A JENŐI ÍJÁSZVERSENY
Egyszer egy szép májusi napon a Nagy-Kevélyre kirándultam pilisborosjenői tanítványaimmal. A hegytetőn leheveredtünk a sziklák között zöldellő, puha, selymes fűbe.
Hát ahogy ott üldögéltünk, egyszer csak odajött egy öreg erdész. Köszöntünk egymásnak, majd ő is közibénk telepedett. Hamarosan beszédbe elegyedtünk vele. Egy idő után azt kérdi az erdész bácsi tanítványaimtól:
– Nos, gyerekek, tudjátok-e, miért hívják ezt a hegyet Kevélynek?
A lurkók egymásra néztek, de bizony nem tudta senki.
– Hát akkor elmondom én nektek – mosolyodott el az öreg, majd nagy tajtékpipájából bodor füstöket eregetve, így kezdte elbeszélését:
– Hajdanában-danában, a réges-régi világban, sok szőlő volt itt a mai falu felett. Azért is nevezték el a helységet Borosjenőnek… Ezek a szőlők a jenői kolostor gondozásában voltak, de valójában a mindenkori királyné birtokához tartoztak.
A vincellér pedig – aki az összes szőlők és pincék fölött parancsolt – nem egyházi, hanem világi férfiú volt… Hogy s mint hívták őt, bizony már nem tudja senki, de a lányának, Katának a nevére a régiek még emlékeztek.
Ez a vincellérlány olyan szép volt, hogy híre még a királyi udvarba is eljutott. A kíváncsi fiatal nemesek addig térültek-fordultak, amíg el nem jutottak a Pilis hegység kapujában lévő Jenőre vadászni.
Egy szó, mint száz, a húsz évet alig megért leánynak hamarosan annyi kérője lett, hogy nem tudott (vagy nem akart) közülük választani.
– Édes lányom, gyöngyvirágom – fordult egy szép napon Katához a vincellér. – Itt az idő, hogy e sok kérő közül válassz magadnak!
– Egy sem az igazi, kedves édesapám – felelte a leány. (Magában pedig ezt: gondolta: lenne ugyan egy, a derék Péter deák, de hát ő szegény, és bizony hiába említeném.)
Majd azt atyja unszolására hozzátette:
– Mi tűrés-tagadás, nem tudok én közülük választani.
Nagy gondba esett az öreg vincellér, s törte a fejét ugyancsak: vajon mit kellene itt tenni, hogy dűlőre jusson a dolog?
Amint az egyik napon éppen ily erősen töprenkedik, hát csak eszébe jut hirtelen Mátyás király. (Mert hogy egyik szavamat a másikba ne öltsem, ebben az időben az igazságos nagy király uralkodott Magyarhonban.)
Nosza, feltarisznyázott hát a vincellér, és legszebb paripáján belovagolt Budára.
Nagyot nézett a felség, amikor a színe elé bocsátották:
– No, mi a baj, vincellér uram, csak nem lyukadtak ki a jenői boroshordók?
– Azok nem, felséges uram, hanem hamarosan az én fejem fog kilyukadni a töprengéstől… – S aztán elmondotta a lányával kapcsolatos búját-baját.
Elkomorodott a felség, mert hát ilyen ügyekben nem szívesen adott tanácsokat, de ha már Beatrix királyné vincellérje jön hozzá, kérését mégsem hagyhatja válaszolatlanul.
– Itt csak az íj dönthet – jelentette ki hirtelen Mátyás király. – Persze ha a leányod és a kérők is úgy akarják.
– Ezt biza nem tudom, de meg lehet kérdezni tőlük.
– Meg bizony – bólintott a király. – De hát kik légyenek azok a nemesifjak?
A vincellér elsorolta a nevüket, hanem a szegény nemesfiút szándékosan kihagyta. (A királynak feltűnt a dolog, hiszen feleségétől már hallott arról, hogy egy köznemes fia is tenné a szépet Katának, de szegénysége miatt nem nagyon meri.)
Elmosolyodva felelt hát a felség:
– Jól ismerem mind a kérőket. Szó, ami szó, elég hetyke-petyke, gányó-hányó főúri legények. De talán nem lesznek annyira gyávák, mint amilyen kevélyek?
– Aztán hogy gondolod, felség? – kérdezte a vincellér.
