1.
Szóval, nem szépítem a dolgot: szerintem te dilinyós vagy.
Scott elmosolyodott, hogy egy kicsit, de ne túlságosan, elvegye a megjegyzése élét. Egy héttel korábban léptek ki a hiperűrből. A gravitációs hajtóművük új, továbbfejlesztett típus volt, a vita azonban, amit szinte rögtön elkezdtek, ahogy a legénység kiszállt az alvókapszulákból, a régi volt. A többiek az üzemben dolgozgattak, vagy éppen a hajón rutinszerűnek számító feladatokat végezték, így a két pilóta egyedül maradt a vezérlőmodulban. A Nagy Mélységet bámulták; csak pár heti út választotta el őket a következő kikötőtől, de nekik éveknek tűnt a hátralevő idő.
Tom – az alvókapszulába való befekvés előtt rövidre nyíratott sötét haja még mindig nem nőtt meg – már megint előadta a szokásos szónoklatát. Olyan volt, mint egy elsőéves kadét egy vitafórumon.
Scott megdörzsölte szőke szakállát, és várta a választ. Köröttük a hajó állott levegőjének olyan szaga volt, akár egy edzőterem öltözőszekrényének.
Tom természetesen egy másodpercet sem késett a felelettel.
– Persze, dilinyós vagyok. Én, meg mindenki más is. De annyit bizton állíthatok, előbb-utóbb megkapjuk a számlát. Képtelenség büntetlenül megerőszakolni a szűz bolygókat, lehántani róluk mindent, ami értékes, hogy a végén csak az üres vázuk maradjon meg.
– Nem emlékszem rá, hogy mostanában bármibe belevertem volna a farkamat – mondta Scott.
– Tudod, hogy értem.
– Nem. Nem tudom. A „Dolarhyde”, ha esetleg elaludtál volna az eligazítás alatt, egy vontatóhajó. Egy félig megrakott uszályt vontatunk, amire tizenöt millió tonnányi feldolgozott halat és állati terméket pakoltak. Meg a processzort, ami még több élő húst gyűjt majd be a Ryushi csóró balekjaitól, a szartaposó cowboyoktól… Nem. Nem is cowboyok, mert nem tehenekre vigyáznak. Inkább „rhynth” boyok, akik azon a semmi közepén levő bolygón élnek.
– Scott…
– És – folytatta Scott, meg sem hallva Tom közbeszólását –, és az uszály, meg ez a hajó, meg a cowboyok, ahogy te meg én is, a Cég tulajdonában vagyunk. Testileg és lelkileg. A jó öreg Chigusának add elő ezt a „megerőszakoljuk a természetet” dumát. Helyes?
– Jézus, te olyan átkozottul szűkagyú vagy… Hú!
Scott végighúzta a kezét a kapcsolók fölött, és megpróbálta meghatározni, melyik műszer csipog. Itt, a Nagy Mélység közepén, ahol semmi sem létezett, csak az ő bárkájuk, meg a nagy néha nekipattanó hidrogénatomok, valami hirtelen elhúzott mellettük. De olyan gyorsan, hogy szinte csak egy villanás volt az egész. És közben piszkosul felgyorsított. A hajótól jó néhány száz kilométernyire haladt, de ez a távolság idekint semminek számított.
– Ez a kibaszott olcsó doppler! – mondta Tom, és megpróbálta rábírni a komputert, hogy megváltoztassa a műszer érzékelési tartományát. – Mi a franc volt ez? Talán egy hajó?
– Nem valószínű. Egy ekkora gyorsítás belepasszírozná az üléseikbe az utasait. Lehet, hogy egy nova-törmelék. Vagy egy szikladarab, ami egy réges-rég szétrobbant bolygóról szakadt le.
– Igen? De az is lehet, hogy ez maga volt a Végső Leszámolásra induló Úristen. Jobban jársz, Scotty, ha tisztára mosod a lelkiismeretedet!
– Én csak egy csóringer vagyok, haver. Ne engem okolj amiatt, hogy az univerzum úgy működik, ahogy.
– A kibaszott spektográfok sem érzékelték. – Tom a konzolra csapott a keze élével. Ezekre a hajókra senki sem költött pénzt, főleg arra nem, hogy tűrhető minőségű műszerei legyenek.
– Úgy csinálsz, mintha tömör platinából lett volna az egész, és nekünk kéne levadásznunk. – Scott elmosolyodott. – Ez nem ránk tartozik, pajti. Egy kődarab a sötétben. Kit érdekel?
