Epilógus
Azon a reggelen, amikor megérkeztek, Dahtoudi már korán felkelt.
A pusztán, a háza előtt alig jelent meg az első fénycsík, amikor ásított egyet, kinyújtózott, kimászott az ágyból, és kinézett az ablakon. A levegő valahogy más volt; mintha elektromosság lett volna benne…
Két évvel korábban képtelenségnek, babonának tartotta volna az ilyen megérzéseket. Ám azóta csend vette körül – nem, a „csend” szó nem fejezi ki azt a némaságot, amiben élt. Az egész bolygón ő volt az egyetlen ember. Már érezte a Ryushit; valahogy úgy volt ezzel, mint ahogy egy atléta érzi a saját testét, és a mozdulatait. A levegő kétségtelenül más volt, mint máskor. Tudta, valami történni fog.
Valami.
Felhúzott egy overallt, és felrángatta a bakancsát. Bozontos haját összefogta a tarkóján, és kiment a konyhába egy pohár vízért. A háza és a sziklák közötti forrás vize tiszta volt és édes. Ha akart, lezuhanyozhatott: csak húsz kilométert kellett megtennie a régi víztárolóig.
Dahtoudi lassan megitta a vizet, és végiggondolta az előtte álló napot. Tegnap formagyakorlatokat végzett, tehát ma súlyzóznia kell. És persze meg kell locsolnia a ház mögötti, üvegfallal körülvett kertet. Holnap kimegy a keleti szektorba, és megnézi, érkeztek-e látogatók…
Lenyelte az utolsó korty vizet, és a mosogatóba tette a poharat. Legelőször azonban az etetést kellett elvégeznie.
Dahtoudi kilépett a házból. Kis híján orra bukott Creepben. A kutya felugrott, és örömében, hogy újra láthatja a nőt, csóválni kezdte a farkát.
A nő megvakarta a kutya fülét.
– Én is örülök, Creep. Már… Mennyi is? Már vagy hat órája nem láttalak.
Creep boldogan csaholva követte a nőt a rhynth istállóhoz. Átfutott Dahtoudi lábai között, és majdnem feldöntötte.
– Buta kutya – mondta a nő kedvesen. Creep ugatni kezdett. Valahányszor a kutyára nézett, a nő magában hálát adott Jamenek és Cathienek. Creep remek partner volt; a jelenlétével megakadályozta, hogy a magánya túlságosan elhatalmasodjon. Amikor vele maradt, Jame és Cathie csak arról beszélt, hogy egy kutya számára az a legjobb, ha szabadon élhet – ám közben mindannyian tudták, hogy Creep tulajdonképpen ajándék.
– Jó reggelt, srácok.
A három rhynth lassan felemelte a fejét. Spot, Milo és Mim. Velük nem lehetett olyan jól elbeszélgetni, mint Creeppel, de ők is szelídek voltak. Dahtoudi a három állatot használta a közlekedésre is. Volt ugyan egy robogója, de nem pazarolta az üzemanyagot. A kis kedvencei miatt nehezére esett, ha húst kellett ennie, de megtette, hiszen az élete függött tőle. Szerencsére csak minden második hónapban kellett vadásznia.
Dahtoudi kiöntött egy adagnyi magot az etetőbe, és megvakarta Mim fülét. Az állat felhorkant, és enni kezdett; úgy zabált, mintha addig éhezett volna.
– Inkább „disznónak” kellett volna elnevezni benneteket – mondta Dahtoudi. A rhynthek nem törődtek vele.
Dahtoudi visszament a házba, és leült a verandára, hogy végignézze a napkeltét. Már elég világos volt ahhoz, hogy látható legyen a ház elejére kitűzött, aszalódott koponya, a királynő feje. A trófeája. Az övé, és Törött Agyaré.
Creep lefeküdt a nő mellé, és az orrával megbökdöste a lábait.
– Mitől más ez a mai nap, kutyus? Mert valahogy más… Creep felnézett rá, majd visszafeküdt. A nő megpaskolta a kutya oldalát, és elmosolyodott.
Már majdnem két éve volt egyedül. Törött Agyar halála után csatlakozott a telepesekhez. Hosszú ideig kellett várniuk: majdnem két hónapba tellett, mire megérkezett a segítség. Addigra döntött, és eltökélte magát. Elhatározása végleges volt. A farmerek közül néhányan eleinte vitatkoztak vele, de hamar rájöttek, feleslegesen teszik.
