VII. FEJEZET
1. A rendőrtanácsos névsora
A rendőrtanácsos hátradőlt a karosszékben, és feltűnő műgonddal távolított el magas nyakú, sötét-, kék zubbonyáról egy nem létező porszemet. Ez a mozdulat a rendíthetetlen, sőt, a szórakozottságig menő nyugalmat volt hivatva demonstrálni. Pedig az idegei távolról sem voltak rendben. Bár az idősebb és tapasztaltabb fölényével beszélgetett a szemben ülő fiatalemberrel, mégis alig tudta leplezni idegességét.
Még huszonnégy órája sincs, hogy eléggé pikáns körülmények között megölték Tölgyesi őrnagyot, de a botrány hullámai már a fővárosig gyűrűztek, és emberei még mindig nem tudtak felmutatni semmi érdemleges eredményt.
Idegességét csak fokozta, hogy egyidejűleg a csendőrség is foglalkozott az üggyel, méghozzá egyenesen a központi nyomozószervek. A tanácsosi nem szerette a komplikált ügyeket, és félt a központi szervektől. A csendőrtiszteket pedig erőszakos, törtető és korlátolt embereknek tartotta, akiknek képességei nem haladják meg a kocsmai verekedések vagy a kubikossztrájkok színvonalát. Mindezt már fogalmazó kora óta megtanulta, és most mégis korrigálni kényszerült előítéleteit.
Jól ismerte a szakmát, és erről a fiatal csendőrtisztről már ismeretségük kezdete óta kénytelen volt elismerni, hogy a tehetségesek közül való. Ha túl romantikusnak is tartotta feltevéseit, és elégtelennek bizonyítékait, nem tudta kivonni magát Mányai érveinek hatása alól.
– Szerinted tehát ez a Vörös Robin Hood még mindig a városban van? – kérdezte, és igyekezett megtartani az atyáskodóan fölényes, elnéző hangsúlyt.
– Bár bizonyítékom erre csaknem semmi sincs, mégis meg vagyok róla győződve – felelte a százados, és újabb cigarettára gyújtott. Ezek a vékony női cigaretták még külön is idegesítették a szivarozó tanácsost.
– Én pedig az ellenkezőjéről vagyok meggyőződve. Ez a fickó fantasztikus mobilitással rendelkezik. Ha feltételezzük is, hogy ő végzett Tölgyesivel – hiszen egyelőre ez csak feltételezés –, biztosan túl van már hetedhét országon. Ha itt maradt volna, ez ellentmondana a kriminalisztika elemi szabályainak…
– A Vörös Túrra nem vonatkoznak a kriminalisztika szabályai, tanácsos uram!
– Szinte lelkesedéssel beszélsz erről a te Túrodról – jegyezte meg gúnyosan a rendőrtiszt.
Mányai elmosolyodott.
– Ez ugyanaz a lelkesedés, amellyel a vadász beszél egy ritka zsákmányról, amit elejteni készül.
– Legalább tudsz már valamit erről a fantomról?
– Ma már többet tudunk róla, mint néhány nappal ezelőtt – válaszolta Mányai. – Természetesen ez megint csak „feltevés”, de én ennek a feltevésnek a helyességéről is meg vagyok győződve. Mint tudod, abból indultunk ki, hogy a gyilkosságsorozat bosszú műve, és a Héjjas-különítmény 1919-es tevékenységéhez vezethető vissza. Az áldozatok valamennyien Héjjas Iván katonái voltak. Túr nevű emberre azonban senki sem emlékezett. Sem Tölgyesi, sem Francia Kiss. Talán Hajagos tudott volna valamit mondani, de őt időben elhallgattatták. Más úton kellett próbálkoznunk. Az összes Kecskemét környéki őrsök utasítást kaptak, hogy állapítsák meg, élt-e ilyen nevű ember tizenöt-húsz évvel ezelőtt.
– Na és? – hajolt előre a tanácsos leplezetlen érdeklődéssel.
– Élt – bólintott Mányai. – Nyomára bukkantak egy Túr nevű kovácsnak, aki Francia Kissék működése következtében „nyomtalanul eltűnt”.
