VERESMART
Sajnos, Szent István királyunk az Úrnak 1038. esztendejében utódok nélkül halt meg. Kedves, szeretett fia, a szent életű és daliás Imre herceg még apja életében elhunyt. Ez István királynak rettenetes csapás volt! Az öregedő, erősen betegeskedő királyt végképp összetörte. Élete alkonyának szomorúságát az is fokozta, hogy vérrokonai közül nem látott senkit sem alkalmasnak a magyar trónra, mivel ezek inkább hajlottak a pogányság, mint a kereszténység felé… Egyedül nagybátyja fiára, Vazulra gondolhatott volna, de ő Nyitra várában raboskodott. (Kicsapongó élte miatt maga István záratta e vár börtönébe.)
…És itt a valóságos történelmi tényeket sűrű homály fedi! Egyes állítások szerint István mégis Vazult akarta királynak, de felesége, Gizella királyné és néhány cselszövő főúr Vazult megvakíttatta… Így István őt már nem tehette meg királynak… Sőt nagybátyjának, Szár Lászlónak a fiait, Andrást, Bélát és Leventét, a halálos ágyán magához hívatta, s arra kérte őket, meneküljenek, mert ők is a cselszövések áldozatai lehetnek!
A három magyar herceg valóban el is menekült Csehországba.
Gizella és a cselszövő magyar urak ezután Velencei (Orseoló) Pétert tették meg magyar királynak. Ennek az ifjúnak az anyja magyar hercegkisasszony volt, István királynak a nővére. Péter a velencei doge fia volt. Ám miután az apja könnyelműen uralkodott Velencében, a kereskedő állam hatalmasai elűzték, s a doge Konstantinápolyban keresett menedéket.
Felesége, István nővére és a fia, Péter nem követték, hanem István udvarába menekültek. Így a félig magyar, félig olasz ifjú „kéznél volt” a királyi udvarban, hogy cselszövéssel királlyá tegyék.
A másik vélemény szerint a súlyos beteg István, Gizella királyné sugalmazására, Velencei Pétert jelölte ki a trónra… Vazul és hívei ekkor István életére törtek… Ám az összeesküvés lelepleződött, s állítólag István – Gizella tanácsára – Vazult megvakíttatta.
Bárhogy is történt, a szerencsétlen Vazult megvakították – amiben bizonyára része lehetett Gizellának is, hiszen valójában a súlyos beteg király helyett már ő uralkodott.
Az ifjú Péter azonban méltatlan lett a magyar trónra… Nemcsak Fejérváron, hanem az esztergomi udvarban is züllött, kicsapongó életet folytatott, s az ország dolgaival nem törődött. Hamar megunta ezt az egyház, élén Gellért püspökkel.
Ezért a lovagok s a püspökök, egyes magyari nagyurakkal együtt rábeszélték Sámuel urat – aki ekkor már igen népszerű országbíró volt (valójában a király helyettese) –, hogy űzze el Orseoló Pétert.
Az országbíró, ha nehezen is, de ráállott a dologra, mivel ugyancsak sok magyari nagyúr is támogatta.
A királyt Aba Sámuel csapatai és az egyházi lovagok Fejérvárról elűzték, így lett az országbíróból – aki nem is volt igazából Árpád véréből való – király… Péter nyugaton, a bajoroknál, a németeknél keresett menedéket, akiknek továbbra is fájt a foguk Magyar honra, s szerették volna az országot hű- bérállamukká tenni… Péter hamarosan hűségesküt is fogadott nekik… Pár év elteltével aztán, az ő segítségükkel vissza is tért, és harcba szállt Sámuel király csapataival szemben.
Sajnos, a ménfői csatában – árulás következtében – Aba Sámuel csatát vesztett, s így menekülnie kellett… Álruhában, a Tisza mocsaras vidékén bujdosott, de ott besenyő csoportok – kiket annak idején csapataival szétvert most bosszút álltak, s orvul meggyilkolták.
Ezért nevezték őt „balsorsú” magyar királynak…
ð
… A magyarok harmadik királya, a balsorsú Aba Sámuel a Mátra-vidéki Saáron, vagyis a mai Abasáron született. Itt, a Bolttetőn emelkedett fából és vörös márványból épült pompás királyi palotája. Hacsak tehette, ide tért megpihenni családjával együtt.
