4. Az atyaisten vigyázzba áll
Borbély Benjámin próbacsendőr rosszkedvűen dideregve állt az őrs kapujában. Hűvös reggel volt, és az éjjel nem aludta ki magát. Nem elég, hogy éppen a bál estéjén került járőrszolgálatba, de reggel alighogy levetkőzött, és fáradtan elnyúlt az ágyán, riadót rendeltek el. Most itt állhat őrségben. Rövid próbaszolgálati ideje alatt már megszokta, hogy minden alantas megbízatást az ő nyakába varrtak.
Pedig általában minden parancsot nagy igyekezettel és ügybuzgalommal hajtott végre, úgy, ahogy azt tényleges katonai szolgálata alatt a 32. gyalogezrednél beleverték. Mindenáron hivatásos csendőr akart lenni, és semmi esetre sem borbélysegéd, mint az apja. Otthon négy fiú közül ő volt a legfiatalabb, és így kapta keresztségben a Benjámin nevet. Ezért meg égimeszelő termete, hatalmas orra és kiugró ádámcsutkája miatt sokat röhögtek rajta.
A karabély elhúzta a vállát, és egyszerre az éhség is rájött. Tulajdonképpen mikor váltják le innen?
Nyersbákó főtörzsőrmesternek azonban most kisebb gondja is nagyobb volt annál, hogy a kapuban didergő beosztottjára gondoljon. Azt sem tudta, hol áll a feje. Alig félórája tett jelentést telefonon az osztályparancsnokság ügyeletes tisztjének az éjszakai eseményekről, és nem rakta kirakatba, amit cserébe kapott.
Borbély Benjámin azonban mindezzel nem volt tisztában, és a közeli váltás reményében nagydarab paprikás szalonnáról és vég nélküli alvásról álmodozott, amikor egy kis, zöld színű kocsi fékezett az őrs kapuja előtt. Az őr tüstént elfelejtette a paprikás szalonnát, és figyelmesen vette szemügyre az autóból kiszálló férfit.
A jövevény elegáns, szürke puhakalapot, bő hátú, szürke felöltőt viselt, de az éber őrszemet ez a polgári öltözet egy pillanatra sem tévesztette meg. Még ha nem látja is a kocsi rendszámát, akkor is csalhatatlanul felismerte volna, hogy „nagykutya” érkezett. Ezért hát előírásszerűen tisztelgett, és kemény, de szolgálatkész tekintettel nézett a vendég szeme közé.
Mányai – mert ő volt az – hanyagul kalapjához emelte kesztyűs kezét, és az őrsparancsnok iránt érdeklődött.
– Szolgálati helyiségében tartózkodik, jobbról az utolsó ajtó!
A százados tegnap az esti órákban érkezett a városba, azonnal jelentkezett a parancsnokságon. Már tudtak érkezéséről, és azt tanácsolták, hogy az éjszakát töltse a szállodában, ahol szobát foglaltak részére. Mányai megfogadta a tanácsot, ellenben udvariasan elhárította a helyi tiszttársak ivászatra szóló felhívását, és korán nyugovóra tért.
Az éjszaka azonban a szállodai poloskák tömeges rohamai következtében távolról sem bizonyult nyugodalmasnak. Ezért a százados már kora reggel talpon volt, és továbbutazott Somogykelevézre. Már nagyon megbánta, hogy az őrs vendégszobája helyett a szálloda „kényelmét” választotta.
Most határozott léptekkel ment végig a téglával burkolt folyosón, és kopogtatás nélkül nyitott be az őrsparancsnok szobájába.
Nyersbakó Simon éppen evett. Az étvágyát semmiféle rendkívüli esemény nem tudta károsan befolyásolni.
– Jó reggelt! – köszönt Mányai olyan fölényes és magabiztos hangon, hogy a főtörzsőrmester akaratlanul is felállt, és megrágatlanul lenyelte a szájában levő jókora füstölt kolbászt. Mielőtt azonban szóhoz jutott volna, Mányai minden további magyarázat helyett az igazolványát dugta az orra alá. Nyersbakó belepillantott, és egész hatalmas teste hirtelen megfeszült. Kockafejét felvetette, apró szemeivel a tiszt arcára tapadt. Kezét igyekezett kinyújtva oldalához tapasztani. Derékszíjának rézcsatja az utolsó lyukba volt befűzve, de még így is csaknem szétpattant. Nyersbakó Simon főtörzsőrmester vigyázzban állt.
Vagy a váratlan látogatás okozta meglepetéstől, vagy amiatt, hogy az utolsó falat még nem ért rendeltetési helyére, de hosszú másodpercekig nem jutott szóhoz. Azután végül is elbődült:
– Százados úr, Nyersbakó Simon főtörzsőrmester őrsparancsnok alázatosan…
Mányai, akit elkábított a hirtelen rázúduló fokhagymaszag, félbeszakította.
– Jó, jó, rendben van. Értesítették az érkezésemről?
– Alázatosan jelentem, nem!
Jellemző – gondolta magában a százados, de hangosan csak annyit mondott: –
– No, ez sem baj. A Belügyből jöttem, Hajagos szakaszvezető ügyével kapcsolatban.
Nyersbakó elálmélkodott az elöljáró szervek tüneményes gyorsaságán. Alig félórája tette meg jelentését, és máris egyenesen Pestről!…
– Igazán nagyon örülök, százados úr… – szaladt ki a száján, korántsem katonásan, mert alig várta már, hogy megszabadítsák a nyomozás felelősségétől.
– Az érzelmei nem érdekelnek, főtörzsőrmester! – hűtötte le hideg hangon a százados, aki közben lehúzta kesztyűjét, és igyekezett minél távolabb kerülni a fokhagymaszag forrásától. – Gondoskodjék számomra reggeliről, azután látni akarom azt a Hajagost.
– Igenis, százados úr. Azonnal intézkedem. Parancsoljon talán a vendégszobába! – forgolódott buzgón Nyersbakó. – A hullát egyelőre otthagytuk az udvaron, ahogy arra utasítást kaptam.
Mányai gyanakodva nézett a dagadt csendőrre.
– Miféle hulláról fecseg maga itt nekem reggeli előtt? Én Hajagos Vencel szakaszvezetővel akarok beszélni.
Nyersbakó most kezdte megérteni, hogy túlértékelte a felsőbb szervek és a technika gyorsaságát.
– Alázatosan jelentem, az lehetetlen!
A százados úgy kapta fel a fejét, mintha kígyó marta volna meg.
– Részeg maga, főtörzsőrmester?! – sziszegte dühösen. – Micsoda hang ez? Mi az, hogy lehetetlen!?
– Alázatosan jelentem – harsogta Nyersbakó, elkészülve a legrosszabbra –, lehetetlen, mert Hajagost alig másfél órája húztuk ki a vendéglő kútjából. Már meg volt fulladva.