93.

Ami­kor Eve Pick­ford, Bax­ter kis­asszony és Frank King kí­sé­re­té­ben ki­sé­tál­tam az ud­var­ra, szin­te hát­ra­hő­köl­tem a meg­le­pe­tés­től. A zász­lók­kal dí­szí­tett, tisz­tá­ra sö­pört ud­var­ban alig is­mer­tem fel teg­nap esti ka­lan­dom szín­te­rét. Kora haj­nal­tól dol­goz­hat­tak a szer­ze­te­sek, míg elő­ké­szí­tet­ték az ün­nep­ség­re.

Az ud­var kel­lős kö­ze­pén, nagy­já­ból a köz­pon­ti ima­te­rem be­já­ra­tá­val szem­ben négy vé­kony fa­láb­ra mint­egy más­fél-két mé­ter ma­gas­ság­ban szí­nes pony­vát fe­szí­tet­tek. A pony­va te­te­je eny­hén fel­pú­po­so­dott, ahogy a szel­lő alá-alá­ka­pott. A pony­va alatt, kö­zé­pen szí­nes se­lyem­ken­dők­kel le­ta­kart asz­tal­ka ál­lott, az asz­ta­lon pe­dig egy pi­ra­mis ala­kú va­la­mi, amely­be nyíl­vessző­ket szúr­tak. A nyíl­vesszők vé­gén ima­fel­ira­tok­tól tar­kál­ló sza­la­gok lo­bog­tak.

Az épü­let és a ki­fe­szí­tett pony­va kö­zött, az ima­te­rem­nek hát­tal desz­ká­ból ácsolt emel­vény állt, s ahogy vissza­gon­dol­tam az éj­sza­ká­ra, eszem­be öt­lött, hogy ál­mom­ban va­la­hol messze, Ke­let-Eu­ró­pá­ban fát vág­tam egy haj­dan volt és már-már el­fe­lej­tett régi kert­ben. Nyil­ván a messzi­ről hang­zó ko­pá­cso­lás és fű­ré­sze­lés fu­ra­ko­dott be ál­ma­im­ba.

Az emel­vé­nyen pa­dok áll­tak, a pad­so­rok előtt né­hány ké­nyel­mes ka­ros­szék.

Ami­kor az ud­var­ba lép­tem, a töb­bi­ek már a pa­do­kon ül­tek, és nem mond­hat­nám, hogy va­la­mi vi­dám ké­pet vág­tak. Mc­Cor­mack ko­mo­ran bá­mult maga elé, és csak ak­kor eny­hült meg a te­kin­te­te, ami­kor meg­pil­lan­tott. Fe­lém in­tett, és én vissza­in­tet­tem.

Az emel­vény lá­bá­nál két mo­soly­gó láma fo­ga­dott ben­nün­ket: ud­va­ri­a­san meg­fog­ták a höl­gyek kar­ját, és a he­lyük­re ve­zet­ték őket. A pa­do­kon sár­ga, kék és pi­ros szí­nű, ké­nyel­mes ván­ko­sok tet­ték el­vi­sel­he­tő­vé a desz­kák ke­mény­sé­gét.

Mint jó ve­ze­tő­höz il­lik, utol­já­ra ma­rad­tam, s ami­kor el akar­tam fog­lal­ni az egyik he­lyet, egy láma leg­na­gyobb meg­le­pe­té­sem­re uta­mat áll­ta. Mon­dott va­la­mit, és mo­soly­gott hoz­zá.

Za­var­tan bá­mul­tam az ar­cá­ba, és lop­va kö­rül­néz­tem. A töb­bi­ek en­gem fi­gyel­tek, és lát­tam, hogy Bax­ter nyug­ta­la­nul fel­ágas­ko­dik.

– Mi a prob­lé­ma? – pró­bál­koz­tam meg az an­gol­lal.

A szer­ze­tes sze­lí­den mo­soly­gott, meg­fog­ta a kö­nyö­köm, és eré­lye­sen ma­gá­val hú­zott a ka­ros­szé­ke­kig. Rá­mu­ta­tott az egyik­re, majd in­tett, hogy fog­lal­jak he­lyet.

Né­hány szem­pil­lan­tás­nyi idő­re meg­tor­pan­tam, és vé­gig­fu­tott agya­mon a gon­do­lat, hogy til­ta­koz­nom kel­le­ne. Min­den­kép­pen a töb­bi­ek mel­lett kell ma­rad­nom… Az­tán na­gyot só­haj­tot­tam, és le­ros­kad­tam a szék­re. Egye­lő­re úgy­is ők van­nak felül. És ha egy­ál­ta­lán le le­het győz­ni őket, csak­is úgy, ha el­al­ta­tom gya­nak­vá­su­kat.

Bár leg­szí­ve­seb­ben hát­ra­for­dul­tam vol­na a töb­bi­ek felé, úgy tet­tem, mint­ha min­den fi­gyel­me­met le­köt­né a pony­va­te­tő alat­ti ál­do­za­ti pi­ra­mis. Lát­ha­tó­an ár­pa­liszt­ből gyúrt tész­tá­ból ké­szült, csak azt nem tud­tam, hogy az ün­nep­ség vé­gén meg­eszik-e a szer­ze­te­sek.

Egy­szer­re csak tom­pa bú­gás hal­lat­szott, amely­ben azon­nal fel­is­mer­tem a kagy­ló­kürt rég hal­lott hang­ját. Há­rom­szor szó­lalt meg a kürt, majd egy­szer­re ki­nyí­lot­tak a szom­szé­dos ud­va­rok­ba – és va­ló­szí­nű­leg a ke­rí­té­sen kí­vül­re ve­ze­tő – ka­puk; szer­ze­te­sek és fa­lu­si la­ko­sok özön­löt­ték el a te­ret. Szí­nes fej­fe­dők, szé­les ka­ri­má­jú ka­la­pok, csap­ko­dó se­lyem­ken­dők ka­val­kád­ja hul­lám­zott az ud­va­ron.

És zaj, mér­he­tet­len zaj.

