57.
– Következnének a tudósok…
– Név szerint?
– Akik élve maradtak: Brunning, Cooper, Abramson, Rollo, Paddington és King.
– Miért ne lehetett volna közülük bárki is?
– Miért lett volna?
– Kezdjük komolyan – javasoltam. – Tételezzük fel, hogy közülük valaki követte el a gyilkosságokat. Oké?
– Oké!
– A kérdés tehát az, hogy miért. Mi lehetett az indítéka?
– Ez valóban nagy kérdés.
– Ha öntől kérdeznék, milyen indítékot tudna felhozni?
Megvonta a vállát.
– Nem ismerem őket. Lehettek személyes indítékok is.
– Például?
– Például? A fene sem tudja… Talán féltékenység. Ez az! Szakmai féltékenység. Tudósok esetében ezzel mindig számolnunk kell.
– Világos. Akkor nézzük csak sorjában. O’Hara geofizikus volt, s mint ilyen, egyetlen a csoportban. Mi a fenéért ölték volna meg más szakma képviselői?
– Fogalmam sincs.
– Vagy nézzük Kurt Zimmermannt. Botanikus volt a szerencsétlen. Van ugyan köztünk egy másik botanikus is, Marc Brunning, aki kinyírhatta volna… De kérdem én, ha a féltékenység az indíték, miért ölte meg a többieket is? Egy néprajzkutatót, egy őslénykutatót, a geofizikusról nem is beszélve?
– Sosem hallott még a tökéletes gyilkosságról?
– Miről?
– A tökéletes gyilkosságról.
– Nem fejtené ki bővebben?
– Dehogynem. Mondjuk, A meg akarja ölni B-t. Csakhogy sejti, ha megöli, mindenki rá fog gyanakodni… Mondjuk azért, mert feltételezik a szakmai féltékenységet. Érti?
– Eddig csoda világos.
– Namármost. A így gondolkodik: ha megölöm B-t, rájönnek, hogy én voltam. Ezért olyan szituációt kell teremtenem, amely elmossa az indítékot. Belekeverem tehát B-t C, D, E és F társaságába.
– Hm.
– Mikor ez megtörténik, megölöm mondjuk F-et. Gyanakodnak ugyan rám, de nem tehetnek semmit, mert az égegyadta világon nincs semmiféle indítékom. Ezután megölöm D-t, amivel megismétlődik az előbbi helyzet: indítékom most sincs, tehát nem lehetek gyilkos. Ekkor gyorsan megölöm B-t, akit eredetileg is ki akartam nyírni.
– Bravó!
– Erre már lenne indítékom, csakhogy ekkor már nem vizsgálhatják külön ezt az ügyet: óhatatlanul összekeveredett a többiekével. Érti?
– Azt hiszem, igen.
– Akkor már a rendőrség vagy akárki nem úgy teszi fel a kérdést, hogy volt-e indítéka A-nak megölni B-t, hanem úgy, hogy volt-e indítéka megölni F-et, D-t és B-t. Így együtt a hármat. Erre viszont nincs indítékom. Indíték híján pedig nem vagyok gyanúsítható. S máris előállott a tökéletes bűntény.
Rágyújtott egy cigarettára, és szép, kerek füstkarikákat fújt a feketésbarna famennyezet felé.
– Ötletnek nem rossz – mondta végül –, csakhogy mielőtt még elindultunk volna, utánanéztem néhány dolognak.
Kissé meglepett, amit mondott.
– Ön sejtett valamit, hogy magánnyomozást végzett?
Fáradt mosoly futott át az arcán.
– Fenét nyomoztam. Csak ne feledje, hogy újságíró vagyok. Tyron barátom sztorija mellett másra is fel akartam készülni. Elvégre először járok a Himalájában, és… nos, arra gondoltam, hogy riportsorozatot írok a tudósokról, amint nehéz körülmények között áldozatos munkával végzik kutatásaikat. “Az ember legyőzi a Himaláját!” “A tudomány megszállottjai és a fenséges csúcsok!” – valami ilyesmire gondoltam.
