Akik utolsónak maradtak a dombon
…HOL DOMBORUL HŐS JEVPATYIJ SÍRJA,
TUDJA HAJNAL PÍRJA, AMELY RÁHULL,
TUDTA A VITÉZRŐL SZÓLÓ ÉNEK,
AZ IS ELSZÁLLT A SZELEKNEK SZÁRNYÁN...
[LEV MEJ: ÉNEK JEVPATYIJRÓL]
A csata vége felé közeledett.
A dombon levő fenyők közt még állt egy maroknyi csoport ember: az utolsók, akik életben maradtak Kolovrat csapatából. A kövek ritkán hullottak a dombra, ahol ezek az emberek állottak szorosan egymáshoz simulva, és nyugodtan várták a halált. Már utolsó nyilaikat is kilőtték. Többet már semmit sem tehetnek.
De igen! Tehetnek!
Egy magas, csengő, szinte gyermekhang váratlanul énekelni kezdett... Hazai, vontatott, bánatos dalt:
Barátaim, mi jutott az eszetekbe?
Mért lopódzott szomorúság szívetekbe?
Búnak eresztettétek a fejetek…
Mások is átvették a dallamot, s áradt a dal merészen, szabadon. Azt mondta ez a dal, hogy a haldokló orosz emberek elbúcsúznak a drága hazától. Szinte azt mondta ez a dal, hogy a tatárok nem törték meg az oroszokat!
Batu kán az életben maradt uruszutok felé tekintett, és megparancsolta, hogy állítsák meg a gépeket. Megszűnt a dübörgés. És ekkor a mongol parancsnokokig hallatszottak az elnyújtott, szüntelen ének hangjai. A dzsihangir csodálkozva hallgatta.
– Fogjátok el őket! – parancsolta. – Élve hozzátok ide!
A „győzhetetlenek” rohantak, hogy teljesítsék a dzsihangir szentseges akaratát. Körülfogták a megmaradt uruszutokat. Minden irányból egyidőben dobták ki pányvájukat, és megtörve az uruszutok immár hasztalan makacsságát, hátrakötötték a kezüket. Emlékeztek azonban a dzsihangir szigorú parancsára, nem végeztek a foglyokkal.
Batu kán figyelmesen nézegette az eléje vezetett foglyokat. Sok uruszut megsebesült, vér borította őket, összeverték a kövek. Voltak a foglyok közt fehér szakállas öregek, és volt két fiatalka is, szinte gyermek. Az uruszutok nyugodtan és komoran álltak. Nem csüggesztették le a fejüket, mint a bűnösök, nem voltak izgatottak, nem rémüldöztek. Halálra szántan néztek a rettenetes kán szeme közé.
– Oldjátok fel a foglyok kezét! – parancsolta a dzsihangir. – Szubudaj-Bagatur, akassz minden uruszut nyakába egy-egy fapajczát.
– Figyelem és engedelmesség! – szólt ridegen az öreg hadvezér. – Baursi. hozd ide a pajczás zsákomat.
– Mondd meg nekik, Galib konaz – fordult a dzsihangir a mögötte álló öreg tolmácshoz –, Batu kán megbocsát a bátor uruszutoknak, és életet s szabadságot ajándékoz nekik. Igazi hősök!
Gleb herceg a homlokát ráncolta, de sietve teljesítette a parancsot. Batu kán mereven figyelte, hogy mit csinál.
Batu kán rámutatott az uruszut foglyokra, és jó hangosan, hogy a katonák is hallják, így kiáltott:
– Íme, így kell szeretni és megvédeni a szülőföldet!
Hadzsi-Rahim fakih, a krónikás, odalépett Batu kánhoz, és földig hajolt a fiatal dzsihangir előtt.
– Te nagyszerű, te igazságos! Száddal most a Szentséges Vezér, bölcs nagyatyád beszélt. Ő tanította, hogy így kell cselekedni...
A baursi az oroszok felé közeledett, akik még nem értették, hogy mi történt. Batu kán megállította a baursit. Gleb herceg lefordította a dzsihangir kérdését.
– Ki kezdte az éneklést?
Az uruszutok összenéztek. Három éltes, szakállas harcos egyszerre lépett előre. De abban a pillanatban odafutott egy fiatal harcos, és eltolta az öregeket.
– Nem igaz, én kezdtem! – kiáltotta szokatlanul magas, csengő hangon. Hevesen felvetett fejjel, kihívóan nézett a dzsihangirra.
Batu kán visszafojtotta mosolyát. Hunyorított, enyhén ferde szemét a berzenkedő, fiatal, csaknem gyermeki arcra, a fiú bátor, izgalomtól csillogó, sötét szemére vetette. A dzsihangir a tolmácshoz fordult, de a sovány, hórihorgas Burundaj temnik közbeavatkozott. Odament a gyermekharcoshoz, és rákiáltott:
– Uruszut, a Fényességes előtt a földet csókolják! Térden állva köszönd meg a kegyelmét! – És váratlanul, gorombán meglökte a fiút. Az elvágódott, prémkucsmája leesett, a fiatal harcos fejéről két szőke hajfonat omlott le.
Ekkor odaugrott Burundaj hoz a másik uruszut fiú, és belecsimpaszkodott.
– Ne bántsd! – kiáltotta a gyerek.
Burundaj a kardjához kapott, de a dzsihangir méltóságteljes mozdulattal megállította. Burundaj dühtől eltorzult arccal visszalépett.
– Leány? – húzta csodálkozva a szót Batu kán, és kíváncsian nézte, hogyan rejti el a fiatal harcos a kucsmája alá hajfonatait.
– Hogy hívják ezt a leányt?
– Ő herceg... – szólalt meg gyorsan a fiatal védelmező, de a leány a szavába vágott:
– Hallgass, Poszpelka, nem téged kérdeztek! – Batu kán felé fordult, és nyugodtan válaszolta: – A nevem: Prokuda. Szegény árva lány vagyok…
– Hová való vagy?
– Vlagyimir székvárosba.
Batu kán hanyagul bólintott.
– A harcosaim felégették. Uldemir nincs többé!
– Tudom. Láttam, amikor felgyújtották a várost. Akkor szöktem meg Poszpelkával.
Batu kán elmosolyodott.
– Berikellja! – mondta halkan.
Az odafutó nukerek jelentették, hogy megtalálták a két uruszut holttestét: a fiatal vasgyúró harcosét és az öreg sámánét, akik a súlyos kövek csapásai alatt estek el. Batu kán látni óhajtotta őket. A nukerek parasztszánokon odavontatták Jevpatyij és Ratyibor holttestét. A dzsihangir figyelmesen nézte a halottakat, ujjával óvatosan megérintette Jevpatyij félig nyitott szemét.
– Nem! Ezek nem manguszok és sámánok, hanem bátor harcosok, nagy hősök voltak! Ha élnének, szívemen melengetném őket. Harcosaim vegyenek példát róluk!
És a körülötte csoportosuló mongolokhoz fordulva, így szólt Batu kán:
– Adjuk meg nekik a harcosoknak járó tisztességet!
Ekkor Szubudaj-Bagatur, a legyőzhetetlen hadvezér, a közelben álló rideg, szigorú arcú, híres temnikek és nukerek kihúzták fényes kardjukat, fejük fölé emelték, és háromszor kiáltották:
– Khu! Khu! Khu!...