2.
– Itt egy pohár whisky – mondta halkan a kocsmáros -, azután igyekezzen az erdőn át Kindlowba jutni, ahol vasútra ülhet, és biztonságba helyezheti a bőrét.
A fiú felhajtotta az italt, és vállat vont.
– Eszem ágában sincs eltávozni olyan városból, ahol pálinkával kínálják az embert.
Az egyik vendég azok közül, akik Austint az orvoshoz cipelték, hogy bekösse a fejét, visszatért.
– Görény Bob már vágtat a Pokolkő felé...
– Mondom, hogy jobb lesz, ha elsiet – fordult Texas Bill felé a kocsmáros. – Ez az Austin a Lord emberei közé tartozik. Azok bizonyára szégyennek tartják, hogy maga elbánt evvel a barommal, és keresni fogják.
Vállat vont.
– Ugyan. Egy csomó banditával még igazán felveszem a harcot.
– Hallott maga már valamit a Lordról?
– Igen. Úgy fél füllel... Valami csirkefogó. Nem?
A kocsmárosnak elállt a lélegzete.
– Ember! Vigyázzon a nyelvére! A Lord ellen senkinek sincs esélye. Én láttam a két szememmel, amikor az „Acél” Jeffet egyetlen ökölcsapással megölte.
– De az is lehet, hogy véletlenül az illetővel éppen akkor végzett a tüdőgyulladás! Eh, hiába traktál elbeszélésekkel! Nem érdekelnek a rablók... Akar megajándékozni még egy pohár pálinkával?
– Hm... nincs pénze?
– Egy fillérem sincs.
– És... mit csinált volna az imént... Ha veszít?
– Én mindig nyerek. Rossz szokás a családban. Egy nagybácsim abban halt meg.
– Hogy nyert?
– Igen. Fogadott valakivel, hogy leugrik a vasúti hídról egy robogó gyorsvonat tetejére. És nyert. Aztán legurult a tetőről.
Lassanként valamennyien ott álltak a fiú körül. A vendéglős whiskyt töltött, és Texas Bill elmesélte egy másik nagybácsija csodálatos történetét, aki a háború alatt Európában küzdött, és egy világhírű festményt hozott magával, amit később vissza kellett adni a Louvre-nak.
Közben a lótenyésztő cigarettáit szívta. Azután elénekelt két spanyol szerenádot, és néhány méter színes pántlikát húzott elő az orrából.
Ezzel a mutatvánnyal nagyon imponált a társaságnak.
– Hová készül? – kérdezte a vendéglős.
– Tolwer-Citybe. Minden évben megnyerem a lovasversenyt. Az is ötszáz dollár.
– Miből él?
– Nem látta?
– Ilyesmivel pénzt keres?
– Hogyne. Tisztességes, derék nyugatiak, ha így elszórakoztatom őket, pénzzel ajándékoznak meg. Még nem akadt olyan zsugori, jellemtelen s piszok emberrel dolgom, akik szórakoztak művészetemen, és utána nem adtak volna semmit... Igazán nem célzás.
Kínos szünet következett. Átkozott ez a Bulkin az örökös kérdezősködésével. A lótenyésztő végül elnevette magát.
– Itt van két dollár, maga szélhámos!
A többiek is összeadtak két dollárt.
Ezután leült, ürücombot rendelt, és evett.
Evés közben is beszélt.
– Miért van az, hogy Pomacban szabadon járnak a rablók? Nincs sheriff?
– Sheriff van, csak bizonyíték nincs. A Lord kivétel nélkül olyan emberekkel dolgozik, akikről még nem derült ki semmi. Austin Longról mindenki tudja, hogy rabló, de az esküdteknek fel kellene őt menteni.
– Hogy csinálják ezt? – érdeklődött Bill, és olyan húsdarabot tett a szájába, hogy a fél arca kidagadt.
– Hát... kevés ember éli túl a támadásukat... Azután egyszer itt, egyszer ott tűnnek fel hirtelen, az arcukat kendővel kötik be... Szóval értik a módját, hogy sötétben maradjanak...
– A Lord-ról sem tudnak semmit? – kérdezte Texas Bill.
– A Lord ellen épp elég bizonyíték van. Ő a vörös Brent nevelt fia. Az öreg Brent hordáját vette át. Tudják, hogy kirabolta a denveri takarékost, kisiklatta a Pacific expresszt, és még néhány világraszóló rablást követett el. Csak később jött ez az ötlete, hogy olyan emberekkel dolgozzon, akik a külvilággal is érintkezhetnek.
– És ezek az emberek nyomban itt lesznek – szólt közbe Bulkin. – Most már van pénze, evett is, miért akar erőszakkal a vesztébe rohanni? Menjen szépen az útjára.
A fiú felállt.
