6.
Kemenes nem tudta eldönteni, ő a főnök ebben a kétszemélyes együttesben, vagy Clear úr. Ha valamit intéztetni akart az asszonnyal, udvariasan megkérte, Clear úr úgy nézett rá, mintha azt kérdezné: jó ember, észnél vagy te? Ilyenkor Kemenes kimért mozdulatokkal megcsinálta azt, amit a nőtől kért. De Clear úr is ugyanígy járt. A férfi a füle botját sem mozdította, ha az asszony javasolt valamit.
Kemenes végül is csak a budapesti szállodában tudta feloldani ezt a bizonytalanságot, feszültséget. A recepciónál a bejelentkezés adta az ötletet. Amikor már lerakták a csomagjaikat, Kemenes leült az egyik fotelba, elővette az útlevelét, s elkérte Clear úrét is. Lapozgatta, forgatta a kezében, aztán félig humorosan, félig komolyan mondta.
– Az egyikben az áll, hogy Andreas Hofer… A másikban pedig azt olvasom, hogy Frau Hofer…
– Na és? – kérdezte az asszony.
– Csak meg akartam bizonyosodni arról, hogy valóban Frau Hofer nevére szól ez a papír.
Clear úr szúrós szemmel nézte Kemenest.
– Az semmit sem jelent! – Az asszony azt hitte, hogy Kemenes esetleg jogot formál az ágyhoz is. – Ez csak névleges. Érti? Nehogy azt higgye, valóban a férjem.
Kemenes kis előadást tartott az asszonynak arról, hogy ő már évtizedek óta dolgozik ebben a szakmában, s nem véletlenül tesz szóvá néhány dolgot. Clear úrnak úgy kell viselkednie, hogy a külvilág valóban azt higgye róluk, hogy házastársak.
– Tudom – intett a tenyerével –, erről beszéltünk a grófnál is. De maga mégis úgy viselkedik velem, mintha éppen válni készülnénk.
Clear úr elnevette magát.
– Ez jó, ez nagyon jó! – Leült ő is az asztalka mellé, Kemeneshez fordulva határozottan mondta. – Nézze, uram, ha a világon egyetlen férfi volna, nekem akkor sem kellene. Jobb, ha ezt leszögezzük.
Kemenest nem sértette a nő véleménye.
– Történt már olyasmi a nagyvilágban, hogy egy nő határozottan állított ilyesmit, s másnap mégis bekopogott a pasas ajtaján. De ezt hagyjuk. Mert itt valóban csak arról van szó, hogy ne viselkedjék úgy, mintha ezt komolyan gondolná.
– Komolyan is gondolom. Azt hiszi, viccelek?
Kemenes visszanyújtotta az asszonynak az útlevelét.
– Tessék. Azt hiszem, az a legjobb, ha szépen visszautazik Amszterdamba, vagy ahová akar.
Clear úr nem tudta leplezni meglepetését.
– Tessék?
– Azt ajánlottam – mondta halkan, de határozottan Kemenes –, hogy fogja szépen a kis bőröndjét és tűnjön el innen!
Az asszony beletúrt a hajába, a szeme idegesen vibrált. Kemenes pedig elégedetten állapította meg, hogy csatát nyert.
– Nekem sem üdülés magával – rázta a fejét Clear úr –, de nem mehetek el. Ez a feladatom. Mit szólnának ahhoz, hogy egyszeriben megjelennék Amszterdamban…
– Akkor pedig változzék meg – szorított a présen Kemenes. – Maga itt nem Clear úr, asszonyom, hanem Frau Hofer. Tehát úgy viselkedjék. Erre az elemi dologra gondolom, eléggé kioktatták. Vagy nem?
– De, de – bólogatott az asszony. – Persze… De nekem maga annyira unszimpatikus, hogy…
– Nem kell szerelmesnek lennie belém.
Clear úr nagy lélegzetet vett.
– Én alig tudom magát elviselni!
Kemenes széttárta a karját.