A cég nem is próbálta lebeszélni a tervéről. Először vádat emeltek ellene – ostobaság volt, de megtették –, ám az ítélet elmaradt. „Cselekedeteit elkerülhetetlenül szükségessé tette a kialakult helyzet.” Szép csendben felbontották a vele kötött szerződést. Ez sem érdekelte különösebben. Chigusát aggasztották az esetleges következmények, ezért hírzárlatot rendelt el az ügyben. Az öreg nem volt buta. Hivatalos „gondnokká” nevezte ki a nőt, de kivonta üzleti érdekeltségeit a Cygni rendszerből. Azt beszélték róla, hogy sohasem költötte a pénzét olyan helyekre, ahol valami szerencsétlenség történt, és hogy babonás félelemmel kerülte a Ryushihoz hasonló „megátkozott” világokat. A galaxisban rengeteg bolygó volt, és közülük több száz az öreg tulajdonát képezte. Észre sem vette ennek az egynek a hiányát.
Csak Roth, a szeretője, meg Weaver értette meg igazán, hogy miért akart a Ryushin maradni.
A telepesek a végén felkerekedtek, hogy a Rigel rendszerben mindent elölről kezdjenek. Dahtoudi egyedül maradt a Ryushin. Boldog volt. Életében először érezte úgy, hogy nem fenyegetik a sárkányok. Megtalálta a békét.
– Minden, ami fontos nekem, ezen a helyen van – mondta halkan.
Creep fújt egyet; valószínűleg unatkozott. A nő rengeteg időt töltött el azzal, hogy felidézte a régi beszélgetéseket és eseményeket. A kutya két éve ugyanazokat a történeteket hallgatta.
A reggeli égen felvillant valami. A nő először azt hitte, csak képzelődik. Olyan hosszú idő telt már el azóta…
A villanás egyre fényesebbé változott. Dahtoudi látta, ahogy átszeli a levegőt, és egyre lejjebb ereszkedik. Olyan messze volt, hogy a hangja el sem jutott a füléig. Creep megérezte a gazdája izgatottságát; felült, és halkan nyüszíteni kezdett.
A tárgy kecses ívben nyugat felé fordult, és leereszkedett. Nem volt messze; a távolságot rhynth-háton maximum egy nap alatt meg lehetett volna tenni. Dahtoudi Noguchi gyorsan felállt, és megpróbálta lecsillapítani az izgalmát.
„Talán csak egy meteor”, gondolta, de nem igazán hitte.
Készülődni kezdett.
Hét órával később leszállt Milo hátáról, és a perzselő napfényben a kis sziklaformációhoz ment. Egy messzelátó meg egy karabély volt nála – a cég mindennel ellátta.
A meredek sziklafalakkal körülvett kis völgyből, ahol a tárgy leereszkedett, vékony füstcsík szállt az ég felé.
Dahtoudi nesztelenül besurrant a sziklák közé, és felkapaszkodott egy égett felületű kőtömbre. Körülnézett; addig forgolódott, amíg végül felfedezte a füst forrását…
Vagy száz méternyi távolságban egy kicsiny jármű haladt a repedezett talajon. A nő dobogó szívvel ráfókuszálta a messzelátóját.
A jármű mögött húzódó nyomvonal vége kívül volt Dahtoudi látómezején. A sáv túlsó felén valami gömbölyded, ovális test állt…
Dahtoudi leeresztette a messzelátót, és egy percig mozdulatlanul állt. Szórakozottan megdörzsölte a szemei közötti, elfehéredett sebhelyet.
– Már nem kell sok idő hozzá – mondta. El fogja mondani nekik a történetet, beszélni fog Törött Agyar bátorságáról és vitézségéről. Elmondja majd, hogy történhetett meg a katasztrófa…
Milo rábámult. A nő megfeszítette sajgó izmait, majd felkapaszkodott az állat hátára, hogy hazaügessen.
* * *
A vezér végignézett az előtte sorakozó yautjákon, és felsóhajtott. A tanoncok készen álltak; feszült bennük az erő, és éhesek voltak a gyilkolásra. A hajó mellett álltak; lángvetőik tára tele volt, pengéik kifenve.