Ami­kor a tö­meg be­özön­lött, fel­lé­le­gez­tem. Ha be­en­ged­ték őket, alig­ha ké­szül­het­nek na­gyobb disz­nó­ság­ra. Vagy ar­ról van szó, hogy mi­előtt le­szá­mol­nak ve­lünk, ki akar­ják él­vez­ni a győ­zel­mü­ket?

A tö­meg las­sacs­kán el­he­lyez­ke­dett. El­csen­de­sed­ve áll­ták kö­rül a pony­va­te­tőt, ami­kor újra fel­hang­zott a kürt­szó.

A har­ma­dik búgó jel­re ki­nyílt a Kar­ma Dam­csö lak­osz­tá­lyá­ba ve­ze­tő ajtó, s dí­szes vi­se­let­be öl­tö­zött lá­mák vo­nul­tak ki raj­ta. Tí­zen-ti­zen­öt­en le­het­tek, ke­zük­ben kü­lön­fé­le ze­ne­szer­szá­mo­kat tar­tot­tak, ame­lyek kö­zött egy­for­mán vol­tak fú­vó­sok, ütő­sök és hú­ro­sok is. Meg­áll­tak az emel­vény sar­ká­nál, és már­is ját­sza­ni kezd­tek. Las­sú, fur­csa ze­nét ját­szot­tak, sok­szor is­mé­tel­get­ve ugyan­azo­kat a dal­lam­so­ro­kat. A kö­zön­ség most már egé­szen el­csen­de­se­dett, és pissze­nés nél­kül, áhí­tat­tal hall­gat­ta a mu­zsi­kát.

Hogy a má­sik há­rom láma mi­kor jött le Kar­ma Dam­csö lak­osz­tá­lyá­nak lép­cső­jén, nem tud­nám meg­mon­da­ni. Min­den fi­gyel­me­met le­kö­töt­te a ze­né­szek pro­duk­ci­ó­ja, kü­lö­nö­sen azé, aki a hosszú, al­pe­si kürt­höz ha­son­ló óri­á­si trom­bi­tát fúj­ta. Az­tán ész­re­vet­tem a má­sik fú­vós hang­szert, a sí­pot is, amely a rí­tus sze­rint csak ti­zen­négy éven alu­li és csak erő­sza­kos ha­lál­lal meg­halt lá­nyok láb­szár­csont­já­ból ké­szül­he­tett. Mel­let­te hal­kan pu­fo­gott a ko­po­nyá­ból ké­szült dob: a da­ma­ru.

Arra ri­ad­tam fel, hogy a há­rom szer­ze­tes le­csüccsen a mel­let­tem levő ka­ros­szé­kek­re. Rám mo­so­lyog­tak, és es­küd­ni mer­tem vol­na, hogy gú­nyos és fö­lé­nyes volt a mo­so­lyuk. Ki­vé­ve Kar­ma Dam­csö tit­ká­rá­ét, aki­nek fe­ke­te sze­mé­ben most is fe­ne­ket­len ré­mü­let csil­lo­gott.

Job­bom­ra az a fi­a­tal szer­ze­tes ke­rült, aki ér­ke­zé­sünk­kor Kar­ma Dam­csö­nek adta ki ma­gát.

Le­ült mel­lém, mo­soly­gott, és a ka­rom­ra tet­te a ke­zét.

– Hogy tet­szik?

– Iga­zán le­nyű­gö­ző… De mint­ha azt hal­lot­tam vol­na, hogy a ko­los­tor fő­lá­má­já­nak, az Élő Is­ten­nek kel­le­ne a fő­he­lyen ül­nie.

Ha le­het, még szé­le­sebb lett a mo­so­lya.

– Ó, ter­mé­sze­te­sen. Csak hát Őszent­sé­ge gyen­gél­ke­dik. En­gem bí­zott meg, hogy kép­vi­sel­jem ide­lenn. Ugye meg­ér­ti?

Hogy az ör­dög­be ne ér­tet­tem vol­na…

– És a test­vé­rek? – Nem nyug­ta­lan­kod­nak őszent­sé­ge, az Élő Is­ten mi­att?

Újra a ka­rom­ra tet­te a ke­zét.

– Mi­lyen együtt­ér­ző! Őszent­sé­ge oda­fent­ről, az ab­lak­ból nézi a tán­cot. S rö­vid idő­re min­den­ki meg­győ­ződ­het róla, hogy őszent­sé­ge fi­gye­lem­mel kí­sé­ri ün­ne­pün­ket… Ahogy a tán­co­sok fel­tűn­nek, őszent­sé­ge is ott lesz az ab­lak­ban!

A ze­né­szek újult erő­vel kezd­tek rá, fel­sírt a he­ge­dű­sze­rű hú­ros hang­szer, s a ko­po­nya­dob gyors puf­fa­ná­sai ré­gen sem­mi­be ve­szett gép­pisz­toly­so­ro­za­tok hang­ját idéz­ték az em­lé­ke­ze­tem­be.

A né­ző­kö­zön­ség so­rai kö­zött halk mo­raj fu­tott vé­gig, ami­kor a har­ma­dik ima­te­rem aj­ta­já­nál fel­tűn­tek a tán­co­sok: lá­gyan rin­gat­ták ma­gu­kat a zene üte­mé­re, és igye­kez­tek gyor­san el­fog­lal­ni ki­je­lölt he­lyü­ket.

Elő­re­dől­tem, és meg­pró­bál­tam ki­ta­lál­ni, me­lyik tán­cot ad­hat­ják elő. A tán­co­sok ru­há­ja azon­ban el­tért at­tól, amit Mon­gó­lia-szer­te vi­sel­nek a szer­ze­te­sek csam-tán­cok al­kal­má­val.

A mel­let­tem ülő láma hoz­zám ha­jolt.

– Lá­tott már csam-tán­cot?

Úgy dön­töt­tem, hogy nem ját­szom ki a lap­ja­i­mat. Meg­ráz­tam a fe­jem, és rá­mo­so­lyog­tam.

– Csak hal­lot­tam róla.

Vissza­mo­soly­gott, és lát­szott raj­ta, hogy egy sza­va­mat sem hi­szi.

