5. Egy mozgalmas nap
Fényes tanár úr nem láthatta, hogy milyen képet vágott igazgatója, azon egyszerű oknál fogva, hogy sohasem találkoztak többé.
Pándi a délelőtti vonattal érkezett meg Pestről. Azonnal kihallgatták. Az igazgató megnyugtató alibit tudott felmutatni. Igaz ugyan, hogy néhány órával, este kilenc és éjjel kettő között, nem tudott pontosan elszámolni, de ez az idő elégtelen volt ahhoz, hogy hazautazzon, végezzen felesége szeretőjével, és visszatérjen Budapestre. Ezt a változatot különben sem vette komolyan senki.
Pándit tehát kihallgatása után rögtön elengedték. Mivel a lakásán a helyszíni vizsgálat még nem fejeződött be, megkérték, hogy egy vagy két éjszakát töltsön a szállodában.
Az igazgató megfogadta a tanácsot. A rendőrségről egyenesen a szállodába ment, bezárkózott a szobájába, és megmérgezte magát.
A szép Lenke néhány órán belül a közérdeklődés középpontjába került. A véres történet részleteit délutánra már széltében-hosszában tárgyalták a városban. A hírek elterjedésében nem kis része volt Fényes Ottónak, aki elérkezettnek látta az időt, hogy elfoglalja az igazgatói széket.
Pándiné szerepe hallatlanul felborzolta a közvélemény fantáziáját. Sokan szívesen lettek volna annak a rendőrőrszemnek a helyében, aki reggel rányitotta Lenkére a fürdőszoba ajtaját. Ez a kívánság végeredményben elég szerény volt, de teljesen érthető, hogy Tölgyesi őrnagy helyébe senki nem kívánkozott.
Pándiné vallomása nem sokkal vitte előre a nyomozást. A salátástál felborulása után kisietett a fürdőszobába, míg ott tartózkodott, valaki rázárta az ajtót. Sem kiáltani, sem dörömbölni nem mert. Alapos náthát szerzett, miután két törülközőbe burkolva üldögélt ott reggelig.
Tölgyesi hulláját a cselédlány találta meg, amikor reggel visszatért a házba. Először a konyhába, ment, elkészítette a reggelit, és csak azután nyitott be az ebédlőbe. Eszeveszett sikollyal rohant ki az utcára. Az arra járó rendőrőrszem szabadította ki azután Lenkét fogságából.
Lenke vallomásának egyetlen érdekes momentuma volt: az a történet, amit Tölgyesi mesélt el neki az életét fenyegető veszélyről. Újat azonban ez nem jelentett. Mányai százados állandó kapcsolatot tartott fenn a rendőrséggel, így pontosan tudták, miről van szó.
Amikor Mányai értesült az őrnagy haláláról, haját tépte tehetetlen dühében. Azonnal riadóztatták a környékbeli csendőrséget, lezárták az összes utakat és vasútállomásokat. A százados persze tisztában volt vele, hogy mindez eső után köpönyeg. Teljes tíz órát késtek. A gyilkosnak bőven volt ideje, hogy elhagyja a várost – ha ugyan szándékában volt elhagyni.
Mányai számára most ez volt a döntő kérdés. Ha a Vörös Túr az éjjel elutazott, bottal ütheti a nyomát. Legfeljebb véletlenül akad valahol horogra, de ez már nem az ő érdeme lesz. Egyetlen remény maradt, ha itt van a városban vagy legalábbis a környéken. De miért lenne itt? Miért maradt volna itt? Ez ellentmondott minden elemi logikának. Mányai végső kétségbeesésében mégis bízott ebben a valószínűtlen lehetőségben.
Hajagos őrmester meggyilkolása óta tíz teljes nap telt el. Miért várt Túr tíz napot, és hol töltötte ezt az időt? Megbízható rejtekhelye kellett, hogy legyen, ha ilyen nyugodtan várt. Megbízható rejtek-helyet pedig nehezen hagy el az ember.
