A KIRÁLYLÁNY VÁNDORKÖVEI

Salgó­tar­ján­tól alig nyolc kilo­mé­terre, Somos­kő­új­falu felett emel­ke­dik az erdők­kel borí­tott vad­re­gé­nyes Karancs­tető. E bérc csú­csán még ma is áll az idő által meg­té­pá­zott régi kápolna…

A kis épü­let köve­i­ről, annak épí­té­sé­ről szí­nes-érde­kes tör­té­ne­tet tud­nak az ide­va­ló­siak.

Haj­da­ná­ban, réges-régen, több száz esz­ten­dő­vel ezelőtt, a vesz­tes muhi csata után IV. Béla király a Bükk és a Mátra után a Karancs-hegy­ség sűrű ren­ge­te­ge­i­ben talált mene­dé­ket. Egy kora tava­szi estén fárad­tan érke­zett ide a király és hűsé­ges kísé­rete. Ez a hely pedig nem volt más, mint a Karancs­tető alatti lapos, füves terü­let, a Karancs­pal­laga.

– Ret­te­ne­tes szom­jú­ság kínoz – szó­lalt meg várat­la­nul a király, majd alél- tan hanyat­lott a gyenge gyepre.

– Vizet, vizet – hatá­roz­ták el gyor­san a hűsé­ges vité­zek, majd min­den irány­ban szét­szé­led­tek, hogy az ájult király­nak vizet sze­rez­ze­nek.

Nagy sze­ren­csére nem is kel­lett sokáig kutat­niuk, mert hama­ro­san a Karancs­pal­laga lapo­sán egy bővizű for­rásra akad­tak. Nosza gyor­san meg is töl­töt­ték töm­lő­i­ket, hogy az alélt király­nak élet­adó vizet vigye­nek.

Nagyo­kat kor­tyolt a király, és nem­so­kára min­den fáradt­sága el is múlott.

– Hall­já­tok, hűsé­ges vité­zeim – szó­lalt meg halk han­gon az erőre kapott király. – Ily pom­pás vizet, mint ez, még soha éle­tem­ben nem ittam.

A jelen­levő vité­zek ugyan­csak így véle­ked­tek. Nem is men­tek el onnan jó ideig, talán több napot is a Karancs ren­ge­te­ge­i­ben töl­töt­tek.

Ami­kor pedig kita­ka­rod­tak az ország­ból a fosz­to­gató tatá­rok, a király két nagy, töm­lők­kel meg­ra­kott tár­sze­ke­ret kül­dött a karancs­pal­la­gai for­rás­hoz, hogy abból vigye­nek neki a szol­gák. Vit­tek is azok több­ször egy esz­ten­dő­ben, mert a király annyira meg­ked­velte a for­rás vizét.

…Tör­tént pedig az évek múl­tá­val, hogy a máso­dik hon­ala­pí­tó­nak neve­zett nagy király sírba szál­lott. Előtte azon­ban így ren­del­ke­zett leg­ked­ve­sebb leá­nyá­nak, Mar­git­nak:

– Édes gyer­me­kem, én már nem­so­kára elha­gyom ez árnyék­vi­lá­got… De meg­ha­gyom neked, hogy a karancs­pal­la­gai for­rás­nál, hálám jeléül, egy kápol­nát emel­tess.

A király leg­ked­ve­sebb leá­nya ekkor erős ígé­re­tet tett hal­dokló aty­já­nak, hogy utolsó vég­aka­ra­tát tel­je­sí­teni fogja. És ahogy a király­lány meg­ígérte, úgyis cse­le­ke­dett. Egy szép májusi napon lóhátra ült, és népes kísé­re­té­vel együtt meg sem állt a szép­sé­ges Karancs­pal­la­gáig.

Ebben az idő­ben a falu szé­lén, nem messze az erdő­től, élt egy híres-neve­ze­tes kőmű­ves mes­ter. Olyan híres volt, hogy még a kirá­lyi udvar­ban is tud­tak róla.