– Ha meg­en­ge­di, el­mon­dom, mit áb­rá­zol­nak az elő­adan­dó je­le­ne­tek.

– Ép­pen kér­ni sze­ret­tem vol­na.

– Hal­lott Pad­ma­szamb­há­vá­ról, ugye­bár?

– Na­gyon ke­ve­set.

– Gon­dol­tam. Eu­ró­pá­ban nem na­gyon fi­gyel­nek a ke­le­ti szel­le­mi áram­la­tok­ra. Pe­dig rosszul te­szik, na­gyon rosszul.

Mint­ha őszin­te pa­nasz csen­gett vol­na a hang­já­ban.

– Tud­ja, mi, ti­be­ti­ek so­ká­ig nem is­mer­tük Budd­ha val­lá­sát.

Meg­lep­ve pil­lan­tot­tam rá.

– Maga ti­be­ti?

– Fé­lig-med­dig. Aki itt, a Hi­ma­lá­ja he­gyei kö­zött él, va­la­mi­kor mind ti­be­ti volt. Csak hát őse­ink gon­dol­tak egyet, el­hagy­ták a Szent Föl­det, és ide­köl­töz­tek a ne­pá­li ural­ko­dók vé­dő­szár­nyai alá. De azért mi ti­be­ti­nek vall­juk ma­gun­kat. Nem is­me­ri a nyel­vün­ket?

– Nem.

– A ser­pá­két sem?

Ne­met in­tet­tem.

– Kár. Pe­dig a nyel­vünk is ti­be­ti. Sem­mi köze a ne­pá­li­hoz. De a val­lás­ról volt szó… Szó­val mi, ti­be­ti­ek so­ká­ig nem is­mer­tük Budd­ha val­lá­sát. A ma­guk idő­szá­mí­tá­sa sze­rint egé­szen a VII. szá­za­dig.

Meg­lep­ve kap­tam fel a fe­jem.

– Hon­nan is­me­ri maga ilyen jól az eu­ró­pai idő­szá­mí­tást?

Majd­hogy­nem fel­ka­ca­gott.

– Ó, ma­guk eu­ró­pa­i­ak! Mert szer­ze­tes­ru­há­ban va­gyok, fel­tét­le­nül os­to­bá­nak is kell len­nem? Lát­ja, ma­guk csak ön­ma­guk­ból in­dul­nak ki! Pe­dig az önök kul­tú­rá­ja gye­rek­ci­pő­ben jár a mi­énk­hez ké­pest. De hol is hagy­tuk abba?

– A ti­be­ti budd­hiz­mus­nál…

– Per­sze. Egy­szó­val a VII. szá­zad­ban élt egy nagy ti­be­ti ki­rály…

– Szrog­cansz­gam­po.

– Hon­nan tud­ja?

– Va­la­mit ko­nyí­tok Ti­bet tör­té­ne­té­hez.

– Maga vic­cel ve­lem!

Most én tet­tem a ke­zem a kar­já­ra.

– A vi­lá­gért sem. Tény­leg nem is­me­rem ezt a tán­cot…

– Gon­dol­hat­tam vol­na. Tu­dom, hogy maga so­ká­ig élt Ke­le­ten… Bi­zo­nyá­ra tud­ja, hogy az első, In­di­á­ból ér­ke­zett hit­té­rí­tő Pad­ma­szamb­há­va volt. In­kább va­rázs­ló, mint Budd­ha ta­ná­nak hir­de­tő­je. Per­sze azért el­vi­tat­ha­tat­lan a je­len­tő­sé­ge. Ő ala­pí­tot­ta az első budd­his­ta ko­los­to­ro­kat Ti­bet­ben. Hal­lott Pad­ma­szamb­há­va küz­del­me­i­ről?

– Őszin­tén szól­va na­gyon ke­ve­set – mond­tam az igaz­ság­nak meg­fe­le­lő­en.

– Tud­ja, ami­kor a mes­ter Ti­bet­be ér­ke­zett, sok ne­héz­ség­gel kel­lett meg­küz­de­nie. A Szent Föl­dön ak­kor a bon-val­lás ural­ko­dott. Ne­he­zen tud­nám meg­ma­gya­ráz­ni ön­nek, hogy ez mi volt. Ta­lán egy más­fé­le hit, amely­nek na­gyon ke­vés nyo­ma ma­radt. Ta­lán egy tő­ről fa­kadt a per­zsák val­lá­sá­val, vagy a ma­guk hó­dí­tó­ja, Nagy Sán­dor hoz­ta ma­gá­val Ma­ce­dó­ni­á­ból…

Szó, ami szó, nem volt mű­ve­let­len em­ber.

– Pad­ma­szamb­há­vá­nak meg kel­lett küz­de­nie a régi val­lás­sal, ha el akar­ta ter­jesz­te­ni Budd­ha hi­tét. S kí­mé­let­len harc kez­dő­dött Pad­ma­szamb­há­va hí­vei és a bon pap­jai kö­zött. Mon­da­nom sem kell, hogy a küz­de­lem nem ma­radt meg az elvi vita sík­ján. A mes­ter kö­ve­tői, hogy úgy mond­jam, fi­zi­kai erő­sza­kot al­kal­maz­tak, és vi­szont… Ami ugye­bár nem egé­szen fér össze a budd­hiz­mus­sal, de hát szük­ség tör­vényt bont, ahogy önök Nyu­ga­ton mon­da­nák.

– Hm.

– A harc Pad­ma­szamb­há­va hí­ve­i­nek és a budd­hiz­mus­nak a győ­zel­mé­vel vég­ző­dött. Hogy ho­gyan, azt már ne­héz len­ne meg­mon­da­ni. Nyil­ván si­ke­rült a ma­guk ol­da­lá­ra ál­lí­ta­ni a la­kos­ság na­gyob­bik ré­szét vagy leg­alább­is a ha­tal­ma­so­kat. Őszin­tén szól­va, azt hi­szem, hogy a ti­be­ti elő­ke­lők fan­tá­zi­át lát­tak az új egy­ház­ban. So­kan gyor­san meg is tér­tek, és be­lő­lük let­tek az első ko­los­to­rok apát­jai. Ön ezt bi­zo­nyá­ra job­ban tud­ja ná­lam, de azt hi­szem, min­de­nütt a vi­lá­gon így tör­tént, ahol csak egy új val­lás meg­ve­tet­te a lá­bát a tör­té­ne­lem fo­lya­mán, nem?