Egy alkalommal a király szolgája vészes hírrel sietett a nagyúr elé:
– Felséges királyom, életem-halálom kezedbe ajánlom, szörnyű dolog történt az éjjel! Egyetlen leányodat, a szép Borbálát elrabolták.
Az álmos király nem akart hinni a fülének.
– Nézzük meg a szobájában! – adta ki a gyors parancsot. Rögvest oda is ment a szolgáival, de a szépséges királyleányt nem találta ott.
– Kutassátok át az egész palotát! – rendelkezett Aba Sámuel.
Azután valamennyi szolga, cseléd, vitéz a palotát kutatta.
Keresték egy nap, két nap, három nap, de nyomára sehol sem akadtak.
– Futárok, vitézek! Menjetek a hegyek közé! Járjátok be a sík Alföldet Budától Egerig! Elő kell kerülnie a leányomnak, különben kutyavilág lesz! – kiáltott a király elkeseredetten.
És a futárok, vitézek, szolgák szerteszéjjel indultak. Nemcsak Budától Egerig, hanem Győrtől Csanádig keresztül-kasul járták az országot, de a szépséges Borbála sehol-sehol!
Bizony, nekibúsult erre a király… Hát még a királyné, a derék, jámbor Sarolta nagyasszony! Ő bizony nap mint nap a saári fehér barátok, a bencések templomában imádkozott.
A király vigasztalhatatlan lett. A cselédeket elűzte, az őröket pedig a legsötétebb tömlöcbe záratta… Ezután hosszú, keserves napok, hetek teltek el minden hír nélkül, majd leesett a hó… Egy szép napon megérkezett a karácsony.
A király s a mátrai nép búsan ünnepelt… Ám azon esztendőben jó és sok bor termett a vidéken. A búbánatát ezzel öblítette le a király és kedves népe is.
Ebben az esztendőben karácsony éjjelén a Bene-völgyi vörös barátok templomába mentek a saáriak az éjféli misére.
Természetesen ott volt a király is, hiszen abban a korban ilyen helyről ő sem maradhatott el.
Már lassan-lassan hajnal lett, amikor az ájtatosságnak végeszakadt. Kivonultak a templomból a hívek, a sekrestyés eloltotta a gyertyákat. Hideg, fagyos csend telepedett a Bene-völgyi vörös barátok templomára.
De csak egy ideig!
Mert egyszer az egyik vén padból hangos horkolás hallatszott. Egy ember, akit a buzgóság, no meg a bor is elnyomott, ugyancsak húzta a lóbőrt… No, nem sokáig… Kis idő után a hidegtől s a pad keménységétől felébredt. Az álmos ember elképzelni sem tudta, hol van. Végül nagy nehezen rájött, hogy ő bizony a templomban rekedt.
Rettenetes ijedtség lett úrrá rajta. Mindenféle babonaság – melyek akkortájt bőségesen virágoztak – jutott eszébe. Talán éppen Belzebúbot, az ördögök fejedelmét látta kiemelkedni a földből, pedig csak a sekrestye ajtaja nyílott ki.
Meglepetten eszmélt fel az ott rekedt ember, hiszen ez valóság volt… Két vörös barát lépett be a templomba.
A kibontakozó hajnali derengésben azt látta, hogy az egyik kezében kancsó, a másik kezében kis ételes kosár lapult. A templomban didergő ember sebtében lebukott a pad alá, s onnan figyelte, mit mívelnek hajnaltájt a vörös barátok.
Azok pedig gyorsan gyertyát gyújtottak, majd a templom közepén lévő kripta lejáratához lopakodtak, és nagy üggyel-bajjal felemelték annak zárókövét… Nem telt bele talán öt perc sem, amikor a kriptába vezető lépcsőn eltűntek a papok.
A saári ember – mert hisz odavaló volt – most már teljesen visszanyerte a bátorságát, s gyors, de halk léptekkel követte a lépcsőkön a két vörös barátot.
Ezek valami rosszban törik a fejüket – suttogta maga elé, s erejét megfeszítve figyelt.
A gyertyafényben mindent látott, de a barátok őt nem vették észre.
Óriási meglepetés érte!
Lent a kripta mélyén, érckoporsók szomszédságában, földre vetett szalmán kuporgott az elrabolt királykisasszony!
– Ó, ti gonosz barátok! – sikoltott fel a leány, amikor a két szerzetes belépett.