* * *
A „Ne’dtesei” szenzorfürtjei előtt ülve Yeyinde a pályáján továbbsodródó idegen hajóra nézett. Ő volt a Vezér; már a neve is azt jelentette, hogy „bátor”, de tudta, hogy a harcosok, amikor azt hitték, hogy nem hallja őket, „Dachande”-nak hívják. Ez a név annyit jelentett, hogy „nem egyforma kés”, és arra utalt, hogy bal alsó agyara letört, amikor pusztakezes harcot vívott egy Kemény Húsúval, egy „kainde amedh”-dal, egy fekete, exoszkelettes, savas vérű páncélos lénnyel. Yeyinde magában mindig elmosolyodott a ráragasztott név hallatán. Sértésnek is vehette volna, de inkább büszke volt rá. A Kemény Húsúak, a királynőik kivételével, nem voltak eszesebbek, mint a kutyák, de vadak voltak, és halálos ellenfélnek számítottak, ezért éppen megfelelőek voltak a kiképzendő fiatal harcosok számára. Yeyinde megtehette volna, hogy egy újat tetet az agyara helyére, de inkább úgy hagyta, ahogy volt, hogy emlékeztesse magát és minden bátor, vagy viszonylag ostoba harcost –, hogy akadt egy yautja, aki fegyvertelenül ki mert állni a Kemény Húsúval, és élve elhagyhatta a küzdelem színterét. Ahogy egy valódi harcoshoz illett, Dachande sohasem beszélt a viadalról, de hagyta, hogy a többiek újra és újra elismételjék a mesét, hogy kiszínezzék a történetet, amikor megénekelték. Ő volt a „Ne’dtesei” vezére, a hajó és a harcosképzők egykori parancsnokainak fia és unokája; senki sem akadt, aki nála jobban értett volna a pengék vagy a lőfegyverek művészetéhez. Már sok száz fiatal hímet elhozott magával, hogy megtanítsa őket a Vadászatra, de eddig még csak néhány tucatnyit vesztett el; a legtöbbjük még mindig élhetett volna, ha engedelmeskednek a parancsainak.
Felsóhajtott. A másik hajó már olyan távol volt, hogy a szenzorok fürkész szemei sem láthatták, ’mberek vezették. Dachande ismerte őket, a ’mbereket, bár ő maga még sohasem vadászott rájuk. Szerszámkészítő faj volt, a fegyvereik felértek a yautják fegyvereivel, és – ha hinni lehetett a történeteknek – a testük elképesztően „pyode amedh” volt. Puha Húsú-ak. Viszont halálos eszközeik voltak, és ezért valódi megmérettetést jelentettek a vadászok számára. De vajon mit kereshetnek itt kint? Hová tartanak? Dachande sajnálta, hogy kénytelen részt venni ezen a Vadászaton, hogy felelősséget kell vállalnia egy seregnyi izgága harcosjelöltért, akik alig várják, hogy megmutathassák a képességeiket.
Nem baj. Eljön majd az idő, amikor vadászni fog rájuk. A ’mberekre.
De most a hajót kellett irányítania, és a Vadászatot kellett előkészítenie.
Bekapcsolta a hajó mélyén berendezett fészekben kuporgó Kemény Húsú királynőt figyelő elektronikus szemeket.
Az előtte levő felületen megjelent a kép.
A királynő magas volt, kétszer nagyobb Dachandénál, és még a hajó lecsökkentett mesterséges gravitációjában is nehéz volt. Talán négyszer olyan súlyos lehetett, mint ő. Olyan fekete volt, akár a lámpák alatt tompán csillogó fészektisztító karok, és leginkább egy óriási „zabin” bogárra emlékeztetett, csakhogy ennek hosszú, ízeit farka is volt, meg a felsőtestéből is kiállt két rövid ráadás-kar. Agancsszerű, széles és hegyes taréjai magasan felfelé meredtek; tűhegyes fogakkal teli állkapcsában egy másik, kisebb rejtőzött, amit képes volt előredöfni a pofájából. Ha szabad lett volna, tekintélyes, gyors, erős és intelligens ellenfél válhatott volna belőle. De a királynő nem szabadulhatott ki. Testét dlex-hevederek tették mozgásképtelenné, olyan pántok, amiket még a legélesebb pengékkel sem lehetett átmetszeni, még a legforróbb tűznek, vagy a legerősebb savnak is ellenálltak. A megkötözött királynő csak arra volt képes, hogy lerakja tojásait és a hajó Vezére pontosan ezt várta tőle. A hatalmas tojócső alatt egy futószalag működött, hogy az értékes tojásokat elszállítsák egy csarnokba, ahonnan aztán a „Ne’dtesei” két oldalához piócákként tapadó tartályhajókban elhelyezett robotmászók belsejébe kerüljenek. A tartályhajókban a robotok – külön erre a célra tervezett gépezetek voltak – felkészítették magukat arra, hogy termékeny talajra szállítsák a tojásokat. Akár megannyi mechanikus anya, valamennyien olyan helyre rakják majd szállítmányukat, ahol azok megnyílhatnak, hogy kimásszon belőlük a Kemény Húsú rákszerű első testformája. Az a testforma, ami aztán később áldozatot talál magának, olyan zsákmányt, amibe belenyomhatja a második testformát. Ezek az embriók aztán majd kirágják magukat a tehetetlen gazdatestből, és herékké válnak. A legtöbb Kemény Húsú ezután már nem fejlődik tovább. Fenevadak lesznek, préda a harcosoknak, akiket a Vezér azért hozott magával, hogy megtanulják a Vadászat törvényeit. Az ostoba, de félelmetes Kemény Húsúak megtanítják majd az ifjoncoknak azt, ami minden vadász számára a legfontosabb: cselekedj megfelelően, vagy véged. A Vadászat közben nem lehetett hibázni.