– Alig­ha­nem.

– Hát… tu­laj­don­kép­pen er­ről szól a tánc. Pad­ma­szamb­há­va győ­zel­mé­ről a bon-pa­pok fe­lett.

Itt tar­tott, ami­kor a har­ma­dik ima­te­rem aj­ta­ján át ál­arc nél­kü­li, csu­pán lógó ba­juszt ra­gasz­tott és szé­les ka­ri­má­jú, fe­ke­te ka­la­pot meg hosszú, fe­ke­te ta­lárt vi­se­lő újabb tán­co­sok árasz­tot­ták el a te­ret. Kö­rül­áll­ták az ár­pa­liszt­ből ké­szült pi­ra­mist, és las­sú tánc­ba kezd­tek. Fel­ső­tes­tü­ket me­re­ven tar­tot­ták, úgy ke­ring­tek-fo­rog­tak a ten­ge­lyük kö­rül.

– Ezek a bon-pa­pok – sut­tog­ta a láma. – Ál­lí­tó­lag ilyen ka­la­pot hord­tak. Régi kó­de­xek­ben ma­radt fenn a raj­za… és ta­lán az em­be­rek em­lé­ke­ze­té­ben is.

Szo­mo­rú­an csen­gett a hang­ja.

Meg­le­pet­ve néz­tem rá.

– Hé! Maga saj­nál­ja eze­ket a bon-pa­po­kat!

Nem is tit­kol­ta, hogy ele­ve­né­re ta­pin­tot­tam.

– Va­ló­ban. Hi­szen ők is a múlt egy da­rab­ja. A mi múl­tun­ké… Rö­vi­de­sen nem lesz Ti­bet, és nem lesz­nek ti­be­ti­ek sem. Így mú­lik el a vi­lág di­cső­sé­ge…

A har­ma­dik ima­te­rem be­já­ra­tá­tól most dí­szes ru­há­ba öl­tö­zött, ál­ar­cos ala­kok in­dul­tak el. Le­het­tek vagy ti­zen­öt­en; meg­kö­ze­lí­tő­en annyi­an, mint a ka­la­po­sok. Se­lyem­kaf­tán­juk dí­sze­sen csil­lo­gott, szí­nes övük szin­te re­pül­ni lát­szott a le­ve­gő­ben. Ke­zük­ben kés vil­lo­gott: még­hoz­zá mind­egyi­ké­ben egy-egy pur­bu.

Nyug­ta­la­nul kap­tam hát­ra a fe­je­met, és a töb­bi­ek­re néz­tem. Va­la­mennyi­en meg­igéz­ve bá­mul­ták a tán­co­so­kat, egye­dül Bax­ter kis­asszony le­sett lop­va fe­lém. Eny­hén fel­emel­ke­dett, és két uj­já­val a győ­ze­lem je­lét mu­tat­ta. Csak azt nem tud­tam, hogy ki­nek druk­kol: Pad­ma­szamb­há­vá­nak vagy a bon pap­ja­i­nak.

Eköz­ben va­la­me­lyik hang­szer hát­bor­zon­ga­tó­an fel­ri­kol­tott, alig­ha­nem a láb­szár­csont­ból ké­szült síp. Az ima­te­rem aj­ta­já­ban fé­lel­me­tes ál­ar­cú fér­fi buk­kant fel, s ha le­het, még dí­sze­sebb ru­hát vi­selt, mint Pad­ma­szamb­há­va szer­ze­te­sei.

– Ő Pad­ma­szamb­há­va maga? – kér­dez­tem a lá­mát.

Ta­ga­dó­an meg­ráz­ta a fe­jét.

– A nagy ki­rály, Szrong­cansz­gam­po. Ő hív­ta be Pad­ma­szamb­há­vát az or­szág­ba. Most gyö­nyör­kö­dik a küz­de­lem­ben.

Szrong­cansz­gam­po va­ló­ban úgy tett, mint­ha gyö­nyör­köd­ne. Las­san tán­colt, óri­á­si csiz­mák­ba búj­ta­tott lá­ba­i­val fur­csa lé­pé­se­ket tett, majd néha-néha fel­emel­te a ke­zét, mint­ha a küz­dő­ket biz­tat­ná. Ő maga azon­ban kí­vül ma­radt a tán­con, mint­ha néző len­ne; csak tisz­tes tá­vol­ság­ból buz­dí­tot­ta az egy­más­ra fe­ne­ke­dő­ket.

A kür­tök ha­tal­mas erő­vel búg­ni kezd­tek, s meg­je­lent az aj­tó­ban a mes­ter, Pad­ma­szamb­há­va is. Ol­da­lán jobb­ról-bal­ról egy-egy hű­sé­ges kí­sé­rő­je tán­colt, ke­zük­ben az el­ma­rad­ha­tat­lan ál­do­zó­kés­sel.

– Tud­ja, hogy an­nak ide­jén be­mu­tat­tak még em­ber­ál­do­za­tot is? – kér­dez­te a láma.

Meg­ráz­tam a fe­jem.

– Pe­dig úgy mond­ják. A ko­los­to­rok­ban ti­tok­za­tos szer­tar­tá­sok foly­tak, sőt még a dé­mo­nok­hoz is imád­koz­tak. És ki­ir­tot­ták a tan el­len­sé­ge­it… A budd­hiz­mus ak­ko­ri­ban még nem volt a pa­ci­fiz­mus val­lá­sa!

