ARANYGEREZD
Valamikor réges-régen – lehet annak már hetedfélszáz esztendeje is – nagy zűrzavar uralkodott Magyarhonban.
A gazdag főurak, akiket a nép kiskirályoknak nevezett, egymás ellen harcoltak, hogy nagyobb birtokot szerezzenek maguknak. Közel tizenkét esztendeig dúlt közöttük az ádáz küzdelem, amikor egy Itáliából idekerült király, a magyarul Károly Róbertnek nevezett Anjou-uralkodó rendet teremtett közöttük.
Az ő seregében szolgált egy talján vitéz, Antónió – magyarosan: Antal. Ez a barna képű, vidám legény nemcsak a kardot forgatta jól, hanem a lanton is gyönyörűen játszott.
Egy alkalommal, amikor a király kíséretében a Hegyalján járt, az egyik faluban megismerkedett egy csudaszép magyar jobbágyleánnyal. Ne is mondjam, de hamarosan megtetszettek egymásnak! Talján Antal, akit a nép így nevezett, engedélyt kapott a királytól, hogy megkérje a szép jobbágyleány, Juli kezét.
– Ha a lány és szülei is akarják, semmi kifogásom ellene – szólott bölcsen a király.
Épp itt volt a baj! Mert bár Julinak megtetszett a csinos olasz legény, de apja- anyja hallani sem akartak az idegenről.
– Nekünk dolgos kezű vő kell, aki szánt-vet, arat, kaszál, kapál. Erre pedig nem alkalmas ez a tálján vitéz – mondották. És hiába volt sírás, hiába volt könyörgés, egy jottányit sem engedtek.
Egy borongós őszi napon aztán felszedelődzködött a király tábora, hogy a vitézek meg se álljanak magos Budavárig… Persze Antóniónak is velük kellett tartania.
Telt-múlt az idő. Egyik év a másik sarkát taposta. Magyarhonban a népre boldog, békés napok következtek.
– No, Antónió, fiam – fordult a király egyik napon a lantos vitézhez. – Mi a szándékod? Visszatérsz Itáliába, vagy itt választasz magadnak békés mesterséget?
– Felséges királyom, életem-halálom kezedbe ajánlom, én már magyar földről nem megyek el soha… Ide húz a szívem.
– Még mindig szereted a hegyaljai leányt? – mosolyodott el a király.
– Sose fogom elfelejteni, felség, míg ezen a világon élek.
– Nagyon megsajnálta a szegény lantos vitézt a jószívű király.
– Jól van, Antónió, megértelek téged… Miután hűséges, jó vitézem voltál, megjutalmazlak. Válassz magadnak bárhol az országban annyi földet, amennyit egy nap alatt gyalog bejársz… És ha ilyen gazdag leszel, nem hiszem, hogy tiltanák tőled a leányt! S ráadásul nemessé is teszlek.
– Köszönöm felséged jóságát – borult térdre a lantos vitéz. – De ha lehetne, én a Hegyalján szeretném.
– Szívesen teljesítem, hiszen a lázadó magyar uraknak ott is voltak birtokaik. Azokból foglalj el magadnak!
Talján Antal a Hegyalja legszebb részén, a Bodrog és a zempléni hegyek közötti dombos vidéken választotta ki magának a birtokot.
A környékbeli magyar urak árgus szemekkel figyelték, vajon mit tesz és hogyan boldogul majd ez a tálján közvitézből lett magyar nemes?
Ám az itteniek legnagyobb meglepetésére Antal úr felszántatta ugyan jó mélyen a földjét, de nem búzát, hanem vesszőket „duggatott” bele.
Mert hogy egyik szavamat a másikba ne öltsem, az egykori lantos vitéz, miután megkapta a királytól a birtokot, hazautazott, s visszatérőben sok köteg vesszőt és kertészeket hozott magával.
Az egész Hegyalja kíváncsian várta, mit terem majd a számtalan, földbe bújtatott vessző.
Bizony eltelt jó pár év, s ezalatt csak zöld leveleket lengetett az állandóan fújó hegyaljai szél.
Hanem négy-öt esztendő múlva!
