2. Tavaszi vasárnap este
A langyos, tavaszi levegő kicsalta az embereket az utcára. Az esti korzón sűrű tömegben hullámzott a város fiatalsága. A szálloda étterméből a vékony függönyökön át fény vetődött a járdára, cigányzene szűrődött ki a kíváncsi leselkedők közé. Az emberek mámorosán szívták magukba a tavasz illatát, zsongott az utca, csillogtak a szemek, kacagtak a lányok. A tavaszt, a mindig egyforma és mindig szívesen látott, rég várt tavaszt köszöntötte a város.
A mozi körül is sűrűn rajzott a tömeg, az esti előadás kezdetét várták. Hatalmas, színes plakátok ordították világgá a legújabb amerikai filmszenzáció címét, és az emberek valami sajátos vasárnapi izgalommal tipródtak a bejárat előtt. A fabódé hadirokkantja alig győzte kimérni savanyúcukorkáját.
A mozi lépcsőin türelmetlenül várakoztak a jegytulajdonosok. A délutáni előadás távozó nézői csak nehezen tudtak átfurakodni közöttük. Mindenki az elsők között akart bejutni, mintha többet látna, ha előbb foglalja el a helyét.
A lépcső szélén egyensapkás diák nyújtogatta a nyakát a járda felé. Végre meglátta, akit várt.
– Béla, Béla! – integetett. – Itt vagyok!
A társa visszaintett, és nagy erőfeszítéssel tört magának utat a várakozók tömegén keresztül.
– Na végre! Már azt hittem, hogy elkésel. A jegyeket nem felejtetted otthon?
Béla megtapogatta a zsebét.
– Itt vannak, ne félj. Jössz nekem harminc fillérrel. Nem engednek még be?
– Még csak most jönnek ki a második előadásról. Azt mondják, csuda izgalmas film.
Béla körülnézett, és közelebb hajolt barátjához.
– Elhoztad?
– El – felelte Jenő, és a zsebéből óvatosan előhúzott egy vékony, gyűrött könyvecskét. – Tedd el gyorsan. És légy óvatos, nehogy meglássa valaki.
– Bízd csak rám. Éjjel fogom olvasni, amikor már mindenki alszik. Hol szerezted?
– Az nem fontos. Két napon belül feltétlenül add vissza. Na, tedd már el! – suttogta, és gyorsan körülpillantott, megfogta a barátja könyökét, és közelebb húzta magához. – Somát értesítetted?
– Igen. De tulajdonképpen miért halasztották el?
– Nem tudom. Biztos megvan az oka. De holnap pontosak legyetek.
A jegyszedők kinyitották az előcsarnokba vezető ajtókat. A várakozók mohón lendültek előre a bejárat felé.
– Kérem a jegyeket! Előbb is elővehette volna, uram, feltartja a közönséget. Tessék, kérem, igénybe venni a ruhatárat!
Zsongott a nézőtér. Perecárusok jártak a széksorok között, a hangszórók tánczenét közvetítettek. A vásznon a helyi kereskedők reklámjait vetítették.
Az erkélyen meleg és nyomott volt a levegő. Az előadások közötti szünetekben csak részben tudták kiszellőztetni a nézőteret. A lámpák kialudtak, a moraj lassan elcsöndesedett. Kezdődött a híradó.
Súlyos harcok Madridért
Fekete alapon virítottak a fehér betűk. Ágyúlövések, por, füst, rohamozó katonák.
Jenő odahajolt Bélához.
– Volna kedved ott lenni?
– De mennyire! Az volna az igazi!
Hátulról rájuk pisszegtek. Elhallgattak. Pergett a film.
Odakint a délutáni előadás közönsége már szétoszlott a bejárat elől, a fiatalok a korzó felé indultak.
Tölgyesi őrnagy gyors léptekkel sietett el a mozi mellett. Ma estére hivatalos volt Pándiékhoz, de előbb még rendbe akarta hozni magát. A villanegyed környékén már csendesek voltak az utcák, imitt-amott sétált egy-egy járókelő hazafelé. Tölgyesinek eszébe jutott a tegnapelőtti beszélgetés a csendőrnyomozóval, és akaratlanul is megtapogatta a farzsebében lapuló pisztolyt. Most szívesebben lakott, volna valami forgalmasabb helyen. Milyen tehetetlen ez a csendőrség! Egymás után nyírnak ki becsületes hazafiakat, és a gyilkos szabadon futkos az országban. Lehet, hogy csakugyan ő is veszélyben forog?