– Ked­ves mes­ter uram, derék alatt­va­lóm – for­dult hozzá a király­le­ány. – Hor­dass ide nekem erős köve­ket, s itt a for­rás köze­lé­ben építs egy gyö­nyörű kápol­nát. Ez meg­bol­do­gult kirá­ly­atyám végső kíván­sága, amit tel­je­sí­te­nem kell.

Ki is ment a híres, de eléggé rátarti kőmű­ves a király­lánnyal a Karancs­pal­lagára, hogy kije­löl­jék a kápolna helyét.

– Fel­sé­ges és szép­sé­ges király­le­ány – hajolt meg ille­del­me­sen a híres kőmű­ves. – Én tisz­te­lem-becsü­löm meg­bol­do­gult Béla kirá­lyunk vég­aka­ra­tát, de azt sze­ret­ném, ha ez a gyö­nyörű kápolna a hegy tete­jén, a Karancs­te­tőn épülne fel. Hadd lát­szód­jék messze, hadd hir­desse nagy és dicső Béla kirá­lyunk örök emlé­két.

Gon­dol­ko­dóba esett a király­le­ány, de végü­lis taga­dó­lag rázta meg a fejét.

– Nem, ked­ves mes­te­rem. Noha a te sza­va­id­ban is van igaz­ság, de sír­ba­szállt atyám nekem így ren­del­ke­zett. Ezért itt fogod fel­épí­teni a for­rás mel­lett a kápol­nát.

A híres, de elég rátarti mes­ter nem szólt sem­mit, csak némán meg­ha­jolt. A király­lány szava bizony parancs volt az ő szá­mára is.

Több napig is itt tar­tóz­ko­dott a szép­sé­ges király­le­ány népes kísé­re­té­vel együtt. Vadá­szott és lako­má­zott, de főként arra ügyelt, hogy minél szebb és jobb köve­ket hord­ja­nak oda a kör­nyék job­bá­gyai a somosi épí­tő­mes­ter fel­ügye­lete alatt.

– Hát akkor fogj is hozzá az épí­tés­hez – paran­csolta neki a király­le­ány.

– Nem­so­kára így lesz, fel­sé­ges király­kis­asszony. Csak az a baj, hogy tönk­re­ment a mérő­ónom, s fel kell men­nem Budára újat vásá­rolni.

A király­le­ány elhitte ezt, és bele­nyu­go­dott, hogy a kőmű­ves­mes­ter később kezdje el az épít­ke­zést. Pár hét eltel­té­vel pedig egész háza­né­pé­vel fel­ke­re­ke­dett és vissza­lo­va­golt Budára. Igaz, maga helyett egy kirá­lyi ispánt hagyott ott, aki­nek fel­ada­tává tette, hogy az épít­ke­zésre ügyel­jen.

– No, mikor kez­ded el az épít­ke­zést? – kér­dezte azu­tán a kőmű­vest, hogy az új mérő­ón­nal haza­tért Budá­ról.

– Én már elkez­de­ném – felelte a mes­ter –, de a Karancs­pal­lagára hor­dott kövek sző­rén-szá­lán eltűn­tek.

– Csak nem lop­ták el? – fakadt ki dühö­sen a kirá­lyi ispán.

– Nem, nem lop­ták el – hang­zott a válasz. – Csak fel­ván­do­rol­tak a Karancs­te­tőre.

Az ispán azt hitte, nem jól hall.

– Pedig így van – magya­rázta a mes­ter. – Nézze csak meg teke­gyel­med.

Nem tehe­tett mást – ha nehe­zére is esett – fel­ka­pasz­ko­dott a csúcsra az elhí­zott, kénye­lem sze­rető ispán.

– Adta-terem­tette – morogta dühö­sen. – Csak nem valami boszor­kány­ság van a dolog­ban?

– Én nem tudom – vont vál­lat csen­des mosoly kísé­re­té­ben a kőmű­ves.

