HÍRVIVŐ A HERNÁD PARTJÁN
A Hernád partján magas, hajlékony fűzfák álltak abban az időben. A meder is sokkal szélesebb volt, hiszen ősszel is, tavasszal is gyakorta kiöntött a folyócska. Újvár népe télen-nyáron ide járt a lovakat itatni. Nemcsak a szolgák, hanem maga az uraság is sokszor meglátogatta e kedves, kies partokat. Gyermekei, a két leány és az egészen kicsi fiúcska nyaranként boldogan pacskolt a kiöntések langyos vizében.
A Mátra nagy ura, a kabarok kagánja, az északkeleti részek ispánjává is tétetett azon királyi kikötéssel, hogy új vármegyét alapítson itt István hatalmának erősítésére s a keresztény hit elterjesztésére.
Mi tagadás, magának Saroltának sem tetszett a dolog. Nem a keresztény hit elterjesztése miatt… Ő abban nagy buzgóságot mutatott… Unta már az örökös vándorlást.
– Mondd, kedves Somám, hol van az otthonunk? – kérdezte egyszer urát, nem titkolt keserűséggel.
Sámuel úr meglepetten nézett reája. Nem tudta, mit akar e kérdéssel a jámbor Sarolta. Nem is tudott hirtelenjében mit felelni reá.
– Csak azért, kedvesem, mert amióta veled vagyok, folyton-folyvást építkezünk, költözködünk, újabb otthont teremtünk… Hol Saár, hol Bene, hol Újvár!
– Az idő kívánja így, kedvesem – felelte határozottan Sámuel. – Na és a kedves bátyád, István… Avagy nem furcsa-é, hogy két vármegye ispánja és kabari-kozári népem kagánja vagyok?
– De igen! – kapott rajta a felesége.
– Én mégis szívesen teszem. Tudom, ez nékem kötelességem. Természetesen nem könnyű. Három marton kell helytállnom… De látod, itt, a Hernád vidékén is áll már Újvár, és a vármegye, bátyád akarata szerint, az ország és a szent egyház ügyét szolgálja.
– Mind igaz ez, kedves férjemuram… De én már úgy megszerettem a Mátra vidékét, hogy nem szívesen hagyom ott még egy kis időre sem.
– Ebben osztozom veled. Ám kérdezd csak kicsi fiúnkat, szeret-é lubickolni a Hernád selymes vizében? Bizony mondom tenéked, azt feleli, hogy igen! Hiszen ő itt látta meg a napvilágot, ez a vidék már a szülőföldje.
Sarolta helyeslően elmosolyodott.
– Nemcsak igaz, hanem bölcs ember is vagy… Legyen hát az úr akarata szerint.
E beszélgetés május derekán folyt le, amikor a dombon épült, fából készült Újvár hatalmas kertjében bódítóan illatoztak a szilva- és almavirágok. Harmadnapra Sarolta, a három gyerek és a vén Szidi nene, a dajka kíséretében éppen a kertben sétáltak. A borsodi kapu irányából váratlan, éles kürtszó harsant fel. – Valaki jő, de vaj’ honnan? – gondolta az ispánné, majd hirtelen megállt.
Újabb két kürtszó hangzott el, amelyből Sarolta királyi érkezőkre következtetett. Hevesen megdobbant a szíve, s maga sem tudta, miért, nagy öröm lett úrrá rajta. Talán éppen István bátyám jött? – gondolta, majd a dajka felé fordulva szólott: – Menjetek tovább Szidi nene, én megnézem, ki érkezett Borsod irányából? – azzal sebes léptekkel az ispáni kastély asszonyháza irányába sietett.
Ezalatt a borsodi kapun valóban beléptek porlepte lovaikon a királyi hírellők. Három tized élén egy hadnagy hozta az ispánnak a király pecsétes levelét. Sámuel úr éppen a törvénytévő teremből lépett ki, ahol három Hernád vidéki haragos ügyét fejezte be.
– Köszöntelek kabarok kagánja, két vármegye ispánja, vitéz és bölcs Sámuel úr – kezdte a hadnagy, miközben tisztelgett.
Ugyancsak cifrázza – gondolta Újvár ispánja, majd mosolygó képpel kiáltotta oda a fiatal hadnagynak:
– No, öcsém, mi jót hoztál Fejérvárról?
– Esztergomból, nagy jó uram – igazította ki a hírnök.
– Úgy? Szóval ott tanyáz István úr?
– Igen, ispán uram. Hiszen tavasz van, s közeleg a nyár.
