P. A. Vjazemszkijnek
Trigorszkojéból Moszkvába, 1825. január 28-án
Puscsin visz hatszáz rubelt. Add át Vera Fjodorovna hercegnének, köszönetéin kíséretében. Szavelov nagy gazember. Ennek ellenére küldök neki egy baráti levelet. Küldd el (borítékban) Odesszába valakivel, mert ha postán küldöd, azt mondja, nem kapta meg. Megértem őt, és készséggel megbocsátok:
Csak szédelgő lehet, tudom, egy okos ember.
À propos. Olvastam Csackijt – sok ész és humor van benne, de egész vígjátékából hiányzik az átgondoltság, a vezérlő eszme, a hitelesség. Csackij egyáltalán nem okos ember. Gribojedov viszont nagyon okos. Küldjétek el a Tyelegrafotokat! Megjelent-e benne Hvosztov? micsoda remek mű a Levél! legjobb időszakára emlékeztet. Mert bizony, már kezdett középszerűvé válni, mint Vaszilij Lvovics, Ivancsin-Piszarev s a többi. Hogy tetszik Filimonov és az ő invalidus nyilatkozata? Drága barátom, engem most csak holmi butaságok tudnak elszórakoztatni és megnevettetni. Éljen tehát Filimonov!
Vendégségből írok neked, összetört kézzel – rábukfenceztem a jégre, nem a lóról, hanem a lóval együtt: nagy különbség az én lovas hiúságom szempontjából.
SOPRONI ANDRÁS FORDÍTÁSA
Jegyzetek
Hatszáz rubel–Vera Vjazemszkaja hercegné adta kölcsön Puskinnak, s Puskin egy (kártya) adósának, Szavelovnak kellett volna visszafizetnie, csakhogy, mint kiderül, elmulasztotta.
Csackij – Az ész bajjal jár című Gribojedov-vígjáték szereplője.
Tyelegraf – Moszkovszkij Tyelegraf, a kormánykörök véleménye szerint forradalmi szellemű irodalmi folyóirat. 1829-ig Puskin is munkatársa volt.
Megjelent-e… – Puskin csúfolódik, Hvosztovot is (Levél N. N.-hez az árvízről című verséről van szó); Ivancsin-Piszarevet is igen csekély tehetségű írónak tartja, érdemük szerint, valamint Filimonovot is, akinek „invalidus nyilatkozata” szóvicc: hogy ti. egyrészt rossz, másrészt a Russzkij Invalid nevű folyóiratban jelent meg.