ÜNNEP FEHÉRVÁRON
A fehérvári királyi palota nagytermében ülésezett a szenátus. István jobbján Imre herceg, balján Sámuel úr, a palotaispán foglalt helyet. A szenátus tagjai: a püspökök, a királyi lovagok, a magyari nagyurak mind ünneplőben pompáztak.
Nagy nap volt ez, a győzelem ünnepe!
Szeptember vége ellenére nagy forróság tikkasztotta a királyi székváros népét, de még a befüggönyözött teremben tanácskozó nagyurakat is.
Alig várták, hogy lemenjen a nap, és az alkonyati szél hűvösebb levegőt hozzon.
Ekkorra végzett Gellért püspök is, aki a királyi szenátus emlékezetes ünnepi határozatát írásba foglaltatta az egyik baráttal. Latin, német és magyar nyelven készült el a pergamenre rótt okirat. A papok a latint, a lovagok a németet, a várispánok és más vezérlő nagyurak a magyart értették.
Nemsokára Gellért püspök mindhárom nyelven felolvasta az egybegyűltek előtt:
„Az Úrnak 1030. esztendejében, szeptember havának 29. napján, István, a mi nagy királyunk jelenlétében ünnepi ülést tartott a szenátus.
Konrád úr, a Német-Római Birodalom császára, szövetségünket megszegve, aljas és hitszegő módon, ezen esztendő július havában az egyesült birodalmi népek: a szászok, a bajorok, a frankok, a noricumiak és morva szövetségeseik országunkra törtek.
A hatalmas hadsereg pusztítva és rombolva haladt át a gyepűelvén, hogy elfoglalja a Lajta és a Rába vidékét, sőt még azon túl is…
Ám galád igyekezetük hiábavaló volt, mert a Megváltó, a mi Krisztus urunk és minden szentjeink a segítségünkre siettek… Megvilágosították nagy Istvánunk elméjét, kit híven támogatott bölcs tanácsaival Sámuel úr, a palotaispán, hogy ifjú és daliás hercegünk, Imre úr vezérletével hős seregeink világraszóló diadalt arassanak a hatalmas német-római császár nagy hadán.
Megvert kuvaszként, seregeit cserbenhagyva futott tova hazánkból a gyáva Konrád úr. Seregeit dicső magyarjaink Viennában szétverték, sokukat foglyul ejtvén fényes diadalt arattak.
Áldassék az Isten, áldassék nagy István király urunk, áldassék a daliás vitéz Imre herceg úr, áldassék bölcs Sámuel úr, a palotaispán neve!
De áldassék országunk minden hadra kelt népe, hogy a hívó szóra fegyvert ragadtak és a betolakodó ellent kiverték!
Krisztus urunk és minden szentjeink őrizzék kedves magyari országunkat!”
Alighogy befejezte felolvasását Gellért püspök, hatalmas éljenzés tört ki a teremben.
Ezalatt kint, a palota körüli kert mellett, a nagy térségen összegyűlt a királyi székváros népe és az ott tartózkodó várispánok vitézei, no meg az egyházak fegyveres harcosai.
A derék varégok, a királyi palotaőrség tagjai már alig-alig tudták visszatartani a tömeget a palotától.
Pezzeli (Péczel) úr, a testőrség parancsnoka izgatottan nyitott be a nagyterembe:
– Nagy királyunk, István úr!… A népek látni kívánnak Benneteket, Téged, nagyuram, meg Imre herceget és Sámuel urat.
István boldogan elmosolyodott.
– Rögtön ott leszünk – felelte magyarul. – Gyer, Imrém, s te is, kedves Sámuelem!
Ezután a testőrző varégok – akik rövid nyelű csatabárdot viseltek – sorfalat álltak a palota kertjében, hogy a király és kísérete zavartalanul haladhasson a kert közepén lévő nagy kőemelvényhez, amelyen István névünnepén a nagymisét szokták tartani az előkelőségek.
A püspökök és a többi nagyurak lentebb, a kőlépcsőkön álltak meg. Az öregedő király kissé kifújta magát, majd halk hangon, magyar nyelven beszélni kezdett.
– Derék híveim! Kedves magyarjaim! Minden népem! Köszönöm nektek, hogy együtt ünnepelhetjük a győzelmet!
– Vivát Stephanus Rex! – Éljen István király! – kiáltozta bele a lelkesedő tömeg.
Kis idő múltán tudta csak folytatni István:
– Ellenségeink most megtanulták, hogy Attila és Árpád urunk földjét nem lehet meggyalázni, elfoglalni!
– Pusztuljon Konrád! Pusztuljon minden német! – harsogták innen is, onnan is magyarul.
A bajor lovagok meglepetten hallgatták a forró szavakat.
Ezután újra István szólott:
– Ne feledjétek azonban, hogy a győzelemben oroszlánrésze volt szeretett fiamnak, Imrének és a bölcs Sámuel úrnak, a palotaispánnak!
– Vivát Imre herceg! Vivát Sámuel úr! – zengte-zúgta harsogta az egybegyűlt tömeg, és nem akart betelni az ünnepléssel.
Ezután István félreállt, majd helyére Gellért püspök lépett.
– Áldassák a Mi Urunk! És minden szentjeink! – kiáltotta érces, magyar szavakkal.
A tömeg, amely a papoktól a németet vagy a latint szokta meg, most örömteli és hatalmas ámennel felelt. Gellért pedig karjait hirtelen az égnek emelte, és áldást osztott az egybegyűltekre.
E percben a hatalmas tömeg térdre ereszkedett… Ugyanígy cselekedtek a püspökök, a lovagok s a magyari urak is, és Imre herceg, Sámuel úr, de még a király is…
Nemsokára az ott lévő papok egyházi énekeket kezdtek énekelni. Latinul, magyarul, németül, olaszul, varégul és még ki tudja, milyen nyelven szállt az ének, dicsérve az Egek Urát, aki elősegítette a magyarok fényes győzelmét.