Paalvrees
Ik heb paalvrees. Ken je die palen die uit het wegdek omhoog schieten? Ik vind het doodeng om daar met mijn auto overheen te rijden. ‘Pollers’ heten ze, en ze zijn overal. Nadat ze vorig jaar in Den Haag waren geïnstalleerd, zijn er meer dan honderd auto’s bovenop gereden. Ook fietsers worden door de pollers gelanceerd. ‘Je kunt er toch omheen fietsen!’ zeggen ze dan, maar aangezien ze in het wegdek liggen verscholen, wordt er van je verwacht dat je precies weet waar ze zich bevinden. Gelukkig vergeet je dat nooit meer zodra je eenmaal bent geraakt. In Delft zijn er al talloze stadsbussen, politiewagens, touringcars en auto’s bovenop zo’n paaltje gereden – met grote autoschade tot gevolg. Als kers op de taart krijg je dan ook nog de rekening van de gesloopte poller in de bus. Ik begrijp dat die schietpalen zijn bedoeld om te voorkomen dat automobilisten ergens rijden waar ze niet mogen rijden, maar de kosten van dit vergrijp staan niet in verhouding tot de overtreding.
En bovendien: veel gelanceerde auto’s deden het niet expres. Vaak rijd je gewoon achter je voorganger aan; zeker als je de situatie ergens niet goed kent. De pollers hebben ook nogal eens last van storingen. Je hoeft de krant er maar op na te slaan: veegmachine in Almere vast op een poller, vrouw gewond in Alkmaar, Italiaanse toeristenbus klem, politiewagen total loss, ambulance op z’n kant. Je maakt mij niet wijs dat al deze mensen de borden opzettelijk hebben genegeerd en expres door rood zijn gereden. Bij mij in de buurt staat ook zo’n poller met een groot waarschuwingsbord erbij: ‘Bij groen licht één auto. Bij rood licht niet doorrijden!’ Maar meestal knippert er een oranje licht. Daar word ik iedere keer weer nerveus van. Is-ie soms stuk? Betekent een oranje knipperlicht hetzelfde als op een kruising: ‘Kijk uit, eigen verantwoordelijkheid’? Of mag ik gewoon rijden? En zo ja, waarom staat dat rotding dan niet gewoon op groen? Ik ben steeds weer opgelucht wanneer ik er veilig overheen ben.
Omdat ik momenteel door heel Nederland aan het draaien ben voor mijn nieuwe tv-programma Mijn Geheime Missie, kom ik geregeld in nieuwe steden terecht. Zeker in het centrum kijk ik heel goed naar alle borden én naar de grond, want je kunt een whiplash oplopen en je auto wegdoen als je zo’n onding over het hoofd ziet. Ik dacht eerlijk gezegd dat de uitvinding van de poller een typisch geval van Nederlandse regelzucht was, maar het blijkt een Frans idee te zijn. Én een populair exportproduct, want ze staan door heel Europa – met overal hetzelfde resultaat. Op YouTube zie je onder bollard accident of poller unfall een bonte parade van vastgelopen auto’s en bestelbusjes. Uiteindelijk hebben automobilisten de komst van de schietpaal aan zichzelf te wijten door altijd maar weer dáár te willen rijden waar het niet mag. Maar er zijn toch ook minder verwoestende manieren om ongewenste auto’s te weren? Waarom geen gewone slagboom, een flitspaal of het bonnenboekje van oom agent? Ik heb goede hoop dat de gehate pollers ooit weer uit het straatbeeld zullen verdwijnen. Maar tot die tijd zullen er nog veel verkeersdeelnemers letterlijk en figuurlijk voor paal staan.