ELŐSZÓ
Hazánk történelmében a királyok mindig nagy szerepet játszottak… Voltak, akik új, nagyszerű államot alapítottak, és meghonosították az új hitet, a kereszténységet (Szent István). Voltak daliás termetű, vitéz uralkodók, akik nemcsak elődeik államát, egyházát erősítették meg, hanem a betolakodó népeket (kunok, besenyők), is visszaverték… Voltak tudós természetűek (Könyves Kálmán) és bölcs, igazságos felségek, akik a nemesurakkal szemben meg- védték a jobbágyokat, de még a tudományt és a művészetet is pártfogolták (Mátyás király). Voltak olyanok, akiket „második honalapítónak” neveztek, mert a tatárjárás után újjáépítették az országot, sok erősséget, várat emeltettek (IV. Béla).
Róluk számos történet maradt fenn, mert nagyszerű tetteiket ismerte az ország népe, és a szívébe zárta.
Ám más királyokról is szól egy-két monda: Aba Sámuelről, II. Endréről, Vak Béláról, Károly Róbertról, Mária Teréziáról, II. Józsefről, IV. Károlyról. Velük is csodálatos dolgok estek meg, s néha még a néppel is kapcsolatba kerültek.
Úgy gondolom tehát: érdekes és érdemes egy könyvben, együtt szerepeltetni őket… így jutottam arra a gondolatra, hogy az öt, már megjelent mondakönyvemből kiemelem a magyar királyokra vonatkozó történeteket, kiegészítve egy-két, még sehol meg nem jelent új mondával. Munkámat ösztönözte közelgő ünnepünk, a honfoglalás 1100. évfordulója.
Ezekben a királymondáimban is, mint minden más mondámban, három forrásból merítettem: a néphagyományból, a történelmi tényekből és a saját írói képzeletemből. Miután pedig a néphagyomány szövi át a legerősebben mondáimat, ezért a valóságos történelmi alakok mellett még népmondai, népmesei királyok (Darnó király, Bodony királyfi) is helyet kaptak gyűjteményemben.
Királyaink mellett a fejedelmeinknek is fontos szerep jutott a történelmünk folyamán (Árpád, II. Rákóczi Ferenc), őket ugyan nem koronázták meg, de mégis elévülhetetlen érdemeik vannak (honfoglalás, Rákóczi-szabadságharc).
Egyetlen történet szól egy országvezetőről, kormányzó elnökről, aki sem fejedelem, sem király nem volt… (Kossuth Lajos) Ám az 1848-49-es forradalomban és szabadságharcban vállalt történelmi szerepe felér egy koronás főével is. Nem csoda hát, ha az egyszerű nép az álruhás Mátyás királyhoz hasonló szerepben emlegeti.
A királymondák hőseit a néphagyomány emberközelbe hozza. Ezt példának tekintettem: elbeszéléseimben a valóságos és a kitalált személyek olykor esendő, hibákat elkövető, hatalmukkal visszaélő emberek, olykor nagylelkűek, akik a szegények sorsát átérzik, igazságot szolgáltatnak az elesetteknek.
Könyvemben a népi és az írói képzeletvilág 1100 éves történelmünk mindennapjait idézi fel. Bízom abban, hogy a meséket és a történelmet kedvelő ifjú és kevésbé ifjú olvasó érdeklődéssel fordul a régmúlt idők eseményei, emberei felé.
Balogh Béni