3. „Maga a Vörös Túr!”
– Jó estét. Hová siet?
Lászlót megzavarta a váratlan találkozás.
– Jó estét – morogta barátságtalanul, és igyekezett a doktor mellett kilépni a kapun. Vrábel azonban megfogta a karját.
– Korai még sétálnia. Jöjjön vissza, megvizsgálom.
– Köszönöm, amit értem tett, de már semmi bajom. Engedjen utamra!
A doktor figyelmesen szemügyre vette.
– Maga lázas. Történt valami?
– Nem… semmi. Dolgom van.
– Majd elintézi máskor – mondta az orvos ellentmondást nem tűrő hangon. – Egészen átázik a kötése. Gyerünk be a lakásba.
László kiszabadította karját Vrábel kezéből, és szó nélkül kilépett az utcára. Az orvos most már egészen kijött a sodrából.
– Maga teljesen megbolondult! Mit gondol, meddig jutna el ezzel a kötéssel a fején?! Az egész városban magát keresi a rendőrség. Nem hiszi? Ma reggel az összes orvosokat végigkérdezték, hogy ki kötözött be lőtt sebet. Tudnak arról, hogy maga megsebesült. Vérnyomokat találtak. Na, jöjjön!
László megszédült, szeme előtt karikák táncoltak.
Az orvos visszatuszkolta az udvarba, és bezárta a kaput. Érezte, hogy a fiatalember alig áll a lábán.
– Egészen eláztam, amíg magával itt az esőben; társalgók – dohogta, és megindult a ház felé.
László vonakodva követte. Zúgott a feje, és belátta, hogy a doktornak igaza van. A vesztébe rohan, ha most kimegy az utcára.
Beléptek a lakásba. A doktor az előszobában levetette esőkabátját, s kalapjával együtt a fogasra akasztotta.
– Feküdjön vissza a díványra – mondta, és lesegítette a fiatalember kabátját. – Mindjárt megvizsgálom, és átkötözöm a sebét.
Bekísérte a szobába, megvárta, amíg lefekszik, azután kiment a konyhába.
Az asszony még mindig a konyhaszéken ült. A doktor észrevette, hogy vörösek a szemei.
– Mi történt, Anna? A vendégét a kapuból hoztam vissza.
– Nem tudtam erőszakkal visszatartani. Egyedül nem bírok ezzel az emberrel.
Amíg az orvos kezet mosott, elmesélte a nap történetét.
A doktor egy kicsit gondolkodott.
– Rendben van, Anna. Most majd én veszem kezelésbe. Dániel még mindig dühöng, azt mondja, egész éjjel nem aludt. Azzal biztat, hogy legközelebb már csak a börtönben találkozunk. Én nem látom ilyen sötétnek a kilátásokat. Veszélyes helyzetbe kerültünk, de még mindent helyre lehet hozni. Most megnézem a barátunkat, azután még beszélgetünk. Kérem, hozzon be vizet.
Bementek a szobába. László zavartan mosolygott Annára.
– Látja, az őrség visszahozott. Most valószínűleg sötétzárka vár rám a szökési kísérletért.
Az asszony helyett Vrábel válaszolt:
– Rosszabbul is járhatott volna. Tegye be ezt a hőmérőt.
Táskájából ollót vett elő, és lefejtette az esti kötést.
– Hogy érzi magát? Nem fáj?
– Nem.
– Szédülés?
– Egy kicsit.
– Kemény koponyája van – jegyezte meg az orvos, miközben szemügyre vette a sebet. – Pár nap alatt rendben lesz, és akkor már egy kis ragtapasz is megteszi. Kérem, Anna, adja ide azt az üveget a táskámból. Holnap este nem tudok eljönni, nappal pedig feltűnő. Hagyok itt kötszert, maga is meg tudja csinálni. Csak figyelje most meg.
Miközben gyakorlott mozdulatokkal új kötést tett a sebre, közömbös hangon fordult a sebesülthöz.
– Mondja csak, maga mindig pisztollyal jár?
László csak néhány másodperc múlva válaszolt vontatott hangon.
– Nem, nem mindig…
Az orvos elkészült. Kivették a hőmérőt. A higanyszál megközelítette a harminckilencet. Vrábel a szemével intett Annának, aki szó nélkül kiment.
No, most pedig beszélgessünk egy kicsit.
– Tudom: mondjam el, hogy ki vagyok, honnan jöttem, ki lőtt meg. Így van? Egyébként, ha az este a pisztolyom megtalálta, nyilván igazoltatott is. Tehát tudja a nevem…
– Egy név nem sokat mond, főleg, ha nem valódi. Én sem mondtam meg a nevem. Nem a neve fontos, hanem az, hogy mit kezdjünk magával?
– Majd én gondoskodom magamról, csak mielőbb vegye le ezt a kötést a fejemről.
– Körözi a rendőrség.
– Ezt már mondta.
A doktort elfogta a méreg.
