TANÁCS
A csütörtöki lapokban jelent meg az áprilisi bérfizetésekről rendelkező hivatalos közlemény, melynek értelmében azok, akik fizetésüket április 30-án, továbbá május 1-én, 2-án vagy 3-án kapták volna kézhez, az ünnepek halmaza miatt már április 29-én megkapják azt. Ez a rendelkezés országszerte nagy nyugtalanságot keltett, elsősorban azokban a dolgozókban, akik kellő önfegyelemmel nem rendelkezvén, attól tartanak, hogy a 2-3 nappal előbb kézhez kapott pénzösszeg alaposan megcsappan, mire rendeltetésszerű felhasználására sor kerülhetne. Ilyen irányú gondjával számos dolgozó keresett fel engem is, segítséget, jó tanácsot kérve.
„Ha nem kapok bölcs útmutatást – írja egyikük –, a teljes anyagi csőd szélére jutok jómagam, kiskorú gyermekeimmel együtt. A fizetésemet fel kell vennem, mert a pénztár nem tarthatja magánál, természetem azonban az aszkézist nem ismeri. Május 3-án néhai fizetésem roncsaival kezdhetem az amúgy is hosszú hónapot. Van kiút ebből a katasztrófából?"
Természetesen: van. Szorongó embertársaim részére, alapos megfontolás után, az alább következő módszereket eszeltem ki. Válasszon közülük ki-ki ízlése, lelki alkata szerint.
1. A fizetést úgy, ahogy megkaptuk, borítékostul haza kell vinni, és be kell zárni egy masszív íróasztal fiókjába. Minekutána ez megtörtént, a fiók kulcsát be kell dobni a szennyvízlevezető csatornába. Rögtön utána keresni kell egy lakatost, aki a fiókot kinyitja. Ezzel az a kritikus három-négy nap eltelik. Meg kell jegyeznünk, hogy bizonyos fegyelem ehhez a szisztémához is kell, s az eljárás nem költségmentes. (Új kulcs ára, lakatos tiszteletdíja kb. 100 forint.)
2. Jelentékenyen olcsóbban jövünk ki, ha fizetésünket azon melegiben, ahogyan megkaptuk, egyszerű postautalványon postára adjuk. De nem a saját címünkre, mert akkor másnap, tehát már 30-án megkapjuk, és ott vagyunk, ahol voltunk. A pénzt egy képzeletbeli névre és ugyancsak képzeletbeli címre kell feladnunk („Frész Ervin, Budapest, X., Liba tér 103."), a magunk nevét és címét csupán mint a feladóét tüntetjük fel. Mire a posta mint „címzett ismeretlen"-t visszahozza, már jócskán benne fogunk járni a májusban. A módszer hátránya: közben eladósodhatunk.
3. Fizetésünket odaadjuk a feleségünknek, s azonnal feljelentjük őt pénzhamisításért. Mire kihallgatják, a nála talált pénzt megvizsgálják és ártatlansága kiderül, az ünnepek véget érnek. Ez az eljárás költségmentes, de a házastársak között keserű civakodásra szolgáltathat okot.
4. Fizetésünket zsebre vágjuk, és jelentkezünk egy kórházban. Előadjuk, hogy most jöttünk Indiából, s egyik útitársunk fekete himlőben szenvedett. Vizsgálatok, megfigyelés, szerencsés esetben vesztegzár; fizetésünk még június közepén is együtt van.
5. Fizetésünket, amint megkaptuk, ötfilléresekre váltjuk fel a Nemzeti Bank legközelebbi fiókjában. Igen szerencsés megoldás ez is, de hátránya, hogy a pénzt soha többé nem tudjuk elkölteni.
Egyelőre talán ennyi is elég. Van persze még egy módszer, lényegében igen egyszerű. Felvesszük a fizetésünket, s úgy viselkedünk, mintha nem vettük volna fel. Erre azonban csak kivételesen fegyelmezett egyének vállalkozzanak, s azok is csak megfelelő orvosi ellenőrzéssel.