– Hol­nap le kell vitetni – adta ki men­ten a paran­csot az ispán.

És más­nap csak­ugyan lehor­datta a kör­nyék job­bá­gya­i­val a köve­ket a Karancs­pal­lagára. Per­sze, öreg este lett, mire vég­zett vele, így a mes­ter már nem fog­ha­tott hozzá az épí­tés­hez.

Hanem más­napra megint­csak eltűn­tek a kövek, s a kőmű­ves nem tudta elkez­deni az épí­tést… Jelen­tette az ispán­nak a tör­tén­te­ket, s az „elván­do­rolt” köve­ket ismét a Karancs­te­tőn talál­ták meg.

– Nem értem az egé­szet – fakadt ki elke­se­re­det­ten az ispán. – Még­is­csak az ördög keze van a dolog­ban.

– Nem hiszem – nyug­tatta meg a kőmű­ves. – Lehet, hogy az égiek hor­dat­ják el, mert azt sze­ret­nék, ha csú­cson lenne a kápolna…

– Lehet benne valami – bólin­tott a hiszé­keny ispán. – De nagy kirá­lyunk hagyat­ko­zá­sát, s főként az élő király­le­ány paran­csát mégis tel­je­sí­te­nünk kell.

S aztán ismét lehor­datta a tető­ről a kápolna „ván­dor­kö­veit”. Ám hiába hor­datta, mert más­napra, az éjszaka folya­mán megint fel­ván­do­rol­tak a Karancs­te­tőre. A kirá­lyi ispán már se holt, se ele­ven nem volt, s azon töp­ren­gett, hogy örökre elbuj­do­sik, ami­kor várat­la­nul meg­je­lent a király­le­ány.

– És a kápolna? – volt az első szava.

A kirá­lyi ispán sorra-rendre elmon­dotta, mi tör­tént a kövek­kel, hogy azok több­ször fel­ván­do­rol­tak a csúcsra, a Karancs­te­tőre.

– De hogyan lehet ez? – for­dult álmél­kodva a mel­lette álló mes­ter­hez a király­le­ány.

Mélyen és alá­za­tos kép­pel meg­ha­jolt előtte a somosi kőmű­ves.

– Fel­sé­ges, szép­sé­ges király­le­ány, én mon­dot­tam az ispán úrnak, hogy talán az égiek mégis azt akar­ják, hogy a csú­cson legyen a pom­pás kápolna… Onnan messzire ellát­szik, sokan lát­ják, és sokan emlé­kez­nek majd derék kirá­ly­atyád nevére… De az ispán urunk csak nem hall­ga­tott rám.

– Pedig ez csakis az égiek intelme lehet – szó­lott elgon­dol­kodva a király­le­ány. Paran­csot adott, hogy a Karancs­te­tőn épít­sék fel a pom­pás kis kápol­nát.

A somosi kőmű­ves ismét meg­ha­jolt, s más­nap a hegy­te­tőn vidám fütyö­ré­szés kísé­re­té­ben elkezdte épí­teni a később messze föl­dön híres, szép kápol­nát.

– Hanem mes­ter uram – szó­lalt meg az egyik kőmű­ves­le­gény, ami­kor egye­dül marad­tak –, nagy esze van ám kegyel­med­nek!

A kőmű­ves­mes­ter erre szé­le­sen elmo­so­lyo­dott, majd nevetve hoz­zá­tette:

– Jól jegyezd meg, fiam, hogy a hatal­ma­sok eszén is túl lehet járni. Csak több ész kell hozzá, mint ami nekik van! Meg aztán azt akar­tam, hogy oda épül­jön a kápolna, ahová én jónak lát­tam! – Mert a „ván­dor­kö­ve­ket” nagy titok­ban a kőmű­ves­mes­ter hor­datta fel a hegy­te­tőre!

E fur­fan­gos tör­té­net „mag­vát” a somos­kói öre­gek ott­ho­ná­ban hal­lot­tam.