KIRÁLYSZÉKE
Köztudomású, hogy igazságos Mátyás királyunk gyakran járta a széles-téres Magyarhont. (Legalábbis a néphit szerint.)
Különösen szeretett a Bükkben tartózkodni, mivel a vadászatot igen kedvelte. Abban a réges-régi időben Diósgyőr várát is gyakran fölkereste. Ehhez a várhoz akkortájt nagy erdőségek, rétek, legelők tartoztak, amelyekben csak úgy nyüzsgött a sok vad.
Egy ilyen nagy erdőség tövében húzódott meg az akkor még igen aprócska helység: Kisgyőr. Ma már népes település, ám azon időben csupán egy pár házacskából állt. Kicsi is volt, meg aztán a diósgyőri váruradalomhoz tartozott – innen kapta a Kisgyőr nevet is.
Ám e kedves, bájos fekvésű helység nemcsak erről nevezetes. Határában fekszik a Királyszéke nevű szőlő is, amelynek a borát igen kedvelte a király.
Történt pedig mindez abban az időben, midőn második feleségét, a telt arcú Beatrixot Diósgyőr várába hozta vendégségbe.
Több napja mulatoztak már a diósgyőri várban, amikor annak kapitánya vadászatra hívta meg a királyt.
Napfényes, október eleji reggel köszöntött rájuk, igen enyhe idő járta, s a déli lejtőkön már szedésre értek a szőlőfürtök.
– Tudod, felséges uram, a Hegyalján jobb a bor, mint a Bükk déli oldalán… Ám errefelé nemcsak borok, hanem jó vadak is találhatók. Jer hát, s nézzük meg a kisgyőri erdőket! Estefelé pedig Károly nevű vadőrömnél, rigmusoló kisgyőri hívemnél tölthetünk egypár kedves órát.
És amint a kapitány mondotta, úgy is cselekedtek. Ám csak csekélyke kísérettel keltek útra. Csupán négy-öt királyi vadász, ugyanannyi vadhajtó s egy társzekér követte őket.
Hamarosan vadászkutyák éles csaholásától visszhangzott a kisgyőri erdő. Az csak természetes, hogy a vadászatot a Károly nevű kisgyőri vadőr irányította. És nem is akárhogyan! Olyan helyekre vezette a királyi vadászokat, hogy azok szebbnél szebb vadakat ejthettek. Még nem is alkonyodott, amikor a társzekér már tele volt pompásabbnál pompásabb zsákmánnyal.
– Gazdagon megjutalmazom ezt a vadőrt – szólott a vadászat vége felé a kapitányhoz a király. – Csak azt tudnám, mit szeretne, mi a vágya?
A kapitány elmosolyodott.
– Bár én előre tudom, de kérdezd meg te tőle, felséges nagyúr.
Fából ácsolt, takaros kis háza volt a vadőrnek a falu szélén. Nagy kertjében, széles udvarán jól elfértek a vadászok, a hajtók meg a kutyák.
A királyt és a kapitányt a ház tornácára ültette a vadőr, felesége pedig finom őzpörkölttel kínálta meg őket. Ne is mondjam, mennyire ízlett a pompás étel a felséges úrnak!
– Ha nem sérteném meg fölségedet – szólott a vadőr – megkínálnám egy kis karcos kisgyőri borral.
– Előre is köszönöm, mégha kissé karcos is – mosolyodott el a király, majd nevetve hozzátette: – Egész évben erre vágytam!
Kivirult az öröm erre a kisgyőri vadőr arcán, s a felség tiszteletére egy nagy korsóban hozta is rögvest a piros színű kisgyőri bort.
Ám nagy igyekezetében megbotlott őkelme az ámbituson, a korsó pedig a földre zuhant, s azonmód darabokra tört. A tornác száraz, tisztára söpört földje mohón nyelte el a kisgyőri piros bort.
A vadőr halálsápadt lett.
– Felséges nagyuram – térdepelt le a király előtt. – Igaz lelkemre mondom, véletlen volt!
– Állj fel, derék vadőröm, hiszen mindent jól láttam. Majd hozol másikat!
– Azt már bajosan, felség, mert ez volt az utolsó kancsó borom. Mivel ez még tavalyról maradt óbor, s az idén még nem szüreteltem.
A diósgyőri kapitány bosszúsan tekintett a vadőrre. Ám Mátyás most sem tagadta meg „igazságos” nevét.
– Egyet se búsulj, jó Károlyom! Ma a vadászat, nem az ivászat volt a fontos! Az előbbiben pedig derekas dolgot míveltél. Jó vadlelő helyekre vezettél, pompás zsákmánnyal térünk vissza még ma Diósgyőrbe. Épp ezért van énnekem tehozzád egy kérdésem: szeretnélek megjutalmazni, de nem tudom, mivel?
Zavartan dadogott a vadőr:
– Ó, felséges nagyuram, ó, uram, királyom, nekem ez kötelességem!