– Előbb kellett volna meggondolnia. Most már késő. Vagy azonnal elmegy, vagy elfogadja a játékszabályokat. – Kicsit később hozzátette. – Egy percet adok, hogy végiggondolja. – A karóráját a szeme elé emelte. – Most indul!
Clear úr legyintett.
– Ne hülyéskedjen. Maradok.
– Rendben – nyugtázta Kemenes. – Akkor most hozok egy-egy pohár italt, és pontosan megbeszéljük, hogy is működjön a mi kis együttesünk.
– Jó. De előbb rendbe teszem magamat.
Clear úr bement a fürdőszobába, Kemenes hideg sört öntött a poharakba.
– Nem fogsz te az én fejemre ülni – morogta.
Az asszony mosolyogva fogadta a sört.
– Remélem, hideg? – Koccintásra nyújtotta a poharat. Kemenes elhúzta a magáét.
– Sörrel magyar ember nem koccint – mondta.
– Komolyan magyarnak érzi magát?
Kemenes kortyolt az italból.
– Jól mondta. Ha komolyan válaszolok, akkor, igen.
Clear úr rándított a vállán.
– Engem az ilyen nemzeti dolgok hidegen hagynak. – De azért megkérdezte. – S a magyarok miért nem koccintanak sörrel?
– Ezt minden kisfiú tudja.
– De én nem vagyok fiú.
– Azért nem, mert 1849-ben, az aradi vértanúk kivégzése előtt az osztrákok nagy örömükben egész éjszaka söröztek, s egymáshoz verték a söröskancsókat.
– Ezt még nem is hallottam. Meg azt sem, hogy maga ilyen nagy magyar, Andreas Hofer…
Kemenes kiitta a poharát, s mutatta az asszonynak, üljön le.
– Még mielőtt a komoly dolgokat megtárgyalnánk, lenne egy indiszkrét kérdésem. Persze, ha nem akar, nem válaszol.
– Mi az?
– Mióta bemutatták Amszterdamban, azóta furdal a kíváncsiság: miért úr maga? Miért Clear úr?
Az asszony nem válaszolt azonnal. Méregette Kemenest, mintha nem tudná eldönteni, megérdemli-e, hogy ő felfedje ezt a titkot.
– Clear úr én vagyok.
– Jó. Ezt tudom. De miért?
– Nem szeretek erről beszélni. És nem is olyan érdekes. Itt úgysem szólíthat Clear úrnak, hisz Frau Hofer vagyok, ha jól tudom.
Kemenes bosszúsan nézte az asszonyt. De nem erőszakoskodott. Ha nem mondja, hát nem. Már bánta, hogy engedett a kíváncsiságának. Ezt pedig úgy intézte el magában, hogy az ő érdeklődése természetes, hiszen egymással kell dolgozniuk. S egyébként is addig igazi élet, amíg az ember kíváncsi.
Clear úr látta a férfin a bosszúságot, mosolygott magában.
– Clear úr – mondta később – valamikor nem én voltam. De most már az vagyok. Elégedjen meg ennyivel.
Kemenes igyekezett visszaszerezni a fölényét. Ezért gyorsan, szinte kemény hangon lökte az asszonyhoz.
– Ne magázz! Mostantól fogva tegeződünk. Mint férj és feleség. Értetted?
Clear úr felállt, s halkan ennyit mondott, olyan hangsúllyal, mintha nem is válasz lenne, csak éppen, hogy ő is szóljon valamit.
– Le vagy szarva. – Amikor észrevette, hogy Kemenes arca hirtelen pirosra váltott, kicsit hangsúlyozottabban tette hozzá. – Vastagon.
Kemenes kezében remegett a pohár, alig tudta fékezni az indulatát. Úgy tett, mintha nem hallotta volna, mit mondott az asszony. De a hangja rekedten szólt.
– Tessék? Akar valamit?