A Vezér arra is parancsot kapott, hogy a vadászat közben keresse meg Dachandét és a csapatát, az eltűnt hajóval érkezett vadászokat.
A Vezér jól ismerte Dachandét. A vén törött agyarú jó Vezér volt, és erős harcos, mégis valami baj történt vele. A nagyvezérek tudni akarták, mi lett a sorsa. A nagyvezérek mindenre kíváncsiak voltak – feltéve, ha nem nekik kellett megszerezniük az információkat.
Vk’leita megrázta a fejét, és újra végignézett a fiatal yautjákon. Valamikor ő is együtt vadászott Dachandéval. Tisztelte az öreget, ahogy oly sokan. Ám Dachande minden valószínűség szerint meghalt. Aki pedig meghalt, az halott – ez volt a dolgok rendje. Már több, mint egy hosszú ciklus telt el Dachande eltűnése óta. Ennyi idő alatt minden nyom eltűnhet. Az öreg csapatának tetemeit, a napszítta csontokat már rég széthordhatták a bolygó dögevői.
Vk’leita a másik Beavatott, Ci’tde felé bólintott. Ci’tde fogja elkísérni a tanoncokat az első felderítésre. A vadászat rögtön sötétedés után fog elkezdődni.
A Vezér a hajónál maradt. Kihasználta az egyedüllétet, és elvégzett egy sor gyakorlatot. A fiatalok tanítása rengeteg energiáját felemésztette; örült, hogy végre egyedül lehet. Még meg kellett vizsgálnia az „ui’stbi”-t, a terepet. Persze a legtöbb munkát a hajó „gkinmar”-ján keresztül is elvégezhette, de voltak olyan helyek, amiket mindenképpen be kellett járnia. Már alig várta, hogy végre járjon egyet, hogy kinyújtóztassa és kilazítsa a hajón elgémberedett izmait.
Befejezte a gyakorlást, és leült a földre, hogy megtisztítsa a páncélját. A yautják csak akkor fognak visszatérni, ha a napok túljutottak pályájuk csúcspontján. Még rengeteg ideje volt.
Valami neszt hallott a háta mögül.
Vk’leita talpra szökkent. A hang a hajó túlsó oldaláról érkezett. A Vezér felcsatolta a lángvetőjét, és elindult. Ahogy a hajó elejéhez ért, figyelmeztetően felszisszent.
Semmi válasz.
Hirtelen egy apró alak lépett elé. Vk’leita célzott, és már majdnem rálőtt…
… végül azonban bizonytalanul leeresztette a lángvetőt. A lény nem yautja volt. Akkora volt csak, mint egy gyermek, de páncélt és csuklótőrt viselt.
Az ismeretlen felemelte a kezeit, és lassan elindult a Vezér felé.
„Egy ’mber!”
A Vezér újra felemelte a fegyverét, és a lény betegesen sápadt, „förtelmes” arcába nézett…
A lény közelebb lépett, és oldalra döntötte a fejét.
A Vezér könnyedén lelőhette volna. Ha a yautják a közelben lettek volna, mindenképpen lő, hiszen egy harcos csak így reagálhatott a közelgő veszélyre. Ám ez az apró lény egyáltalán nem látszott fenyegetőnek. A Vezér ismerte a ’mberek-ről szóló történeteket, valahogy mégsem látta félelmetesnek. És a jelek szerint nem is félt. Büszkén lépkedett, majdnem úgy, mintha harcos lenne. A ’mberekről mindenki úgy tudta, hogy gyávák. Félelmetesek, amikor sarokba szorulnak, de csak a legritkább esetekben állnak szemtől szembe az ellenfeleikkel.
A Vezér kíváncsi lett.
– Ki vagy? – kérdezte.
A ’mber magára mutatott.
– Da’dtou-di.
Vk’leita szétfeszítette az agyarait. A lény akcentusa rettenetes volt, de mégis érthetően beszélt. Asszony lenne? Egy nőnemű ’mber? A neve azt jelentette, hogy „kis tőr”…
A Vezér megszegett minden szabályt, amit addigi élete során beléneveltek. Leeresztette a lángvetőjét, és közelebb lépett. Ez olyan dolog volt, aminek a végére kellett járnia. Az ’mber nem mozdult.
