ISTVÁN KIRÁLY KÚTJA
A fehérvári palota egyik nagy termében – ahol István úr gyakorta tartózkodott – nagy volt a sürgés-forgás. A király tanácskozó termébe ülőzsámolyokat cipeltek a szolgák. Ide jönnek ma délutánra a vármegyék ispánjai, az országbíró, több püspök és a monostorok apát urai. Sok nagyúr, a királyi tanács tagjai már megérkeztek, s a palota különböző szárnyaiban, az erősen lefüggönyözött ablakok mögött hűsölve pihenik ki a messzi utak fáradalmait.
Kint nagy hőség tombol, a magyar nyár augusztusi kánikulája… A széles, poros utcákon alig lézeng valaki… Pedig pár nap múlva nagy sereglés lesz Fehérváron: István király névünnepe következik.
Erre pedig az ország minden tájáról felkerekednek a nagyurak, a főpapok, sőt még a vándorkereskedők is, akik a fehérvári palánkok szomszédságában szokták felverni sátraikat.
István úr – a mulatozások előtt – komoly tanácskozást kíván folytatni az ország helyzetéről, Sámuel úr, az országbíró jelenlétében.
Ma délután lesz az első ilyen…
ð
Ma délben, sok ló és lovas szolga kíséretében megérkezett a borsodi ispán úr, aki a Borsfia Miskolc névre hallgatott.
Alig érkezett meg a nagyúr, a király máris maga elé rendelte.
A kölcsönös üdvözlések után István úr rögtön a dologra tért.
– Borsfia Miskolc uram, sok panasz érkezett hozzám az atyák részéről. Borsod vármegye északi részében a Bükk mögötti völgyekben, a dombok között, még ma is javában virul a pogányság. A források, kutak mellett állatokat áldoznak, pogánytüzeket gyújtanak a sámánok. A tudatlan nép pedig özönlik oda, hogy áldozatot mutasson be az óhit istenének.
Borsfia Miskolc úr, a gesztenyeszőke, magos dalia, nyugodtan simította hátra, két vállára omló, dús haját.
– István uram, felséges király atyám! A barátok, az apát urak szavaiban van némi igazság. De korántsem annyi, mint amit mondanak. Kabari népünk nagyrésze már az új hit híve. Hetente szorgalmasan eljárnak a kilencedik faluban lévő templomokba… De ki tagadhatná? Vannak még szép számmal – főként öregek, akik elsősorban a sámánok szavaira hallgatnak.
– El kell fogatni a sámánokat! – keményedett meg István úr arca és tekintete. – Ezek a kivénhedt aggastyánok csak fertőzik a nép gyermekeinek lelkét!
Borsfia Miskolc úr ismét meghajolt.
– Megtettem nem egy esetben – felelte illedelmes hangon. – Ám a nép barlangokban, a rengetegek mélyén lévő erdei kalyibákban rejtegeti őket, étellel, itallal látja el valahányat.
– Gondoskodjál róla, Miskolc uram, hogy kifüstöljék a mételyezőket a rejtekekből! És amely helységek közelében fellobban az áldozati tűz, azok fizessenek minden alkalommal egy ezüst dénárt, mint büntetéspénzt. Aztán az így befolyt pénzeket a közeli monostor atyáihoz juttassák el.
– Így leend, felséges nagyuram – hajolt meg újra Borsfia Miskolc ispán.
ð
István névünnepe után gondterhelten tért haza székhelyére a borsodi várispán… Alig pihent egy-két napot, máris parancsot adott az ispáni szolgáknak, fegyveres vitézeinek, hogy parancsával járják be a különböző kisebb helységeket és a völgyek ölében meghúzódó pásztorszállásokat… Miszerint erősen kerüljék a pogány szokásokat!
Még nem csípte meg a dér a kökényt, amikor István úr udvarára belovagolt a borsodi várispán lovashírnöke.
– Parancsodhoz s ígéretemhez híven, elfogattam és elűzettem a vármegyéből a sámánokat. Nincs már a köveknél áldozati tűz, s még a bükki völgyekben élő pásztorok is ellátogatnak a szentmisére – írta többek között.
– Üzenetedet köszönöm, Borsfia Miskolc úr – írta vissza a király. – Krisztus urunk s a boldogságos Szűz áldása légyen rajtad s házad népén… ígérem, ha eljő a kikelet, magam személyesen is meggyőződöm hitbéli buzgóságod eredményeiről.
– Ki hitte volna, hogy személyesen is idejön – lepődött meg a levél olvastán Borsfia Miskolc úr.
Bizony az arca egy-kettőre gondterheltté vált, mert a levelében írt gyors változás nem fedte a valóságot. Az erdők-völgyek mélyén, a források, kövek közelében még gyakorta fellobbantak a Bükk-vidéki pogányok áldozati tüzei.
(S nyílt „titok” volt, hogy valójában Borsfia Miskolc úr is csupán „látszatkeresztény”.)
