KÖNNYEK ÉS CSÍPÉSEK
Az egész Avas hegyét nyári hangulat lengte be. Bizony még odább volt az igazi szüret, de a Vayok és a Szepessyek szőlejében már vidáman szorgoskodtak a szedők. Szedték a finomabbnál finomabb csemegeszőlőket, melyekből ugyan még nem lesz bor, legfeljebb gyenge must, és sok-sok szőlővenyigén csüngő számtalan fürt, amit egyszerűen csengettyűnek nevez a borsodi nép.
De vajon miért volt ez a korai szüret? A miskolci és a borsodi nemesség híres Vay családjának, Vay Dénes uram fiának, Miklósnak a tiszteletére történt mindez, aki immár egy kerek esztendeje testőrtisztként szolgál Bécsben.
Most először kapott hosszabb szabadságot… Hazatértének azonban nem csupán a korai szüret volt az oka, hanem egy igen fontos családi esemény is, egy nevezetes kézfogó, egyszóval Vay Miklós eljegyezte Szepessy Katinkát, a másik híre-nevezetes borsodi nemes família szépséges hajadonát.
A Vayak hatalmas pinceháza előtt, a nagy teraszon, kifeszített vékony ponyva alatt iddogált a nagyszámú vendégsereg.
A kecskelábú asztalt körülvevő lócán puha gyapjú pokróccal letakart helyen, középütt ült a két fiatal.
Miklós, aki barna arcú, szép szál fiú volt, aranyzsinóros, fehér atillát viselt, míg Katinka, a szőke, nyúlánk eladó, világoskék selyemruhában, nagy, széles, hófehér csipkegallérral a nyakán, pompázott mellette. A fiatalok két oldalán foglalt helyet a szépszámú rokonság. Mindenekelőtt a bozontos szemöldökű, hangos beszédű, hatvan felé járó Vay Dénes uram – aki már Borsod megye alispánja is volt egykoron – különben tudott dolog volt róla, hogy hajdanán kuruc érzelmű volt. (Épp ezért eleget csodálkoztak rajta, hogy Bécsbe, testőriskolába adta a fiát.)
– Más idők járnak mostanság – mondotta volt, ha valaki rejtetten célzott rá.
Az apa mellett Miklós törékeny, fehér bőrű, szőke hajú – már eléggé őszes édesanyja ült, aki hajdanán pataki leány volt, családjára nézve kurta nemes.
Szepessy Márton, a másik örömapa, bár nemes volt, de korántsem olyan gazdag, mint a Vayak. (Egyben ugyan igen jól megegyezett a két család: hajdanán a Szepessyek is kuruc érzelmű emberek voltak.)
Még két hóttsüket nagynéni is ott feszített, szalagos, nagy szalmakalapban. No meg néhány kamaszfiú és leány, akik olyan oldalági rokonfélék voltak, s most fiatalos lendülettel ugyancsak ropogtatták a sokféle sültet és Vay nemzetes asszony vármegyeszerte híres töpörtyűs pogácsáját.
De nem lennénk igazságosak, ha csak ennyi étket sorolnánk föl… Mert bizony volt ott töltött pulykamell, borban pácolt őzgerinc, ropogós fácánpecsenye. Vay uram zsolcai uradalmából pedig számtalan szárnyas baromfi, nyüzsgő, kereplő, kotkodácsoló háziállat került a fazékba és a forró tepsibe.
Persze a tavalyi óbor sem hiányzott… (De Szilassy Amálka néni, a Miklós ifiúr édesanyja, a fiataloknak csak málna- és bodzaszörpöt engedélyezett, amiből bőven volt a Vay család éléskamráiban.)
Minden valamirevaló vendég megjelent már, a kálvinista esperes, Tálas Gábor hiányzott… Szegről-végről rokon is volt őkelme. (Egyébként nagy kurucbarát.)
Vay nemzetes uram nem hívott az eljegyzésre zenészeket – pedig mindenki azt hitte: nagy mulatság lesz a Szinva-parti kicsiny, de pompás palotaházban… Ám ezek a derék füstösök – akik a kurucoknak is nem egyszer muzsikáltak – most az alkonyat táján mégis megjelentek.
Az öreg prímás, Ragya-Gyanta Palya, rögvest rázendített a Csínom Palkóra. (Jól tudta: Vay uramnak ez a kedvenc nótája… Csakhogy azóta már változtak az idők.)