– No, ezt meg el is feledtem… De szállj le nyergedből derék vitéz, s légy házam vendége.
– Lovamról én rögvest le is szállandok, mert oly nagy urat kell benned tisztelnem, aminő nincs más széles ez országban.
Ebben egy pap veszett el – gondolta mosolyogva Sámuel úr. – De vaj’, hová bújik ki a szeg a zsákból?
Ezután a fiatal hadnagy kora ellenére is akkurátus méltósággal szállt le nyergéből, majd kimért, szinte ünnepélyes léptekkel követte Sámuel urat a férfiház nagytermébe, ahol az ispán a törvénykezést tartotta s más ügyeket is tárgyalt.
– Ímé, itt vagyon felséges István király uram pecsétes levele, amely tenéked nagy örömedre szolgáland.
– Az majd elválik, öcsém – szólott elkomorodva Sámuel ispán, és kíváncsian vette el a pergament, majd feltörte annak nagy pecsétjét.
Nézte, nézte, de nem akart hinni a szemének… Annyira jól ismerte már a latin nyelvet a bencés atyák jóvoltából, hogy tolmácsra nem volt szüksége. Ám most mégis szinte hihetetlennek tartotta, amit olvasott.
– Héj, Imre fiam! – kiáltott a teremben szolgálatot teljesítő megyei hadnagynak.
– Menj, s kerítsd elő Máté atyát!
– Szívesen tolmácsolom, ha nem értenéd, uram – fordult oda készségesen a fiatal hadnagy.
– Tebenned egy pap veszett el – bökte ki hirtelen s némi bosszúsággal Sámuel úr. – Hát olyan jól értesz latinul?
– Talján, bajor, frank és marót nyelven is, nagyuram – húzta ki magát a legény.
– Akkor a végén még püspök leszel – nevette el magát Sámuel úr. – No, tolmácsold hát! – s azzal átnyújtotta hírellő hadnagynak a levelet.
A fiú délceg, barna legény volt, lelógó bajuszkát viselt. Megilletődött hangon előbb latinul olvasta, majd magyarra fordította a levelet. Azt tartalmazta pedig ezen írás, hogy Sámuel urat két vármegye ispánsága alól felmentik, s ezek helyett országos méltóságra, a királyi udvar ispánjává nevezik ki.
A fontos irat elolvasása után az ifjú mélyen meghajolt Sámuel úr előtt, s kis híján le is térdelt volna, ha az ispán rá nem ripakodik:
– Nem vagyok én király!
– De e perctől kezdve a helyettese vagy!
Sámuel urat hirtelen szédülés fogta el, kicsit meg is tántorodott, de aztán nagy akarattal erőt vett magán. Oly érzés kerítette hatalmába, mint egy régi-régi tavaszon, amikor a Mátra egyik magos csúcsára, a Sasok sziklájára hágott fel. Messzire ellátni onnan… Le egészen a síkságig, a kanyargó Tiszáig.
Élesen, vadul zúgott a tavaszi fanyar szél, s őt csaknem a magas szikla alatti mélységbe sodorta.
Mélység és magasság, emelkedés és zuhanás különös érzései cikáztak át most rajta. Hirtelen támadt mély hallgatásából Máté atya dörmögő hangja vezette vissza a jelenbe.
– Hívattál, nagy jó uram?
– Igen. Igen… De már megkéstél, besenyő Máté.
A bencés pap kíváncsi s kérdő tekintettel nézett hol Sámuel úrra, hol a királyi hadnagyra.
Márton, mert ez volt a királyi hírellő tiszt neve, ünnepélyes hangon szólott:
– Ím, nagy örömet hirdetek tenéked, atyám! Uratok immáron a királyi udvar, a palota ispánja lett!
– Laudetur, Jesus Christus! – kiáltott fel örömmel a pap, majd térdre borulva háromszor egymás után keresztet vetett.
Ekkor lépett be a törvénytévő terembe Sarolta nagyasszony. Mindenki meglepetten nézett rá, hiszen az ispánné ide nem szokott betérni.
Nem is fogadták volna szívesen, különösen az ispán mellé rendelt két királyi bíró. Sámuel úr össze is vonta szemöldökét, de szerencsére a vármegye két bírája most a felső vidéket járta, így nem látták eme asszonyi merészséget.
– Azt hittem, hogy István bátyám jött – rebegte megilletődötten Sarolta.
– Nem ő érkezett, mást hoztak – felelte Sámuel, majd átnyújtotta feleségének a királyi okiratot.
