5. Vörös vonal az átirat margóján
Kiss ezredes ma is, mint mindennap, pontosan délelőtt tíz órakor látott hozzá, hogy átnézze a reggeli postát. A segédtiszt illedelmesen állt karosszéke mögött, és csak akkor hajolt előre, amikor a következő okmányt főnöke elé csúsztatta.
Az ezredes gyorsan futotta át az ügydarabokat, és energikus, szálkás betűivel írta rájuk rendelkezéseit. A segédtiszt dossziéjából már csaknem kifogytak a papírok, amikor az ezredes szeme megakadt valamin. A vizsla ösztönével nyúlt ceruzájához, és vastag, vörös vonalat húzott a margóra.
– Maga olvasta ezt? – szólt hátra fojtott hangon a segédtisztnek.
– Igenis! – vágta rá a főhadnagy, bár fogalma sem volt, hogy mi ragadta meg annyira a főnöke figyelmét.
– És magának ez nem tűnt fel?!
Szőcs hallgatott, mert akárhogy meresztgette is a szemét, nem tudta elolvasni a megjelölt sorokat. Emlékezett, hogy ez valami átirat a Budapesti Rendőrkapitányságtól, de a tartalmáról fogalma sem volt.
– Azt hiszem, jó lesz, ha sürgősen szemüveget rendel magának – sziszegte az ezredes, és felállt a karosszékből. – Olvassa el! De ne csak a betűket nézze, hanem lehetőleg a szavak értelméig is jusson el!
A segédtiszt remegő kézzel emelte fel az asztalról a kellemetlenné vált okmányt. A vastag, vörös vonallal megjelölt bekezdésekben a következő állt:
„A meggyilkolt trafikos iratai között egy dec. 20-i keltezésű (feltehetően múlt évi), Barcsa Dávid csendőr törzsőrmestertől (Nyírmonok) származó levelezőlapot találtak. Az írás tartalma és hangja arra enged következtetni, hogy kettőjük között régi barátság állt fenn.
Kérem szíveskedjék megejtetni Barcsa törzsőrmester kihallgatását, mivel esetleges felvilágosításai értékes adatokkal szolgálhatnak a további nyomozáshoz…”
– De hiszen ez a Barcsa… – kezdett álmélkodni Szőcs.
– Páratlan az éleslátása, főhadnagy úr! – csattant fel az ezredes, és kivette a segédtiszt kezéből az átiratot.
A telefon után nyúlt, és tárcsázni kezdett. Szőcs dermedten állt a háttérben.
– Kiss ezredes beszél. Szervusz, Sándorom… Az imént kaptam tőled egy átiratot a meggyilkolt Horn Ede utcai trafikos ügyében. Rácz, vitéz Rácz Balázs… Azt kéred, hogy hallgassuk ki azt a bizonyos csendőr törzsőrmestert, akinek a levelezőlapját az embereid megtalálták… Igen, igen! Ez az az ügy. Nos, erről az oldalról nem sok felvilágosításra számíthattok. Barcsa törzsőrmestert tizenkét nappal ezelőtt meggyilkolták.
A vonal túlsó végén hosszú hallgatás volt a válasz, majd izgatott hang recsegtette meg a készüléket. Az ezredes türelmesen végighallgatta a recsegést, és csak azután vette át a szót.
– Pontosan erre vagyok én is kíváncsi. Át tudnád nekem küldeni egy rövid időre az üggyel kapcsolatos papírokat? Szeretném átfutni… Igen, most. Amilyen gyorsan csak lehet!.:. Köszönöm, szervusz!
Kiss letette a hallgatót, és a segédtiszthez fordult.
– A főkapitányságtól perceken belül áthozzák a dossziét. Azonnal adja be hozzám – intézkedett, és intett, hogy a segédtiszt távozhat.
Amikor magára maradt, az órájára pillantott. Egy óra múlva referálnia kell, nem sok ideje maradt. Visszaült íróasztalához, és áttanulmányozta jegyzettömbjét.
Félóra sem telt el, és a segédtiszt ismét bekopogott.
– A főkapitányságról meghozták az iratokat, ezredes uram!
Kiss mohón nyúlt az iratcsomó után. Visszaült asztalához, és teljesen elmerült az anyagban.
