6.
Noguchi alig valamivel Hiroki mögött repült a délutáni fényben. Robogóik légörvénye barnára égett porfelhőket és forró kavicsfelhőket kavart. Már szétnéztek a kanyon innenső felén, aztán visszarepültek a telepre, hogy egyenek valamit, majd újra elindultak. A Beriki kanyon, a legnagyobb csorda felé tartottak.
Noguchi számára a délelőtt javarészt azzal telt el, hogy megtanulta kezelni a légrobogó kapcsolóit. Szerencsére nem volt túl bonyolult dolga; stop, indítás, magassági és gyorsasági műszerek – ennyi volt az egész. A dologban egyedül az volt nehéz, hogy állandóan figyelni kellett a problémás terepformációkat. Ha az ember túl gyorsan röppent át egy szikla fölött, könnyen azon kaphatta magát, hogy a földön hever, a robogója pedig tovább száguld nélküle – legalábbis addig, amíg az automatája le nem állítja. Hiroki útközben csak néhányszor szólalt meg; csak pár repülési utasítást adott a komszet-sisakon keresztül, meg időnként figyelmeztette a nőt egy-egy tereptárgyra.
Ez volt a leghosszabb idő, amit Noguchi a Ryushira érkezése óta egyfolytában a szabadban töltött. A hőség elviselhetetlen volt, a két napból félelmetes erővel zuhogtak rájuk a forró sugarak. A nő sisakja alá furakodó tüzes szél összetapasztotta fekete hajszálait; a Hiroki robogója által felkavart talajtörmelék belepte a szemüvegét és az arcát. Előttük és körülöttük mindenhol hatalmas sziklák sorakoztak.
Noguchi először olyan ridegnek és kegyetlennek látta a tájat, mint addig, de egy idő után be kellett vallania önmagának, hogy a bolygóban van valami rejtett szépség is. Valahogy arra a homokkertre emlékeztette, amit gyermekkorában, Kiotóban látott. Itt a homokrengeteget nem szabdalták fel csatornák, csak időnként meredezett ki alóla egy-egy szikla. A völgyek szélén itt-ott térdmagasságú, bézs színű sás nőtt. A föld alól előbukkanó kövek a barna és a szürke különböző árnyalatait viselték magukon. A repedezett talaj egyetlen hatalmas és végtelen puzzle-játékra emlékeztetett. Homok, rengeteg homok mindenütt, de az egészben semmi rendszer sem volt, egyetlen árva zen-vonalat sem lehetett felfedezni benne. Ez maga volt a nyers káosz. A bolygó évmilliókon át ilyen volt, de most ő, meg néhány férfi és nő, a szárazföldek urai mégis megpróbálják megváltoztatni. Azonban itt, a galaxis távoli csücskében, ezen a kietlen vidéken nehéz volt elhinni, hogy az emberi faj feladata valóban a mindenség irányítása.
A motorok zúgása seregnyi apró állatot riasztott ki a rejtekéből. Noguchi robogója előtt egy gyíkcsalád rohant a kanyon felé, hogy menedéket találjon egy sáscsomó alatt. Hiroki reggel már mutatott a nőnek egy tűzjáró párt. Egy sziklakupac mellett járkáltak; a nőstény rózsaszínes barna, a kisebb termetű hím fakószürke volt. Rövid, hegyes pofájukkal a földet böködték; biztos kígyótojásokat, vagy bogarakat kerestek.
Noguchi meg tudta érteni, hogy a farmerek miért hagyták el a Földet, és miért választották a Ryushit új otthonuknak. A pusztában az ember szabadnak érezhette magát, és felfoghatta a kietlen vidékek nyugodt komorságát. Bizonyos értelemben talán szép is volt. A Földön egyetlen lakóblokkban ötvenezer embert zsúfoltak össze. Minden lakás parányi volt. Persze még a Földön is léteztek ilyen szabad, nyílt, be nem épített vidékek, de ha valaki a megfelelő engedély hiányában tette be a lábát egy ilyen helyre, egy évi börtönt kaphatott. Az emberiség szülőbolygóján sehol sem lehetett olyan „ürességet” találni, mint a Ryushi pusztájában. Miközben a Beriki-kanyon déli vége felé tartottak, Noguchi rádöbbent, hogy élvezi a forróságot és az arcába csapó száraz szelet. Eltűnődött, vajon nem késett-e el azzal, hogy új szemszögből nézze a farmerek munkáját és életét. Talán még éppen időben gondolta meg magát…
– Ackland egyik táborába megyünk – reccsent Hiroki hangja a nő fülébe.
