MENYEGZŐ ESZTERGOMBAN
A pilisi hegyek felől langyos, tavaszi szél suhant Esztergom felé. A parti füzeken aranyszínű barkák lengedeztek. Sámuel úr erősen kihajolt a nyeregből, hogy egy szép ágat leszakítson.
– Fogadd el tőlem, szépséges Sarolta kisasszony – szólalt meg elfogódott hangon, majd a mellette lovagló szőke hajú, sudár termetű hajadonnak nyújtotta a tavasz hírnökét.
– Majd beszenteltetem az apát úrral – felelte a leány.
A két fiatal tekintete melegen összefonódott… Percekig némán, megilletődve lovagoltak egymás mellett. Csak ketten voltak, s lassan maguk mögött hagyták a fejedelmi szálláshelyet.
– Még sosem voltam a Mátrában. Mesélj róla, Sámuel! – szólalt meg jó idő után Sarolta kisasszony.
– Mit mondjak róla? – állította meg lovát a szerelmes szívű kozári-kabari kagán, aki karácsony óta a Sámuel nevet viselte, mivel ezt kapta a keresztségben. – Én magyari hazánk legszebb tájának tartom. Nemcsak a magas, zord hegyek, hanem a békés, szelíd lankák is felejthetetlenné teszik. Az ott élő kabari-kozári nép pedig szorgos-dolgos és jókedvű.
– És édesanyád?
– Még ma is délceg, de pogány hitű asszony.
– Nem baj… Majd elvisszük hozzá is az igaz Isten szent igéjét – mondotta Sarolta kedvesen.
– Hát vélem jössz? – nézett rá boldog, reménykedő tekintettel a fiú.
A fejedelmi hercegkisasszony némán igent bólintott. A kozárok vajdáját, a kabarok kagánját tüzes öröm szállta meg. Vadul, mint aki eszét vesztette, megsarkantyúzta a lovát, s vágtatott, vágtatott, mint a zúgó szélvész. A szelíd, de a lovaglásban igen jártas Sarolta alig tudta utolérni.
– Most mondtam igent neked, és máris itt hagytál? – lihegte feléje kedves duzzogással.
– De utánam jöttél, mert szeretsz, ugye?
– Nagyon – válaszolta a hercegkisasszony, majd a nyeregből áthajolva kedvese keblére omlott.
ð
A hír, hogy Sámuel úr jegyesévé kívánja tenni Saroltát, már nem lepte meg István fejedelmet. Ő, aki testvérhúga gyámja volt, már régen észrevette a két fiatal vonzódását.
Az uralkodó szerette és becsülte Sámuelt, a nem is oly rég még pogány hitű kagánt, aki azelőtt a Benefia névre hallgatott. Okos, eszes, edzett vitéznek ismerte meg, aki igen rövid idő alatt buzgó keresztény lett… Ráadásul még gazdag is. Kívánhat-e ennél jobb férjet a húgának? Szíves-örömest hozzájárult hát ahhoz, hogy a kagán egész táborával hazatérhessen, hogy ott mindent előkészíttessen hercegi hitvese illendő fogadtatására.
…A Mátra hegyei s völgyei között már harsogott a tavasz. Az erdőn-mezőn nyíló virágok illatát messzire sodorta az enyhe szél. A hatalmas juhnyájak – amelyek Sámuel úr legnagyobb kincsei voltak – hangos kolompolással lepték el az oldalakat és a zöld füvű lejtőket.
A kagán új névvel, megváltozott hittel és szerelmes szívvel érkezett haza kedves hegyei közé. Mélyet szippantott a pompás tavaszi levegőből, s édesanyja gerendából ácsolt udvarháza felé ügetett.
A félhomályos pitvarban, a pislákoló tűzhely fényénél Helena, a morva szolgaleány szomorú arccal fogadta.
– Mámicska lenni beteg – szólott letörten.
