NEM VÁRT TALÁLKOZÁS
Béla királyunk, mikor Karancs hegyei között bujdosott, az egyik napon azt a hírt kapta, hogy a tatárok a Zagyva folyócska völgyébe értek, és azon özönlenek felfelé. Ekkor határozta el, hogy biztonságosabb helyre, Lengyelországba menekül vejéhez, Szemérmes Boleszlávhoz, aki leányának, a jóságáról és szépségéről híres hercegkisasszonynak, Kingának volt a férje.
A maradék magyar csapat, a király kísérete a nógrádi hegyekből a Tátra felé vette útját. Hegyeken-völgyeken, elnéptelenedett falvakon haladtak keresztül. Eleségük alig-alig akadt, csupán egy-egy magányos tanyán vagy a lápokban megbúvó pásztorszállásokon könyörültek meg rajtuk. Tavalyi juhtúrót, friss juh- vagy kecsketejet adtak nekik, és egy-egy éjjelre szállást. Bár nem tudták, kik ezek a bujdosók, de sejtették, hogy a kegyetlen tatárok elől menekülő vitézek lehetnek.
– Ide is eljön a tatár? – érdeklődtek a bujdosóktól a pásztorok, s aggódva gondoltak szeretteikre s a reájuk bízott nyájra.
A király kíséretének tagjai e szavakkal vigasztalták őket:
– A tatárok az ország fővárosa, Buda felé igyekeznek, az pedig messze esik innen. Ám azt sem tagadhatjuk, hogy Nógrád vidékére, a Zagyva völgyébe is elértek.
A pásztorok – akik az ország északi részében éltek – nem is hallottak e kis folyócskáról.
A király és kísérete bizakodva vándorolt tovább északnak, a Tátra irányába, hogy azon átjutva Lengyelhon földjére érjen.
Több nap is eltelt már, amióta elhagyták a Karancs vadregényes tájait, amikor az egyik hajnalon egészen közelről megpillantották a Magas-Tátra égigérő havas csúcsait.
– Az Úr megsegített bennünket – mondott hálát a király, és a sebes Poprád partján sátrakat veretett, gondolva, egy-két napot pihenéssel tölt el itt.
Ám alig múlt el egy nap, amikor váratlanul lovak nyerítése, tehenek bőgése verte fel a hűs völgyecske csendjét. Az előre küldött lovas felderítők pedig menekülő emberek ezreivel találták szembe magukat.
– Csak nem a tatárok elől menekültök? – kérdezte az egyik lengyelül beszélő lovas.
– De bizony, jó vitéz! Annyi tatár özönlik földünkre, mint égen a csillag! Ti is forduljatok vissza, ha jót akartok magatoknak! – hangzott a szomorú válasz.
A magyar hírnökök a király tudtára adták a dolgot, akit bizony fölöttébb meglepett a hír!
– Krakkó vára erős, oda nem mehettek be! – reménykedett IV. Béla, és parancsot adott, hogy másnap kerülő s mellékutakon induljanak észak felé, Lengyelhon irányába. Ám a szembejövő menekültek váltig bizonygatták, győzködték őket: ha kedves az életük, ha nem akarnak kardélre kerülni, menten forduljanak vissza.
A király mégis reménykedett, hátha sikerül eljutniuk Krakkóba. Másnap azonban fájdalmas meglepetés érte őket. Porlepte köpenyben lengyel királyi lovas közeledett a rejtett erdei úton.
– Ki vagy, s hová igyekszel? – kiáltott rá lengyelül tudó magyar vitéz.
– Én Boleszláv lengyel király hírnöke vagyok, s Budára igyekszem!
– Oda ne menj, azóta ott is a tatár az úr!
– De hát kik vagytok ti? – kérdezte a lengyel lovas.
– Menekülő magyarok vagyunk – hangzott a kurta válasz.
– Uramisten – Csak nem?… Csak nem? – hebegte magyarul a lengyel ruhát viselő lovas.
– Igen, Márton fiam, én vagyok, Béla – hangzott a váratlan felvilágosítás, mert a király felismerte a lovasban azt a magyar származású vitézt, aki hajdanán a hercegkisasszony kíséretéhez tartozott. – De mi újság nálatok, Krakkóban? – érdeklődött türelmetlenül a király.
– Rettenetes hírem van, felséges uram! A tatárok már felégették Krakkót, és holnap reggel ide, a Poprád folyó völgyébe érkezik a lengyel udvar is.
– Szentséges Úristen! – rémüldözött IV. Béla. – És a lányom? Kinga királyné?…
Él? Nem sebesült meg?!
– Szerencsére nem! Hírnökeink idejében jelezték a tatárok közeledtét, és a király a nagy túlerő elől a Tátra hegyeiben keresett menedéket. Onnan azonban továbbjön, mert felségednél kíván biztos helyet találni.
– Rettenetes, rettenetes – suttogta maga elé a király, és mély fájdalommal vette tudomásul a szomorú valóságot.
Másnap reggel valóban megérkezett a Poprád folyó partjára Boleszláv lengyel király és felesége, a magyar származású Kinga.
IV. Béla és lánya sírva borultak egymás nyakába.
– Hozzám igyekeztél, jó atyám? – kérdezte zokogva az egykori magyar királyleány.
– Igen, gyermekem… Földönfutó lettem… Magyarhonban minden elveszett.
– Akkor bujdossunk együtt – szólalt meg szomorúan Szemérmes Boleszláv.
E szavakra a magyar és lengyel vitézek zokogva ölelték át egymást…
Sokáig sírtak együtt e nem várt találkozás résztvevői.
Ám végtére mégsem tétlenkedhettek, hiszen a tatárok átkeltek a hágókon, és hamarosan utolérhetik őket. Ezért még azon a napon egyesült a két sereg, és megindultak nyugat felé, a bizonytalan és keserves jövő elébe.