Clear úr gúnyosan nevetett. Kinyitotta a bőröndjét, kiszedett belőle néhány fémből készült tárgyat, ugyanígy a kézitáskájából, s a ballonkabátja zsebéből is. Az asztalra hordta őket, s munkához látott. Figyelmesen dolgozott. Szó nélkül rakta össze a kis revolverét.
Kemenes nézte. Csak későn eszmélt. Ha ennek fegyvere lesz, s neki nem, bármi megtörténhet. A megbeszélés szerint viszont Kemenes egy kis, izraeli géppisztolyt kap majd. De csak később. Itt a szállodában adja át majd valaki. S ugyanaz Clear úrnak is egy ismétlő revolvert. Kifejezetten megtiltották Amszterdamban, hogy fegyverrel lépjék át a határt.
– Töltényt is hoztál? – kérdezte, hangjából csöpögött a bizalmatlanság.
– Persze.
– Azt is szétszedve?
A nő nevetve rázta a fejét.
– Nem, azok itt lapulnak a piperém között.
– Ügyes – bólogatott Kemenes.
– Az.
– De ha Amszterdamban megtudják, lesz bajod elég. Grande leharapja a fejedet.
– Grande tudja. – Az asszony látta Kemenes meglepettségét. – Grande mindent tud. És mindenről tud.
Kemenes csak nagyon késve válaszolt.
– Igen… De ez nagyon jó… A vezérnek mindent kell tudnia.
Amíg ezeket a szavakat dadogta, arra gondolt: s ő ezt a nőt akarta visszaküldeni Amszterdamba. Lehet, hogy nagyon rosszul mérte fel az erőviszonyokat?
Clear úr azonban nem folytatta a hadakozást. Az összerakott pisztolyát a kis kézitáskájába tette, elsimítgatta maga előtt a csipke asztalterítőt, mintha az lenne az egyetlen dolga. Kemenes nézte a mozdulatait, érezte, hogy neki kell új témára váltani.
– Ha abban megegyezünk – mondta vontatottan –, hogy ezentúl a nyilvánosság előtt úgy viselkedünk, ahogyan egy házaspártól elvárják, akkor jó lenne minden erőnket arra összpontosítani, hogy…
Ebben a pillanatban megszólalt a telefon.
Kissé riadtan néztek mind a ketten a készülékre.
– Ki a fene lehet az? – kérdezte Kemenes. – Felvegyem?
– Tudják, hogy itt vagyunk…
Kemenes felállt, lassan az éjjeliszekrényhez lépdelt. Felemelte a kagylót.
– Was?
A recepcióról hívták fel. Közölték, hogy az autójukat beállították a garázsba. S kérdezték, hogy a kulcsot felvigyék-e vagy elég, ha beteszik a szoba fakkjába.
Kemenes határozottan felelte.
– Hozzák fel!
Csak Bécsig repültek Amszterdamból. Ott autóba szálltak, s úgy jöttek át a határon.
– Kell az autó Magyarországon – mondta a gróf az eligazításon. – S jobb, ha osztrák rendszámú. Én itt, Amszterdamban bérelt kocsin járok… Vagyis, nem mondok igazat – nevetett. – Mert a városban nem autózom, beállok az Europarkingba, s csak délután jövök ki a parkolóházból. S tudják, miért jó ez? A parkolóház a rendőrség mellett van!
A gróf amilyen gyorsan eltűnt Amszterdamban a vendéglőből, a rizsestál mellől, éppen olyan észrevétlenül telepedett vissza az asztalhoz, amikor a nyomozók elhagyták az éttermet. Kemenesék útlevelét megnézték, de jóformán csak egy pillantást vetettek rá, s máris visszaadták.
– Tot siens! Viszontlátásra!
– Reméljük, nem – motyogta magyarul Kemenes.
A gróf úgy tett, mintha nem történt volna semmi. Mintha csak a WC-re távozott volna. A beszélgetést pedig azzal folytatta, hogy megmagyarázta, milyen gróf is ő?