Ek­kor már va­la­mennyi részt­ve­vő ott tán­colt a pi­ra­mis kö­rül. A leg­bel­ső kör­ben a bon-pa­pok fe­ke­te pa­lást­juk­ban, szé­les ka­ri­má­jú, fe­ke­te ka­lap­pal a fe­jü­kön; őket Pad­ma­szamb­há­va szer­ze­te­sei vet­ték kö­rül ra­gyo­gó öl­tö­zé­kük­ben, vé­gül a leg­kül­ső kör­ben maga a mes­ter tán­colt köz­vet­len kí­sé­rő­i­vel. A tánc sa­já­tos­sá­ga az volt, hogy min­den cso­port kör­be­tán­colt a pi­ra­mis mint kö­zép­pont kö­rül.

Né­hány pil­la­nat ere­jé­ig vé­gig­fu­tott agya­mon a gon­do­lat, hogy ta­lán régi, csil­la­go­kat után­zó tánc­ból ala­kul­ha­tott ki a csam. Hi­szen a pi­ra­mis akár a nap is le­he­tett vol­na, a kö­rü­löt­te kör­pá­lyá­kon ke­rin­gő szer­ze­te­sek pe­dig a boly­gók. S ahogy a boly­gók sem hagy­hat­ják el a pá­lyá­ju­kat, a szer­ze­te­sek cso­port­ja­i­nak is szem­mel lát­ha­tó­an ti­los volt pá­lyát vál­toz­tat­ni­uk. Kar­nyúj­tás­nyi tá­vol­ság­ban ke­ring­tek egy­más­tól, de nem volt sza­bad egy­más nyo­má­ba ered­ni­ük.

Nagy­já­ból fél­órá­ja tart­ha­tott már a tánc, és őszin­tén szól­va, sok iz­gal­mas do­log nem tör­tént. Pad­ma­szamb­há­va szer­ze­te­sei fe­nye­ge­tő arc­ki­fe­je­zés­sel ráz­ták ké­se­i­ket a bon-pa­pok felé, akik egy­re las­sab­ban és egy­re fá­rad­tab­ban tán­col­tak. Fe­jük meg-meg­csuk­lott, és en­ge­del­me­sen meg­haj­lott az ül­dö­ző Pad­ma­szamb­há­va-hí­vők előtt. A pan­to­mim­ból vi­lá­go­san ki­tűnt, hogy az új val­lás ha­ma­ro­san to­tá­lis győ­zel­met arat a régi fe­lett.

Ek­kor azon­ban vá­rat­lan do­log tör­tént. S ép­pen a do­log vá­rat­lan­sá­ga mi­att csak ak­kor fi­gyel­tem fel, hogy va­la­mi rend­kí­vü­li tör­té­nik, ami­kor már jócs­kán elő­re­ha­lad­tak az ese­mé­nyek.

Ami fel­kel­tet­te az ér­dek­lő­dé­se­met, az az volt, hogy az egyik bon-pap vá­rat­la­nul fel­bu­kott. Min­den kü­lö­nö­sebb át­me­net nél­kül el­te­rült a föl­dön.

Szá­na­koz­va néz­tem a sze­ren­csét­lent, de kü­lö­nö­seb­ben nem ka­var­ta fel a lel­kem az ese­mény, hi­szen szám­ta­lan­szor lát­tam oda­át, a Hi­ma­lá­ján túl, hogy a ko­los­to­ri tán­co­sok össze­es­nek az iz­ga­lom­tól és a ki­me­rült­ség­től. Rit­kán for­dult elő, hogy va­la­ki be­le­halt vol­na a csam­ba. Per­sze ha­csak nem volt szív­ba­jos vagy epi­lep­szi­ás.

A bon-pap azon­ban nem ma­radt fek­ve, ha­nem gyor­san fel­tá­pász­ko­dott, és tán­colt to­vább. Most hogy fi­gyel­tem őt, azt is ész­re­vet­tem, hogy más­ként tán­col, mint a töb­bi­ek. Jó­val las­súbb volt for­gá­sa­i­nak a rit­mu­sa, és mind­egy­re jobb­ra-bal­ra kap­kod­ta a fe­jét. Hosszú ba­ju­sza az ál­lá­ig ért, s messzi­ről is lát­tam, hogy szin­te öm­lik a ve­rej­ték a hom­lo­ká­ra a ka­lap­ja alól.

Ol­dal­ra pil­lan­tot­tam, és ész­re­vet­tem, hogy a mel­let­tem ülő szer­ze­tes is a bon-pa­pot fi­gye­li. Szá­ját össze­szo­rí­tot­ta, és me­re­ven bá­mul­ta a sze­ren­csét­lent.

Még nem tud­tam, hogy mi a baj, de érez­tem, hogy va­la­mi nincs rend­jén a bon-pap kö­rül. Fő­leg ami­kor újra el­esett.

Ez­út­tal azon­ban már min­dent fi­gye­lem­mel kí­sér­tem. Lát­tam, hogy a mel­let­te tán­co­ló vil­lám­gyor­san oda­ug­rik hoz­zá, vál­lá­val ne­ki­fe­szül, és a föld­re ta­szít­ja. A má­sik ol­da­lán álló ka­la­pos pe­dig fö­lé­je haj­lik, mint­ha fel akar­ná se­gí­te­ni, köz­ben pe­dig oda­rúg egy-ket­tőt a bor­dái közé. Szé­pen ko­reo­gra­fál­va, tánc­lé­pés­ben.

Mint­ha kény­szer haj­tott vol­na, meg­for­dul­tam, fel­néz­tem Kar­ma Dam­csö ab­la­ká­ra, és majd­nem fel­ki­ál­tot­tam a meg­le­pe­tés­től. Az ab­lak­ban egy öreg­em­ber állt, aki akár Kar­ma Dam­csö is le­he­tett vol­na. Sár­ga lá­ma­sap­ka volt a fe­jén, ke­zé­vel az ab­la­kot sze­gé­lye­ző bár­sony­füg­göny­be ka­pasz­ko­dott. Vé­kony met­szé­sű sze­me a tán­co­lók­ra me­redt, és ajka kö­rül go­nosz mo­soly ját­szott. Le­het, hogy túl­zás­nak tű­nik, de az volt a be­nyo­má­som, hogy vér­szom­jas mo­soly. Olyan em­be­ré, aki nem is­me­ri a ke­gyel­met.