Ez azonban csak az egyik ok volt, ami reményt ébresztett a csendőrszázadosban. Mányai tudta, nem közönséges ellenféllel van dolga. Egy közepes kaliberű gyilkos most messze futna a tett színhelyéről, annál is inkább, mivel semmi oka sincs, hogy itt maradjon. Miután a legvalószínűbb, hogy még az éjjel elutazott, itt keresik a legkevésbé. Talán éppen azért maradt itt, mert ez ellentmond annak a bizonyos elemi logikának?
Mányai megfeszített erővel dolgozott, és bízott hagyományos szerencséjében.
Ebéd közben jelentették neki, hogy legjobb csendőrnyomozója két napját elvesztegette, mert egy rendőrségi ügynök nyomában járt, és a végén diadalittasan le is tartóztatta. Kevés étvágya is azonnal elszállt. Lecsapta asztalkendőjét, kisietett a tiszti étkezdéből, és kis, zöld kocsiján a rendőrségre hajtott.
Ezalatt a rendőrség emberei is lázasan dolgoztak. Az éjszakai gyilkosság alaposan felbolygatta a tanácsos lelki nyugalmát, de nem annyira, hogy elfeledkezett volna a reggeli kihallgatás eredményéről. Reggel a gimnáziumból a Pándi-villába sietett. Személyesen is megvizsgálta a tett színhelyét, röviden kihallgatta a szép Lenkét, majd részletes utasításokkal látta el a bűnügyi nyomozóosztály vezetőjét. Fanyalogva vette tudomásul, hogy a csendőrnyomozók is jártak már a helyszínen, de hozzájárult, hogy emberei a vizsgálatot a csendőrséggel karöltve folytassák. Nem véletlenül döntött így. Teljes apparátusát nem állíthatta rá a gyilkossági ügyre. Nyomozóinak egy részét más feladatra tartogatta.
Hivatalába visszatérve már várta Tóth Béla írásos vallomása. Működésbe léptek a politikai nyomozók is.
A diák vallomásával a rendőrség kezébe került az a hiányzó láncszem, amit az állomáskertben talált bőrönd nyomán már régen kerestek. Ez a láncszem Varga volt, a pedellus. És a siker hamarabb jelentkezett, mint ahogy azt a tanácsos remélte.
Még fél óra sem telt el azóta, hogy a gimnázium bejáratával szemben sötét ruhás úriember telepedett le a gesztenyefák alatti padra, amikor egy férfi lépett be az iskola kapuján. A sárga fedelű regény felett kíváncsian kémlelődő úriember látta, hogy a férfi a pedellusszobába ment be.
Varga alig tudta leplezni megdöbbenését Dániel láttán. Alapvető szabály volt a sejtben, hogy munkahelyükön sohasem keresték fel egymást. De látva Dániel izgatottságát, semmit sem kérdezett tőle. Kipillantott az üres előcsarnokba, és intett a másiknak, hogy nyugodtan beszélhet.
Dániel annyira fel volt dúlva, hogy még szitkozódni is elfelejtett. Háromnegyed órája szerzett tudomást Tölgyesi őrnagy meggyilkolásáról, és azonnal felmérte ennek várható következményeit.
– Nem tudok magam dönteni, és nincs is jogom hozzá! Még ma össze kell ülnie a sejtnek – suttogta rekedten Vargának. – Látod, megmondtam, hogy ez az anarchista barom mindnyájunkat le fog buktatni.
A pedellus nem vesztette el a fejét. Most, amikor a veszély szinte kézzel tapinthatóvá vált, minden harci kedve feltámadt. Nem feledkezett meg arról sem, hogy néhány szóban beszámoljon Dánielnek a rendőrtanácsos reggeli látogatásáról. Megállapodtak, hogy lehetőség szerint minden nyomot sürgősen eltüntetnek. Volt egy kis vita, hogy helyes-e összehívni a sejtet. Végül is arra a következtetésre jutottak, hogy vállalni kell a kockázatot, és még ma este meg kell beszélniük a teendőket. Az ülés helyéül Dániel lakását jelölték ki. Tíz perc múlva Dániel kilépett a gimnázium kapuján, hogy értesítse a többieket.
A padon ülő úriember zsebre vágta a sárga regényt, és a nyomába eredt. Helyét egy másik foglalta el.