A KIRÁLYNÉ HINTAJA
Valamikor réges-régen, több száz öreg esztendőkkel ezelőtt, igen meleg, nyárias idő járta mifelénk májusban. Az erdők, a kertek, a ligetek tele voltak nyíló virággal.
Bizony ilyenkor senki se marad szívesen a szobában! Így érezte ezt a szegény, a gazdag, de még a király is. Hát még ha olyasfajta ember volt, mint az igazságos Mátyás királyunk!
Egy ilyen kedves-illatos májusi napon imigyen szólott élete párjához, a telt arcú Beatrix királynéhoz:
– Hallod-e lelkem, felséges asszonyom! Nem volna-e kedved országot látni, szép tájait nézni?
– Van nékem bizony, felséges jó uram, kedves Mátyásom!
– No, ha így van, jól van. Akkor holnap kora reggel fölkerekedünk, s meg sem állunk a kies Mátra vidékéig.
– Nagyszerű! Nagyszerű! – tapsolt örömében a még igen fiatalka királyné. – Úgyis nagyon szeretem a Mátrát… De ugye, az én hintómon utazunk?
– Ahogy parancsolod, felséges asszonyom.
Így történt aztán, hogy másnap a királyné rézveretes, arannyal díszített hintóján, sok lovag és udvarhölgy kíséretében, fölkerekedett Budáról a királyi pár. Akkor még az utazás több napon át tartott. Főként, ha nagy kényelemhez szokott királynéról volt szó!
Mert Mátyás király, ha maga van, egy napi s egy éjszakai lovaglás után máris ott termett volna. (Vagy talán még hamarább is.) Most pedig szépen, nyugodtan kellett utaznia, de a király ezt nem vette zokon. Legalább jól szétnéz, amerre megy, s meglátja, hogy s miként él az ő szeretett magyar népe. Gödöllőn, Aszódon, de még Hatvanban is az a hír járta: egy igen nagy úr utazik a Mátrába, vadászatra. Némelyek, a hozzáértő emberek csodálkoztak is ezen, hiszen május közepén nem sokféle vadra lehet vadászni.
Ám amikor meglátták a fényes hintót, abban a szép nagyúri dámát több udvarhölgy kíséretében, már sejtették: itt nem vadkergetésről, hanem csak szórakozó utazásról lehet szó. De hogy magát a királyi párt rejti a leeresztett függöny, azt senki se gondolta, mert Mátyás szigorúan megtiltotta, hogy híre fusson a dolognak.
Az első éjjel egy gazdag gödöllői nemesúr udvarházában szálltak meg. A királyné az utazástól, no meg a pompás, friss levegőtől bizony úgy elfáradt, hogy hamarosan elnyomta az álom.
Mátyás azonban nem feküdt le ily korán. Az egyik vitéz lovaggal maga elé rendelte a helység bíráját, papját s más egyéb vezető emberét.
– Mátyás király képében utazom, az ő megbízásából kérdezem kendteket: mi újság a vidéken?
Sorban, rang szerint beszéltek, ki ezt, ki azt mondotta. Bizony a nemesurakból ki nem fogyott a panasz.
– Fájdalom, nagyúr, királyi követ, nagyon fenn hordja mostanában a paraszt az orrát! Csak éppen annyit ad, amennyi jár! Bezzeg apáink idejében másként volt! Nem győztük eltenni a sok-sok külön ajándékot, amit a jobbágyok adtak.
– De azért nem éheznek kegyelmetek? – kérdé szigorúan a „királyi követ”.
– Azt nem mondhatjuk – bizonygatta az egyik. – Hiszen tele a kamra, a pince.
– Hát ha így van, jól van. Tartsák is be kegyelmetek a törvényt! Mert jegyezzék meg: ha a paraszt gazdag, akkor az úr is az!
No, egyszóval, esténként, ahol csak megszállt a királyi pár, ott ilyesféle kihallgatást tartott a „királyi követ”.
Most már nem vadászatról terjedt a hír, de még nem is mulatozó utazásról, hanem arról, hogy királyi bíró járja a vidéket, aki elszámoltatja az urakat. (Gondolhatjuk, hogy őkelmék nem nagyon örültek ennek!)
Még a királyné is megsokallta. Kérte az urát, inkább pihenjen, mint hogy az utazás alatt is az ország dolgával foglalkozzon.
– Úgy lesz, lelkem, majd ha a Mátrába érünk – ígérte a felség, s szavát be is tartotta.
Amikor Gyöngyöst elhagyták, Pata következett. Mátyás már csak a kéklő, magas hegyekben gyönyörködött.
Ebben a Muzsla-bérc alatti helységben, mely akkor városi rangban volt, a bíró üdvözölte a felséges párt.
Itt azonban nem királyi követnek adta ki magát Mátyás, hanem igazándiból király volt, mivel Patán mindenki személyesen ismerte.
A városka melletti réten nagy ökörsütést rendeztek a királyi pár tiszteletére. Természetesen az egész település népe ott lakmározott, mert Mátyás igen szerette a pataiakat. Délután pedig dudások, síposok kerültek elő, s hamarosan nagy tánc kezdődött… Mulatott ott még az árva gyerek is!
Késő estig, lobogó fáklyák fényénél folyt a vigalom. A táncból pedig a királynénak is bőven kijutott, mert nemcsak Mátyás és az urak, hanem a csinos patai legények is megforgatták. Már jóval elmúlt éjfél, mikor nyugovóra térhetett a vendégsereg.
