ÉG A FAVÁR!
Mátyás, akit 1458-ban nagybátyja, Szilágyi Mihály segítségével királlyá választottak, ekkor mindössze 15 esztendős volt.
A cseh rabságból hazatérő királyt nagy örömmel fogadta az ország népe.
– Végre van magyar királyunk, aki megoltalmaz minket – hangoztatták széltében-hosszában.
Az oltalomra pedig igen nagy szükség volt, hiszen többfelől is veszély fenyegette az országot. Délről a török tört be gyakran, nyugatról III. Frigyes császár acsarkodott, a velenceiek pedig sóvár szemmel figyelték az adriai vizeket. Még Lengyelország sem viseltetett barátsággal irántunk.
A legközvetlenebb veszélyt azonban a Felvidékre befészkelődött, rablókká züllött cseh husziták jelentették.
1460. április havában, Heves megye északi részébe, a Mátra vidékére is betörtek. Zagyvafői Andrisko és Urik huszita vezérek zsoldosserege állítólag hatezer lovasból és gyalogosból állott. (Némelyek szerint ugyan csak hatszázan voltak, de ki tudná már ezt megmondani annyi év után?)
Szó, ami szó, április 24-én minden ellenállás nélkül elfoglalták a Muzsla-hegy közelében fekvő Patát, sőt a falu felett emelkedő Várhegyet is megszállták. Ezt az avar korból származó erősséget kijavították, tartós gerendákból várszerű erődítményt emeltek a tetején. Úgy gondolták: innen ellenőrizhetik a gazdag vidéket, s majd ha kirabolták, továbbállnak.
Héderváry László egri püspök még azon éjjel lovas futárt menesztett Budára, és levélben kérte Mátyás segítségét.
A fiatal király azonnal intézkedett. Gyors utasítására Rozgonyi Sebestyén 2ooo vitézzel május elsején elérték Patát, majd a helység alatti dús mezőn fel is ütötte táborát.
Nagy riadalom támadt a cseh rablók soraiban.
– Itt pusztulunk, hiszen vannak vagy húszezren – jajveszékelt az egyik zsoldos.
– Még ezren sincsenek, te gyáva – torkollta le a nemcsak bátorságáról, hanem kegyetlenségéről is híres Zagyvafői Andrisko.
A katona elhallgatott, mert tudta, a rablóvezérrel nem jó ujjat húzni. De alighogy befejezték a vitát, máris fegyverek csörgése hallatszott fel hozzájuk a patak másik partjáról.
– Riadó! Riadó! – adta ki a parancsot Andrisko.
Váratlanul egy cseh futár érkezett a Várhegyre, és lihegve újságolta:
– A magyarok megtámadták a Hatvanból és Gyöngyösről hazatérő portyázóinkat, és mind egy szálig levágták őket!
Bezzeg elszállott már Andrisko vezér hetykesége!
– Ezek bennünket is felaprítanak! – ijedezett a futár.
– Egyezkedjünk velük – hallatszott innen is, onnan is.
A zsoldosvezér azonban nemcsak kegyetlen, hanem ravasz is volt. Rögtön belátta, itt mást nem tehet, mint hogy szabad elvonulást kér.
Menten hívatta hát a papját, és levelet íratott vele a magyarokhoz.
– No, te Úr szolgája! Válassz magad mellé húsz kemény vitézt, s indulj a levéllel a pápista magyarokhoz!
A huszita prédikátor bizony nem valami nagy örömmel fogadta a zsoldosvezér parancsát. Ám sokáig nem tétlenkedett, mert tudta: az idő sürget.
Beletelt talán két óra is, mire a visszatérő csehek felkapaszkodtak a meredek Várhegy tetejére.
Andrisko már türelmetlenül várta őket.
– Mit válaszoltak?
– Mindent elutasítottak, nem tárgyalnak velünk.
– Ó, a gyalázatosak! – sziszegte Andrisko. – Igazán jöhetne már Urik is a csapatával!
(Urik, a másik huszita vezér, seregének jó részével még északon tartózkodott.)
Ezalatt a magyar csapat az egri püspök odaérkező seregével is megerősödött. Rozgonyi, a seregek fővezére, a csehek nem kis ijedtségére, ostromgyűrűt vont a Várhegy körül.
– Még ma felmegyünk a cseh komákhoz, és kiporoljuk a nadrágjukat – szólott hetykén az egri sereg parancsnokához.
A püspök úr vitéze azonban nem lelkesedett a dologért.
– Fáradtak a katonák, hiszen sokat gyalogoltak. No, meg a zsold miatt is morognak. Holnap talán utánunk küldi a püspök úr, s akkor megjő a harci kedv is.
Rozgonyi Sebestyén éktelen méregbe gurult.