– Helyes. – Egy kanyar következett. Noguchi lelassított. Előttük néhány száz méterrel pár tucatnyi rhynth legelészte a satnya növényzetet. Az állatok mögött az a hatalmas lánctalpas jármű állt, ahonnan Ackland figyelte a csordáit. A járműben akár húsz ember is elférhetett; a konyhája hat személyt tudott ellátni, és ugyanennyien találhattak benne egy-egy kényelmes alvófülkét. A legtöbb farmernek volt ilyen automatikus járműve – AJ-je –, de mind közül Acklandé volt a legnagyobb.
„Hát persze. Kié másé?”
A rhynthek nem igazán úgy néztek ki, mint a húsukért tenyésztett állatok általában. Noguchi szerint leginkább azokra az orrszarvúkra hasonlítottak, amiket gyermekkorában egy állatkertben látott. A rhynthek egy kicsit nagyobbak voltak, mint a nő emlékeiben élő szürkésbarna, földi lények; testüket bíborszín-okkersárga, repedezett bőr fedte. Vaskos, furcsán tagolt, körmös talpban végződő lábuk volt; horgas, csőrszerű pofájuk fölött két szarv díszelgett. A nagyobbik, csuklóvastag, hegyes szarv egyenesen felfelé meredt, a kisebb, hátulsó pedig az állat háta felé hajlott. Csúf dögök, de a húsuk megfelelően elkészítve ízletes volt.
Noguchi Hiroki robogója mellett állította le a sajátját, és leszállt. A lábai még mindig remegtek a motor dübörgésétől. Ackland és néhány embere az AJ közelében állva figyelte az érkezésüket. Noguchi feltolta a sisakja szemvédő lemezét, és miközben Hirokival együtt elindult Acklandék felé, leporolta a ruháját.
A hatalmas termetű férfi vigyorogva nézett rájuk.
– Mi a gond, Hiroki? Tán eltévedtetek a főnökasszonnyal?
– Csak körbejárjuk a… – kezdte Hiroki.
– Igen, persze – vágott közbe Ackland, és tovább vigyorgott. – És miért? A cég nemet mondott az áremelésre?
Noguchi megköszörülte a torkát.
– Maga is jól tudja, nappal képtelenek vagyunk áthatolni a mágneses zavarótéren. Este azonban kapcsolatba lépek a társasággal.
Ackland felmordult, és megfordult.
– És – folytatta a nő –, minden tőlem telhetőt meg fogok tenni, hogy nagyobb részesedést kapjanak.
Természetesen tudta, hogy a Földdel nem beszélhet – a nemrég kifejlesztett szub-ri rádió hullámai addig nem jutottak el –, de a Kijita Világán állomásozó alközpontot felhívhatta. Igaz, az a bolygó is több fényévnyire volt, de az új szerkezet pár fényórányira csökkentette a távolságot. Mivel az alközpontnak joga volt ilyen kérdésekben önállóan dönteni, reggel már konkrét választ kaphatott a kérdéseire.
Ackland felvonta az egyik szemöldökét.
– És mit keres itt? – Meg sem próbálta leplezni az ellenszenvét.
Hiroki hallgatott.
– Megnézzük, hogy dolgoznak a farmerek – felelte a nő. – Talán a segítségükre lehetünk valamiben.
A késő délutáni fény visszaverődött az AJ fekete fémtestéről. Ackland végigmérte a nőt, és végül bólintott.
– Igen, tényleg segíthetnének. Ne álljanak az utunkba. A legkevésbé a cég aktatologatóinak „segítségére” van szükségünk.
Ackland a mellette álló fiatal nőre nézett, és az AJ-be épített monitorra bökött.
– Roth, végy magadhoz pár fiút, és tereld le ezt a három csordát a kanyonba. Csapjátok hozzá őket Cho állataihoz.
Roth bólintott, és az Ackland körül álló csoportból magához intett két férfit. Ackland hátat fordított Noguchinak és Hirokinak, és zongorázni kezdett a monitor szélén levő billentyűkön. A jelek szerint nem akart tovább foglalkozni a látogatókkal.
