RÁKÓCZI KOVÁCSA
Hajdanában-danában, a régi-régi világban két kovácsa volt a hegyaljai Tállya községnek. Mindkettő a falu szélén lakott, egyik az alvégen, másik a felvégen. Hasonló korúak voltak, de mégis nagyon különböztek egymástól. A felvégesi ugyanis gazdagnak, az alvégesi pedig szegénynek született.
És a pénznek megvan az a kutya szokása, hogy oda gurul, ahol már amúgyis sok van… Mert a gazdag kovácshoz szívesebben mentek az emberek. Szép, nagy, tágas műhelyében, a széles, nagy üllőn három inas és öt segéd verte az izzó vasat, miközben a szebbnél szebb melódiákat cifrázták ki rajta. Néha még daloltak is hozzá:
„Kovács pengeti a vasat, sűrűén kocogtatja.
Szeretőmet a faluban más legény csalogatja.
Ne csalogasd a szeretőmet,
Azt a kutya betyár mindenedet,
Sej, nem érdemes egy kislányért búsítni a szívedet…”
Dani mester – mert így hívták a gazdag kovácsot – hatalmas, nagy erejű ember volt. Nap nap után büszkén sétált végig birodalmán, s hol egyik, hol másik legényétől vette el a nagykalapácsot, hogy csupán szórakozásból, unalomból üssön egyet-kettőt.
János mester, az alvégesi kovács keszeg, vékony ember volt. Szűk, ócska műhelyében egyetlen, árva inas lézengett. Ide csak a kispénzű emberek jártak. A szegények kovácsának is nevezték. Bizony ugyancsak sokat kellett vernie a vasat, hogy népes családját, mind a hat gyermekét el tudja tartani. Talán így élte volna le életét mindkét kovács, ha egy nagy történelmi vihar végig nem söpör az országon… 1704 kora nyarán a Hegyaljára is eljutott a különös hír, hogy Lengyelhonból hazatért Rákóczi Ferenc, a vidék leggazdagabb földesura, az erdélyi fejedelmek ivadéka… Ám nem akármiért ült őkegyelme a lóra, hanem a magyar szabadság ügyéért fogott fegyvert.
A hírre tódult a nép a kurucok égőpiros zászlaja alá, s bizony a tállyai legényeknek is viszketett a talpuk, hirtelen olyan mehetnékjük támadt.
Aki csak tehette, lovon ment, hiszen úgy volt igazi a kuruc! Került hát bőven dolguk a patkolókovácsoknak. Mivel pedig a gazdag Dániel már nem győzte, sokan elmentek a szegény János mesterhez is.
– De aztán jól verd rá, nehogy hamar leessen a patkó! – mondotta az egyik legény.
– Még csak az hiányzana, ha emiatt elkapna az ellenség! – tette hozzá a másik.
– Ugyancsak megpirongatna érte nagyságos Rákóczi urunk – jelentette ki a harmadik.
– Úgy ráverem én a patkót, hogy Bécsig is eltart! – kiáltotta lelkesen János mester, mivel teljes szívével a kurucokkal érzett.
Elmentek a tállyai fiúk, tovadübörögtek a virgonc kuruchadak, hogy sokszor, nagyon sokszor elpáholják a gőgös osztrák császár betolakodott labanc hadát.
– Vivát Rákóczi! Éljen a nagyságos fejedelem! – hallatszott nem is oly sokára a tállyai csárdákban vagy éppen a híres-nevezetes szüreti mulatságok alkalmával.
János mester uram nagyon boldog volt, mert tudta: Rákóczi a szegények pártján áll. Valójában neki is jobb sora lett, mert híre futott, hogy az általa felvert patkók jobban bírták a rossz utak viszontagságait, mint a gazdag Dániel uraméi.
Irigy is volt reá a gazdag kovács, de nem mert szólni, mivel a kurucok voltak az urak. Titokban azonban a labancok győzelmét kívánta.
A hadiszerencse nagyon forgandó volt ebben az időben… Évek múltán a kurucok helyzete egyre nehezebb lett, s a Hegyalján is megjelentek az osztrák császár katonái.
Tállya községét is megszállották… És mivel a labancok nagy része is lovon járt, szükség volt a patkolókovácsokra. A gazdag Dániel összes inasa, legénye lázasan dolgozott, de bárhogy is igyekezett valahány, mégsem győzte a lovakat megvasalni.
– Van-e itt a faluban másik kovács? – kérdezte egy magyarul tudó kapitány.
– Az alvégen lakik egy nyiszlett, de avval nem sokra mennek – szólott gúnyosan Dániel úr.
És igaza lett!
Mert mire a szegény János mester műhelye elé értek, azt bizony zárva találták.
– Elment a kurucokkal? – kérdezte élesen a kapitány.
– Nem biza, nagyságos úr – felelte a szomszédasszony, egy öreg néne. – Csak a köszvény bántja a kezét. Napok óta ágyban fekszik!