– Talán biza imával akar harcoltatni a püspök úr őkegyelmessége? – kiáltotta mérgesen. – Márpedig én nem mulasztom el a kínálkozó alkalmat! A csehek most félnek, hiszen békét kértek, holnapra viszont felmentő seregük is érkezhet.
Az egri vezér nem tehetett mást, mint elfogadta a királyi fővezér parancsát: még aznap késő délután ostromra indultak a Várhegy ellen.
A patai Várhegy nyugat felől, a Danka-patak fölött igen meredek. Ezért Rozgonyi a királyi csapatokat vezényelte ide, míg a Várhegy keleti oldala (ami már alacsonyabb, lankás dombvonulatba megy át) az egriek harci területe lett.
Szóltak a kürtök, peregtek a dobok, s kis idő múltán a Rozgonyi-sereg már csaknem fenn volt a Várhegy tetején.
Hanem ekkor, a fővezér nagy meglepetésére, hírnök érkezett az egriek szárnyáról: a husziták kitörtek a várból, immár a falu felé közelednek.
– Mordizomadta-teremtette! – morogta mérgesen az ősz Rozgonyi, majd csapatainak jó részét kénytelen volt a keleti szárnyra vezényelni.
E vitézek aztán egykettőre helybenhagyták a cseheket. Fejvesztetten menekültek vissza a csehek a várba, s hevenyészett sáncaik közé vették be magukat.
Hamarosan leszállt az éj, majd kiadós, nagy csöppekben megeredt az eső. A magyar sereg kénytelen volt a falu alatti mezőn lévő sátraiba visszavonulni.
Hogy az egri katonák parancsnoka mit kaphatott az ősz Rozgonyitól, arról jobb nem beszélnünk!
Másnap déltájra kitisztult az idő, de az egriek zsoldja csak nem érkezett meg.
– Ilyen körülmények között nem vállalhatom az ostromot – jelentette ki a parancsnok.
– Ne is vállald, öcsém! Inkább bújjatok vissza uratok szoknyájához – replikázott gúnyosan a királyi vezér.
Így történt aztán, hogy az egri püspök fegyveresei a következő éjjel dicstelenül elhagyták Patát.
Rozgonyi Sebestyén napokig ott tartózkodott még, de végül mégsem kezdett újabb ostromot, elégtelennek tartván hozzá a seregét. Végül egyik éjjel ő is elvonult Patáról, méghozzá a Tarna-völgyében lévő Szentgyörgyre. (Ma Feldebrő a helység neve.)
A csehek, mindezt látva, ugyancsak elbízták magukat, s a várat még jobban megerősítették.
A környék népe pedig megszenvedte a magyar csapatok elvonulását. A vérszemet kapott cseh rablók most már nyugodtan raboltak, fosztogattak, közben pedig rengeteg élelmet s fegyvert halmoztak fel a Várhegyen.
1460. július havának első napjaiban futótűzként terjedt el a hír a Mátra vidékén: Mátyás király Gyöngyösön szállt meg, s Pata várának ostromára készül.
A szóbeszéd igaznak bizonyult.
Az ifjú, még szinte gyermek Mátyás egy pompás almásderes paripán ülve vezette a közel hatezer főből álló, csillogó fegyverzetű királyi sereget.
Méltó atyjához, a nagy Hunyadi Jánoshoz, ki seregével egykoron végigvonult a Mátra vidékén – suttogták itt is, ott is.
A fősereg július 4-én érkezett Pata alá. Itt várta már a futár által odarendelt Rozgonyi-féle had.
A király ezután személyesen átvette az egész sereg fölött a parancsnokságot, majd a Csóka nevű nagyágyút felhúzatta a mai templomdomb tetejére. A kisebb ágyúk egyenlő távolságban a mai Fő utcán, a Pásztora menő út magasabb részein helyezkedtek el.
Éppen 12 óra volt, amikor a király a falu alatti mezőn egybegyűjtött seregéhez rövid, lelkesítő beszédet intézett, aztán hadrendbe állította a sereget, majd parancsot adott a Várhegy megtámadására. Miután az alacsony, keleti oldal volt a legkönnyebben járható, ezért a sereg jó része ebben az irányban indult meg. Eközben a király jelt adott a tüzelésre. A tizenegy ágyú egykettőre bömbölve okádta a tüzet, és hamarosan beszakította az erődítmény nyugati részét. A fából, vesszőből font, palánkkal erősített favár jó része lángba borult.
Hirtelen eszeveszett félelem lett úrrá a cseh rablókon. Azt se tudták már, mit tegyenek. A tüzet oltsák-e, vagy a hegyen fölfelé nyomuló magyarok ellen harcoljanak? Végül is hagyták a tüzet, és inkább Mátyás seregei ellen fordultak.