Sámuel úr izgatottan rántotta el a nehéz ajtófüggönyt. A puha, báránybőrökkel letakart fekhelyen sárga selyemtakaró alatt haldokolva feküdt a szeretett édesanya. Három hófehér ruhás javasasszony és a vén Sordély táltos állták körül, s monoton pogány igéket mormoltak fölötte. Sámuel úr megdöbbenve torpant meg.
– Tüzek, vizek, fagyok, egek, zúgó szelek könnyítsetek! – hangzott fel hirtelen az ősz táltos jajongó rigmusa, majd aszott, sovány karjával furcsa köröket írt le a haldokló feje fölött.
Az újdonsült keresztény Sámuel önkéntelenül is letérdelt, és keresztet vetett. A táltos és a három javasasszony velőtrázó sikoltásban tört ki. A kabarok özvegy kagánnéja utolsót sóhajtott, majd csontos karja megmerevedve lehanyatlott.
ð
Még másnap egy tized hírellő lovast küldött a fejedelem udvarába Sámuel úr, hogy megvigyék anyja halála hírét. A szépséges Sarolta hercegkisasszony menten gyászruhába öltözött.
Asztrik apát, ki Sámuel térítő papja volt, azt tanácsolta Istvánnak, hogy az egész esztergomi udvar gyászolja meg az idős kagánné halálát.
Mi tagadás, némely papok morogtak emiatt, mert mindenki tudta, hogy Patafia Bene özvegye pogány hitben élt. Ám az apát annyira megszerette Sámuelt, hogy az udvari gyászt is elrendelte. Szokatlan dolog volt ez, mivel ilyesmi csak országos főembereknek járt, akik természetesen keresztények is voltak.
Sarolta és Asztrik apát – a kedélyek lecsillapítására – azon hírt terjesztették el, mely szerint az özvegy kagánné lélekben már régen keresztény volt, hiszen ő sürgette fiának esztergomi útját a keresztség felvételére.
A kabari kagánfit, István fejedelem újdonsült hadnagyát, sokáig nem látták az udvarban. Sarolta azonban hűségesen várt, mert nagyon szerette a deli ifjút. Több üzenetet is küldött neki a Mátra és a Bükk vidékére induló bencés atyákkal, akik Sámuel úr megkeresztelkedése után szép számmal mentek az ország északkeleti részébe.
A pünkösdi ünnepeket a Benevár alatti völgyben ülte meg a mátrai nép. A szabadban felállított hatalmas, virágokkal díszített oltár előtt legelsőnek Sámuel úr vette magához a szent ostyát… E napon sok ezer ember keresztelkedett meg, s a barátságos bencés atyák a puha füvű domboldalban az új hitet dicsérő énekekre tanították a „friss” keresztényeket.
A bencés apát másnap elragadtatott levelet írt Istvánnak, dicsérve Sámuel úr kegyességét, no meg a papok iránti bőkezűségét.
A kagánfi, a szerelmes szívű vőlegény az apát tanácsára, a gyászév leteltéig nem találkozott menyasszonyával. Keserves, nagy idő volt ez az egymást szerető szíveknek! Levelekkel próbálták kurtítani a hosszú heteket, hónapokat.
Kezdetben Sámuel úr csak a rovást ismerte, s azt se valami fényesen, de a bencés apát segítségével egy jó negyedév alatt tűrhetően megtanulta a latin betűk írását. Sarolta, ki egyébként jól írt és olvasott, leveleiben gyakran használ latin szavakat. Így Sámuel úr a latin nyelvben is kisebb jártasságra tett szert. Persze jó szívvel segítették ebben a bencés atyák is.
Aztán – ha nehezen is – letelt a gyászév.
ð
Az esztergomi domboldalakon már dúsan virágoztak a fák, s a sötétzöld lombok harsogva hirdették a május tavaszi pompáját. A Duna-parti templom tornya, mint egy hegyes nyárs emelkedett ki közülük.
