3. Neki a nagyvilágnak
Három hétig az ágyat nyomtam. Csak később tudtam meg, hogy másnap anyám meg a többi áldozat hozzátartozói kimentek a Fehér-erdőbe a holttestekért, de nem találták ott őket. Eltűntek. Néhány vérnyom volt csak a füvön, semmi más.
Teltek a hónapok, a falu hallgatott. Én is hallgattam. Még a betegségem alatt történt, hogy eljött hozzánk az öreg Zsiga bácsi. Leült az ágyam mellé, s mindent elmeséltetett magának, amit azon az éjszakán láttam. Azután megsimogatta a fejem, és azt mondta:
– Derék gyerek vagy, Laci fiam. Olyan ember leszel, mint az apád. Ne sírj. És hallgass arról, amit nekem elmondtál. Most olyan világ van, hogy hallgatni kell. Majd ha ember leszel, megfizetsz nekik.
Akkor láttam az öreget utoljára. Mire annyira felgyógyultam, hogy megint iskolába járhattam, meghalt.
Anyám napszámba járt, a műhelyt eladtuk. Így éltünk négy évig. Azután anyám is meghalt. A temetés napján összejöttek a rokonok, és úgy döntöttek, hogy én keresztapámhoz kerülök cselédeskedni. Én meg csak sírtam, sírtam anyám után, és az első éjszaka elszöktem a faluból. Nem bírtam azzal az emberrel egy fedél alatt élni, aki gyilkosok kezére adta apámat. Lehet, nem is kerestetett, valószínűleg én sem hiányoztam neki.
Két napig tartott, amíg begyalogoltam Kecskemétre. Éjjel kazalban aludtam, gyümölcsöt ettem. Nem tudom, mi húzott a város felé. Néhányszor jártam ott apámmal vagy anyámmal, emlékeztem a sok emberre az utcákon, és úgy gondoltam, hogy ott majd csak történik velem valami.
Nappal a városban lődörögtem, a piacon a kofáik néha-néha adtak valamit enni. Éjszakára kimentem a városszéli tanyák közé, és kerestem egy kazlat magamnak.
Így telt el két nap. Harmadnap reggel ismét a város felé bandukoltam, amikor az útmenti fák között észrevettem egy öregembert. Nevetségesen kis széken üldögélt, előtte egy tábla, keretre feszített vászon, és arra festett. Életemben először láttam festőt. A kíváncsiság odavitt. Vagy óráig bámultam, hogy jelennek meg az ecsetje nyomán a vásznon a fák, házak, emberek. Észrevett, beszélgetni kezdett velem. Kikérdezett, hogy ki vagyok, mi vagyok? Valami mesét találtam ki, hogy ott lakunk a közelben. Délfelé a táskájából ennivalót vett elő. Fehér kendőt terített a fűre, úgy ebédelt. Engem is odainvitált.
Egy darabig ő is evett, azután abbahagyta, és csak azt nézte, hogy falom az ételt. Még biztatott is, amikor abba akartam hagyni. Mindent megettem, az utolsó falatig. Ebéd után az öreg csak annyit jegyzett meg:
– Úgy látom, anyád nem nagyon ad neked enni…
Délután megint ott ültem az öreg mellett, míg csak össze nem szedte a szerszámait. Nem messze onnan, egy nagy házban lakott. Én meg, hogy megszolgáljam az ebédet, cipeltem utána az állványt.
Másnap reggel már ott vártam a ház előtt. Az öreg nem szólt semmit, magától értetődően nyomta a kezembe a festőállványt. Délben észrevettem, hogy több ennivalót hozott magával, mint előző nap. Megint beszélgettünk órákon át. Illetve inkább csak ő beszélt. Nagyon szeretett beszélni.
Ebéd után arra jött két csendőr. Én néhány méterre az öregtől, a fűben hasaltam. A csendőrök megálltak az úton, és gyanakodva nézegettek. Az egyik már mozdult is, hogy felém induljon.
Az öreg is észrevett valamit, mert hátrafordult. Ránézett a csendőrökre, azután énrám, aki nyilván sápadt lehettem, mint a fal. Végül hangosan odaszólt nekem.
– Gyere ide, Laci, mosd ki ezeket az ecseteket.
Én felugrottam, és odaszaladtam hozzá. A csendőr habozott egy darabig, azután visszalépett az útra. Továbbmentek. Ismerhették az öreget, legalábbis látásból, mert nagyot köszöntek neki. Amikor eltávolodtak, csak annyit mondott:
– Látod, fiam, milyen szépen tudnak köszönni?
Én az egészből egy szót sem értettem. Annál inkább érthető volt, amit ezután mondott:
– Most pedig ideje, hogy elmondd, ki fia, borja vagy. De az igazat.
Elmondtam neki. Az öreg csak hallgatta, hallgatta, és festegetett közben. Aznap hamarabb hagyta abba. Mire én a végére értem, kezdte összerakni az ecseteket.
– Holnap én visszautazom Pestre. Akarsz velem jönni?
Én úgy meglepődtem, hogy a kérdésre kérdéssel válaszoltam:
– Hát nem itt tetszik lakni?
– Nem. Csak három hétig dolgoztam itt. Jössz velem vagy nem?
A hangja egy kicsit türelmetlenül csengett. Gondolkodás nélkül rávágtam:
– Megyek.