– Csak bízd rám, jóember… Egy a dolgod: tudd meg lányodtól, beleegyezik-e abba, hogy kezét annak adja, aki az íjászverseny győztese lesz.
Harmadnap megérkezett a királyhoz a válasz: a vincellér lánya, a szépséges Kata elfogadja a felség javaslatát.
Nem nehéz elképzelnünk, micsoda izgalom vett erőt a kérőkön! Hamarosan éjjel-nappal az íjazást gyakorolták.
Aztán elérkezett a várva várt nap!
Szép, virágos májusi nap volt, amikor a híres íjászverseny kezdetét vette, méghozzá Borosjenő fölött, a hegység alatti fennsíkon!
Hat deli, pompás ruhás főúri ifjú állott a versenyvonalhoz.
A király és a főurak egy magos emelvényről nézték az íjászversenyt. Sok bámész nép is odagyúlt, hiszen az ilyesmire mindenki kíváncsi.
Kata édesanyja és a leánypajtások már készítették elő a hófehér menyasszonyi ruhát, mert úgy döntött a király, hogy a győztessel még aznap megtartják az esküvőt.
Mondom, felállottak hát a főúri ifjak, s ugyancsak kifeszítve íjuk idegét, sorban egymás után kilőtték a nyílvesszőiket.
A fennsík felső részén a híres fekete sereg legmegbízhatóbb kapitányai és vitézei ellenőrizték a kilőtt nyílvesszőket, vajon kié ment a legmesszebb…
– Hogyan ismerték fel, melyik vessző kié? – kérdezte izgatottan valaki.
– Hát a szalagokról! Mindenikre más és más színűt kötöttek!
Alighogy kilőtték nyilaikat a főúri ifjak, amikor tajtékzó paripán a királyi emelvény elé vágtatott egy fiatal, vékony termetű, deákruhás lovas.
– Engedelmet kérek! – kezdte a most érkezett. – Sok írnivalóm volt a kancellárián, s ezért nem jutottam ide hamarább!
– Sebaj, Péter deák- szólott Mátyás. – Még nem késtél semmit. Állj menten a vonalhoz te is!
A pompás ruhás főnemes ifjak némán, de bosszúsan néztek a deákra, mert már azt remélték, hogy meg se mer jelenni a versenyen.
Az egyik nem is állhatta meg gúnyos szavak nélkül:
– Mezítláb megyek fel a hegytetőre, ha ez a kopott veréb legyőz minket!
– Veled tartunk – tették hozzá a többiek lekicsinylő nevetés közben.
A király természetesen meghallotta.
– Csak aztán szavatokon ne fogjalak benneteket! – kiáltotta feléjük.
Péter deák nyugodt mozdulattal kifeszítette íjának idegét, és a vesszőt a kéklő levegőbe röpítette…
Kis idő elteltével az egyik kapitány átnyújtotta a királynak a legmesszebbre lőtt nyílvesszőt.
– Jertek elém, ti vitézek, mind a heten – kiáltotta a versenyzők felé Mátyás király.
A hat fényes ifjú meg a kopott deák az emelvény elé lépett. Ekkor a felséges úr felmutatta a legmesszebbre lőtt vesszőt, amelyen aranysárga szalag díszlett.
– íme, a győztes nyila!… Tiéd a leány, Péter deák!
Hatalmas éljenzés tört ki a sokadalomban. Hamarosan hintóba ültették az ügyes deákot, s vitték egyenesen a vincellérházba. Ne is mondjam, hogy milyen boldog volt a leány, hiszen titokban már régen a deákot szerette. Csakugyan, még aznap megtartották a fényes esküvőt a jenői kolostor templomában…
– Hát a felsült versenyzőkkel mi lett? – kérdezte az egyik gyerek.
Azoknak bizony mezítláb kellett felmenniük a környék legmagasabb hegyére, vagyis erre. Mátyás király szavukon fogta őket, mert a deákot kigúnyolták. Ráadásul addig kellett a hegyen tartózkodniuk, amíg a lakodalom tartott. Harmadnap azonban megbocsájtott nekik Mátyás, s e szavakkal fordult a házigazdához:
– Ugyan kedves vincellér uram, küldj már föl némi eleséget azoknak a kevély uraknak, akik a hegytetőn töltik büntetésüket!
Ettől fogva nevezték e hegyet a kevély urak hegyének, majd később Kevélynek – fejezte be elbeszélését nagy nevetve az erdész bácsi.