2. Keréknyomok Orgovány felé!
A nevemet, azt hiszem, már tudja. Az igazit. Túr Lászlónak hívnak. Apám falusi kovács volt az Alföldön. Ketten voltunk testvérek, fiúk.
A falu szélén laktunk, abban a házban, amelyet még a nagyapám épített. Tízéves voltam, amikor kitört a háború. Apám is meg a bátyám is a fronton voltak. Anyámmal éltünk. Keresztapám, anyám mostohatestvére segített bennünket. Az öreg gazdagnak számított a faluban. Nem emlékszem már, mennyi szőleje volt, de a pincéje mindig tele volt borral. Nagy, piros almákat adott nekem, ha náluk jártunk.
Egyszer azután megjött a hír, hogy Mihály, a bátyám, elesett az olasz fronton. Anyám hetekig sírt, és nem merte megírni apámnak. Tőle nagy ritkán kaptunk egy-egy tábori levelezőlapot. Nagy, barna dobozban gyűjtögettük őket.
Néhány héttel azután, hogy véget ért a háború, apám is hazatért, és kinyitotta a kovácsműhelyt. Esténként összejött a többiekkel, akik a frontról tértek vissza, és gyakran csak reggelfelé jött haza. Sűrűn bejárt Kecskemétre is. Ezekben a hetekben többször fordult meg a városban, mint azelőtt évek alatt.
Azután hallottuk, hogy kitört a forradalom. Apámat megválasztották valaminek a faluban. Attól kezdve a keresztapám nem állt szóba sem vele, sem anyámmal. Én mindebből csak a piros almákat sajnáltam.
Egyszer anyámmal mentünk az utcán, és szembejött velünk a keresztapám. Anyám megszólította, és csendes hangon magyarázott neki valamit, az öreg pedig nagyon dühösen válaszolt. Nem hallottam, miről vitatkoztak, nem is nagyon figyeltem oda. Végül is az öreg hátat fordított anyámnak, elindult az ellenkező irányba, azután még megállt, és visszakiáltotta:
– A Mihályodnak meg mondd meg, hogy ne feledje a szavam: terem még akácfa ebben a faluban a Vörös Túrnak!
Ekkor tudtam meg, hogy apámat faluszerte úgy hívták: a Vörös Túr. Sehogy se ment a fejembe ez a név. Anyámat hiába kérdeztem, azt válaszolta, hogy kicsi vagyok én még ehhez.
Amikor nyár lett, apám ismét elment katonának. pedig behívót sem kapott. Anyám sokat sírt, és megint úgy folyt az életünk, mint a háború alatt.
Én valóban nem sokat értettem az egészből. Volt egy öreg csősz a faluban, mindenki csak Zsiga bácsinak hívta, még nagyapámnak volt jó cimborája. Egyszer megállított a kertek alatt, és megkérdezte, hogy élünk, Búcsúzóul megsimogatta a fejem, és azt mondta:
– Büszke lehetsz az apádra. Vöröskatona!
Ez a háború hamarabb véget ért, mint a másik. Egy vasárnap elterjedt a hír, hogy bejöttek a román király katonái. Anyám ettől kezdve nagyon félt, és minden este bezárta a kaput. Én ugyan nem láttam egy szál románt se, pedig egyszer megjelentek a faluban, de mire megtudtam, és beszaladtam a templomhoz, már továbbmentek.
Egy éjszaka apám hazatért. Titokban, a kertek felől jött, és csöndesen zörgött az ablakon. Engem megcsókolt, mivel felébredtem, és anyámmal sokáig sugdosott a konyhában. Mindebben csak az volt a furcsa, hogy a szénapadlásra ment aludni. Ott töltötte a nappalokat is, és csak késő esténként jött le enni. Én gyakran felmásztam hozzá, de nem kívülről, hanem a tehénistállón keresztül, hogy ne lássanak meg. Apám ugyanis megmagyarázta, hogy az ő hazaérkezéséről nem tudhat senki. És ha én kisfiú vagyok is, ő bízik bennem, hogy tudok titkot tartani.
Egyszer úgy találtam a padláson, hogy pisztolyt tisztogatott. Elmesélte, hogy egy francia tiszté volt, és kár, hogy nincs hozzá lőszer. Azután becsavarta egy rongyba, és engem megbízott, hogy dugjam el a műhelyben, de anyámnak ne szóljak róla…
Aznap estefelé az udvaron lődörögtem, amikor valaki megzörgette a kerítést. Nem az utca felől, hanem a kertre néző oldalon. Már sötétedett, de még lehetett látni. Az öreg Zsiga bácsi volt, a kezével integetett, hogy menjek oda. Egészen közel hajolt a kerítés felett, és rekedt hangon súgta:
– Mondd meg apádnak, hogy jól bújjon el, mert itt vannak a fehérek. Már délután óta a keresztapádnál isznak.