Kora reggel hagyta el Patát a királyi pár. Az egész helység népe az utcákon tolongott, és hangosan éljenzett, vivátozott, kendőt lobogtatott. Boldog volt a királyné, csak úgy ragyogott a felséges orcája, s ő is sokáig integetett selyemkeszkenőjével.
Hamarosan a mai Kecske-hegy melletti kanyargós úton haladt a menet.
– Van itt a közelben egy nagyon kicsi falu, talán még neve sincs – magyarázta feleségének a király. – Arról híres, hogy az egész környéken itt díszlenek a legszebb virágok.
– Nézzük meg akkor, lelkem, Mátyásom! – kérte a királyné.
– Éppen azért jövünk erre – magyarázta fölséges ura.
Közben az út egyre jobban lejtett, és gördülni-gurulni, ijesztően robogni kezdett a királyné rézveretes, aranyos hintója.
A király szerette a gyorsaságot, de a királyné félős volt. Ezért a felség előrekiáltott az első lovon ülő hajtónak:
– Abris, lassíts!
De már késő volt. Hirtelen nagyot reccsent a hintó fatengelye, és a királyi pár meg a fényes udvarhölgyek az út árkába estek.
No, támadt is visítozás, jajgatás, sikongatás!
A kísérő lovasok rögvest lepattantak a nyeregből, s a hintó utasainak segítségére siettek.
Mátyás király már akkor talpon volt, s éppen a halálravált, szép királynét nyalábolta fel a füves árokból. Így cselekedtek a lovagok is a többi udvarhölggyel.
Bár óriási volt az ijedelem, végül senkinek sem történt semmi baja. Szerencsére jó puha, nagy fű nőtt az árokban, no meg a hölgyek sok-sok szoknyájuk, kendőjük miatt alig-alig ütötték meg magukat.
Ám amikor a nagy-nagy ijedelmen túlvoltak, csak elpityeredett a királyné.
– Kezem-lábam ép maradt, de a kedvenc hintóm összetört!
Az ám, a hintó! A királyné kedves hintaja!
– Lóra ülünk, s úgy folytatjuk utunkat – rendelkezett Mátyás.
Ez abban az időben nem számított szokatlan dolognak, hiszen a legtöbb leány, asszony úgy ülte meg a lovat, akár a férfiak. (Némelyik talán még jobban is.)
– Én a kedves hintóm nélkül egy tapodtat se megyek – jelentette ki elszántan a királyné, majd megint eltört nála a mécses.
– Édes, kedves királyném, drága szép virágszálam! Verebélyen, a rokonainknál kapsz másik hintót, majd azon utazhatsz tovább!
– Nem, az nekem nem kell! Én ezt a hintót szeretem, ezzel akarok utazni! – S toppantott is egyet hozzá a topánkás, kicsi lábával.
Hej, fékomdta-teremtette! Híres-nevezetes, hadakat vezérlő, országnak parancsoló nagy király, mit teszel most?… Nem mást tett a fölség, mint szépen kért, könyörgött, de hiába.
A felséges asszony durcásan leült az árokpartra, s ott siratta tovább rézveretes, aranyozott hintóját.
Végül Mátyás nem tehetett mást, minthogy lovas futárt menesztett a Kecskekő alatti kicsiny helységbe, hogy égből-földből, de valahonnan kerítsen egy mestert!
Már elmúlt dél, amikor egy ötven körüli, bajuszos emberrel tért vissza a futár.
– Kend kovács vagy kerékgyártó? – kérdezte reménykedve a király.
– Nem, nagyuram, én szűcs vagyok. Névre is, foglalkozásra is.
– Szűcs? – ámult el a felség. – De hát akkor…!
– Nyugodjék meg kegyelmed, én ezermester vagyok, a hintókhoz is értek.
– Kap egy zacskó aranyat, jóember, ha még ma kész lesz!- szaladt oda boldogan a királyné.
– Sok lesz az, szép asszony – nevetett az ezermester. – Én a bajba jutottakon egyébként is fizetség nélkül szoktam segíteni!
Némán bólintott a király, mert látta, hogy igen derék emberrel hozta össze a sors… És nem is csalódott az ezermesterben. Még nem is alkonyodon, máris új fatengelye lett a királyné hintójának. A felséges asszony öröme nem ismert határt. Mátyás pedig imigyen fordult a Szűcs nevű ezermesterhez:
– Nagyon jót tettél a királynéval, de velem is. Kérj tőlem bármit, teljesítem… Mert tudd meg, Magyarhon királya előtt állasz!
Menten térdre borult a Szűcs nevű ezermester, s először azt se tudta, mit szóljon meglepetésében.
– Hát ha valóban te vagy a király, nagyúr – sandított Mátyás orrára –, akkor kérlek, adj ennek a falunak tisztességes nevet, mert még névtelen, csak falunak hívják – szólott később felocsúdva.
– No, ez nem nagy kérés, menten teljesítem – emelte fel a hangját Mátyás.
– Legyen a te neved után Szűcsfalva.
Az ezermester nem akart hinni a fülének.
– Mire elérkezik az aratás ideje, megkapjátok róla a pergament. De hogy becsületes, segítő szándékodnak jutalma is legyen, megteszlek e helység örökös bírájává.
És ahogy Mátyás megígérte, úgy is lett. A Patával szomszédos kis települést a Szűcs nevű mesterről nevezték el. Később a falva szó elmaradt, s csak a Szűcsit használták… Mind a mai napig így hívják a Mátra bércei alatt meghúzódó, szép fekvésű falut…