A TABÁNI HALÁSZLEÁNY
Több száz öreg esztendőkkel ezelőtt magos Buda vára alatt virágzott egy kicsiny falucska, Tabán volt a neve. Jámbor rác kalmárok és szorgos sváb szőlőművesek lakták… Került azonban közöttük magyar is… A legtöbb dunai halászként kereste a kenyerét.
Egy ilyen derék, igyekvő halász volt az öreg Tuba Márton is, aki valaha a Felső-Tisza vidékén élt. Amikor hites felesége elköltözött az élők sorából, felkerekedett egyetlen leányával, Rózával, s meg sem állt véle Budáig. Így került az öreg Tabánba, ahol egy magányos özvegy, bizonyos Liza néne adott neki szállást rozzant viskójában…
Rozi pedig csudaszép teremtés volt, egy élő-nyíló tubarózsa. Meg is akadt rajta hamarosan a tabáni legények szeme! – Nem volt olyan vigalom, mulatság, ahová meg ne hívták volna.
Pengő tamburaszóra, sikongó harmonikánál, pattogó-recsegő trombitánál szórakoztak akkortájt a tabáni fiatalok. Főként a szüreti bálok voltak híresek.
Egy ilyen szüreti bálba tévedt be egyszer a szomszédos várban lakó királyfi. Persze álruhában volt, méghozzá vadásznak öltözve! Elvegyült a mulatozó köznép soraiban, s egyszercsak hopp!… táncra kérte Rozikát. Ne is mondjam, hogy rögvest megtetszettek egymásnak. Nagyokat táncoltak, nevettek, s ráadásul még három nyelven is énekeltek!
Az ismeretlen vadász, aki Károlynak nevezte magát, még haza is kísérte Rozikát.
Boldog volt a halászleány, s izgatottan várta a legközelebbi szombatot, amikorra ígérte a legény a látogatást.
De a vadász nem kereste fel Rozikát. Búsult, búsult szegény, hiszen olyan biztosra ígérte a fiú… Bizony a halászleány nem is sejtette, hogy éppen a vadászlegény eljegyzése volt ebben az időben.
Napokig, sőt hetekig gyötörte a bánat Rozikát, de később felejteni kezdte a dolgot. Azután beköszöntött a budai tél, és egy rettenetes kemény napon befagyott a Duna is.
Nagy bundákba, kucsmákba burkolóztak a halászok, hogy léket tudjanak vágni a folyam jegén, mert közeledett karácsony estéje, amikor friss halat kívánt vacsorára Buda vára, Tabán és Lógod falu népe.
Tuba Márton és leánya is ott szorgoskodott a halászok között… Hát ahogy viszik a hallal teli kosarat, elsiklik mellettük egy fényes királyi szán, amelyben nem más ült, mint maga Károly vadász.
– Édesapám – fordult atyja felé lelkesen a leány. – Itt ment Károly vadász, aki engem a szüreti bálon megtáncoltatott.
Az öreg halász arca elkomorult.
– Ó, gyermekem, vesd ki szívedből a reménységet…
Ekkor tudta meg Rozika, hogy kicsoda is hát Károly vadász! Nem is ízlett neki a finom karácsonyi vacsora, amit Liza anyó pompásan elkészített.
A jószívű öreg néne hamarosan észre is vette, hogy valami bántja Rozikát, s töviről hegyire kivallatta.
– Nagy baj, bizony nagy baj ez, gyermekem – ráncolta össze amúgyis ráncos homlokát. – De azért nincs minden veszve. Ha kedved van, beszerezlek téged a királyi udvarba szolgálóleánynak, s ott a királyfi szomszédságában még valami csoda is történhet.
És egy nagyon hideg napon Liza anyó felkísérte Rozikát a királyi várba. Nehéz napok következtek a halászleányra. Először egy nagyothalló hercegi dáma, majd pedig egy nyafogó hercegkisasszony szolgálatára rendelték. Reggeltől estig csak lótott-futott szegényke, és ráadásul még a kedvesét, az álvadászt sem láthatta.