ð
Ám bárhogy is akart a tavasz folyamán István úr Borsod tájaira eljutni, a királyi udvar számos teendői nem engedték.
Már azt hitte Miskolc úr, hogy a király beígért látogatásából nem lesz semmi.
Mily nagy volt azonban meglepetése, amikor a nyár folyamán – persze titokban – felkereste őt a hevesi várispán hírnöke, hogy tudtul adja, István úr az egri püspök vendégeként már több napja Heves megye északi részén, Borsod közelében tartózkodik.
Így történt, hogy a király nem a Tisza mentén, de nem is a Sajó-völgyén keresztül érkezett Borsodba, hanem kisded kíséretével átkelt a vízválasztó hegyen, a Magos-Bükktetőn, ahonnan a Hangony-patak völgyébe lovagolt.
Már esteledett, amikor a pár házból álló, kicsiny Hangony helység közelébe értek.
– Itt verünk tanyát! – adta ki a parancsot a király. – Nem bolygatjuk meg jelenlétünkkel a kis helység nyugalmát. (A nagyúr nem szerette, ha ünneplések, „hódolások” kísérik az útját.)
Nemsokára több pompás sátor adott kényelmes szállást a királynak és kísérőinek: az apát uraknak s a királyi lovagoknak. (Az egri püspök nem volt már velük, mert köszvénye váratlan kiújulván, az egri vizeknél kereste gyógyulását.)
Nemsokára esti zsolozsmára gyűltek össze, amit a szerzetesbarátok Istent dicsérő éneke kísért.
Ezután pompás vacsora következett: nyárson sütött bárányhús és friss fácánpecsenye.
Noha István úr igen mértékletes ember volt, de azért az apát urakkal, no meg a lovagokkal mégis megiszogattak néhány kupa finom egri bort…
Ezután a tábor őrsége elfoglalta őrhelyét – bár a király titokban járt erre, mégis fontosnak tartották az őrzéséről gondoskodni.
A király, elvégezvén csendes esti imáját, a sátor mélyébe húzódott, ahol finom báránybőrökből készített pompás fekhely várta.
Nemsokára lefeküdt István úr, de álom nem jött a szemére… Sok gondolat megfordult a fejében, úgy az ország, mint az egyház dolgairól…
És ahogy ott töprönködött, hirtelen egy különös, elfojtott, monoton, halk hang ütötte meg a fülét…
Figyelt, hallgatott a király, de egyetlen vallásos éneket sem ismert fel a dallamban.
– Ne legyek István, ha ez nem valami pogány varázsige! – ült föl izgatottan a fekhelyén.
Távolból, valami erdőségből lopódzott ki az elnyújtott éneklés, mintha valami tompa tülökhang lenne.
– Nem kétséges, hogy ez valami pogány ének – mormolta maga elé István úr. – Szóval mégsincs úgy minden, ahogy a várispán úr írta… Szóval van még itt pogányság bőven.
És ekkor – maga sem tudta miért, valami különös belső erő hajtotta – váratlanul felkelt, s puha selyemköntöst terített vállára, és kilépett a sátorból.
Az őrök nagyrésze az igazak álmát aludta. Haragos lett a király, és dühösen kiáltani akart… Ám hamarosan letett erről, arra gondolván, hogy ezzel felébreszti a kísérete tagjait. De azért bosszúsan hozzátette:
– No, tőlük aztán fel is nyársalhatnának a pogányok – méltatlankodott magában. – De nem… Nem ilyen az én népem. A krisztusi törvényeket ugyan nehezen tűri, de alávalóságra mégsem vetemedik… Hiszen jól tudja, hogy én is Árpád véréből származom.
És elindult a király a holdvilágos, bükkháti éjszakában. Hamarosan egy tágas rétre ért, ahol millió virág illata pompázott. Mélyet szívott belőle a felség, s váratlanul Sámuel úr, a palotaispán jutott eszébe:
Vajon mit gondolna eme mostani utamról? Bizonyára nem helyeselné… De én nem félek! Az Úrjézus Krisztus velem van, s bár vannak errefelé pogányok, én nem félek tőlük.
Ezalatt az elnyújtott, különös énekhang felerősödött, mintha többen is mondták volna.
És ekkor a király – a láthatár szélén – egy dombon lévő kiserdőt pillantott meg, ahol nagy lánggal égő tűz lobogott.
– Itt pogány áldozatot tartanak – suttogta maga elé a király. – De bánom már, hogy nem hoztam magammal legalább öt vitézt, akik elfognák s móresre tanítanák az óhit tudatlan híveit.
Hirtelen azonban elröstellte magát.
– Ne légy dölyfös, ha alázatos és megbocsájtó lehetsz – suttogta neki egy belső hang.
– Ha az Isten velem van – márpedig velem van! akkor nem történhet semmi bajom, sőt még e pogányokat is megtéríthetem – tette hozzá gondolatban, s aztán nyugodt, bátor léptekkel a kiserdő felé vette útját.