– Én a származásomat vissza tudom vezetni IV. Vilmos grófig. – Ivott egy kortyot, aztán helyesbített. – Illetve nem Vilmosig, hanem a testvéréig, Margaretháig. Kikutattam, hogy az ősanyámnak nemcsak egy fia született, hanem egy udvari nemestől egy másik is, akit persze nem mutogattak. Tőle származom én. Bennem a holland grófok vére folyik. Ha tetszik a mostani kormánynak, akkor is, s ha nem, akkor is. Figyelnek engem – tárta szét a karját –, pedig nem akarok én király lenni.
Kemenes és Clear úr a tányérjukat nézték, s szeletelték, vagdosták a húst, villázták mellé a rizst. Nem merték a tekintetüket a grófra emelni, nehogy elárulják: nem találják teljesen tiszta fejűnek…
Később azonban meggyőződtek arról, hogy nagyon is az. Három napig foglalkozott velük. A feladat végrehajtásához annyi útbaigazítást adott, ami szinte hihetetlennek tűnt. Videofelvételt vetített le például Guibourg lakóházáról, autójáról, sőt a volt rendőrtiszt öreg anyját is láthatták. Franciaországban, Neverben lakott, az egyik unokája látogatta meg minden nap, vitte neki az élelmet. Látták menni, takarítani. Gróf közölte velük, hogy személyesen járt Guibourg nyomában. Ő csinálta a felvételeket is.
– Legszívesebben én lőném le – tette hozzá. – De akkor minden kapcsolatot magával vinne.
Egy egész nap gyötörte Kemenest és az asszonyt azzal, hogy milyen kérdésekre várnak választ. És ha az egyik kérdésre ezt mondaná Guibourg, akkor mit kell kérdezni, viszont, ha mást válaszol, akkor milyen új kérdés következik. Ezen a napon Kemenes nagyon sok mindent megtudott a maffia kapcsolatairól. Szinte világossá vált előtte, miért kellett meghalnia Mr. Mapplenak Buharában, miután megszervezte az egész afganisztáni szállítást. Egyszerűen azért, mert a dél-amerikaiak megtudták, felderítették, hogy ő tartja kezében a szálakat… Az sem jó, ha sokat tud az ember…
– A feladat – ismételgette a gróf – beülni a tranzitállomásra Guibourg helyére. Ez a legfontosabb. A heroint hozzák és viszik tovább. Kik szállítják, kiknek… Azt kell elhitetni, hogy maguk Guibourg emberei. Az lenne a legszerencsésebb, ha az első szállítmányt azzal a gazfickóval együtt tudnák fogadni… De hát ez csak álom! A barátunkat nem ejtették fejre…
Amikor Andreas Hofer és felesége kiutazott az amszterdami Schiphol repülőtérre, a gróf is ott üldögélt az egyik hatalmas bőrfotelben. Azt hitték, akar még valamit mondani. Kemenes éppen ezért elsétált az egyik ajándékboltba, érezte, hogy a gróf tekintete kíséri, válogatott a kék-fehér porcelánok között, nézegette az újságokat, könyveket, a sálakat, hogy alkalmat adjon a találkozásra, de hiába pepecselt, a gróf nem kelt fel a fotelból. Csak akkor állt fel, amikor ők már átjutottak az útlevélvizsgálaton, nem intett nekik, megfordult s kisétált a repülőtérről.
– Csak meg akart bizonyosodni, hogy elrepülünk – jegyezte meg Clear úr.
Kemenesnek azonban már a repülőgépen olyan érzése támadt, hogy figyelik. Vagy talán nem is ez a legjobb kifejezés, nem figyelik, hanem kísérik. Valaki ül néhány sorral hátrább, aki miattuk utazik. Hátrament a gép toalettjébe, útközben szemügyre vette az utasokat. Férfiak, nők, ittak, falatoztak, mindegyik lehetett volna. A bécsi repülőtéren taxiba szálltak, Kemenes először Eisenstadtba vezényelte a taxit, hogy lássa, melyik kocsi kanyarodik utánuk, aztán visszafordultak a főváros felé. Nem talált semmi gyanúsat. Csak az érzése maradt változatlan.
