IX. FEJEZET
1
Gorcsev Iván éppen elhatározta, hogy a kantinba megy sört inni, amikor a nevét kiáltották.
Egy harcsabajuszú őrmester állt az udvar közepén.
A fiatalember odasietett: – Parancs!
– Nálam egy azonos nevű legény szolgál, aki részegen kivonult ma szakaszával és behajózták.
„Ez Cortot lehet csak” – gondolta Gorcsev.
– Őrmester úr Hector Potiuo?
– Mi?... Hm... igen. Tán beszélt valamit az a fickó?! Biztos hazudott.
– Könnyen lehet.
– Mit mondott?
– Hogy az őrmester úr nagyon okos és nagyon jellemes ember.
– No... olykor azért nem lódít... Úgy tudom, tévedésből átadták magának az ő poggyászát, amit itt felejtett.
– Igenis. Az ágyam felett van. Egy kis fadoboz, átkötve. Hová küldjem?
– Sehová. Én csak holnap reggel utazom, mert nem vagyok kísérő altiszt. És elviszem neki... Csak hagyja az ágya felett.
Hector Potiou elment. Gorcsev meg a kantinba sietett, ahová egy melléképület boltíves, sötét folyosóján keresztül jutott el az ember. A homályban jövő-menő légionáriusok taszigálták egymást és zajongtak.
– Vigyázz az útból – mondta valaki Gorcsevnek, és eltolta kissé.
– Ne lökdöss, hé! – Jól oldalba taszította az illetőt, és tovább akart sietni, de a másik hörögve megragadta.
– Te pimasz fic...
Többet nem mondhatott, mert Gorcsev is nyakon fogta.
– Most megfojtlak, te kabóca!
Hogy miért mondta éppen a kabóca szót, ez egyike a titokzatos megnyilatkozásoknak, amelyek az ember ösztöneiből törnek fel váratlanul. A jövő-menő bakák nagyot röhögtek, mert a szó tetszett, és a kabócának nevezett egyén nem felelhetett, mert ilyesmihez bizonyos mennyiségű levegő szükséges a gégéjében, és ezt pillanatnyilag kiszorította Gorcsev kemény keze. Közvetlenül mielőtt megfulladt volna, az újonc elengedte. A haldokló egyén hirtelen megélénkült: – Ki vagy?
– Újonc vagyok, te kabóca!
– Közlegény! Nevezze meg magát! – süvöltötte a kabócának nevezett, és hangjának öblösségétől rezgett a boltozat, mintha Sámson rázta volna meg valamelyik oszlopát a sötétben...
Mindenkiben meghűlt a vér!
Verdier őrmester, az Oroszlán volt, akit a fiatalember inzultált! Ezt nevezte kabócának a szerencsétlen ifjú... De hát vaksötét volt... Honnan tudja?
– Gorcsev Iván! Szolgálatára!
– Ezért felelni fog!
– Amíg nem vagyok felesküdve, nem követhetek el katonai bűncselekményt. Különben pedig nem tudtam, hogy az őrmester úrral találkoztam a sötétben...
– Nom du nom!... Szóval te katonai büntetőjogász vagy... Na jó!... Majd megtanulod, mi a különbség az Oroszlán és a kabóca között... Ha feleskettek.
És elsietett.
„Hm. Ez jó! kezdődik...” – gondolta Gorcsev. Káplár Gent a „húgocska” és a keresztanya közötti ügyre fog világosságot deríteni, míg az őrmester egy kabóca és egy Oroszlán között mutatkozó eltérésre hívja majd fel a figyelmét...
No, mindegy... Majd csak lesz valahogy. Az udvaron, legnagyobb meglepetésére Vanek urat pillantotta meg, amint egy kifeszített esernyő árnyékában nyitott újságjába mélyedt és aludt.
Gorcsev felrázta.
– Halló! Vanek úr!
– Hol mászkált? Már tíz perce keresem. Sikerült látogatást kieszközölnöm, mert sajnos azon az alapon, hogy titkár vagyok, nem engedtek be. Sőt.
– Most mondja el a telefonálás eredményét.
– Kielégítő.
– Amennyiben?
– Megállapítottam teljes biztonsággal, hogy ön nem tudja jól az illető művésznő nevét. A marseille-i telefon-előfizetők között nincs nyilvántartva egyetlen Anjou Lolette sem!
– Miii?
– Találtam egy Aragones Pauline-t, aki alapítványi hölgy, de ez nem ismeri önt, azonfelül hetvenéves és nem filmszínésznő. Felhívtam továbbá Mimi Albouxrier-t, ez sem ismeri, de azt mondta, hogy hajlandó megismerkedni önnel, este Clichyben van. Ezután mindössze egy név volt valószínű: felhívtam Zwillinger Lolát, mert gondoltam, hogy az Anjou név csak nyelvbotlás volt. De ez a hölgy sem ismeri önt, legalábbis ma már letagadja, és sajnos csak cirkuszban dolgozott trapézen, de ennek nyolc éve. Azt hiszem, alapos munkát végeztem.
– Igen – felelte Gorcsev, és nagyon szomorú volt.
– Az a baj – folytatta Vanek úr, – hogy önnek nem jó az emlékezőtehetsége.
– Biztos abban, hogy nem ön felejtette el, amit mondtam?
– Uram – válaszolt legyintve –, ha én valamit megjegyzek, az holtbiztos! Állandóan úgy marad előttem a név, mintha rányomtatták volna az agyamra, ahogy ezt a nevet itt látja az újság első oldalán: „Anette Laboux.”
...Máris kikapta Vanek úr kezéből a lapot, és elhűlten olvasta a címoldalon:
MA DÉLBEN ELRABOLTÁK EGY NIZZAI VILLÁBÓL ANETTE LABOUX-T