Ki ez a Vörös. Túr? Már két napja töri a fejét ezen a néven, ismerősen hangzik, mégsem tud rá visszaemlékezni. Nyilván valaki azok közül a vörös bitangok közül, akik akkor valahogy kicsúsztak a kezük közül. De miért pont most jelentkezett, tizenhat év után? Talán börtönben ült mostanáig? Akikkel nekik dolguk akadt, azok nem nagyon élték meg, hogy börtönbe kerüljenek.
Ha lehet, még gyorsabban lépkedett. A kertes ház előtt kapukulcsot vett elő, és kinyitotta a rácsos vaskaput. A kertben álló őr feszesen tisztelgett.
– Hol az őrtársad?
– Őrnagy úrnak alázatosan jelentem, a ház mögött áll.
– Jól van. Tartsátok nyitva a szemeteket. Mondd meg a másiknak is. Te meg állj ott hátrább, a bokrok között. Nem fontos, hogy az utcáról lássanak.
– Igenis, őrnagy úr!
Tölgyesinek ismerősnek tűnt a katona kiejtése.
– Hová való vagy?
– Csaknem födik vagyunk, alássan jelentem – válaszolta felbátorodva a legény –, izsáki vagyok.
Az őrnagy akaratlanul is megrezzent. Hátat fordított a katonának, és az ajtó felé indult. Azután eszébe jutott valami, és ismét visszafordult az őrhöz.
– Mondd csak, nem volt ott a ti falutokban valami Túr nevű ember? Nem ismersz ilyen nevűt?
– Alássan jelentem, nem!
Tölgyesi percek alatt megmosakodott, rendbe hozta magát, és sietve távozott ismét hazulról. Nyolcra várták, már így is késett. Gyors léptekkel indult az iskolaigazgató lakása felé. A nagy sietségben nem vette észre, hogy az utca túlsó oldalán egy sötét árnyék válik el a faltól.
Az igazgatóék nem laktak messze. Néhány perc múlva az őrnagy alakja eltűnt az alacsony kerti kapu mögött.
Két diák sétált el a ház előtt. Megálltak, és kíváncsian nézegettek be a kerítésen.
– Mit csinálhat most a szép Lenke? – kérdezte az egyik, és hangosan felröhögött.
– Nem unatkozik, gondolhatod.
– Az öreg biztos… – súgott valamit izgatottan a kíváncsi. Hangja rekedt volt a kéjes témától.
A társa legyintett.
– Sokat is törődik az öreggel! Nem láttad bemenni az őrnagyot? Ez a szeretője.
– Honnan tudod?
– Hát mit gondoltál, majd talán rád vár? Az egész város tudja, téged meg azt a vén hülyét kivéve. Na, gyerünk tovább. Nem azért hívtalak ki, hogy itt epekedj a Lenke ablakai alatt.
Továbbmentek a sarokig. Az utca végén néhány fa állt, közöttük pad. Leültek.
– No, beszélj már, mi történt?
– Tudsz hallgatni?
– Tudok.
– Hát ide figyelj, te nyamvadt. Végre sikerült elintéznem a Tóthot. Egyszer és mindenkorra.
– Ne hülyéskedj!
– Nem hülyéskedek. Ma délelőtt kihallgattam, amikor a Somával sugdosott. Ma este összejövetelük van. Pestről jön hozzájuk valaki, valami gyanús alak. Sejted, miről van szó, mi? Tudod, Fényes már régen szólt, hogy figyeljük őket. No hát, én elmentem még délben a Fényeshez, és mindent elmondtam neki. Ő meg szó nélkül vitt magával a rendőrségre. Ott újra el kellett mindent ismételnem, azután megdicsértek, hogy belevaló hapsi vagyok, és elküldtek. Na, mit szólsz?
A másik ámulva hallgatta.
– Na, és most mi lesz?
– Mi lenne? Lekapják a pasast, és szétütnek a banda között.
– Lecsukják őket?
– Azt nem tudom. De a Tóthot meg a haverjait úgy kivágják a suliból, mintha ott sem lettek volna.
– Hogy neked milyen állati mázlid van, te Vili. Most már biztos a kitűnőd az érettségin. Jól bevágódtál a Fényesnél! – lihegte a másik, és hangjában leplezetlen irigység csengett.