Pompásabbnál pompásabb, aranyló szőlőgerezdeken csillogott a kora őszi napsugár.
No, most ámultak-bámultak csak igazán a Hegyalján! Hallottak ugyan már a szőlőről, de hogy itt megteremne, azt bizony nem hitték!
Vidám nótázások közepette folyt le az első hegyaljai szüret. A bánatos magyar dalok mellett felhangzottak a jókedvű, pattogós olasz énekek is. Egyedül a gazda gubbasztott szomorúan, a keze nem nyúlt a lantja után, s a szája sem nyílt dalra.
– Miért búsulsz, jó urunk? – kérdezte végre az egyik tálján kertész.
– Gazdag vagyok, a szőlőim szépek, valóságos aranygerezdek, de boldog mégsem vagyok, hiszen Juli nem a feleségem – felelte a vitézből lett nemesúr.
– Hát miért nem kéred meg újra a kezét? – faggatta tovább honfitársa. – Hiszen nagyon gazdag vagy!
– Üzentem már egyszer – felelte a Hegyalja első szőlőbirtokosa. – De a szülők csak a régi nótát fújják: nekik olyan vő kell, aki segít a földjükön dolgozni.
– Mondok én valamit, jó uram – hunyorított a furfangos hírben álló talján kertész.
– Ki vele gyorsan! – sürgette a gazda.
– Telepedj le a leány falujában, persze álruhában. Szegődj el a helyi birtokoshoz, s férkőzz a szülők bizalmába! Legjobb, ha szakállt, bajuszt növesztesz, úgy egy lélek sem ismer rád! Magyarul meg már amúgy is tudsz, senki sem fog rád gyanakodni.
– És Julika?
– Neki majd titkon megmondod, ki vagy.
Amit Antal úr és földije megbeszéltek, úgy is lett. A gazdag szőlőbirtokos álruhában letelepedett Juli falujában, s úgy égett keze alatt a munka, hogy a csodájára jártak. Aztán egy-két hónap elteltével kezdett járogatni a leányékhoz.
A szépséges Juli persze hallani sem akart az udvarlásról, mert még mindig a lantos vitézt szerette… Egy este azonban felfedte kilétét Talján Antal.
Juli boldogságát leírni sem lehetett!
Egy év elteltével aztán az álruhás szőlőbirtokos megkérte a leány kezét.
– Ohó, kedves barátom – emelte fel ujját az apa. – Igaz, hogy nekem dolgos vő kell, s terád a rosszakarat is csak dicsérő szót ejthet, de én bizony már nem elégszem meg egyszerű szántóvetővel. Nekem kertész kell, aki olyan vesszőket ültet, mint a kóbor talján! Nem akarok nála alábbvalót.
– Hacsak ez a kend kívánsága! – nevetett fel az álruhás birtokos. – Hozatok én kegyelmednek annyi vesszőt, hogy a földjét háromszor is teleültetheti vele!
– Ugyan, honnan volna neked annyi pénzed? – csodálkozott az öreg.
– Nem kell ahhoz pénz – somolygott Talján Antal.
– Dehogyisnem! Másként nem ád az a kótyonfitty olasz! – hitetlenkedett a másik.
– Ha én akarom, ád, mivelhogy magam vagyok az.
No, elámult erre a nyájas öreg! És most már megenyhült a szíve, hiszen ezután annyi szőlővesszőt kaphat a legénytől, amennyit csak akar! Meg hát a lányát is nagyon szerette, s bizony meghatotta őt a lantos legény hűséges szerelme.
Nem is volt már semmi akadálya a hét országra szóló lakodalomnak… A híres lagzin pedig megjelent maga Károly Róbert, a király is… Az csak természetes, hogy az aranygerezdek pompás borát itták!
És idővel a többi olasz is talált magának a Hegyalján feleséget. Utódaik egész falvakat is benépesítettek, s ennek az emlékét őrzi mind a mai napig Bodrogolaszi és Olaszliszka neve.
És azóta, évszázadok óta a pompás tőkék arany gerezdjeit ringatja a szél a Hegyalján, Szerencstől Sátoraljaújhelyig.
Mindez pedig Anjou Károly Róbert uralkodásának egyik nevezetes eredménye…