– Értem.
– Katmanduban volt időm telefonálgatni. Megkaptam az utazók listáját, mire sorra felhívogattam a haverjaimat a különböző szerkesztőségekben. A tudományos rovatoktól, sőt… nos, a bűnügyiektől is…
– És mit állapított meg? – kérdeztem mohón.
Úgy tett, mintha észre sem vette volna az érdeklődésemet, csak fújta a füstöt tovább, sokkal lassabban, mint illett volna.
– Ezt is, azt is. Először, hogy senki nem volt még büntetve…
– Megáll az ész! Hogy jutott egyáltalán eszébe, hogy tudósok után a bűnügyi rovatoknál érdeklődjék?
Derűsen mosolygott.
– Merő rutinból. A bűnügyiek mindenbe beleütik az orrukat… Olyasmire is kiterjedhet a figyelmük, ami a tudományosokét elkerülné. Csak azért.
– Oké. Tehát?
– Semmi bűnügy. A tudományos rovatoktól azonban kaptam egy paksamétára való anyagot.
– Érdekes?
Felvonta a vállát.
– Ahogy vesszük. Annyi mindenesetre kiderül, hogy az expedícióban részt vevő tudósok rendkívül heterogén színvonalat képviselnek.
– Ez meg mi az ördög?
– Lehet, hogy rosszul fejeztem ki magam. Azt akartam mondani, hogy vannak köztük egészen kiválóak is, mint mondjuk Frank King vagy a szerencsétlen Zimmermann. Annak mondható természetesen Paddington is, aki a Nobel-díj várományosa. A többi azonban csak aprócska pont a tudományos életben.
– Miért érdekes ez?
– Hogy miért? Szerintem azért, mert ez is bizonyít valamit.
– Éspedig?
– Nézze csak a Cronwell-expedíciót. A világ legkiválóbb szakemberei vesznek részt benne. De ez a miénk? Ez egészen másfajta. Mintha annak, aki összeállította, egyáltalán nem az lett volna a célja, hogy tudományos kutatásra használja őket, hanem valami másra… Érti?
– Nagyjából.
– Utánanéztem pácienseink anyagi helyzetének… Nos, egy-két kivételtől eltekintve valamennyien nehéz anyagi körülmények közé kerültek az utóbbi időben…
– Érdekes. De mit bizonyít ez?
– Hogy ez volt a fő indítóok, amiért pont őket választotta ki a mi titokzatos Thompsonunk. Neki olyan tudósok kellettek, akik biztosan vállalják a feladatot. Nem volt ideje arra, hogy ezer tudósnál próbálkozzék, és kivárja, amíg tizenöt-húszan elfogadják az ajánlatát. Neki biztos emberek kellettek és azonnalra.
– Hm. De miért?
– Mert nem érdekelte semmi más, csak az, hogy az expedíció elinduljon, és hogy tudósokkal induljon el. Hogy az emberei kifélék-mifélék, és hogy mit tudnak, abszolúte nem érdekelte.
– Roppant érdekes, amit mond.
– Továbbmegyek. Amikor mindenkiről megkaptam az adatokat, kiderült, hogy senki sem találkozott korábban senkivel. Legalábbis nyilvánosan nem. Mintha csak szántszándékkal válogatták volna így őket.
– És ez nem lehetséges?
– Lehetséges, de őszintén szólva nem látom értelmét a feltételezésnek. Én inkább a véletlen mellett szavaznék.
– Tehát?
– Miután korábban nem ismerték egymást, összeomlik a tökéletes bűntény elmélete. Azon kívül el tudja maga képzelni, hogy viszonylag névtelen, kis kaliberű tudósok, akik még csak nem is látták eddig egymást, úgynevezett féltékenységből gyilkoljanak?
– Hát, nehezen.
– És így? Látta, hogyan vágták le Wilson fejét. Egyetlen nyisszantással… És hol van az a szerszám?
Tényleg, egészen valószínűtlennek tűnt az egész.