– Ő lenne az?
– Nem. A halottak nem szoktak visszatérni a földre. A kovács felesége is meghalt azóta, már csak néhányan emlékeznek rájuk a faluban.
– Akkor nem értem…
– Akadt azonban valaki, aki emlékszik, hogy volt ennek a kovácsnak két fia. Az egyik állítólag még a háborúban elesett. A másikról azonban senki nem tud semmit. Egyszerűen senki sem emlékszik, hogy mi lett vele.
– Most már kezdem érteni, mire gondolsz.
– Ezután jött a nehezebb része. Magad is gondolhatod, hogy csaknem húsz év után megtalálni valakit, akiről a vezetéknévnél többet nem tudunk, szinte lehetetlen. Mégis szerencsénk volt. Az embereink gyors munkát végeztek. Felderítettek minden Túrt, aki csak található az országban. De akit mi keresünk, azt nem találták meg.
– Hát akkor?!…
– Megállapították azonban, hogy február 7-én Újpesten szerelmi bánatában a Dunába ölte magát Túr László nevű 27 éves kőművessegéd.
– És a Dunából visszatérnek a földre a holtak? – kérdezte ismét gúnyosan a rendőrtiszt.
– Nem. De én azt hiszem, hogy ez a kőművessegéd éppúgy nem halt meg, mint te vagy én. Először is a hulláját sohasem találták meg. Másodszor pedig felhívom szíves figyelmedet az öngyilkosság időpontjára. Három nappal történt Barcsa őrmester halála előtt.
– Tehát azt akarod mondani, hogy…
– Igen. Azt akarom mondani, hogy ez a Túr László a mi emberünk. Ezt persze bebizonyítani csak akkor tudom, ha már a kezemben lesz. De te nálam is jobban tudod, hogy a mi szakmánkban az intuíció nem kis szerepet játszik.
– Személyleírás van?
– Egyelőre elég az a személyleírás, amit az állomáskertben leütött detektíved adott.
– Azt hiszed, hogy ez is Túr műve volt?
– Igen. Egyik bizalmi emberünk egyébként tegnap este látott a városban valakit, akire pontosan ráillik ez a személyleírás.
A tanácsos felugrott.
– És miért nem közölted ezt velem?
Mányai ültében meghajolt.
– Éppen azért kerestelek fel, hogy ezt közöljem.
– Megbízható az embered? Hol dolgozik?
– Feltétlenül megbízható – válaszolta a csendőrtiszt, de a kérdés másik felét elengedte a füle mellett. – Sajnos azonban nyomát vesztette.
– Meg kell találnunk! – csapott az asztalra a tanácsos.
– Igen. Meg kell találnunk. Ez jövetelem második célja.
Megszólalt a telefon. A beszélgetés nem volt hosszú, valaki jelentést tett. A rendőrtiszt érdeklődéssel hallgatta, közben néhány nevet és címet jegyzett fel az előtte fekvő jegyzettömbbe.
– Bocsáss meg, tanácsos uram, de akaratlanul is megütötte a fülemet egy név – mondta Mányai, miután a tanácsos helyére tette a kagylót. – Vrábel, ha jól értettem. Igen?
A tanácsos a jegyzeteibe pillantott.
– Igen, jól értetted. Miért érdekel?
A százados megfeszített erővel gondolkodott.
– Valahol találkoztam ezzel a névvel…
– Helybeli orvos. És a jelek szerint tagja annak a kommunista szervezkedésnek, amit most készülünk leleplezni.
Mányai alig figyelt oda. Előrántotta jegyzetfüzetét, és lázasan keresgélt benne. Végül is megtalálta, amit keresett.
– Jól emlékeztem! Ez a Vrábel… ott volt Somogykelevézen azon az éjszakán, amikor Hajagos szakaszvezetőt meggyilkolták. Sőt, ő vizsgálta meg először az áldozat holttestét.
A tanácsos izgatottan hajolt előre.
– Ez valóban érdekes… Határozottan érdekes!
– Lenne valami akadálya, hogy láthassam a névsort, tanácsos uram?