Lélekszakadva rohantam a padlásra, de apám egészen nyugodtan fogadta a hírt. Csak vacsorázni nem jött le aznap este.
Késő estig nem mertünk lefeküdni. Anyámmal együtt a konyhában ültünk, és szorongva néztük a petróleumlámpa sárga fényét. Egyszer azután kocsi állt meg a ház előtt, és valaki döngetni kezdte a kaput. Anyám felállt.
– Ne nyissa ki nekik, ne nyissa ki nekik, édesanyám! – kiáltoztam.
De addigra már betörték a vékony deszkakaput, és részeg hangoskodással betódultak a konyhába, ahol világosságot láttak. Öt férfi ismeretlen volt, sosem láttam őket a faluban. A hatodik a keresztapám. Az idegenek közül három úgy volt öltözve, mint mifelénk a falusiak. A másik kettő félig egyenruhában volt, félig civilben. A legfiatalabb tiszti csizmát viselt. Kettőnél puska volt, a többieknél pisztoly.
A tiszticsizmás szólalt meg először.
– No, hol az a híres Vörös Túr?
Anyám úgy tett, mintha nem hallaná a kérdést. A keresztapámhoz fordult:
– Jó estét, Jóska. Mi járatban vagytok?
Amaz lesütötte a szemét a húga pillantása előtt. Egészen csöndesen mondta:
– Mihályt keressük.
– Jól tudod, hogy három hónapja elment katonának…
Az egyik röhögni kezdett.
– Katonának? Talán útonállónak?
A tiszticsizmás félretolta anyámat.
– Elég a lefetyelésből! Kutassátok át a házat!
Keresztapámnak is megjött a hangja.
– Hiába hazudozol, Rozi, tudjuk, hogy Mihály itthon van. Jobb, ha megmondod, hová bújt! – mondta fenyegetően.
Anyám válasz helyett hátat fordított neki. Én meglapultam a sarokban, és olyan kicsire húztam össze magam, amilyenre csak bírtam. De a keresztapám észrevett, és kicibált az asztal mögül.
– Gyere, mutasd meg, hol az apád!
– Nem tudom, Józsi bácsi…
– Ne hazudozz te is, te taknyos, mert megver az Isten.
És ráncigálni kezdett maga után. Én félelmemben beleharaptam a kezébe. Felhorkant, elkapta a kezét, és a következő pillanatban akkora pofont kaptam tőle, hogy beestem az asztal alá.
– Ne merd a fiam megütni, te részeg disznó! – üvöltötte anyám, és eléugrott.
Egy pillanatig azt hittem, hogy őt is megüti, de azután megfordult, és a többiek után indult.
Miután fölforgatták a házat, kitódultak az udvarra. Hallottuk, hogy feltörték a műhelyajtót.
Anyám mozdulatlanul állt a tornácon, és figyelte őket. Egyszer csak egy diadalittas ordítás:
– Ott van a szénapadláson!
De oda nem volt könnyű feljutni. Apám a létrát felhúzta maga után. Néhányat vaktában lőttek a padlásajtó felé, és ordítoztak tehetetlen dühükben. Egyszer csak keresztapám hangját hallottam.
– Gyere le, Mihály, mert rád gyújtjuk az istállót.
Meg is tették. Néhány perc múlva nappali világosság borította el az udvart. A tehénistálló nádteteje recsegve égett. Oltani senki sem jött a szomszédok közül, a lövöldözés hallatára mindenki elbújt.
Hogy ezután mi történt, azt pontosan nem tudom, mert anyám visszatuszkolt a konyhába. Csak az ordítozás hallatszott az udvarról:
– Ugye, hogy kifüstöltünk, te vörös kutya!
Azután fájdalmas sikoltás hallatszott, de nem apám hangja volt. Később tudtam meg, hogy az egyik katonaruhás ordított, akit véresen a verandára fektettek. Másnap délelőtt a kisbaltát is megtaláltam a leégett istálló mellett, amit apám belevágott a lábába. Örök életére nyomorék maradt.
Apámat embertelenül megverték. Anyám sikoltva rohant a védelmére, de a keresztapám félrelökte. Megkötözték, és belökték a műhelybe. Két ember ott maradt őrizni, a másik három meg a kocsival elvitte a katonaruhásat, aki egész idő alatt torka szakadtából ordított.
