AZ IGAZGYÖNGYÖS BOGLÁR
Az Úrnak 1703. és 4. esztendejében gyors, fényes sikerek növelték nagyra a kurucok és a fiatal fejedelem, Rákóczi hírét-nevét. Északon már szinte minden vár és város az övék volt. A nagybányai és a körmöcbányai pénzverő házban immár nekik verték az ezüstpénzeket és a rézlibertásokat. Ám az Alföld déli része és a Dunántúl még nem növelte a kurucok erejét, hatalmát. Ezért látogatott a fejedelem előbb a Tápió-völgyébe, majd az Alföld közepébe.
Cegléd városának utcáin kóborolt a csípős áprilisi szél. A város végi csapszékekből, a nádtetős csárdákból vidám nótaszót sodort a belső utcák felé. Ám bent a város szívében is zajos volt az előkelő vendégfogadó. Búcsúpohárra gyűltek össze a kuruc táborba menendők, több mint másfélszázan.
Ezen az estén Cegléd főbírája vacsorát adott a két helybéli lovas hadnagy, Bíró Mihály és Juhász György tiszteletére. A vacsora elhúzódott csaknem tíz óráig. Ekkor a főbíró úr rövid pipaszóra áthívta a két hadnagyot a szomszéd szobába.
– Vajon mikor gyün ide Kecskemétről Verebélyi kapitány uram? – kérdezte bodor füst eregetése közben a főbíró.
– Már kora reggelre jelezték – felelte Bíró Mihály. – Ő akarja először fogadni a város szélén, a szelei útnál a nagyságos fejedelmet.
– No, ez jól vagyon, mivel űneki adta ki parancsolatba, hogy a ceglédi lovas századot egrecérozza be – helyeselt a főbíró. – Majd később megkérdezte: – És kigyelmetek?
– Mi is takarosan elrendeztünk mindent – válaszolt most Juhász György hadnagy. – Éspeniglen így! – és átnyújtotta a kapitány levelét.
Cegléd város szélén, nem messze az egyik csárdától – ahol este a lovasok mulattak – állott Sós Péter pékmester uram műhelye. Itt inaskodott árván maradt unokaöccse, Sós Gyurka. A szöszke kislegény is hallott Rákóczi várható látogatásáról, s ezért úgy határozott, hogy addigra széthordja az aznapi süteményeket, és ő is ott lesz a nagyságos fejedelem érkezésekor.
Korán kezdte hát a munkát. Közben azonban folyton-folyvást a várost bámulta.
Volt is mit látnia! Az utcákat, a házak elejét és a tereket már kora hajnalban fellocsolták, tisztára söpörték. A kapukat, az ablakokat zöld gallyakkal díszítették föl. A nevezetesebb épületeken a város oroszláncímeres zászlaját és Rákóczi piros lobogóját röptette a kora tavaszi szél.
Úgy hallotta a többi gyerektől, hogy a lovas katonák még otthon früstökölhetnek, de mindenkinek idejében fel kell készülnie, rendbeszedni lovát, magát, minden holmiját, fegyverét, mert pontban nyolckor trombitaszó harsan a város három pontján, s ezután egy fertályóra elteltével minden fegyverforgatónak a Fő térre kell lovagolnia.
Micsoda pompás dolog lesz! Igyekezett hát Gyurka, hogy ez idő tájt már a Fő tér szomszédságába érjen.
Úgy is történt. Pontban nyolc órakor csakugyan megszólaltatták hangszerüket a kornétások, s ezután a város különböző pontjairól lovak vágtatása hallatszott.
– Utat, helyet! – kiabálták a ceglédi vitézek, mert volt olyan bámész ember, akit csaknem letaposott a ló.
A gyerekek, köztük Sós Gyurka is, kacagva szemlélték a dolgokat. Verebélyi karabélyos kapitány – akit már tegnap megelőzött jó híre – megérkezett Kecskemétről, és parádéhoz készítette fel az egybegyűlt ceglédi lovasokat. Bizony közel másfél óráig egrecérozta őket. S azok – Sós Gyurka legnagyobb örömére – sokszor kihúzták a fényes kardot, s gyakorolták véle a fejedelemnek szóló tiszteletadást.
Fél tizenegy tájban híre futott, hogy a fejedelem 11 órakor lépi át a város határát. Az izgalom s a tömeg egyre nőtt! Hamarosan a 150 lovas – mindahány kék atillában és tűzpiros nadrágban élükön a két ceglédi hadnaggyal, és legelői Verebélyi kapitánnyal, no meg a két-két kornétással, a város vége felé indult. A lakosok, köztük a gyerekek, no és Sós Gyurka is, vízözönként tódultak a nyomukba. De a ceglédi hadnagyok nem szóltak. Nem akartak a lelkes néppel ujjat húzni.
Már csaknem a város utolsó házainál a kapitány megállította a menetet, majd pedig elhangzott a kemény vezényszó:
– Parádéhoz két sorba!
Ezután két sorba állottak a ceglédi lovasok. Egy-egy rendben hat-hat lovas.
Legeslegelöl, az arcvonal élén, a Rákóczi által küldött zászlók előtt, kivont karddal, feszesen ült nyergében a két daliás hadnagy, a fejedelem érkezésére várva.