A rendőrtiszt egy pillanatig habozott, azután Mányai elé tolta a jegyzettömböt.
– Természetesen, semmi akadálya. Parancsolj.
A százados figyelmesen tanulmányozta a címeket. Végül felemelte a fejét.
– Veréb utca… Veréb utca… – mormolta töprengve, majd gyors léptekkel a falon függő várostérképhez sietett.
– Itt látták! – bökött végül a térképre.
A tanácsos is felugrott, és a csendőrtiszt mellé lépett.
– Azonnal figyelés alá kell venni a környéket!
A százados könnyedén elmosolyodott.
– Már megtörtént, tanácsos uram. De a barátunk, legalábbis egyelőre, nem bukkant fel ismét. Ki ez a tanítónő?
A tanácsos egy pillantást vetett a névsorra.
– Feltételezhetően szintén tagja az illegális szervezkedésnek. Semmi többet nem tudok róla, hiszen csak most kaptam meg a jelentést. Gondolod, hogy ez a Túr…
– Nagyon valószínűnek látszik. Ilyen véletlenek nincsenek. Volna kifogásod az ellen, ha ma este meglátogatnám azt a vörös amazont?
A rendőrtanácsos már megbánta, hogy Mányai kezébe adta a névsort. Most, hogy hibáját jóvátegye, kivette a százados kezéből a jegyzettömböt. Fojtott dühvel felelt.
– Igen. Ez teljességgel lehetetlen.
– Lehetetlen? – kérdezte szelíden Mányai. – Miért?
– Azért, mert az egész ügy még nyers, mint egy zöld alma. Néhány perce, hogy az első adatok a kezembe kerültek. A szervezkedésről még minimális áttekintésünk sincs, ha szabad ezt a kifejezést használnom, az ügy még nincs megérve. Ilyen stádiumban az idő előtti beavatkozás csak azt eredményezheti, hogy az egész banda szétugrik.
Mányai elhúzta a száját.
– Tudom, hogy nagy tapasztalattal rendelkezel, tanácsos uram…
– Majd huszonnégy esztendő! – emelte fel az ujját a rendőrtiszt.
– …éppen ezért be kell látnod, hogy ebben az esetben vállalni kell az ésszerű kockázatot – folytatta Mányai, ügyet sem vetve a közbeszólásra. – A saját jól felfogott érdekedben is!
A tanácsos egy pillanatig arra gondolt, hogy ajtót mutat ennek az ifjú titánnak, de azután meggondolta magát.
– Hogy érted ezt, kérlek? – kérdezte nyugalmát erőltetve magára.
– A jelek arra mutatnak, hogy ennek a vörös terroristának a Veréb utcai tanítónőnél van a rejtekhelye. Ez az ember most fontosabb nekünk, mint néhány elaggott röpiratterjesztő. Ha késlekedünk, a gyilkos egérutat nyerhet. Vállalod ezért a felelősséget?
A rendőrtiszt nem volt buta ember. A százados fölényeskedése dühítette, de kénytelen volt belátni, hogy igaza van. Visszaült íróasztalához, és szivart vett elő.
– Mi a javaslatod?
– Sötétedés után házkutatást tartunk a tanítónőnél. Ha Túrt nem találjuk ott, várni fogunk rá reggelig. Egyidejűleg figyelés alá vesszük az összes többi címet is. Kudarc esetén haladéktalanul és egyszerre lecsapunk az összes gyanúsítottakra. Egy mindig akad, aki köp…
A tanácsos meggyújtotta a szivarját, mélyet szívott belőle, és lassan engedte ki a füstöt.
– Rendben van! – mondta váratlanul energikusan, és az asztalán csengőt nyomott meg.
Magas, korához képest erősen elhízott fiatalember lépett be.
– Szervusz, Lexikém – intett neki a tanácsos.
– Ismerkedjetek meg: ez Mányai csendőrszázados úr Budapestről, doktor Répáskúti Elek fogalmazó.
Mányai felállt, megszorította a-puha. kövér kezet.
– Üljetek le. Beszéljük meg a részleteket…