PADĖKA
Daugiausia esu skolinga šeimai ir draugams, kurie man rašant skaitė šią knygą skyrių po skyriaus: Carai, Karen, Lisai, Margaret ir mamai Olive. Peg ir Lynn kaip visada parūpindavo puikaus maisto, nuostabios kompanijos ir protingų patarimų. Ypač vertinu redaktorės Lisa Halttunen darbą, kuri peržiūrėjo rankraštį, prieš atiduodant jį leidyklai.
Kolegoms, kurie dosniai dalijosi savo erudicija, kai nukrypau toli nuo savo specializacijos. Philippa Levine, Andrés Reséndez, Vanessa Schwartz ir Patrick Wyman visada nukreipdavo mane reikiama linkme. Jei liko kokių klaidų, jos, žinoma, mano.
Visada būsiu dėkinga Samui Stoloffui iš „Frances Goldin“ literatūros agentūros, kuris, pamatęs, kad parašiau ne dar vieną istorinį veikalą, o romaną, žinią sutiko išdidžiai ir linksmai. Jis taip pat peržvelgė pirmuosius juodraščius.
„Viking“ darbuotojų komanda tapo antrąja šeima. Mano redaktorė Carole DeSanti yra viskas, ko gali norėti knygą rašantis autorius: ji mato ne tik tai, kas jau parašyta, bet ir istoriją, kurią šie žodžiai papasakotų, jei juos truputį pataisytų. Maureen Sugden, kuri rekordiniu greičiu nugludino mano darbą. Taip pat dėkoju Clare Ferraro, Leighui Butleriui, Hal Fessenden ir teisių grupei. Nancy Sheppard, Carolyn Coleburn bei pardavimų komandai, Victoria Klose, Christopheriui Russellui ir visiems, kurie padėjo krūvą popierių paversti knyga.
Kadangi ši knyga yra apie knygas, rašydama perskaičiau daugybę kitų tekstų. Kai kuriuos iš jų smalsūs rašytojai galės rasti Douay–Rheims verstoje Biblijoje, Marie–Louise verstame ir redaguotame „Aurora Consurgens“ („Pantheon Books“, 1966) ir Paul Eugene Memmo verstame Giordano Bruno „Heroic Frenzies“ (University of North Carolina Press, 1964). Skaitytojai, besileisiantys jų ieškoti, turėtų žinoti, kad pateikiau savo vertimus, kurie gali kiek skirtis. Visi, kurie nori daugiau paanalizuoti Charlesą Darwiną, gali pradėti nuo Janet Browne „Charles Darwin: A Biography“ (Alfred Knopf, du tomai, 1995 ir 2002). Norėdami daugiau sužinoti apie mitochondrinę DNR, jos pritaikymą ir žmonijos atsiradimo problemas, skaitykite Brian Sykeso „The Seven Daughters of Eve“ (W. W. Norton, 2001).