Az utas, aki a Duna partján közeledett feléje, már messziről jól látta.
– Igen, ott lesz Sámuel urunknak, nagy mátrai abánknak a menyegzője – mondotta útitársának a templom felé mutatva egy lovon poroszkáló vitéz.
– Aztán mondd, öcsém, csakugyan olyan szép az a hercegkisasszony? – érdeklődött az útitárs.
– Méghogy szép? Meghiszem azt! Kevés ilyen szépet láttam életemben. Sudár, mint a jegenye, s az arca, szeme valósággal tündököl.
– Akkor nem csoda, ha Benefia urunk belébolondult.
– Sámuel urunk – javította ki a vitéz.
– Hát igen… A volt Benefia urunk.
Mire a templomdombra értek, már hatalmas tömeg álldogált körös-körül.
Pedig még csak koradélelőtt volt.
Esztergom város lakói, akik a koronázás óta királyi városbelieknek nevezték magukat, már hajnal óta a templom körül ólálkodtak… De a királyi testőrzők sűrű láncolata nem engedte őket a templom közvetlen közelébe.
A nap tikkasztóan, forrón sütött.
– Nyárnak is beillene – mondogatták itt is, ott is az egybegyűltek.
Valóban nagyon meleg volt, noha alig múlt el május első hete. Az ismerősök, cimborák, rokonok között kézről kézre jártak a vizes és boros kulacsok. Némelyek hamarosan holmi cifra nótákra is rágyújtottak.
Hanem egyszer a domb alján kürtszó harsant, majd a palotaispán három tizednyi lovascsapata vágott magának utat a tömegben.
– Kezdődik! – morajlott fel a nép.
A csillogó vértű, bíborszín selyembe öltözött vitézek egykettőre sorfalat álltak a domb aljától a templom bejáratáig.
Nem telt bele talán öt-hat nyíllövésnyi idő sem, amikor az előkelőségek áradata megindult a templom felé. Legtöbben lóháton jöttek, legyenek bár magyarok vagy bajorok. (Csupán a templom bejárata előtt szálltak le a nyeregből, átadván lovaikat az őket követő lovászoknak.)
Egyedül a híres pécsváradi püspököt, Asztrikot, Sámuel úr keresztelő papját hozták barna ruhás egyházi szolgák zöld selyemmel bevont gyaloghintón. Az éltes egyházi férfiú már nem tudta megülni a lovat, de Sámuel és Sarolta erősen ragaszkodtak ahhoz, hogy szent esküvésüket ő kösse egybe.
Az egész templom csupa fény, csupa ragyogás volt a sok száz gyertya lobogó fényétől. Mindenütt selyemruhák, selyemkárpitok, selyemlobogók tündököltek. A templom hűvös kövét vastag keleti szőnyegek borították. A vőlegény is, a menyasszony is világoskék selyemben pompázott. A bencés atyák kórusa egyik himnuszt a másik után énekelte.
Maga István, a középtermetű, élénk tekintetű király is ott volt a szentélyben, ünnepélyes megilletődöttséggel ült díszes királyi trónusán.
A farkasbőr kacagányos magyari urak külön csoportban, némán álltak a nagytemplom és az ünneplő tömeg hatalmas mormolásában.
– Fejedelmi esküvő – súgta Borsfia Miskolc úr, a borsodi várispán a mellette álló másik nagyúrnak, a kácsi Örsúrfiának.
Mert e távoli vidék nagyurai is ott voltak, mivel Sámuel úr külön lovasfutárt küldött értük.
– Derék szomszéd ez a Benefia, akarom mondani Sámuel úr – súgta vissza Örsúrfia. – Árpád sarjadékát feleségül nyerni nem kis dolog… Csak tudnám, hogy mi lesz az ára?
A magasabb, bozontos szemöldökű Borsfia Miskolc összeráncolta homlokát, s hirtelen csendre intette kedves barátját, ki szegről-végről rokona is.