– Igaza van. Nincs semmi értelme ok nélkül verekedni. Adjon egy csomag cigarettát – fordult szigorúan a lótenyésztőhöz, és miután megkapta, vigyorgott. – Maguk igen kedves emberek. Kissé szelídek, Arizonához viszonyítva. Ezt bizonyára a pomaci éghajlat teszi. Az ilyesmi rányomja mindenkire a bélyegét. Egy unokafivérem hosszú ideig Salt Lake Cityben élt a mormonok között, és övig érő szakállal jött haza.
Az egyik vendég rávigyorgott.
– Azért ez az éghajlat egész harcias embereket is eredményezett már. Itt született például a Lord is. Ezért kíméli Pomacot. Amióta megtudta születése titkát, itt még rablás nem történt.
– Úgy tiszteli a szülőföldjét? – csodálkozott az enyhén szeplős ezermester. – Akkor nemhiába hívják Lord-nak. Az ilyen természet csakugyan finom emberre vall.
– Csakugyan Lord! Ez nem gúnynév – mondta Bulkin.
– Micsoda? – hüledezett a fiú.
– Nem ismeri a Lord esetét? Hiszen még New Yorkban is írtak róla a lapok!
– Mikor?
– Egy éve.
– Akkor nem juthattam laphoz. Kansas Cityben voltam.
– Hiszen az nagy város! Ott csak van lap?!
– De nem jár a fegyházba.
Bármit mondott, nevetni kellett.
– De ember, most már menjen, ha ép bőrrel akar továbbjutni!
– Azonnal csak mesélje el a Lord históriáját! Sajnos kíváncsi természetem van.
– Lord Nisbeth, a rabló Lord nagyapja, Miksa császárral jött Mexikóba. Ilyen angol politikus volt... ahogy mondják... olyan duplomatta.
– Diplomata, öregem – javította ki Bill.
– Az ördög ismeri ezeket az orvosi kifejezéseket.
Szóval Juarez győzelme után elmenekült, és itt, az Államokban letelepedett. Így kerültek erre a vidékre Lordok, ami ritkaság Amerikában. A fiatal Nisbeth Lordnak volt egy szolgája, Machadó. Ennek az apja az öreg Lorddal együtt menekült. A szolga fia tovább szolgált a gazda fiánál. Egyszer Machadó beleszeretett egy Lady Nisbethbe. Az úrnőjébe! Nagy szó... A spanyol gazember elrabolta a Ladyt. De egy lovascsapat utolérte, elfogta, és a vad, gőgös Lord véresre korbácsoltatta Machadót. A korbács minden mexikóinál vért kíván. Véres bosszút! Egy napon Nisbeth Lord négyéves fia elment. Az egyik kis cipőjét megtalálták a Corner River örvényes része felett, a sziklán, a ruhájából néhány véres foszlány egy bokor tetején fennakadt.
Az emberek jól tudták, hogy a gyerek nem véletlenül zuhant le, hanem Machadó bosszújáról van szó. A spanyol a gaztett után eltűnt és csak huszonöt év múlva hallottunk róla ismét. Tavaly történt, amikor Lord Nisbeth meghalt. Volt egy fogadott fia, az örökölte a birtok nagy részét. De váratlanul értesítette őket a közjegyző, hogy huszonöt év előtt egy írást helyeztek letétbe nála, amit Nisbeth Lord halála napján kell nyilvánosságra hozni. Ebben Machadó bebizonyítja, hogy az ifjú Lord, a vagyon örököse, él. Ő a gyermek ruháit úgy helyezte el, hogy azt higgyék, a szakadékba zuhant. Aztán a fiatal Lord-ot elvitte a Vörös Brenthez a rablóhoz. Ez a sógora volt. Machadó húgát vette el. Brent rablót nevelt a fiúból. A végrendelet kibontásakor a vörös rablóvezér már nem élt, de a „fia” híresebb volt a hegyvidék legrettegettebb banditájánál is. Ezt akarta Machadó. A büszke Nisbeth Lordok nevét olyan mélyen sárba rántani, hogy még egy megkorbácsolt mexikói is különb legyen náluk. És ez sikerült is.
– Ilyen egy ronda gazember! – kiáltotta a fiú. – Mit tehetett a szegény gyerek és a többi Nisbeth arról, amit az öregapjuk tett?!
– Még sohasem álltak bosszút gazabb, szörnyűbb módon.
– De egy rabló nem örökölheti a vagyont...
– Ez nem is volt fontos Machadónak. Sikerült igazolnia a bandita azonosságát, és így halálos szégyent hozott a Nisbethekre. Ez volt a történet, és most már menjen – küldte idegesen a kocsmáros.
– Igaz. Uraim! Tisztelem, szeretem és csodálom önöket. Good bye – kiáltotta. Azután meglengette a kalapját, és elindult az ajtó felé.
De nyomban visszafordult.
– Különben... maradok – mondta csendesen.
Egy csodálatosan szép nő lépett be az ajtón.