– Valóban kötelességed, de ma kegyes kedvemben vagyok. Kérj hát bármit, derék vadőröm!
Erre a várkapitánynak is megenyhült az arca, s biztató pillantást vetett a szörnyű zavarba került emberre.
– Hát… hát – akadozott a vadőr – …szeretnék egy jó darab szőlőt, és hozzá egy takaros borházat is építeni.
– Csak ennyi? – csodálkozott a király.
– Csak ennyi, fölség.
Mátyás király megértően bólintott, és azon minutomban tíz fényes arany pénzt nyújtott át a vadőrnek.
A derék ember annyira meglepődött, hogy először nem akarta elfogadni. Ám a király biztatására végül csak el merte venni az aranyakat, amelyek bizony akkor szép summának számítottak.
És azon az estén egy boldogságtól repeső pár integetett a Diósgyőr felé kanyarodó királyi vadászmenet után.
ð
Aztán az évek teltek-múltak. Károly vadőr azonban nem tétlenkedett. Nagy tábla szőlőt telepített, méghozzá hegyaljai vesszőkkel. (Mire a szőlő termőre fordult, fölépült a borház is. Igaz, ez is fából készült, de több helységből állott.)
Külön kamrát rendeztek be a szőlőtaposáshoz (mert akkor még nem ismerték a szőlőprést), no és egy külön lakószobát meg egy takaros konyhát építettek mellé. A borház alatt pedig egy, a hegyoldalba vágott, hosszú pince húzódott, amelyben vadonatúj, de kiszárított, pompás hordók pihentek. Egyelőre még üresen.
Hamarosan elérkezett az első szüret ideje. Sok szedő gyűlt össze a kicsi faluból is, meg a diósgyőri várból is.
Károly vadőr gondolt egy merészet, meghívta rá a királyt is.
– Kisebb gondja is nagyobb annál, minthogy evvel töltse a drága idejét – mondták egyesek.
– Amikor egyszer itt járt, az is véletlen lehetett – fűzte hozzá valaki.
Ám déltájban, a szüretelők legnagyobb ámulatára, mégis megérkezett a király. Most is a diósgyőri várkapitány kísérte, és most is csupán négy-öt vadász és ugyanennyi fegyveres lovas forgolódott körülötte.
Fent, a szőlő fejében, a borház előtti térségen nagy kondérokban már rotyogott a finom birkagulyás. Hamarosan hosszú, nagy asztalok kerültek elő, és a most érkezett királyi vendégeket rögvest melléjük ültették. A főhely természetesen a királyt illette. Ám a felséges nagyurat nem lócára, hanem egy szarvasagancsokkal díszített, nagy karszékbe ültették.
– Magam készítettem fölséged tiszteletére – magyarázta szerényen Károly vadőr.
Mátyás elismerően bólintott.
– Te csakugyan ezermester vagy. Nemcsak a vadakhoz, hanem a fafaragáshoz is értesz. De egyet nem hallottam még tőled – emelte föl hangját a király.
A vendégsereg várakozóan tekintett Magyarhon felséges uralkodójára. És Mátyás imigyen folytatta:
– Amikor nálad jártam, tudod, amikor a boroskorsó eltörött, derék várkapitányom azt mondotta: te verselő, rigmusoló ember is vagy. Vajon, tudnál- e nékem hirtelenében valami ilyesmit mondani?
– Készültem rá – válaszolt a vadőr. – Ám grácia szegény fejemnek, ha netán sértésnek venné felséges nagyuram, amit tekegyelmedről írtam.
– Írtál? – nézett nagyot Mátyás. – Hát te ahhoz is értesz?
– Csak egy kissé, felséges nagyuram.
– No, hol vagyon az a rigmus? – dőlt előre ültében Mátyás.
A vadőr kissé elmosolyodott.
– Rajta ül, felséged – szólott a házigazda, s a szék ülőlapjára mutatott, amelybe az alábbi írás volt beleégetve:
Nagy a királynak az orra,
Vágyik szíve a jó borra.
Nemcsak borra, jó ételre,
ezért igyekszik Kisgyőrbe.
– Bravó! – kiáltott fel Mátyás, majd a vendégseregnek is hangosan felolvasta. Nagy tapsvihar tört ki erre a szüretelők között.
– De egy valami hibádzik! – vonta össze szemöldökét Mátyás.
– Grácia szegény fejemnek! – esett térdre a vadőr.
– Szép és jó rigmus is, méghozzá igaz is… Az igazság pedig a királyra is vonatkozik. Semmi okod tehát a mentegetődzésre. Ám volna egy nagy kérésem hozzád. Ajándékozd nékem e szép strófával ékesített, pompás széket.
– Szíves örömest, fölség.
Így történt aztán, hogy a kisgyőri vadőr által készített, gazdag faragású, rigmusos szék a budai királyi palotába került.
Azt a helyet pedig, ahol a szék állott, mind a mai napig Királyszékének nevezik a kisgyőriek.