Jegyzőkönyvek, fényképek, jelentések. Barcsa törzsőrmester levelezőlapja. Az ezredes háromszor is elolvasta. Primitív fogalmazás, helyesírási hibák, elcsépelt frázisok a karácsonyi ünnepek alkalmából. Egyetlen mondat volt csak valamennyire érdekes: „Kérdezted Vencelt. Ötet nagyon régen nem láttam. Azt mondják, lassan elissza az eszit.”
Ki lehet ez a Vencel, aki elissza az eszét?
Tovább lapozott az anyagban. A helyszíni szemle eredménye nem nagyon érdekelte, csak éppen átfutott rajta. Fejlövés… 7,65-ös pisztolylövedék… a kassza érintetlen…
Fényképek a holttestről. Mi ez itt, a pult mellett? Mintha bot lenne. Miféle bot? Persze, hadirokkant volt…
Az áldozat priusza. Az ezredes egyszerre figyelmes lett, és mind nagyobb érdeklődéssel tanulmányozta vitéz Rácz Balázs életrajzát.
A gépelt szöveg lassan összefolyt a szeme előtt. Felállt, rágyújtott, majd ismét visszaült a székébe. Keze az íróasztalán fekvő csengő körül játszott, majd hirtelen olyan erővel nyomta meg a fehér gombot, hogy manikűrözött mutatóujjából kiszaladt a vér.
– Tizenkét órára kéretem Mányai százados urat!– szólt a belépő főhadnagyhoz, és felállt. – Ha valaki keresne, a kegyelmes úrnál vagyok.
*
A patinás épület túlsó szárnyán székelt a tábornagy, a magyar királyi csendőrség főfelügyelője. Amikor Kiss ezredes belépett hozzá, azonnal megállapította, hogy a tábornagy kiváló hangulatban van. Következésképpen szó sem lehet hosszas referádáról. Gondolatban gyorsan kirostálta a kevésbé fontos ügyeket.
– Remélem, hamar végzel, kérlek – nyújtotta kezét a nagyúr, igazolva az ezredes prognózisát. – Kivettem három nap szabadságot, és ebéd után elutazom.
– Igyekszem rövid lenni, kegyelmes uram. Szabad érdeklődnöm, hol fogsz pihenni? Hátha előadódik valami halaszthatatlan ügy…
– Felugrom Mátraházára. De figyelmeztetlek, a fejeddel játszol, ha meg mered zavarni a pihenésemet! Rám fér egy kis nyugalom. Csend, jó koszt, kitűnő partnerek… Hát halljuk, mit hoztál?
Az ezredes szinte tőmondatokban jelentett. A végére hagyta a Barcsa-ügyet.
–… A két gyilkosság között feltétlenül összefüggésnek kell lennie. Ilyen véletlenek nincsenek. A két ember barátsága 19-re nyúlik vissza. Mindketten Kecskemét környékiek, mindketten a Héjjas-különítmény tagjai voltak. Rácz a bujkáló kommunisták felkutatása során sebesült meg és vált rokkanttá… Valahol itt kell lennie a kiindulópontnak. Az ügynek bolsiszaga van.
A tábornagy elgondolkozott.
– Nem hiszem, öcsém. Most, a Rákosi-per után?… Meg aztán ez nem az ő módszerük.
– Maga ez a név, kegyelmes uram: Vörös Túr…
– Túl romantikus. Nem vall rájuk. És miért tennének el láb alól egy hadirokkant trafikost? Még ha rád vadásznának… he… he… he.
Az ezredesnek azonban nem volt nevethetnékje.
– És ha bosszú, kegyelmes uram? A különítményesek…
– Aber was, mein Kind! – legyintett a tábornok. – A halottak, tudomásom szerint, még sohasem keltek fel a sírjukból bosszút állni. Nyírmonok és Budapest! Csaknem egy fél országra kiterjedő összeesküvést akarsz leleplezni?
– Félreértettél, kegyelmes uram…
A tábornagy azonban már türelmetlen volt. Felállt.
– Egyébként nem szándékozom megkötni a kezed. Cselekedj legjobb belátásod szerint. Nyilván saját embereidre akarod bízni a további nyomozást.
– Igen.
– Kire gondoltál?
– Mányai századosra.
– Mányaira? Látom, hogy tényleg komolyan izgat az ügy.
Kezet nyújtott. Kiss még egyszer kellemes pihenést kívánt, és engedélyt kért a távozásra.
Az öregúr egyre szenilisebb – gondolta, amikor betette maga mögött az ajtót.