Egy­szer­re csak meg­reb­bent az arca, és el­kap­ta te­kin­te­tét a tán­co­lók­ról. Az­tán las­san, mint­ha csak el­len­áll­ha­tat­lan von­zás­nak en­ge­del­mes­ked­ne, to­va­ván­do­rolt a te­kin­te­te, s raj­tam ál­la­po­dott meg. S ami­kor össze­akadt a sze­münk, biz­tos vol­tam ben­ne, hogy va­la­hol lát­tuk már egy­mást, ha szem­től szem­be nem is, fény­ké­pen biz­to­san. És ab­ban is biz­tos vol­tam, hogy nem ba­rá­tok vol­tunk, ha­nem el­len­sé­gek.

Mint­ha pár­bajt vív­nánk, oly me­red­ten néz­tük egy­mást. Az öreg­em­ber egy da­ra­big hi­de­gen te­kin­tett le rám, az­tán mo­soly je­lent meg az ar­cán, a győz­tes mo­so­lya. Meg­reb­bent a te­kin­te­te, majd las­san be­húz­ta a füg­gö­nyö­ket. A kí­sér­te­ti­es arc el­tűnt a sze­mem elől.

Ami­kor vissza­for­dul­tam, a bon-pap is­mét a föl­dön fe­küdt, és mel­let­te tán­co­ló tár­sa újra be­le­rú­gott. A né­zők lát­ha­tó­an mit sem vet­tek ész­re a néma és kü­lö­nös küz­de­lem­ből, ame­lyet a há­rom tán­cos foly­ta­tott egy­más­sal. Néha-néha iz­ga­tot­tan fel­ki­ál­tot­tak, ami­kor a ze­ne­szer­szá­mok hang­ja ma­gas­ra csa­pott.

Újra hát­ra­for­dul­tam, és Mc­Cor­mac­ké­val ta­lál­ko­zott te­kin­te­tem. Kér­dőn né­zett rám, és fel­húz­ta a szem­öl­dö­két. Ér­té­sem­re adta, hogy ő is min­dent lát, és ve­lem együtt nem tud­ja mire vél­ni a dol­got.

Vég­re ész­re­vet­tem, hogy az ül­dö­zött bon-pap nem­csak hogy las­súbb a töb­bi­ek­nél, ha­nem min­den moz­du­lat­nál ké­sik is egy üte­met, és hir­te­len vil­lám­csa­pás­ként ha­sí­tott be­lém a fel­is­me­rés: alig­ha is­me­ri a tán­cot, és azért lát­szik fur­csán las­sú­nak a moz­gá­sa, mi­vel a töb­bi­e­ket igyek­szik utá­noz­ni. Ezek sze­rint te­hát il­le­ték­te­len fu­ra­ko­dott a tán­co­sok közé!

A mel­let­tem he­lyet fog­la­ló szer­ze­tes csak ült össze­szo­rí­tott száj­jal, te­kin­te­tét a me­ne­kü­lő tán­cos­ra sze­gez­ve. Ek­kor meg­ér­tet­tem, hogy alig­ha­nem meg­pe­csé­te­lő­dött a sor­sa a sze­ren­csét­len­nek.

A tánc rit­mu­sa lát­ha­tó­an fel­gyor­sult, je­lez­ve, hogy a pan­to­mim a vé­gé­hez kö­ze­le­dik. Pad­ma­szamb­há­va fel­emel­te a ke­zét, és a bon-pa­pok­ra mu­ta­tott. A ka­la­po­sok ar­cuk elé kap­ták a te­nye­rü­ket, mint­ha nem tud­nák el­vi­sel­ni a hit­té­rí­tő lát­vá­nyát, az­tán le­haj­tot­ták a fe­jü­ket, és vár­ták, hogy be­tel­je­sed­jék a sor­suk.

Kis­sé fel­emel­ked­tem, hogy job­ban lás­sak. A szem­ben levő tö­meg­ben halk mo­raj kélt, s az első so­rok kö­ze­lebb nyo­mul­tak a tán­co­sok­hoz, hogy ők is job­ban lát­has­sák a vég­ki­fej­le­tet. A khang­pa­i­ak nem res­tell­ték a kö­nyö­kü­ket hasz­nál­ni, sőt egy-egy po­fon is el­csat­tant a jobb he­lye­kért ví­vott küz­de­lem­ben.

A bon-pap ek­kor már újra a föl­dön volt. Két­ség­be­eset­ten ka­pá­ló­zott a tán­co­ló lá­bak alatt, és újra – ki tud­ja, már há­nyad­szor – igye­ke­zett fel­tá­pász­kod­ni. A mel­let­te tán­co­lók azon­ban köz­re­fog­ták, és rug­dos­ták, ahogy csak tud­ták.

Köz­ben Pad­ma­szamb­há­va el­rik­kan­tot­ta ma­gát, és a ke­zé­be szo­rí­tott ál­do­zó­kést fel­tar­tot­ta a le­ve­gő­be. Va­la­mennyi híve ke­zé­ben ma­gas­ra len­dült a kés, és lát­ha­tó volt, hogy a leg­kül­ső kör­ben tán­co­ló budd­his­ta szer­ze­te­sek a ka­la­pos bon-pa­pok le­mé­szár­lá­sá­ra ké­szü­lőd­nek. Per­sze csak amennyi­re a csam-tánc meg­kí­ván­ta.

A zene, ha le­het, még a ko­ráb­bi­nál is erő­sebb lett, és a Pad­ma­szamb­há­va-hí­vők ke­zé­ben fé­lel­me­sen csil­log­tak a ma­gas­ra emelt ké­sek. Ek­kor a mu­zsi­ka hir­te­len meg­sza­kadt, s ha­lá­los csend töl­töt­te be a ko­los­tor­ud­vart. A né­ző­kö­zön­ség, amely ko­ráb­ban nyug­ta­la­nul lök­dö­ső­dött, és ököl­har­cot ví­vott, hogy job­ban lás­son, most mint­ha jég­gé fa­gyott vol­na. A budd­hiz­mus és a bon küz­del­me a vé­gé­hez kö­ze­le­dett.