Vay uram ugyan nem intette le a bandát, de mikor a kuruc nóta végére értek, így kiáltott:
– Palyikám! Valami vidámat, szerelmeset!
– Akkor a fiatalúr kedvenc nótáját? – kérdezte vissza a prímás.
– Legyen – helyeselt Miklós ifiúr, a daliás testőrtiszt.
És ekkor Ragya-Gyanta Palya rázendített a Borsod-szerte ismert nótára:
„Rózsa, rózsa, labdarózsa levele.
Csak egy kislányt neveltek a kedvemre.
Azt is azért nevelték a kedvemre,
Kék a szeme, göndör haja fekete.”
(Az utóbbi sor ugyan nem pászolt pontosan Katinkára, mert néki szép kék szeme volt, de a haja szőke… Ám ki törődött most evvel?)
Aztán még régebbi „dudás-nóták” is sorra kerültek.
„Ihaj bunda, csuhaj bunda!
Mégis bunda a bunda,
Kifordítom, befordítom,
Mégis bunda a bunda.”
Hamarosan fújta már mindenki, még az időközben megérkezett kálvinista esperes uram is belekapcsolódott a dalolásba. Pompás volt a hangulat, a vidámság a tetőfokára hágott…
Némely fiatalok, köztük az ifjú jegyespár is ropta már a táncot… Még nem kellett mécsest gyújtani, szép, szelíd, világos este volt, amikor egy ismeretlen jövevény, egy feketezsinóros, kékposztóruhás, nagykalapos ember jelent meg a színen.
Simára borotvált arca elárulta, hogy valamely hivatal szolgája, küldönce lehet… Nagy, vászonbevonatú bőrtáska csüngött a jobb kezében.
– Nemzetes Vay Miklós testőrhadnagy úrnak hoztam egy fontos levelet – szólott.
Szavaira minden elhallgatott, a csend megmerevedett.
– Bocsáss meg, Katinkám! – fordult halk hangon Miklós a kedveséhez, majd táncospárját az édesanyjához vezette.
A küldönc, aki a budai helytartótanács lovas futárja volt, a táskából viaszpecsétes borítékot nyújtott át Miklós úrnak.
A fiatal Vay kíváncsian, de kissé sápadtan törte fel a pecsétet. Valami rosszat sejtett. Nem is alaptalanul…
A budai helytartótanács a bécsi testőrparancsnok utasítását továbbította.
Két napon belül Pozsonyban, az ott lévő testőrkapitánynál jelentkezzen. A felséges nagyasszony, Mária Terézia már a székvárosban tartózkodik. A bajor csapatok továbbnyomulnak előre Ausztriában és a cseh-morva tartományokban.
– Kitört a háború! – jelentette ki vésztjóslóan a testőrtiszt. – Már Ausztriában és Csehországban vannak a bajorok és a franciák!
– Teringettét! – kiáltotta el magát izgatottan Vay Dénes uram. (S egy pillanatig egy újabb kuruc felkelés gondolata villant át az agyán… De aztán hamarosan elfojtotta Az én fiam már testőrtiszt, nem fordulhat szembe az udvarral…”)
Így bizony az avasi vidámság hamarosan szertefoszlott… Katinka sírva borult Miklós nyakába.
– No azért ne sírj, angyalkám – vigasztalta a leendő após. – Miklós nem közönséges puskás, nem gyalogos katona. Őt nem érinti közvetlenül a háború szele.
Hamarosan szét is oszlott a vidám társaság. Miklós komoly arccal, megilletődve kísérte haza Katinkát.
Másnap az alispán hajdúi megyegyűlésre hívták össze a miskolci és a borsodi nemeseket.
– Felséges nagyasszonyunk, Mária Terézia, királynőnk ezen esztendő szeptember havának 11. napjára országgyűlést hívott össze Pozsony városába! – kezdte a főispán latin nyelven. – Nyilvánvalóan a háborúról lesz szó, szorult helyzetbe került az udvar!
– Megint meg kell mentenünk a Habsburgokat! – kiáltá itt is, ott is nem egy kuruc érzelmű nemes. – Mi nem megyünk Pozsonyba!
– Magyarországot is meg kell menteni! Ezért kell mennünk Pozsonyba! – magyarázta a főispán, akiről mindenki tudta, hogy a bécsi udvar feltétlen híve. – Mert azok meg nem állnak Pozsonyig, avagy Budáig! – fűzte tovább a főispán.