Jó félórát mehetett így, amikor egy lángoktól megvilágított, kis tisztásra ért, ahol két-három kisebb sziklakő sötétlett. Égett hús szaga csapta meg az orrát.
– Lehet, hogy bárány, de lehet, hogy csikó – suttogta maga elé… És nem tehetett róla, de erőt vett rajta egy megmagyarázhatatlan kíváncsiság.
A tűz által megvilágított tisztáson hét marcona férfi guggolt, nagyrészük fehér vászonruhában, hátukon vékony bekeccsel.
– Ezek mind pásztorok, valószínűleg juhokat őriznek – gondolta a király, és a tűz fénykörébe lépett.
A középen guggoló, hosszú, őszhajú ember – a sámán – hirtelen abbahagyta az éneklést.
A királyon lévő bő sárga köntöst a holdvilág különös, furcsa fénnyel vette körül.
Az áldozó pogányok megdermedtek e hirtelen jött látványtól. Legelébb a vén sámán tért magához.
– Ki… ki vagy te?… Te különös jövevény?… E fényes ruha mit takar?… Csak nem az égből ereszkedtél közénk?
– Nem, nem testvérem! De elébb békességes jó estét kívánok mindannyiótoknak. Nem égi, hanem földi ember vagyok én is. De bizony már nem a régi hit híve!
– Akkor te az újhit papja vagy? – ugrott fel hirtelen két pásztor is, és bunkósbotját a jövevény felé emelte.
– Hagyjátok! – kiáltott rájuk parancsolón az ősz sámán. – Mi nem bántunk senkit, aki az újhit híve! Mi rábízzuk a Nagy Égi Atyára, a Felvilág Istenére, hogy büntesse meg azokat, akik az újhit szolgálatában a régi hit híveit karóba húzatták, avagy vermekbe vetették!
– Nem tudod, mit beszélsz, jó öreg! – kiáltott rá keményen István úr. – Csak azok pusztultak el így, akik az újhitre kezet emeltek… Mert írva vagyon: aki karddal támad, annak kard által kell elvesznie!
– No, szépen megtanultad Krisztus papja e fecsegő beszédet! – állt fel a harmadik pásztor, s közben hozzátette: – Bárhonnan is jöttél, hagyjál bennünket békében! Mi sem romboljuk le a ti templomaitokat, ti is hagyjátok meg nekünk, hogy őseink szokásai szerint éljünk! Most pedig takarodj innen, mig jól van dolgod! Különben nem állok jót magamért!
– No, csillapodj, Tarján fiam – csitította az agg sámán, majd a jövevény felé fordult:
– Hallottam az egyik miséteken – mert néha azért oda is elnézek –, hogy az egyik papotok Krisztus csodatévő erejéről beszélt. Én nagyon szeretnék egy ilyet látni… Mert addig bizony nem hiszem el e sok szép mesét…
– Ha az Úr akarja, minden megtörténhet! – így szólott az álruhás király.
– Talán biza, még az is megtörténhet, hogy ebből a sziklából víz fakadjon? – és gúnyosat, nagyot kacagott az ágáló pásztor.
– Uram, segíts! Uram, tégy bizonyosságot – suttogta maga elé a szent életű király.
– És ekkor… ekkor mintha különös, halk moraj hallatszott volna a föld mélyéből, majd az a szikla, amire a pásztor rámutatott, kereszt alakban gyorsan kettéválott, és a nyílásokon hosszú, nagy sugarakban ömleni kezdett az üdítő víz!
Jött, jött a sok-sok hullám, gyorsan elöntötte a tisztást, s a pogány áldozati tüzet azon minutában eloltotta.
A hét pogány pásztor ámulva figyelte a hirtelen jött csodát… Majd hirtelen tömlőket, kulacsokat vettek elé, hogy megbizonyosodjanak: valóban forrásvíz folyik a sziklából… Aztán maguk sem tudták, hogyan s miért, de mindannyian térdre estek, s valamiféle imát mormoltak a fogaik között.
– Az Úr akarta, hogy így legyen, áldott legyen az ő neve! – szólalt meg a király, majd gyors keresztvetés után sarkon fordult, s otthagyta az ámuldozó pásztorokat.
ð
Mire visszatért István úr, már az egész tábor talpon volt, s mindenki őt kereste.
– De megijesztél bennünket, nagyuram – szólott neheztelő hangon az egyik apát úr.
– Nyugodjatok meg, híveim! – szólalt meg csendes, halk hangon István. – Csak sétáltam egy kicsit. (De a történtekről senkinek egy árva szót sem szólt soha.)
Hogy aztán mi lett a hét pásztorral?… Arról nem szól a rege… Bizonyára a csoda hatására ők is megtértek, s később derék keresztény nagyapák lettek, akik elbeszélték a történteket ámuló, hallgató unokáiknak.
Azt a forrást pedig, amelyik közel volt a sziklához, s jó idő után kúttá vált, mind a mai napig István király kútjának nevezi a Hangony-vidéki nép…