Amikor már csak néhány lépésnyi távolság választotta el a ’mbertől, a Vezér megállt, és óvatosan végigmérte az apró alakot. Olyan fürtjei voltak, mint egy yautjának; fegyvert hordott magánál. A páncélja részben olyan volt, amilyet a harcosok viseltek – Vk’leita felismerte a Kemény Húsúak bőrének darabjait –, részben ismeretlen anyagból készült.
A ’mber újra magára mutatott.
– Da’dtou-di – ismételte. Felemelte a kezét, és megérintette az arcát.
A Vezér közelebb hajolt hozzá. A ’mber fején egy jel volt. Vk’leita még közelebb hajolt. Nem! Ez nem lehet! Két lépessel közelebb lépett, lehajolt, és a ’mber fejére meresztette a szemét.
A ’mber arca meg sem rezzent; nem látszott rajta félelem.
A jel…
A ’mber „Beavatott” volt! Egy Beavatott ’mber! Ez lehetetlen! Ez egyszerűen képtelenség. Viszont a jel… Valóban ott volt a homlokán. A jel, ami… Ami…
Dachande jele!
Mi a sátáni „pauk” lehet ez?
Vk’leita felmordult.
– Ismered Dachandét? Hol van?
Da’dtou-di megrázta a fejét, és a Vezérre mutatott. Újra megérintette a saját arcát, most azon a helyen, ahol az agyarai lettek volna, ha yautjának születik. Az ujjaival mutatott valamit. Mintha azt jelezte volna, hogy letört az agyara.
Dachande!
– Folytasd!
A ’mber kivillantotta a fogait, és a kezeivel mintha széttépett volna valamit. Azután újra a „Dachande” jelet mutatta. „Thei-de.” Dachande meghalt.
Da’dtou-di közelebb lépett a Vezérhez, és óvatosan a vállára tette a kezét. „Üdvözölte” őt!
Vk’leita döbbent csodálkozással oldalra döntötte a fejét, és viszonozta a köszöntést. Ilyesmiről még senki sem hallott. Itt áll, szemben egy „pauk” ’mberrel, és a mozdulatait lesi. A ’mber pedig jelekkel elmeséli neki egy Beavatott harcos halálának történetét. Az asszony ’mber volt, de a harcosok nyelvén Da’dtou-di-nak nevezte magát. Dachande jelét viselte a homlokán. Ez egészen biztos, hiszen egyetlen harcos sem árulná el egy idegen lénynek, hogy ennek a jelnek mi az értelme. A ’mber asszony eljött hozzá, hogy elmesélje neki Dachande halálát. És még valami mást is…
– Vadászat? – kérdezte Vk’leita. – Azért jöttél, hogy velünk vadássz? – Kipattintotta a pengéit, és a levegőbe csapott.
Da’dtou-di oldalra döntötte a fejét, és kivillantotta apró fogait. Egyik karját a levegőbe emelte, és hátravetette a fejét.
Hosszú, különös kiáltást hallatott – Vk’leita az erőszak és a vérvágy üvöltésének vélte a hangot.
A Vezér a kísérteties hangot hallgatva körbejárta a ’mbert. Apró volt, de jól mozgott; magán viselte a harcosok jelét, és ismerte Dachandét. Vk’leita alaposan szemügyre vette.
Példa nélküli dolog volt, de… De igaz. Az asszony Beavatott volt. Akárhogy is jutott a jelhez, Beavatott volt. A Vezér tudta, még soha senki sem változtatta meg ennyire a vadászat szabályait. De mit tehetett? Harcos volt, egész életében harcosként élt. Hagyni kell, hogy egy másik harcos együtt vadásszon a csapatával.
Talán megtanulhatják egymás nyelvét. Talán így majd részletesen megismerheti Dachande történetét. Lehet, hogy az asszony velük akar majd menni. Talán követi őket az otthonukba, és megtanítja őket a ’mberek módszereire. Óriási tisztelet veszi majd körül azt a yautját, aki hazavitte a ’mber harcost.
Igen. Talán az egész galaxisban elterjed majd a híre…
A Vezér felemelte a karját, és felüvöltött. Da’dtou-di egy pillanatig hallgatott, majd ő is kiáltozni kezdett.
Rengeteg dolog lehet, amire megtaníthatják egymást.
Vége