Tudta, nem ő az egyedüli. Kíváncsi volt, hogy mikor teszik rá a kezüket. Titkon valahogy abban reménykedett, hogy mégsem kerül sor erre az elhamarkodott intézkedésre.
De sor került!
Két utcával távolabb voltak már az irodától, amikor megjelent az ismerős Volga, Bordás Julianna mellé hajtott, két férfi kiszállt. Valamit mondtak a lánynak, de az vonakodni látszott mire belekaroltak, és mindhárman beültek a kocsiba.
Békési visszafordult. A farmernadrágos fiatal pár eltűnt az utcáról, a telefonszerelők szétszedték a sátrukat. A kopott színű zöld Barkas végighajtott az utcán, és befordult a legközelebbi sarkon.
Az elhárítótiszt tudta, hogy ezzel valami kezdetét vette, valami megmozdult, és felkavarta az állóvizet. De azt nem tudta, hogy ez vajon kinek lesz jó.