Kegyetlen, öldöklő harc kezdődött. A csehek kiváló katonák voltak, akik immár évek hosszú sora óta egyik ütközetet a másik után vívták.
De a magyarok se voltak akármilyenek!
Közülük nem is egy talán már Nándorfehérvárnál is ott küzdött a nagy Hunyadi oldalán. Hiábavaló volt azonban a csehek bátorsága, a magyar sereg győzedelmeskedett. Az idegen rablóknak menekülniök kellett a Várhegy sáncai mögé.
– Vivát Mathias Rex! Éljen Mátyás király! – zúgott fel a magyar sereg éljenzése.
A csehek csak ekkor tudták meg, hogy az ostromot maga a király vezeti.
– Akkor pedig több sereg is várható – szólt reszketve Andrisko. – Kérjünk gyorsan fegyverszünetet, hátha közben megjön Urik felmentő serege!
Hamarosan többtagú küldöttség indult a király Danka-parti sátrához. Az ifjú Mátyás kimért, hideg udvariassággal fogadta őket. Természetesen anyanyelvükön beszélt velük, hiszen annak idején prágai fogságában megtanult csehül. Sőt még a négynapos fegyvernyugvást is elfogadta.
A magyar sereg tisztjei meglepetéssel hallották az egyezséget.
– Hiába, csak gyermek még ez a király – suttogták itt is, ott is. A csehek végül félrevezetik.
– Ne féltsétek ti a felséget! – nyugtatta meg a kétkedőket Rozgonyi. – Jól tudja ő, mit akar.
A király a fegyverszünet alatt sem tétlenkedett. Július 8-án reggelre teljesen körülzáratta a patai Várhegyet, onnan a csehek már csupán madárszárnyon menekülhettek volna el.
8-án reggel aztán végső rohamra indult a magyar sereg. Alig perdültek meg azonban a dobok, amikor fehér zászlóval a kezében maga Andrisko zsoldosvezér közeledett a magyarok vonalához.
– Vezessetek felséges uratokhoz! – kérte.
A támadás hirtelen leállt, s Zagyvafői Andriskót Mátyás sátrába kísérték.
Az országos rabló mélyen megalázkodva hajtott térdet a király előtt, szánva- bánva a magyarok országában tett rablásait. Istenre s az Úr Jézusra hivatkozva kérte Mátyást, hagyja meg az ő és társai életét.
– Elvonulunk innen, meg sem állunk a morvák földjéig – ígérte.
– De így legyen ám – szólott fenyegető hangon az ifjú király. – Egyébként is tudunk minden lépésetekről!
– Van azonban egy alázatos kérésünk felségedhez – esdekelt a ravasz Andrisko. – Hagyd meg fegyvereinket, hogy szabad vitézekként távozhassunk innen!
– Arról tégy le, te haramiavezér! – förmedt rá Mátyás. – Alávaló betolakodók vagytok, akik évek óta fegyverrel pusztítotok, raboltok honunkban! De hogy lásd, nem halt ki még a világból a könyörület, elmehettek. Ám csak fegyver nélkül távozhattok, különben kardélre hányunk benneteket.
A jelenlévő nádor és az egri püspök ámulva látta s hallotta a gyermek király határozott s bátor fellépését.
(Mondták is egymásnak később: e gyermekből még nagy király lesz egyszer. Már most tudja, mi az igazi uralkodók erénye: bánj irgalmasan a legyőzőitekkel.) Mátyás pedig keményen szólott a zsoldosvezérhez:
– Most pedig lódulj innen, különben fejed vétetem!
A zsoldosvezér megvert kutyaként kullogott ki a király sátrából. Ezután jó kétórányi idő múlva a cseh zsoldosok a Várhegyen hagyván fegyvereiket, a Pásztó felé nyitva hagyott részen megszégyenülten elkullogtak.
A magyar sereg hatalmas éljenzés közepette vonult be az üresen hagyott favárba.
A király pedig még azon órában kemény parancsot adott, hogy a nagyrészt fából készült erődítményt gyújtsák fel.
Nagy, égig érő, vörös lánggal lobogott a favár. Fénye messzi földekre világított, fennen hirdetve az ifjú Mátyás király első győzelmes csatáját!
A király pedig a diadal emlékére városi rangra emelte Patát, és az 1460 júliusában kiállított oklevelében a patai jobbágyokat örök időkre felmentette a „kamara haszna” nevű országos adó alól.
Mátyás később is szívesen tért vissza Patára, amikor a Verebélyen élő rokonait látogatta. Azon a dombon pedig, ahol a Csóka nevű nagyágyúja állott, 1470 körül egy díszes templomot emeltetett.
Az ősi templom átalakítva bár, de ma is áll, s évszázadok óta hirdeti a nagy király diadalát és kegyes bőkezűségét…