A MONOKI BABLEVES

Mono­kot, a kies hegy­al­jai falut a rég­múlt idők­ben nagy erdő­sé­gek vet­ték körül. „Meg­ter­mett” ebben a vad­disznó, az őz, de még a szar­vas is. Messzi vidék­ről keres­ték föl a vadá­szok, főként a nagy­úriak, akik az ilyes­mire min­dig ráér­tek.

Egy­szer, úgy mond­ják, valami nagy-nagy úr vadá­szott a zemp­léni erdő­sé­gek­ben. Egy gyö­nyörű, sok­ágú, pom­pás agan­csos szar­vas­bika nyo­mát követte.

De bizony nem akadt rá! Végü­lis kény­te­len volt befe­jezni a vadá­sza­tot. Össze­kür­töl­tette a haj­tó­kat, a vadász­tár­sa­kat, s meg­kö­szönve jelen­lé­tü­ket, útjukra bocsá­totta őket.

Ő maga azon­ban maradt.

– Majd én, egye­dül – súgta meg leg­bi­zal­ma­sabb embe­ré­nek, Máté vad­őr­nek.

– És én marad­jak-e, uram? – kér­dezte a vadőr.

– Rád sincs szük­sé­gem, szol­gám, várj reám a leg­kö­ze­lebbi vadász­kas­tély­ban.

Ez pedig – állí­tó­lag – nem volt köze­lebb, mint Pata­kon. Ezu­tán a vadőr annak rendje s módja sze­rint eltá­vo­zott.

Ment, men­de­gélt a magára maradt nagyúr. Min­den bok­rot meg­zör­ge­tett, min­den mere­délyt meg­má­szott, min­den for­rást föl­ku­ta­tott, de a kere­sett, pom­pás agan­csú bika nem volt sehol. Mintha a föld nyelte volna el.

Az este a vadon­ban érte a nagy­úri vadászt, szál­lása, nyug­he­lye a csa­lit moha­sző­nyege volt. Más­nap is járta az erdőt, a ren­ge­te­get, egy­szó­val mind­azon helye­ket, ahol a szar­vas­bi­kát remélte…

Har­mad­napra azon­ban nagyon elfá­radt, s mivel ugyan­csak meg­éhe­zett, ráadá­sul pedig az ele­sége is elfo­gyott, kény­te­len-kel­let­len lakott hely után nézett.

Hanem ez nem volt akkor­tájt oly egy­szerű, ahogy most leír­juk!

Sok­szor három nap és három éjjel kutya­gol­ha­tott valaki, amíg valami kalyi­bát vagy falucs­kát lelt. Így járt evvel a mi vadá­szó nagyu­runk is!

Ám har­mad­nap késő este, ami­kor már alig bírta von­szolni a lábát, halo­vány mécs­vi­lá­got pil­lan­tott meg az erdő szé­lén. Nosza össze is szedte mara­dék ere­jét, és egy fer­tály­óra alatt oda­ért. Durva farönk­ből össze­ácsolt épü­le­tet talált, egyet­len ablak­szem pis­lo­gott reá.

Az ajtó zárva volt, a ván­dor erő­sen meg­ko­pog­tatta.

– Ki az, mit akar? – hal­lat­szott bent­ről egy ije­dős asszo­nyi hang.

– Elté­vedt ván­dor kér bebo­csá­tást – hang­zott a válasz.

– Rabló is lehetsz – mondta az előbbi hang. – Bár sze­gény­sé­gem­nél egye­bet nem vihetsz el tőlem. Öreg éle­tem pedig bizo­nyára nem kell neked.

– Szán­dé­kom becsü­le­tes. Éji szál­lást és némi ele­delt kérek. Ne félj, hát…, s ki tudja, egy­szer tán még meg is hálál­ha­tom jósá­go­dat.

A sze­gény monoki özvegy­asszony – mert Monok falu végé­ben lakott – ezu­tán been­gedte az elté­vedt ván­dort.

– Valami úrféle lehetsz – mérte végig a vadász tüs­ke­szab­dalta, isza­lag meg­tépte gúnyá­ját.

– Igen, az len­nék – vála­szolta az ide­gen. – De egy szar­vas­bika miatt elté­ved­tem.

– Jól van, fiam, hát akkor ülj le nálam – kínálta hellyel a monoki néne, majd hoz­zá­tette: – Ott a kecs­ke­lábú szé­ken a fatál, mosd le magad­ról az út porát, én meg addig meg­me­le­gí­tem a kemen­cén a bab­le­vest. Mert csak az van lel­kem. Igaz, tavaly­ról maradt még egy kis darab füs­tölt sóda­rom, azt is bele­tet­tem. Remé­lem, ízleni fog.