– Etelt, italt hoztunk neked, gyermekem – mondotta fojtottan az egyik vörös barát.
– Ne ételt, italt, hanem a szabadulást hozzátok! – könyörgött nekik térden állva.
De a két gonosz barát erre már nem felelt semmit.
A saári parasztember már eleget tudott! Amilyen gyorsan csak bírt, visszalopódzott a rejtekhelyére, s ott várta meg, míg a két pap visszatér a kriptából.
Tehát itt van a királylány! Itt sínylődik! No, megálljatok, gonosz papok!
Bizony alig várta, hogy reggel legyen. Szerencsére korán kezdtek el misézni, így a saári ember hamarosan kisurranhatott a templomból. Soha életében még ilyen gyorsan nem futott. Már alig állt a lábán, amikor a saári királyi palota elé ért. Az őrség nem akarta beengedni.
– Nagy hírt hozok, vitézek! Higgyétek el, a király egy zsák aranyat is ad, ha megtudja!
Először azt hitték, valami eszelőssel van dolguk, de szerencsére az őrség hadnagya – aki szintén saári születésű volt – felismerte földijét, egy Péter nevű, borszerető embert.
– No, Péter bátya, jól gondolja meg kend, mit mond! – fordult a jövevényhez. – A felséges úr még alszik, nagyon későn feküdt le. Csak akkor háborgathatjuk, ha nagyon komoly dologról van szó!
– Nincs ennél komolyabb dolog a világon, hiszen tudom, hol van a királykisasszony!
– Ha nem beszél igazat kegyelmed, a fejét véteti a felség! – fenyegetődzött a hadnagy.
– Állok elébe! – hangzott a bátor válasz. – De siessünk, mert szegény királykisasszony szörnyű helyen van!
Ezek után az erősködések után a hadnagy végülis a király színe elé engedte. Aba Sámuel pedig, ki rajongásig szerette egyetlen leányát, egy percig sem tétovázott.
– Hé, parancsnok! – fordult a testőrség fejéhez. – Jer velem, hozz magaddal száz kemény vitézt, és kövessük ez embert!
A király s a saári jobbágy száz testőr kíséretében a benei vörös barátok kolostorába lovagolt.
– Minden barát az udvarra! – parancsolta kemény szóval az odaérkező király.
Az apát élénken tiltakozott, mivel még nem végeztek a délelőtti imákkal.
– Majd aztán imádkozhattok, barátok, de elébb adjátok elő a lányomat! – kiáltott fel Aba Sámuel.
Ám azok nem mozdultak, s úgy tettek, mintha semmiről sem tudnának. (Lehet, hogy nem is tudott róla mindenki, de aki tudott, az hallgatott.)
– Minden ajtót zárjatok be! – adta ki erre a parancsot a király, majd hű vitézei és a saári ember kíséretében a kolostor templomába sietett.
– Vezess csak, Péter! – fordult gyorsan a jobbágy felé.
És az öreg paraszt egyenesen a kriptába vezette a felséges urat…
Az ott lévő vitézek ezután felemelték a zárókövet, s a király leszaladt a kripta mélyére.
Szegény Borbála már félájultan feküdt, alig-alig volt benne élet. Aba Sámuel azonban gyöngéden a karjaira vette, majd óvatosan felhozta a napfényre.
– Látjátok, mit műveltetek, gonosz barátok! – fordult haragosan az udvaron álló vörös barátok felé. – Ezért meglakoltok!
Aztán anélkül, hogy megkérdezte volna, ki és miért tette e kegyetlen gonoszságot, hirtelen dühében parancsot adott a testőrzők fejének, egy veres képű németnek:
– Mard veres, mard!
A hatalmas termetű német ezután kétélű pallosával oly kegyetlen pusztítást vitt véghez a barátok soraiban, hogy azok rövid idő leforgása alatt holtan terültek el az udvar kemény kövén. A negyvennégy vörös barát közül csupán a legöregebbnek kegyelmezett meg a veres képű német.
A szörnyű eset után Aba Sámuel bezáratta a kolostort, s csak jóval később hozatott oda másfajta barátokat… A nép pedig a király kegyetlen parancsáról, mely így hangzott: „Mard veres, mard!”, azt a helyet Veresmartnak nevezte el.
Jelenleg Pálosvörösmartnak hívják, s Abasárral már összeépült helység.