– Az országgyűlésre el kell mennünk! – kért szót Vay Dénes, Miklós apja.
– Hogy megmentsük a testőrtiszt fiadat is! Igaz? – kontrázott rá keményen Boldvay Demeter, egy tehetős Sajó-vidéki nemesúr.
– Demeternek lehet, hogy igaza lesz! – kapta el a szót Vay Dénes. – Mert ha az egyesült bajor-francia seregek nemcsak az osztrák és a cseh tartományokban győznek, még kedvet kaphatnak Magyarországra is! Ez esetben nemcsak az én, hanem a ti fiaitokat is meg kell mentenünk! Vagy talán nem?
– Úgy van, úgy van! – kiáltozták többen. – Itt a haza megmentésére is gondolni kell!
Egy szó, mint száz, alaposan összecsaptak a borsodi megyegyűlésben az érvek és az ellenérvek hullámai. De valójában minden nemes kíváncsi volt, mit is mond a felséges asszony?
– Merthogy könyörögni fog nekünk, abban biztos vagyok – hajtogatta Boldvay Demeter néhány nap múlva az egyik komáromi fogadóban, útban Pozsony felé.
Egyszóval nemcsak Vay Miklós testőrhadnagy és az apja, Dénes úr kocsikázott el Pozsonyba, hanem a borsodi nemesek jórésze is.
ð
Kellemesen meleg, szinte nyárias szeptember eleje volt… Pozsony, a koronázó város felbolygatott méhkashoz hasonlított. Az utcákon, a Dunaparton ünnepi ruhás nemesurak és asszonyságok sétáltak. (Az utóbbiak közül sokan magukkal hozták leánykáikat is. Hiszen háborús hírek ide, vagy oda, de a hajadonoknak férjhez kell menniük, s erre legjobb alkalom a mozgalmas országgyűlés, a diéta ideje.)
A fogadók s mindenféle szálák már tömve voltak. Így a kisebb uraságok a német polgárok vendéglátásra berendezett házaiban szálltak meg.
Rebesgették, főként a fiatalok, hogy nagy bált rendeznek a diéta végén. Minden szem a pozsonyi, négyszögletes vár falain csüngött… Az a hír járta ugyanis, hogy nem a szokásos helyen lesz az országgyűlés, hanem a pozsonyi vár nagytermében.
– De hiszen oda a fél nemesség sem fér be! – méltatlankodott a kötekedő Boldvay Demeter.
Ezért a borsodiak mindent megmozgattak – főként Vay Dénes uramnál, hogy a Miklós fia segítségével mindenki bejuthasson a vár nagytermébe…
Alig múlt reggel kilenc óra, amikorra a Karok és a Rendek, a világi és az egyházi méltóságok elfoglalták helyeiket a pozsonyi vár nagytermében. Nem messze a hatalmas tölgyfaajtótól, egy kis emelvényfélén ott díszlett a felséges asszony, Mária Terézia fekete szőnyeggel bevont trónszéke.
– Mintha temetésen lennénk – szólalt meg epésen Boldvay Demeter.
– Pszt! Domine Boldvay – intette le az egyik Szepessy uraság.
– Már elnézést, de ez a fekete trón – replikázott már halkabban Boldvay.
– Kedves öcsém – fordult hozzá igen halk, de komoly hangon az előbb szóló Szepessy nemzetesúr. – Semmi ok nincs a vidámságra… De csönd, mert érkezik a királynő!
És valóban!
A vár nagytermének hatalmas tölgyfaajtaját több cifraruhás, parókás lakáj tárta ki, és a felséges asszony, balján a kancellárral belépett a terembe. (Mögötte lépkedett egy főkötős dajka, karján egy karonülő csecsemővel.)
Előbb csak morgás, majd hatalmas „vivát” tört ki a teremben.
A fiatal, szép felséges asszony nagy, szőke haja kétoldalra hullva omlott a vállaira, és aranylóan ragyogott a rengeteg fáklya fényében. Fején könnyű, kis korona díszlett… Egyébként talpig fekete ruhában lépdelt a trónhoz. (A jelenlevő nemesek állva várták végig, míg leült a királynő.)
A pohos-potrohos, parókás kancellár erősen raccsolva beszélt, s előbb németül, majd latinul ismertette a hadihelyzetet.
A magyar nemesség jórésze csak most értesült arról, milyen nagy veszélyben van a Habsburgok trónja… Bizony sokan meglepődtek, de sok küldöttben reménység is támadt: talán egy újabb kuruc felkelés is kipattanhat.