Már éppen azon volt, hogy visszamegy atyja viskójába, amikor váratlan dolog történt… Éppen az udvaron szaladt át, amikor megpillantotta Károlyt. A királyfi nem akart hinni a szemének…
– Te,… te Tuba Róza, itt vagy? – csudálkozott.
– Itt bizony, szépséges királyfi, mert a közeledben akarok élni.
Nagyon meglepődött a királyfi, hogy Rozika igazi mivoltjában felismerte, de aztán bánatos hangon szólott:
– Én sem felejtettelek el. De mi haszna? Királyfi vagyok, nekem a szüleim jelölik ki a mátkámat. De Tuba Róza keményen tekintett rá.
– Nem is vagy te igazi királyfi, ha szíved ellen teszel.
Az álvadász arca bizony elkomorult e szavakra:
– Atyám s anyám ellen cselekedjem? Tán még börtönbe is vetnének, és sohasem lehetnék király!
– Hát ha teneked fontosabb a trón, mint én, ám legyen! De engem többet nem látsz!
Megijedt erre a királyfi, mert már annyira megszerette a halászleányt, hogy elképzelni sem tudta nála nélkül az életét.
– Várj egy kicsit, Rozika, lelkem! – könyörgött neki sebesen. – Hagyjál gondolkodnom, hogy mit tegyek?
– No, jól van. Három napi gondolkodási időt adok. Harmadnap keress fel, s tudass elhatározásodról!
Hej, nagy gondba esett az egyszeri budai királyfi! Hogyne, hiszen Rozikát is szerette, meg a trónt is akarta… Nem tehetett mást, elhívatta magához a legbölcsebb udvari tudóst, hogy tanácsot kérjen tőle.
A szakállas Tundusz-Fundusz úr őkegyelme a következőket javallotta:
– Atyád öreg, anyád nagyon akarja a francia hercegkisasszonyt, a jegyesedet. De te húzd az esküvő napját, egészen addig, míg te leszel a király. Egy király pedig mindent megtehet.
Még azon este szaladt a tanáccsal Rozikához… Tuba Róza, ha nehezen is, de beleegyezett.
És az évek teltek-múltak… A magyar királyfi halogatta, a francia király egyre sürgette az esküvő napját. Ők ugyan nem is sejtették, hogy mi lehet az oka, de a Tabánban széltében-hosszában beszélték. Így jutott el a hír egy kora tavaszi napon a vén királyné fülébe is.
Micsoda patáliát csapott őkegyelmessége!
Először is összeteremtette a fiát, majd pedig kikergette a palotából Rozikát, és parancsba tétette az urával, hogy mindörökre száműzzék a Tabánból Tuba Mártont és leányát.
Nagy-nagy bánatba esett a szegény királyfi! Nap nap után egyre jobban kívánta látni Rozikát, de szülei fegyveres strázsákkal őriztették.
És egy nyári napra a szülők kitűzték az esküvőt a francia hercegkisasszonnyal… Már éppen Óbuda határában jártak a francia hintók, amelyek a menyasszonyt és a móringját hozták, amikor híre futott, hogy a királyfi eltűnt a palotából.
Hatalmas kapkodás, zűrzavar támadt erre. Katonák, szolgák, poroszlók kutatták át az egész várat, majd a várost s a környező falvakat, de a királyfinak nyoma veszett.
Szégyenszemre elmaradt a királyi várban a fényes esküvő… A francia hercegkisasszony pedig nagymérgesen beszállt cifra hintajába, s meg sem állt hazáig.
…Három hétre az eset után egy öreg dereglye kötött ki valahol a Tisza füzesei között.
– Itt lakik-e Tuba Márton, halászmester? – kérdezte harsány hangon egy délceg, vadászruhás ifjú.
– Itt uram… – lépett ki a nádkunyhóból az öreg halász.
– Hát a lánya, merre jár?
– Hálót fon a parton… De miért kérdi kegyelmed?
Még választ sem tudott mondani a jövevény, amikor szélsebesen előfutott a leány, s egyenesen a vadász nyakába ugrott.
– Eljöttél értem?
– Nem… Itt maradok veletek… Örökre.
Így mondott le a trónról az egyszeri budai királyfi a szépséges Tuba Rózáért, a tabáni halászleányért.