A néma csend­be hir­te­len éles ri­kol­tás ha­sí­tott bele. Ta­lán Pad­ma­szamb­há­va, a va­rázs­ló­mes­ter, ta­lán va­la­me­lyik szol­gá­ló­ja ad­ha­tott je­let az ál­ta­lá­nos mé­szár­lás­ra. A budd­his­ta hí­vők le­súj­tot­tak a pur­bu­val, a bon-pa­pok pe­dig össze­gör­nyed­tek, és szin­te egé­szen a föl­dig ha­jol­tak, mint­ha va­ló­ban a tes­tü­ket érte vol­na a kés­pen­ge.

Ter­mé­sze­te­sen iga­zi szú­rás­ról szó sem le­he­tett. Pad­ma­szamb­há­va hí­vei nem hagy­hat­ták el a he­lyü­ket, azaz a kül­ső kört. In­nen pe­dig hi­á­ba is nyúj­tot­ták ki a ke­zü­ket, nem ér­het­ték el a bel­ső kör­ben tán­co­ló bon-pa­po­kat. A ta­lá­lat te­hát csak jel­ké­pes volt.

A kür­tök fel­har­san­tak, és im­már Pad­ma­szamb­há­va és a budd­hiz­mus győ­zel­mét hir­det­ték Ti­bet ősi val­lá­sa fö­lött. A kö­zön­ség han­gos ki­ál­to­zás­ban tört ki, né­há­nyan eu­ró­pai mód­ra össze­ütö­get­ték a te­nye­rü­ket.

Meg­könnyeb­bül­ve for­dul­tam hát­ra, és Mc­Cor­mac­ket ke­res­te a sze­mem. A skót fe­lém in­tett, az­tán vá­rat­la­nul le­fa­gyott aj­ká­ról a mo­soly. A tán­co­sok­ra né­zett, majd fel­emel­te a ke­zét, és ki­ál­tott is va­la­mit, de hogy mit, azt nem ér­tet­tem a nagy hang­za­var­ban.

A tán­co­sok rend­je ek­kor már nagy­já­ból fel­bom­lott: Pad­ma­szamb­há­va hí­vei kö­zül né­há­nyan el­hagy­ták he­lyü­ket, és el­ke­ve­red­tek a bon-pa­pok­kal. A zene még min­dig szólt, és a tán­co­sok­nak mint­egy a fele, mint­ha álom­ban ten­né, lép­ke­dett jobb­ra-bal­ra.

Az ül­dö­zött bon-pap újra a föl­dön he­vert, a má­sik ket­tő pe­dig a gyom­rán és a mel­lén tér­delt. A töb­bi­ek kö­rü­löt­tük ug­rán­doz­tak, és a tánc eksz­tá­zi­sá­ban va­ló­szí­nű­leg ész­re sem vet­ték, hogy mi tör­té­nik köz­vet­le­nül a kö­ze­lük­ben.

A mel­let­tem ülő szer­ze­tes nyu­god­tan a sze­mem­be né­zett, és mint­ha mon­da­ni akart vol­na va­la­mit. Szá­ja szé­le meg­rán­dult, de hang­ja nem ju­tott el a fü­le­mig.

Mire vissza­tért a te­kin­te­tem a tán­co­lók­ra, a bon-pap sor­sa be­tel­je­se­dett. Mi­előtt még bár­mit is te­het­tem vol­na, a Pad­ma­szamb­há­va-hí­vők kö­zül ki­ug­rott az egyik szer­ze­tes, és pur­bu­já­val a bon-pa­pok mel­lé lé­pett. Fel­emel­te a ke­zé­ben tar­tott kést, és a föl­dön he­ve­rő bon-hívő mel­le fölé ha­jolt.

A föld­re szo­rí­tott sze­ren­csét­len szem­mel lát­ha­tó­an küz­dött az éle­té­ért, de te­he­tet­len volt a túl­erő­vel szem­ben. Ön­kén­te­le­nül is zse­bem felé ta­po­ga­tóz­tam, hogy elő­ránt­sam a pisz­to­lyom, de még min­dig té­to­váz­tam. Mint­ha lel­kem mé­lyén azt súg­ta vol­na va­la­mi, hogy csak já­ték az egész.

A szer­ze­tes­ru­hás anél­kül, hogy le­eresz­tet­te vol­na a ké­sét, fé­lig fel­emel­ke­dett, és va­la­ho­vá a ma­gas­ba né­zett, a fe­jem fölé.

Vil­lám­gyor­san meg­for­dul­tam, és fel­pil­lan­tot­tam az ab­la­kok­ra. Az öreg­em­ber az üveg mö­gött állt, ott, ahol né­hány perc­cel ez­előtt sér­tő­döt­ten maga elé húz­ta a bár­sony­füg­gönyt. Csak­hogy az a füg­göny most nem volt se­hol, és Kar­ma Dam­csö szo­bá­já­nak la­kó­ja elé­ge­dett mo­sollyal szem­lél­te a tör­tén­te­ket.

Az­tán az ab­lak­ban álló öreg­em­ber fel­emel­te a ke­zét, és én olyas­mit lát­tam, amit ko­ráb­ban leg­fel­jebb tör­té­nel­mi fil­mek­ben. Az ag­gas­tyán le­fe­lé for­dí­tot­ta jobb­já­nak hü­velyk­uj­ját, ép­pen úgy, mint a cé­zá­rok a ró­mai aré­nák­ban, ami­kor a le­győ­zött gla­di­á­to­rok ha­lá­lát kí­ván­ták.

A le­fe­lé tar­tott hü­velyk­ujj lát­vá­nya újra meg­pen­de­rí­tett a pa­don. Csak­hogy ek­kor már késő volt. A szer­ze­tes gyor­san bic­cen­tett, az­tán a ke­zé­ben tar­tott kés le­zu­hant a föl­dön he­ve­rő bon-pap mel­lé­re, aki meg­vo­nag­lott, lá­ba­i­val ka­pál­va a fa­gyos ha­vat, egé­szen ad­dig, amíg egy­re las­súb­bak nem let­tek a moz­du­la­tai, s vé­gül nem moz­dult töb­bé.