Bizony, ez is szokatlan dolog volt abban az időben, de Újvár ispánját egészen megzavarta a nagy hír. A nagyasszony mohó tekintettel olvasta a latin nyelvű írást, s ahogy élénken csillogó szeme haladt a sorok fölött, úgy vált egyre vidámabbá, egyre örömtelibbé az arca. Amikor pedig az utolsó betűt is elolvasta, különös, reszkető örömmel a hangjában felkiáltott:
– Végre! Végre!
A jelenlévők meghökkent tekintettel néztek egymásra.
A hirtelen beállott és hosszan tartó csendet Sámuel úr megilletődött hangja törte meg:
– István király urunk hírellő hadnagya, köszönöm fáradságodat! Imre hadnagyom, adj szállást vendégünknek a férfiházban! A kísérő vitézekről is gondoskodjatok! Te pedig pihend ki magadat, jó vitéz, ma estebédnél lakomára várlak! Márton hadnagy az ispáni szolgálatos hadnagy kíséretében eltávozott. Hamarosan Máté atya és a többi jelenlévők is követték példáját. Pár perc múltán már csak Sámuel és Sarolta maradtak a törvénytévő teremben.
– Bocsánatodért esedezem, férjemuram, hogy ide a törvénytévő terembe hívásod nélkül bemerészkedtem – fordult urához az ispánné. – Ám a kertben jártomban kürtszót hallottam a borsodi kapu felől. Azt hittem, maga István bátyám jött el hozzánk, innen volt a merészségem.
– Ne esedezz, kedvesem – vonta keblére feleségét Sámuel. – Hercegi lány vagy te, királyi vérből származol. Csak nem restelkedsz holmi megyei s királyi szolgálattévők előtt? No, meg egyébként is… Immáron kifelé álland Újvárból a szekerünk rúdja… Mondd, örülsz neki?
– Nagyon, Somám.
– És vaj’, miért mondád e különös szót: „végre”?
– Ó, kedvesem! Hát csodálkozol ezen? Hiszen ki nem tudja, mennyi léhűtő lézeng István bátyám körül? Bajorföldről, Velencéből jött talpnyalók, s hízelgő magyari főemberek… És éppen te, aki megyéket, monostorokat, püspökségeket alapítasz, ki karddal küzdőnél a keresztény várban, vagy ahogy a nép mondja: Abaújvárban?
– Ne kísértsd az Istent, kedvesem! – simogatta meg Sarolta dús, hosszú haját Sámuel. – Azokra István bátyádnak szüksége vagyon, hiszen sokat segítettek neki… Ami pedig e palota- vagy udvarispánságot illeti, nem könnyű tisztség… Miattuk is, akik az udvarban élnek, de a magyari urak miatt is, akik sziszegve fogadják István bátyád törvényeit… Tudod-é, hogy nyüzsgő hangyaboly ez az ország, ha nem éppen darázsfészek?
– Tudom, de bízom benned…. Bátor is vagy, bölcs is, akit idáig nemcsak a Mátra, a Heves vidéke, hanem Abaújvár népe is megszeretett. Bizonyára az ország is így lesz veled!
– Ki tudhatja? – szólott elmerengve Sámuel. – István törvényei jók, de erősek e zabolátlan, nyers népnek… És idáig csak a Mátrában, Hevesben, no meg Újvárban jártam-keltem, majd ezután Fejérvár és Esztergom után a Lajtától az Erdőelvéig lészen járásom-kelésem… Szóval kedvesem, még kevesebbet lehetek veled és gyermekeimmel.
– Nem baj… Én mindenhová követlek! – szólott emelt hangon Sarolta. – Mivel neked a „fejnél” vagyon a helyed… Te mesélted, hogy édesanyád is e szavakkal eresztett el István bátyámhoz annak idején… Most én is e szavakkal bocsátalak utadra… Jézus urunk legyen veled!
– Köszönöm, Sarolta – válaszolt Sámuel úr meghatottan. – Köszönöm biztatásodat. Ha te nem bánod, akkor nem jött hiába a hírvivő a Hernád partjára… Elfogadom e nagy megbízatást. De mi lesz veletek?
– Addig megleszünk Újvárban is, amíg értünk tudsz jönni. Gondolom, erre István bátyám hamarosan lehetőséget ad.
– Bizonyára – helyeselt Sámuel úr.
…Aztán nemsokára a királyi hadnagy és lovasai kíséretében megindult István úrhoz, hogy Esztergomban átvegye a magas udvarispáni hivatalt, amely őt az ország első bírájává tette.