Éppen 11 óra volt, amikor a város szélére ért a nagyúr előőrse. A város magas tornyából az őrség jól látta ezt, s ezért hamarosan minden harang megkondult. A fejedelem előőrse 24 talpig piros ruhás palotás katonából állott, aki előtt három kornétás egyszerre fújta hangszerét.
A jelenlévő tömeg anélkül, hogy látta volna Rákóczit, harsány éljenzésben tört ki. Verebélyi kapitány mérgesen vágtatott oda, és csöndre intette őket.
Ebben a pillanatban, két-két kísérője között, fél lóhosszal megelőzve azokat, felbukkant a fejedelem, nyestprémes mentében, fején tollas kuruckalpaggal, válláról aláhulló, bő bársonyköpenyben. Alatta gyönyörű, ideges mén kalapált.
A karabélyos kapitánynak alig volt ideje a helyére ugratni, máris a ceglédi lovasszázad előtt állott a fejedelem.
– Vitézek, parádéra! – kiáltotta el magát Verebélyi, erre az összes ceglédi lovas kirántotta kardját.
A kapitány katonás, kemény hangon jelentette, hogy a ceglédi lovasok kiállták a nehéz próbákat, akár a csatába is mehetnek, s várják Rákóczi parancsát.
– Köszönöm kegyelmednek, de főként a ceglédieknek, hogy hívó szavamra lóra ültek – kezdte szép, erős hangján a fejedelem.
– Vivát Rákóczi! Vivát! Vivát! – zúgott fel hirtelen a szemlét figyelő nép hangja.
És hiába volt Verebélyi kapitány szava s haragos tekintete, a ceglédi nép csak vivátozott, csak éljenzett. Nőttön-nőtt a zaj, a tömeg zúgása, s egyre közelebb nyomultak a nagyságos fejedelemhez. A kuruc vitézek s maga Rákóczi is örömmel szemlélték a ceglédiek hatalmas lelkesedését.
E pillanatban azonban váratlan dolog történt. A nagyúr ideges lova meghőkölt: hirtelen fölágaskodott, csaknem levetve hátáról az urát.
Rákóczi azonban kitűnő lovas lévén, keményen meghúzta a zablát, majd alaposan meg is sarkantyúzta az állatot. De a paripa nem akarta az igazságot! Táncolt, ágaskodott, horkantott!
A fejedelem közvetlen kísérete aggódva figyelte a nem várt eseményt, s némelyek már a beavatkozás gondolatával foglalkoztak. De a nagyúr intett, hogy maradjanak távol, majd ő elbánik a kellemetlenkedő hátassal.
S amíg ő így zabolázta, sarkantyúzta a lovát, a heves mozgástól, a nagy lendülettől leröpült a fejéről díszes fövege, szép tollas kalpagja. És gurult, gurult a macskaköves úton.
Az ünneplő tömeg szélén bámészkodott Sós Gyurka, a szurtos kis pékinas.
Ő nem kiabált, mint a többiek, hanem megbabonázott, ragyogó tekintettel csak nézte, bámulta a kurucok híres vezérét.
– Jóságos ég! Széttapossák! – rikkantott fel hirtelen, amint megpillantotta a fejedelem földre esett fövegét.
És valóban! A fejedelem után jövő lovak hamarosan izzé-porrá taposták volna a tollas kalpagot.
Sós Gyurka azonban nem teketóriázott sokáig! Gyorsan a lovak közé vetette magát, s valósággal „kihalászta” a patás lábak közül a pazar, tollas fejrevalót.
– Nagyságos úr! Nagyságos úr! – ordította el magát torkaszakadtából, s lihegve futott a fejedelem immár megregulázott lova után, kezében a cifra kalpaggal.
Ekkor Rákóczi, a kuruc seregek fővezére hátrafordult a nyeregben, s azon minutomban észrevette az utána loholó kisfiút.
– Kornétások! Megállni! – kiáltott fel hirtelen, mire a közeli kürtösök gyors „megálljt” fújtak a parádézó seregnek. A felvonuló lovasok meglepetten torpantak meg, s legtöbben valami nagy bajra gondoltak.
– Ehun a fövege, nagyságos uram! – kiáltotta az odaérkező pékinas, majd gyors mozdulattal a fejedelem felé dobta. Rákóczi ügyesen elkapta, s jobbjával leverte róla a port. Sós Gyuri, a boldogságtól kipirult arcú pékinas, már menni készült, amikor Rákóczi utána kiáltott:
– Héj, kislegény, várj csak!
Sós Gyurka meglepetten fordult a fejedelem felé.
– Én elkaptam ezt a föveget, te pedig kapd el ezt! – Azzal a leheletfinom tollak mellől levette az igazgyöngyös, galambtojásnyi boglárt, s a fiú felé hajította. A pékinas ügyes kezű legényke volt, röptében el is fogta.
– Köszönöm, nagyságos úr, de nem azért tettem! – kiáltotta oda a kisfiú.
Rákóczi pedig, immáron fején a föveggel, kedvesen intett a derék pékinasnak.
– Vivát Rákóczi! Vivát! – zúgott fel az ünneplő tömeg, s aztán a parádézó sereg továbbindult…
Sós Gyurka pedig holta napjáig kegyelettel őrizte a fejedelemtől kapott, igazgyöngyös boglárt.