– Rendben van, barátom. Játsszunk nyíltabb kártyákkal. Nem kötöttük a rendőrség orrára, hogy maga itt van. Nem volt nehéz kitalálnia, hogy erre nyomós okunk van. Egyformán érdekünk, hogy ne kerüljön rendőrkézre. Ennek pedig egyetlen lehetősége, hogy egyelőre itt marad, és ül a fenekén. Azt hiszem, ez elég világos, és ésszerű ajánlat
– Tökéletesen – felelte a sebesült. – Én tudom, hogy maguk kicsodák.
– Hogy érti ezt?
– Tegnap este, az állomáskertben, amikor az a hekus a maguk barátját hajkurászta, azt ordította, hogy „Megvagy, te vörös csibész!” Azután ez az ember idehozott engem, és sürgősen eltűnt valahová. Maguk pedig ettől kezdve vigyáznak rám, mint a szemük fényére, és jobban félnek attól, hogy lebukom, mint én magam. Mindebből nem volt nehéz kitalálni, hogy kik maguk. – Felkönyökölt a díványon, és az orvosra nézett. – Én is vörös vagyok…
A doktor most szinte kedélyesen nézett betegére. Természetes hangon, mintha csak az időjárásról beszélne, jegyezte meg.
– Tudom. Maga a Vörös Túr.
László szürke szeme hallatlan nyugalommal viszonozta az orvos pillantását.
– Nem értem miről beszél…
Ezt annyira természetes hangon mondta, hogy a doktor egy pillanatig megingott. Hátha mégis téved? A kombináció túl laza. Véletlenek összejátszása? Nem, ez lehetetlen. Ilyen véletlenek nincsenek. Mindössze arról van szó, hogy ennek a legénynek acélból vannak az idegei. Ebben a pillanatban elismeréssel állapította meg magában, hogy nem közönséges emberrel van dolga. Elmosolyodott.
– Most már értem, hogy egyesek okkal félnek magától.
– Nem lehetne valamivel világosabban?…
Az orvos felállt, és néhány lépést tett a szobában. Azután megfordult, és ismét László szeme közé nézett.
– De lehet. Tegnapelőtt éjjel egy órakor a somogykelevézi vendéglő udvarán leütöttek és a kútba dobtak egy csendőr szakaszvezetőt.
– Úgy gondolja, hogy én csináltam?
– Nem gondolom, hanem tudom. Mégpedig onnan, hogy tegnapelőtt éjjel véletlenül én is ott voltam a kelevézi bálban.
Egy kis szünetet tartott. Miután a fiatalember hallgatott, visszaült a székére, és folytatta.
– A szakaszvezetőt csak hajnaltájban kezdték keresni, és reggel lett, mire megtalálták. Miután tudták, hogy az éjszakát ott töltöttem a faluban, engem hívtak a helyszíni szemlére. Már hat órája halott volt. Közben érdekes dolgokat tudtam meg. Valami Vörös Túrról volt szó…
A doktor elhallgatott, és várakozóan nézett a másikra.
– Ezenkívül még mit tud rólam? – kérdezte az idegen.
Az orvost bosszantotta a másik nyeglesége. Ingerült hangon válaszolt.
– Semmit. Nem vagyok kíváncsi, és amit tudok, azt sem azért mondtam el, hogy sarokba szorítsam, és még többet tudjak meg. Sem tetteit, sem indítékait nem kutatom. Számoljon el a saját lelkiismeretének. Magáról pedig annyit mond el, amennyit jónak lát. De állapodjunk meg abban, hogy bizonyos ideig a saját érdekében itt kell maradnia. A továbbiakról majd később beszélünk. Rendben van?
László rövid gondolkodás után bólintott.
– Rendben.
Az orvos felállt, és a szoba ajtaja felé indult. Az ajtóból még egyszer visszafordult.
– Azt mondta, hogy kommunistának tartja magát – kezdte száraz hangon. – Amennyiben komolyan gondolta, hát ki kell ábrándítanom. Maga lehet elszánt és ügyes ember, lehet, hogy gyűlöli a kakastollat, de ez még nem minden. A lótolvaj is elszánt meg ügyes, és haragszik a csendőrökre. Jó éjszakát!
Mielőtt a másik szóhoz juthatott volna, az öregember kiment a konyhába.
Sokáig tartott, amíg Annába sikerült lelket öntenie. Nem titkolt el semmit az asszony előtt.
– Ez az ember gyilkos, de nem látszik közönséges bűnözőnek. Vörösnek mondja magát, és ezt el is hiszi. Mindenre elszánt, veszedelmes fickó, aki sok bajt hozhat ránk, de nem az a fajta, akinek eljár a szája. Súlyos terhet hárítunk magára Anna, tudjuk, hogy szörnyű lehet ezzel az emberrel egy fedél alatt. De nem tehetünk mást. Tartson ki, kislányom. Ma délelőtt beszéltem Dániellel és Vargával. Felvetődött az a gondolat, hogy átvisszük az én lakásomba. De ez túl kockázatos. Ha pedig elengedjük, azonnal elkapják, és nem nyugszanak, amíg rá nem jönnek, hol bujkált idáig. Nincs más választásunk. Meg kell várnunk, amíg a feje rendbe jön, addig nem bírunk tőle megszabadulni…