– De még mennyire, öreg­anyám! Leg­ked­ve­sebb éte­lem a bab­le­ves füs­tölt hús­sal!

– Hát akkor vál­jék egész­sé­gedre!

Ezu­tán a ván­dor meg­tisz­tál­ko­dott, majd asz­tal­hoz ült.

Hama­ro­san ott gőzöl­gött előtte a tej­föl­lel beha­bart, finom csi­pet­kés bab­le­ves.

– Micsoda föl­sé­ges étel! – cset­tin­tett az isme­ret­len, ami­kor az első kanál­nyit meg­íz­lelte.

– Nem aka­rok dicse­kedni – oldó­dott meg az öreg néne nyelve –, de egy­szer egy újhe­lyi, megyei ura­ság­nak főz­tem bab­le­vest, füs­tölt hús­sal. Sze­gény jó uram, nyu­god­jék, hozta ide, mert vadőr volt, s az ura­ság éppen erre­felé vadá­szott. Hát az is meg­di­csérte ugyan­csak! Sőt! Nem aka­rok dicse­kedni, de azt mondta: ez olyan finom, hogy ebből maga a király, a mi derék Mátyás urunk is ehetne!

Az ide­gen ekkor olyan nagyot nyelt hir­te­le­né­ben (meg­le­pő­dött-e, avagy „cigá­nyútra” ment egy bab­szem ki tudja, de való igaz, hogy köhögni, ful­do­kolni kez­dett…)

– Szent­sé­ges atyám! – ijedt meg a derék öreg­asszony. – Csak meg ne fúlj már ettől a bab­le­ves­től, édes fiam! – S azon minu­tom­ban fel­kapta a nagy lek­vár­ka­varó faka­na­lat, majd amúgy isten­iga­zá­ból hátba ütötte vele a fia­tal vadászt, hogy a meg­akadt falat lecsússzék a tor­kán!

– Kh… khh!… kö-kö-köszö­nöm, néném­asszony – szó­lott aka­dozva az isme­re­tien vadász, vagyis a nagyúr, sajgó hátá­hoz kapva, mivel az éltes, de erős kezű asszony élet­men­tés cél­já­ból ugyan­csak oda­só­zott! Ezu­tán a kis kel­le­met­len­ség után a vadász nagy vidá­man beka­na­lazta az egész cse­rép­tál bab­le­vest.

– Nagyon finom volt, a hoz­zá­va­ló­val együtt – dicsérte az özvegy­asszonyt, s az sokáig töp­ren­gett, hogy vajon a füs­tölt húsra, avagy a faka­nálra gon­dolt- e a ván­dor?

A vacsora után a vadász is, a néne is nyu­go­vóra tért.

Más­nap haj­nal­ban – noha köz­tu­do­mású, hogy az idő­sek korán kel­nek – az özvegy­asszony a ván­dor­nak már csak a hűlt helyét találta.

– No, ez aztán ugyan­csak jól fakép­nél hagyott – morogta ked­vet­le­nül a néne, meg­in­dult a kemence pad­kája felé, hogy a teg­nap esti edényt elmo­so­gassa.

Hát e pil­la­nat­ban – hall­junk csak csu­dát – mit látott? Nem mást bizony, mint három, dió nagy­ságú szín­ara­nyat! Elő­ször azt hitte, tán káp­rá­zik öreg szeme, vagy pedig csak álmodja az egé­szet. De ami­kor több­ször is meg­fogta, meg­nézte, akkor bizony elhitte, hogy ez való­ság s nem álom.

– Bol­dog ég, ugyan ki lehe­tett ez? – töp­ren­gett. – Csak… csak nem maga a király?

És ekkor vilá­go­so­dott meg az elméje, hogy ez a vadász csak­ugyan ő lehe­tett…

Mert ugyan ki osz­to­gatja csak úgy fél­ma­rék­kal az ara­nya­kat, ha nem a király? És még valami! Ennek az isme­ret­len ván­dor­nak olyan külö­nö­sen nagy orra volt! Már­pe­dig akko­ri­ban még a pen­de­lyes gye­re­kek is tud­ták, hogy az egész ország­ban a leg­na­gyobb orrot Mátyás király viselte.

Így lett gaz­dag az egy­szeri monoki özvegy­asszony a király­nak adott bab­le­ve­sért.

Azóta is emle­ge­tik szél­té­ben-hosszá­ban a Hegy­al­ján, hogy sehol se főz­nek olyan finom, tej­föl­lel beha­bart, csi­pet­kés bab­le­vest, mint Mono­kon. Aki arra jár, föl­tét­len ízlelje meg!