Noguchi és Hiroki lassan visszasétált a robogókhoz. Amikor már a gépek mellett álltak, Hiroki szelíden a nő karjára tette a kezét.
– Sajnálom, hogy Ackland így viselkedett magával – mondta. Noguchi megvonta a vállát.
– Nem érdekes. Tudom, hogyan kell… – Elhallgatott, és megpróbálta megtalálni a megfelelő szót. – Tisztában vagyok vele, milyen érzéketlen kurva voltam eddig. Meglepett volna, ha Ackland másképp reagál a közeledésemre. Olyan ez az egész, mintha az elmúlt hónapokban nem is lettem volna itt. Olyan… Nem is tudom megmagyarázni, milyen.
Határozott mozdulattal az arca elé húzta a vizorját, Prosperity Wells irányába nézett, és még mondani akart valamit – de hirtelen minden gondolata elillant.
– Hú! – suttogta.
– Tessék? – Hiroki elnézett a nő mellett. – Ó, igen. Nem sokat járt idekint az érkezése óta, igaz?
Noguchi alig hallotta a férfi szavait. A két nap lenyugodni készült; a sivatag arany és vörös fényekben fürdött. A hegyek felől hosszú árnyak nyúltak feléjük, a felhőtlen égen feltűnő fényű és árnymintázatoktól Noguchinak elakadt a lélegzete. Először nézte végig szabadban a naplementét.
Agya képtelen volt összekapcsolni a csodálatos látványt azzal, amit hat hónapon keresztül gondolt a Ryushiról. A két kép közül valamelyiktől meg kellett válnia.
A Ryushi a maga módján gyönyörű hely volt, legalábbis ebben az időpontban, és ezen a helyen. Noguchi felsóhajtott, és csak bámulta a naplementét. Hiroki csendben állt mellette. Amikor végül mégis felültek a robogóikra, és elindultak hazafelé, a nő úgy érezte, mintha egy irtózatos terhet emeltek volna le a vállairól, egy olyan súlyt, amiről már csak akkor tudta meg, hogy létezik, amikor megszabadult tőle.
* * *
Tom végigpillantott a konzolon.
– Húsz órán belül geoszinkron pályán vagyunk – mondta anélkül, hogy felnézett volna. – Leellenőrizzük a turbulenciát.
Scott kezei a kapcsolók felett röpködtek.
– Van egy kis fluktuáció, de semmi baj, tudjuk kompenzálni… Majd kikapcsoljuk, ha már orbitális pályán vagyunk…
Aztán…
A monitoron megjelent a Ryushi felnagyított hologramja.
– Hello, Ryushi! Jézusom, micsoda porgolyó! Tom felnézett, és bólintott.
– Ez tényleg totál száraz.
Scott hátradőlt a testform székben, és a tarkója mögött összefűzte az ujjait.
– Igen, de nekünk nem kell majd szomjaznunk… Ez is csak olyan, mint a többi koszfészek. – A monitorra nézett, ami már a Ryushi hegyvonulatait és szikláit mutatta. – Vajon milyen levegőt lélegző lény képes ezen a szaron élni? Különösen most, hogy a Terra Nován még mindig rengeteg hely van.
Tom a képernyőre bámult, majd folytatta az adatok betáplálását.
– Ki a franc tudja? Az egyiknek méreg, a másiknak táplálék, vagy hogy is van az a mondás.
– Oké, de nézz rá a kijelzőkre! Az itt őshonos állatok totál „mérgesek”!
– Szerintem pedig van olyan lény, aminek a számára a Ryushi a lehető legtökéletesebb otthon.
– Hát nekem nem az – mormolta Scott. Szuper vakációzó hely – mondjuk egy kibaszott gyíknak. A francba. Nem baj, majd a helyi bárban fogja eltölteni a szabadidejét, és a nőkkel fog dumálni. Neki nem kell majd a tűző napon lófrálnia.
* * *
Dachande egy fél ciklussal korábban már áttanulmányozta a sivatagbolygóról készült feljegyzéseket. A vérszomjasán ordítozó yautják Skemte felügyelete alatt a Vezér háta mögött topogtak. Nemsokára valódi célpontokat kapnak, amiken kiélhetik a vadságukat.
Dachande a „gkinmara” feljegyzésre nézett, és elégedetten felszisszent.
„Tökéletes.”