Még aznap délben elindultak Budapestre, könnyen, minden akadály nélkül jutottak a városba. Szobát Bécsből rendeltek számukra az egyik budai szállodában, nem messze a Feneketlen tótól. Az előírás szerint három napig járhatják a várost, mintha turisták lennének. S a negyedik napon érdeklődniük kell a portástól, hogyan jutnak el Egerbe. Mutatkozzanak tájékozatlannak, jelöltessék be az utat a térképen, autózzanak is át a Lánchídon, az M3-as út előtt viszont kanyarodjanak vissza, s Székesfehérváron a szálloda mögötti parkolóban várakozzanak az autóban mindaddig, amíg valaki meg nem kérdezi tőlük: merre kell menni Egerbe? A remények szerint, itt Kemenes már ismerősökkel fog találkozni, de azért várja meg a kérdést. Ha pedig mégsem ismerősök, akkor sem kell semmi rosszra gondolni. Ilyen esetben az történhetett, hogy nem sikerült őket bevonni az üzletbe, s találtak helyettük másokat, akikben szintén meg lehet bízni. Kemenes megkérdezte, hogy kikre gondolnak, kik lesznek azok a bizonyos ismerősök, de a gróf nem válaszolt, csak nevetett.
– Találja ki!
– Ha kitalálom, megmondja?
– Nem – heherészett a gróf.
Kemenes arra gondolt, hogy maga a gróf lesz az a bizonyos ismerős. Nem tudta magyarázatát adni, de szinte biztos volt ebben. S amikor megszólalt a szobában a telefon, akkor is arra készült, hogy a gróf kellemes hangját hallja majd. Azt viszont már tudta, hogy a boy fog kopogtatni, hozza a kulcsot, mégis azt várta, hogy a gróf lép majd be az ajtón. De valóban csak a boy volt. Kis, ezüstösen csillogó tálcán nyújtotta át a kulcsot. Arcán kínai mosoly, a borravalót angolul köszönte meg. Kemenes előtt egy pillanatra felbukkant az amszterdami csinoska boy alakja, a szemében bánat rezdült, aztán sóhajtott és azt mondta:
– Megöregedtem.
Clear úr nem tudta mire vélni ezt a bejelentést.
– Mit csináltál?
Kemenes legyintett.
– Semmi – s arra gondolt, néhány évvel ezelőtt nem utazott volna el Amszterdamból anélkül, hogy nem hált volna azzal a fiúval. Most már a vágyai is megkoptak. – Menjünk vacsorázni – mondta. – Szeretnék enni egy jó paprikáscsirkét.
Clear úr a ruháit nézegette, kiválasztott egy nyakig gombolt selyemruhát, maga elé tartotta, közben Kemenesre nézett, vajon helyesli-e, hogy ezt vegye fel, de nem kérdezte meg.
– Egy negyedóra – közölte, s bement a fürdőszobába.
Amikor becsukta maga mögött az ajtót, Kemenes lassú mozdulattal az asztalon hagyott kézitáska után nyúlt. Magához húzta, s belekotort. Érezte a zsebkendő puhaságát, a kis pénztárcát, a pisztolyt, tollat. A keze egy kis noteszen állapodott meg. Kihúzta. Belepörgetett, látta a napok mellett a bejegyzéseket. De csak jeleket. Betűket és számokat. Kikereste az aznapit. Egy nyilat rajzolt ABB betűk közé az asszony. A következő napokon B volt a jelzés. Kemenes elégedetten nyugtázta, ez Budapest. Az A pedig Amszterdam lehet, a középső B pedig Bécs.
– Ez sem valami nagy ész…
Fordított a lapon. Megtalálta az Sz jelzést is, Székesfehérvár. A lap alján viszont egy kicsike keresztet látott, a halál jelét. És mellette egy K betűt.