A két felföldi nagyúr még csak látszatkeresztény volt mind a mai napig… És aztán ennyi bajor s olasz közül ki tudja, ki érti a magyar szót, s vádolja be őket a királyi udvarnál…
– Megvárjuk az idvezlések idejét? – kérdezte hirtelen Örsúrfia.
Borsfia Miskolc némán bólintott.
A barna arcú Sámuel úr jól bírta az esküvői „tortúrát”, de Sarolta annál sápadtabb, annál fáradtabb volt… A király, látva ezt, még a templom külső csarnokában elrendelte a palotaispánnak, hogy az ifjú pár üdvözlése ne a templomban, hanem az esztergomi ispán udvarházának kertjében, a menyegzői lakoma előtt történjen. Ez némi zavart okozott az ünneplő előkelőségek soraiban. A papok azonban gyorsan tudatták a lovagokkal, míg a királyi szolgák a magyari uraknak adták tovább a hírt.
Jó órába tellett, mire az összegyűlt előkelőségek átvonultak az esztergomi ispán udvarházának Duna-parti kertjébe. Itt az árnyas fák alatt hosszú asztalok sorakoztak. Ide, az esküvői lakomára ökörsütésből kerültek az ízes falatok. Miután azonban Sámuel úrnak számtalan juhnyája volt, így ürü- és báránycomb is jócskán került az asztalokra. De a sült szárnyasok, őz- és szarvaspecsenyék is garmadában illatoztak. A megrakott tálak mellett ón- és fakupákban aranyszínű bor is várta a vendégeket.
Még senki sem ült az asztalokhoz, mert az üdvözlések csak most következtek.
Előbb István király és felesége, no meg a hercegkisasszonyok – voltak bőséggel! – és Imre, a vékony arcú, szelíd herceg ölelte keblére a csillogó szemű, ifjú párt. Ezután a főpapok, majd a világi nagyurak következtek. Magyarok és bajorok, vitézek és papok egymáson túltéve versengtek. Az ifjú pár türelemmel és kedves nyájassággal fogadta ezeket. Csak a két borsodi nagyúr maradt szinte utoljára. Sámuel úr szótlan s könnyező szemmel ölelte keblére őket. A közelben lévő István király és Asztrik püspök némán, de jelentőségteljesen összenéztek. Mindketten jól tudták, hogy e két távoli kabari nagyúr, kik messze élnek Fejérvártól és Esztergomtól, még a régi pogány világot juttatják eszébe az újdonsült keresztény Sámuelnek.
Az üdvözlések után a palotaispán intett, mire az előkelőségek asztalhoz ülhettek. Asztrik püspök előbb latinul, majd magyarul mondotta el az asztali imát. A számos előkelőség, élükön a királlyal, nagy lendülettel keresztet vetett. Még a két borsodi kabari nagyúr is ráfanyalodott erre… De bizony mintha vadalmába haraptak volna, olyan lett az arcuk!
Aztán kezdetét vette a csaknem hajnalig tartó lakoma. Sürögtek-forogtak az étekfogók, s a kupákat töltögető udvari szolgák, ettek-ittak az előkelőségek. Az esztergomi várispán nagykertjében nemsokára hangos nótázás és duhaj lábak dobogása hallatszott.
A magyarok is, a bajorok is külön mulatoztak, egyik is, másik is a saját zenéjére táncolt! István és udvara nagy kedvteléssel figyelte őket.
Jóval éjfél után István király és felesége nyugovóra tértek. A lakodalmi vigasság azonban tovább tartott.
Távolabb, az udvarház szélén, a sövények alatt a köznép mulatott. Ingyen pecsenyét, bort, sőt még lépesmézet is osztogattak közöttük. Hiszen nem akármilyen lakodalom volt ma!
A király testvérhúga, a szépséges Sarolta hercegkisasszony esküvője…