Fel­ug­rot­tam, és meg­ra­gad­tam a mel­let­tem ülő szer­ze­tes gal­lér­ját.

– Mi volt ez? Lát­ta, hogy mi tör­tént?

Őszin­te cso­dál­ko­zás­sal né­zett a sze­mem­be.

– Mi tör­tént vol­na? Az iga­zi hit győ­zött a po­gá­nyok fe­lett!

Eköz­ben fent­ről, a há­tam mö­göt­ti pad­so­rok kö­zül zaj hal­lat­szott, és biz­tos vol­tam ben­ne, hogy Mc­Cor­mack tör­tet le­fe­lé.

– Em­ber! Oda­lenn meg­öl­tek va­la­kit!

A szer­ze­tes bó­lin­tott.

– Ter­mé­sze­te­sen. Va­la­mennyit meg­öl­ték. Csak­hogy nem most, ha­nem jó né­hány év­szá­zad­dal ez­előtt!

A né­ző­kö­zön­ség so­ra­i­ban is­mét za­jon­gás tá­madt. Va­la­ki ész­re­ve­het­te a föl­dön fek­vő bon-pa­pot, mert egy­re töb­ben ki­ál­toz­tak és gesz­ti­ku­lál­tak a tán­co­lók felé mu­to­gat­va.

Hát­ra­for­dul­tam, és fel­néz­tem az ab­lak­ra, de a bár­sony­füg­göny már újra a he­lyén ló­gott.

A mu­zsi­ká­sok ab­ba­hagy­ták a ze­né­lést, és iz­ga­tot­tan ki­a­bál­tak egy­más­nak. Hang­sze­re­i­ket az ölük­be ej­tet­ték, vagy ma­guk mel­lé tá­masz­tot­ták a hóra. Sze­mük ré­mül­ten for­gott az ün­ne­pi fej­fe­dő alatt.

A tö­meg egy­re han­go­sab­ban ki­a­bált, és a föl­dön fek­vő bon-pap felé mu­to­ga­tott, aki re­mény­te­le­nül és szá­nal­ma­san ma­gá­ra ma­radt. Tes­te mel­lett egy­re na­gyobb lett a gő­zöl­gő vö­rös tó­csa, és már sen­ki­nek sem le­he­tett két­sé­ge afe­lől, hogy baj tör­tént.

Az én szer­ze­te­sem is fel­fog­ta vég­re, hogy va­la­mi nincs rend­jén. Las­san fel­tá­pász­ko­dott, me­re­ven a föl­dön he­ve­rő pap­ra né­zett, és össze­ütöt­te a te­nye­rét. A ka­la­po­sok kö­zül né­há­nyan ki­vál­tak a töb­bi­ek kö­zül, és oda­jöt­tek hoz­zánk. A szer­ze­tes né­hány lé­pést tett elő­re, fe­lé­jük szi­sze­gett va­la­mit, ami­ből egyet­len szót sem ér­tet­tem. A ka­la­po­sok bic­cen­tet­tek, és fur­csán dü­lön­gél­ve moz­du­lat­la­nul he­ve­rő tár­suk felé fu­tot­tak.

A né­ző­kö­zön­ség so­ra­i­ban ek­kor ki­tört a pá­nik. Előbb csak egy asszony si­kol­tot­ta el ma­gát, majd han­gos zo­ko­gás hal­lat­szott, ame­lyet újabb si­ko­lyok és újabb zo­ko­gá­sok kö­vet­tek. Az­tán, mint­ha csak adott jel­re ten­nék, a né­zők fut­va me­ne­kül­ni kezd­tek.

Né­hány pil­la­nat múl­va csak a ko­los­tor la­kói és mi ma­rad­tunk az ud­va­ron.

Nem szá­mít­va per­sze a ha­lot­tat.

Sindzse szeme
cover_page.xhtml
part0000.xhtml
part0001.xhtml
part0002.xhtml
part0003.xhtml
part0004.xhtml
part0005.xhtml
part0006.xhtml
part0007.xhtml
part0008.xhtml
part0009.xhtml
part0010.xhtml
part0011.xhtml
part0012.xhtml
part0013.xhtml
part0014.xhtml
part0015.xhtml
part0016.xhtml
part0017.xhtml
part0018.xhtml
part0019.xhtml
part0020.xhtml
part0021.xhtml
part0022.xhtml
part0023.xhtml
part0024.xhtml
part0025.xhtml
part0026.xhtml
part0027.xhtml
part0028.xhtml
part0029.xhtml
part0030.xhtml
part0031.xhtml
part0032.xhtml
part0033.xhtml
part0034.xhtml
part0035.xhtml
part0036.xhtml
part0037.xhtml
part0038.xhtml
part0039.xhtml
part0040.xhtml
part0041.xhtml
part0042.xhtml
part0043.xhtml
part0044.xhtml
part0045.xhtml
part0046.xhtml
part0047.xhtml
part0048.xhtml
part0049.xhtml
part0050.xhtml
part0051.xhtml
part0052.xhtml
part0053.xhtml
part0054.xhtml
part0055.xhtml
part0056.xhtml
part0057.xhtml
part0058.xhtml
part0059.xhtml
part0060.xhtml
part0061.xhtml
part0062.xhtml
part0063.xhtml
part0064.xhtml
part0065.xhtml
part0066.xhtml
part0067.xhtml
part0068.xhtml
part0069.xhtml
part0070.xhtml
part0071.xhtml
part0072.xhtml
part0073.xhtml
part0074.xhtml
part0075.xhtml
part0076.xhtml
part0077.xhtml
part0078.xhtml
part0079.xhtml
part0080.xhtml
part0081.xhtml
part0082.xhtml
part0083.xhtml
part0084.xhtml
part0085.xhtml
part0086.xhtml
part0087.xhtml
part0088.xhtml
part0089.xhtml
part0090.xhtml
part0091.xhtml
part0092.xhtml
part0093.xhtml
part0094.xhtml
part0095.xhtml
part0096.xhtml
part0097.xhtml
part0098.xhtml
part0099.xhtml
part0100.xhtml
part0101.xhtml