Félóra múlva visszajött a kocsi, és most apámat dobták fel rá. Anyám az udvaron állt, és átkozta őket. Észre sem vette, hogy én kiszöktem a konyhából. A kerítésen át még láttam, hogy apám inge csupa vér. De egész idő alatt egy szót se szólt.
A kocsi elindult a templom felé. Én kiugrottam az utcára, és a házak tövében sírva futottam utána.
A szekér keresztapám udvarára hajtott be. Jól ismertem a járást náluk, átmásztam a kerítésen, és elbújtam a bokrok között. A tiszticsizmás hangját hallottam:
– Lökjétek a barátai közé!
Apámat bezárták a csűrbe, és a házba mentek. Ittak tovább, az egyik még énekelt is.
Félóra múlva még egy kocsi hajtott be az udvarba. Az is hozott két embert, akiket szintén a csűrbe löktek. Ezzel a kocsival érkezett egy férfi. Az arcát sötétben nem láttam. Az udvaron beszélgettek, és a többi szokatlan tisztelettel szólt hozzá. A tiszticsizmással tegeződött.
– Sikerült kipréselni belőlük valamit, Mihály? – kérdezte az újonnan érkezettől, de az csak dühös káromkodással válaszolt.
Keresztapáméknál félig rokonként, félig szolgálóként élt egy özvegyasszony, anyám unokatestvére. Az mesélte el néhány nap múlva, hogy ez az ember volt Francia Kiss Mihály.
Nem tudom, mennyi idő telt el, azt hiszem, több óra, amikor az utoljára érkezett kocsi elhajtott az udvarból. Rajta ültek vagy hárman, köztük Francia Kiss. A többiek egész éjjel tovább ittak. Hajnal felé megeredt az eső, behúzódtam a pincepadlásra, Onnan jól láttam az udvart meg a házat is.
Már kivirradt, amikor a tiszticsizmás meg az emberei kitódultak az udvarra. Kinyitották a csűrajtót, és kiterelték az ott őrzött öt embert. Köztük apámat is. Feltuszkolták őket a kocsira. Az egyik nem tudott már járni, azt úgy dobták fel, mint egy zsákot. Megismertem. Az öreg Róth volt, a boltos. A négy fegyveres ember is felkapaszkodott a szekérre. Az egyik paraszt hajtotta a lovakat, a tiszticsizmás mellette ült a bakon. A sebesült katonaruhásat nem láttam sehol, lehet, hogy a másik kocsin vitték el.
Keresztapám sem ment velük. A kapuig kísérte a kocsit, és még utánuk kiáltott:
– Isten áldjon benneteket!
A kocsi vágtában indult el. Mire a kerítésen át kiszöktem az utcára, már nem látszott belőle semmi. De tudtam, hogy merre hajtottak. A hajnali eső leverte az út porát, és tisztán látszott a kerekek friss nyoma. Futottam a nedves homokon, a tüdőm majd kiszakadt. Amikor már nem bírtam futni, csak mentem botladozó léptekkel, mindig csak a kocsinyom után. Kiértem a faluból. A nyomok a Fehér-erdőhöz vezető útra tértek. Az erdő öt-hat kilométerre van a falutól. Világos reggel lett, mire odaértem. A nyomok bevezettek az erdőbe. Csend volt.
Az erdőben ismertem egy tisztást. Keresztapám szokott erre vadászni, és egyszer-kétszer magával hozott.
Itt találtam meg az öt embert holtan. Kettőt felakasztottak a tisztás menti fákra. Az öreg boltos a fűben hevert, arcra borulva. A negyediket nem volt időm megkeresni, mert közben megláttam apámat. Az egyik vastag tölgyfa mellett állt, a feje a mellére bukott. Mivel állt, először azt hittem, hogy él. Hangos kiáltással szaladtam oda hozzá, de mikor odaértem, földbe gyökerezett a lábam.
Azért állt, mert oda volt kötözve. A szeme helyén üres, véres lyukak tátongtak. A hasából egy szurony nyele állt ki, amivel odaszögezték a fához.
Azt hiszem, hangosan ordítottam, és máig sem emlékszem, hogy értem ki az erdőből. Amikor már az utolsó fák is elmaradtak mellőlem, akkor vettem csak észre, hogy megint a kocsinyomok után rohanok. A keréknyomok az ellenkező irányban vezettek ki az erdőből, és mélyen a homokba vágódva kacskaringóztak a szőlők közötti úton Orgovány felé.