Epilogas
Po dviejų mėnesių
Betė dirstelėjo į galinio vaizdo veidrodėlį ir nusišypsojo matydama Dzeusą, stovintį sunkvežimiuko gale, atkišusį snukį į vėją. Benas sėdėjo greta jos, neseniai smarkiai ūgtelėjęs, tačiau nepakankamai aukštas, kad galėtų patogiai iškišti alkūnę pro langą.
Buvo pirmos šiltos dienos po apgailėtinai šaltų savaičių. Netrukus, vos po dviejų savaičių, jau Kalėdos: vasaros kaitra ir spalio audros liko tik prisiminimuose. Potvynis tapo valstybinės svarbos žinia. Hamptono, kaip ir daugumos kitų regiono miestelių, senamiestis buvo užtvindytas; iš viso žuvo šeši žmonės.
Nepaisant košmaro, kurį jiems teko ištverti, Betė suvokė, kad jaučia savotišką... ramybę, pirmą kartą pastaruoju metu. Iki pat laidotuvių jai teko susidurti su kraštutiniais įvykiais, atvedusiais į tą lemtingą dieną. Ji žinojo, kad ne vienas miestelėnas stebisi jos pasirinkimu. Kartkartėmis ji nugirsdavo šnabždesius, tačiau dažniausiai nekreipdavo dėmesio. Iš Logano išmoko, kad kartais reikia labiau tikėti savimi ir pasikliauti instinktais.
Laimei, Nana ir toliau taisėsi; po to „nelemto įvykio“, kaip močiutė tai vadino, Betė ir ypač Benas šliejosi prie jos ieškodami tos ypatingos išminties ir tvirtos atramos. Tomis dienomis senoji nuolat dainavo chore, rasdavo laiko dresuoti šunis, dirbo abiem rankomis ir šlubčiodavo tik kartais, kai pavargdavo. Prieš porą savaičių vienu metu abi vaikščiojo visiškai vienodai. Tai buvo praėjus dviem dienoms po to, kai Betei nuėmė įtvarą – susilaužiusi keturis pėdos kaulus ji penkias savaites buvo sugipsuota – o Nana ją erzino mėgaudamasi mintimi, kad ne ji viena gali būti neįgali.
Nuo tada Benas smarkiai pasikeitė. Dėl vienų pokyčių Betė nerimavo, o kitais didžiavosi. Išgyvenimo išbandymas suteikė Benui pasitikėjimo, kurį berniukas nusinešė į mokyklą. Bent jau mamai patiko taip galvoti. Kartais Betė paspėliodavo, ar nebus taip dėl nuotraukos, kurią jis nešiojasi kišenėje. Laminatas apsitrynė, nusidėvėjo ir buvo pradėjęs skilinėti, tačiau berniukas su nuotrauka nesiskyrė, tampėsi ją visur. Betė spėjo, kad laikui bėgant jis tai išaugs, tačiau – kas žino? Tai Logano palikimas, ir Benui jis turėjo ypatingą reikšmę.
Žinoma, Benas sunkiai išgyveno netektį. Nors jis retai atvirai apie tai kalbėjo, Betė suprato, kad tam tikra prasme berniukas kaltina save. Kartais naktimis jis tebesapnuodavo košmarus, kuriuose kartais šaukdavo Keitą, kartais Loganą. Kai Betė papurčiusi jį pabudindavo, sapnas visada būdavo tas pats. Jis plūduriuoja upėje, jau tuoj tuoj panirs, tada pamato atplaukiantį Dzeusą. Sapnuose jis irgi griebdavo už uodegos, tik pajusdavo, kad nėra už ko griebtis. Jis vis nesėkmingai ieškodavo, už ko įsikabinti, kol suvokdavo, kad Dzeusas nebeturi uodegos, ir stebėdavo – tarsi iš kur atokiau, kaip beviltiškai blaškosi ir grimzta lėtai po vandeniu.
Privažiavusi kapines Betė pastatė automobilį kaip įprasta. Ji atsivežė dvi vazas su gėlėmis. Pirmiausia, kaip ir visada, nuėjo prie sklypelio, kur palaidotas Dreikas, ir kiek užtruko paskendusi prisiminimuose, paskui išrovė kelias piktžoles aplink antkapį ir greta pastatė gėlių. Paskui nuėjo prie kito kapo. Čia padėjo ir didesnę kompoziciją: šiandien jo gimtadienis, Betė pasistengė, kad jis nebūtų užmirštas.
Dzeusas klaidžiojo šen bei ten uostinėdamas ir tyrinėdamas kaip paprastai. Benas vilkosi iš paskos, kaip visada nuo tos dienos, kai Dzeusas pasirodė. Benas visada mylėjo šitą šunį, tačiau po to, kai Dzeusas išgelbėjo jį iš upės, jie tapo neišskiriami. Dzeusas, regis, suvokė, ką padaręs, ir šuns sąmonėje juodu tapo amžiams susaistyti, bent jau šitaip sau aiškino Betė. Naktį šuo miegojo koridoriuje prie Beno kambario; gūrindama į vonią vidury nakties ji dažnai pastebėdavo Dzeusą stovintį prie lovos ir žiūrintį į miegantį numylėtinį.
Netektis buvo nelengva, juodu su Benu sutartinai kovojo su jos padariniais. Kartais Betė jausdavo, kaip prisiminimai kelia sumaištį ir trukdo sielvartui, nes, nepaisant herojiškų išmėginimų, praeitis toli gražu nebuvo nuspalvinta vien rožinėmis spalvomis. Tačiau galų gale Keitas Kleitonas bus prisimenamas su neabejotinu dėkingumu. Betė niekada nepamirš, kaip jis tą dieną tempė ją parkritusią. Ir kad, galų gale, jis žuvo mėgindamas išgelbėti jųdviejų sūnų.
Tai kažką reiškė. Tai daug ką reiškė ir nepaisant jo kitų suklydimų ji visada jį prisimins šitaip. Beno labui Betė vylėsi, kad ir berniukas jį taip prisimins, be kaltinimų ir tvirtai įsitikinęs, kad Keitas jį mylėjo, nors ir sunku buvo tą suprasti iki anos lemtingos akimirkos.
O namuose jos grįžtančios laukia Loganas. Jis siūlėsi kartu važiuoti į kapines, tačiau Betė nujautė, kad iš tikrųjų jis nenori važiuoti. Buvo savaitgalis, jis verčiau praleistų rytą krapštinėdamasis po sklypą, šį tą taisinėdamas ir statydamas Benui naują namelį medyje galiniame kieme. Vėliau jie planavo puošti Kalėdų eglutę. Betė priprato prie Logano ritmo ir nuotaikų, atpažindavo tik jam būdingus tylius signalus. Štai koks jis: geras ar blogas, stiprus ar klystantis, tačiau amžiams – jos.
Įsukusi į keliuką ji pastebėjo verandos laipteliais besileidžiantį Loganą ir pamojavo.
„Esu amžinai tavo – tokia, kokia esu – netobula. Priimk viską arba viską palik“, – pagalvojo. Ji yra tokia, kokia yra.
Eidamas artyn Loganas nusišypsojo ir, tarsi perskaitęs jos mintis, išskėtė glėbį.