– Csak a köszvény? No, az nem olyan nagy betegség! – felelte a hetyke kapitány, majd becsörtetett a kovács házába.
A szegény ember csakugyan feküdt, vékony felesége hűségesen ápolta.
– Csak a köszvény bántja a mestert? – kérdezte a kapitány keményen.
– Nemcsak az, nagyságos uram. Napok óta nem eszik, nem iszik. Nagy lázban fekszik. Bizony a halálán van szegény.
Nagyot nézett a kapitány, mert a halál nagy úr, avval nem lehet tréfálni. (Csak azt furcsállotta magában, hogy a hat maszatos gyerek rá se fütyül a nagybeteg apjára, olyan kegyetlenül zsinatok)
Ám sok álmélkodásra nem volt ideje, hívta a kötelesség. Menten otthagyta hát a beteg kovács házát, s átvágtatott a szomszédos Mádra, hogy ott parkoltassa meg a lovát.
A „nagybeteg” kovács felesége azután jól bezárta az ajtót, majd a tűzhelyről levette a nagy fazék töltött káposztát, és a „haldokló” urának rögvest három töltést adott egy mázas cseréptálban.
– Apánk „feltámadt”- csivitelte gúnyosan az egyik kislány.
– Elhallgass, te penészke! – ripakodott rá az anyja, majd epésen hozzátette: – Tanuld meg, hogy a töltött káposzta még a haldoklót is föltámasztja!
Nagyot nevetett ezen a népes család, de legjobban János mester. Mert nem nehéz kitalálnunk, hogy az egész csak színlelés volt. A szegény kovács betegnek tettette magát, mert nem akarta a labancok lovát megpatkolni. Ne is mondjam, hogy micsoda becsülete lett ezután a faluban… Aki csak tehette, valamilyen ételt vitt a „betegnek”. Hamarosan megtelt a szegény kovács éléskamrája kolbásszal, szalonnával, füstölt sódarral, almával, dióval.
Egy szép őszi napon pedig visszatértek Tállyára a kurucok. Mégpedig nem akárki, hanem maga Rákóczi fejedelem vezette őket.
Nagy boldogságban úszott a tállyai nép, dalolt, táncolt, vigadozott.
– Hozzátok elém azt a kovácsot, aki inkább betegnek tettette magát, semhogy megpatkolja a labancok lovát! – fordult a főkancellárhoz Rákóczi.
Ezután János mestert a nagyúr elé vezették.
– Mától kezdve udvari kovácsommá fogadlak – mondotta ünnepélyes hangon a nagyságos fejedelem.
– Köszönöm a nagy jóságát kegyelmednek… Verek én akár aranypatkót is a nagyságod lovára! – szólott lelkesen János mester.
– No, arra nem pocsékoljuk az aranyat, hiszen már a pénzünk is rézből van.
– Akkor engedje meg tekegyelmed, hogy rézből csináljam! De két lovat patkolok meg egymás után.
– Miért kettőt?
– Az egyik lóra rendesen, a másikra meg fordítva verek patkót.
– Fordítva? És ugyan miért?
– Elővigyázatosságból, az ellenség megtévesztésére… A fordítva felvert patkó nyoma után hátramegy a labanc, nem pedig előre.
– Hogy te milyen eszes vagy – kiáltott fel örömmel a fejedelem. – Ám ne csak az én lovam patkóid így meg, hanem az egész századét!
– Szívest örömest – ígérte János mester, s rögvest nekifogott a munkának.
Alighogy kész lett, megeredt az eső.
– Ez kell minékünk – mondotta Rákóczi örömmel, majd az éjszaka folyamán a szomszédos helység felé, Tarcal alá küldötte a felderítő csapatot.
Hajnal lett, mire visszatértek.
A labancok éppen ott tanyáztak, de mire felriadtak, már csak a kurucok patkónyomát látták a sárban.
– Utánuk, utánuk – adta ki a parancsot a labanc fővezér, mert azt hitte, hogy Tokajba, vagyis előre, és nem vissza, Tállyára mentek a kurucok.
Mikor az utolsó labanc is elhagyta Tarcalt, Rákóczi puskalövés nélkül bevonult a helységbe. Mire a labancok észbekaptak, a falut már elvesztették. Nem értették a dolgot, hiszen a nyomok mást mutattak.
Rákóczi pedig jól tudta, hogy mindezt János mesternek köszönheti. Ki is tüntette még aznap egy nagy-nagy aranyéremmel. Bizony a labancpárti kovácsot csaknem megütötte a guta irigységében. Ráadásul pedig a legényei is elhagyták, átpártoltak János mesterhez.
Nem is került ezután soha fogságba Rákóczi fejedelem, mert a fordítva felvert patkó félrevezette az ellenséget. János kovács ravaszságát pedig még holta után is emlegették.