A levegőben forró izgalom izzott.
A kancellár kis köhögés után befejezte beszédét, majd imigyen fordult az egybegyűltekhez:
– Tekintetes és nagyságos Karok és Rendek! Uralkodónk, Mária Terézia, felséges királynőnk kíván szólni!
– Vivát! Vivát! – hallatszott itt is, ott is a gyér éljenzés.
És ekkor a szépséges királyasszony felállt a fekete trónszékről, intett a dajkának, aki a kisded Józsefet, a trónörököst nyújtotta át neki.
Ünnepélyes, nagy csend állott be a teremben, minden szem a királynőre vetődött.
– Kedves Híveim! Derék magyarjaim! – kezdte elfogódott hangon Mária Terézia. – Mindenfelől veszély fenyeget, az ellenség betört Ausztriába, közelednek Magyarország felé! Veszélyben forog az ország koronája! Veszély fenyegeti saját személyünket és gyermekeinket! Amikor mindenki elhagyott, a magyarok híres fegyveréhez, ősi vitézségéhez és hűségéhez folyamodok, beléjük helyezzük minden reményünket – mondotta többek között, majd nagy, kék szemeiből csendben hullani kezdtek a könnyek.
És e feszült pillanatban, hogyan és miért, de hatalmasan felsírt a kis gyermek József, a leendő trónörökös.
A szép királynő könnyei és a gyermek éles sírása oly megdöbbentő hatással volt az egybegyűlt nemességre, hogy a jelenlévők szinte egytől egyig kardot rántottak, és egy szívvel-lélekkel ezt kiáltották:
– Vitám et sangvinem! Életünket és vérünket, a mi királyunkért, Mária Teréziáért.
Ezután hatalmas vivátozás tört ki a teremben… A királynő pedig csak állt, csak állt és könnyezett, karján a kis trónörökös meg egyre csak sírt!
Végül a dajka odafutott, s a gyermeket elvette a királynő kezéből, és kivitte a teremből… De a vivátozás még sokáig nem szűnt meg.
Este a borsodi nemesek szállásán együtt volt az egész megyei kompánia.
– No, most aztán adhatjuk a magyar vért, hogy megmentsük a Habsburgokat! – kellemetlenkedett Boldvay Demeter.
– Ugyan Döme, hagyd már az okvetetlenkedést… A magyar nemesi becsület különben sem engedhetné meg, hogy egy asszonyt letiporjanak, aki sírva könyörög a nemzetnek.
– Még a kis trónörökös is hogy sírt, egyem a szép lelkét – lelkesedett az egyik nemesasszony.
– Hát igen… Nem csodálom – morogta szomszédjának Boldvay Döme. – Mikor a felséges asszony a fenekébe csípett! Fusson ki a két szemem, ha nem így láttam!
(A borsodiak a testőrtiszt segítségével egészen közeli helyeket kaptak.) Kazinczy László, Boldvay Döme szomszédja – aki szintén Sajgó-vidéki nemes volt – hatalmasan felkacagott.
– Nohát ez a Döme! Nohát ez a Döme! – csapkodta a térdét nevettében. Ezután hangosan is megemlítették Boldvay Döme feltételezését. Sokan megbotránkoztak rajta, míg mások jót nevettek…
(Ám e „rege” mind a mai napig él a magyar nép emlékezetében.)
…Akárhogy volt, akármint volt, de Mária Terézia a magyarok segítségével megnyerte a háborút… A híres magyar huszárok a Rajna partját is elérték, s odáig üldözték az ellenséget… így mentették meg a Habsburgok trónját. Ekkor keletkezett ama híres dal is:
„Vágtatva mennek a magyar huszárok
A Rajna partján s messze tájakon,
A Rajna partján s messze tájakon.”
Utóirat: Hát a két jegyespárral ugyan mi lett? (Erről már nem szól a „rege”). De!… Úgy a Vay, mint a Szepessy családok a későbbi évszázadokban is fontos szerepet játszottak Borsod történelmében…
Így könnyen hihető, hogy a két jegyespár átélte az osztrák örökösödési háborút – ami azért tört ki, mert nem akarták elismerni Mária Terézia uralkodásának törvényességét, mivel odáig csak fiúk örökölhették a trónt – szóval: megérték a békét, házasságot kötöttek, a hátralevő éveiket boldogan élték le gyermekeik s unokáik körében.