Dachande a megbéklyózott királynőre, meg a húsos tojásaira nézett. Az otthonát jelentő bolygón, a trófeafalán féltucatnyi letisztított Kemény Húsú koponya díszelgett. Köztük volt annak a feje is, amelyiket a puszta kezével ölt meg, de volt ott egy királynő-koponya is – ezt egy iszonyú vadászat során szerezte, melynek során kilenc Beavatott harcos vesztette életét. Dachande ötven másik Kemény Húsút is megölt, de csak ezt az egy koponyát tartotta érdemesnek arra, hogy a falára tűzze. Ezek a lények veszedelmesek voltak, de a hozzá hasonló vadászok számára már nem jelentettek kihívást. Elhatározta, ha a következő vadászatok valamelyike során alkalma lesz szembenézni valamelyikkel, csak a lándzsáját, vagy a csuklótőreit fogja használni. Minden yautja képes „szétégetni” a Kemény Húsúakat; a Vezérnek hátrányos helyzetből kell hoznia magát. Az asszonyok gyakrabban mosolyognak a bátor harcosokra, mint a gyávákra; Dachande sohasem szenvedett az asszonyi figyelem hiányától, és nem akart éppen most megismerkedni a mellőzöttség érzésével. Az eltelt esztendők alatt, amióta Beavatott harcos lett belőle, hetvenhárom utódot nemzett, és úgy tervezte, a következő párzási időszak végére eléri a nyolcvanat. Egy yautjának mindent meg kellett tennie azért, hogy nemzetsége vonala ne törjön meg. Dachandénak is feltett szándéka volt, hogy egy légiónyi fiatalt hagy maga után, amikor elérkezik a számára végső Vadászat ideje.
Elvigyorodott. Bármelyik vadászat az utolsó lehet, hiszen ez az Ösvény rendje, de nem hitte, hogy neki éppen ez lesz az. Rutin dologra készült; már több tucatnyi ehhez hasonló küldetésen parancsnokolt, ezért akár bekötött szemmel, kicsorbult pengékkel, kikapcsolt lángvetővel, álmában is képes lett volna végigcsinálni. Könnyű menet, „gkei’moun”, egyszerű.
Kikapcsolta a királynőt bámuló szemeket. Elhatározta, átmegy a fiatal harcosokhoz, és megenyhíti a bennük növekvő feszültséget. Néhányukon már látszottak annak jelei, hogy valami olyan ostobaság elkövetésére készülnek, mint amilyen egy Beavatott harcos, vagy esetleg maga a Vezér párviadalra hívása. Dachande időnként úgy látta, hogy a fiatal harcosok nem sokkal eszesebbek, mint a Kemény Húsúak. Még emlékezett azokra a napokra, amikor a Beavatása előtt azt hitte magáról, hogy mindent tud, hogy ő a legbátrabb yautja, aki valaha született, és készen állt rá, hogy ezt a legkisebb provokációra megpróbálja bebizonyítani. Ó, a fiatalkor, amikor mindenki legyőzhetetlennek hiszi magát! Annak idején egyetlen hím sem akadt, aki nála büszkébb lett volna, aki többre tartotta volna magát, mint ő, aki hozzá hasonlóan azt hitte, hogy egy nap majd ő lesz az a tengely, amely körül az egész univerzum forogni fog. Akkor még azt hitte, hogy ő a sors kiválasztottja, aki más, mint a többi önjelölt hős, aki körülötte feszített, és készen állt rá, hogy bármikor sértésnek vegye a legcsekélyebb tiszteletlenséget is.
Eszébe jutott, hogy valamikor, régen, egy nála fiatalabb harcos olyan pillantást vetett rá, amit ő nem tartott helyénvalónak. A szerencsétlen tekintete egy másodperccel tovább időzött rajta, mint amennyit a galaxis jövendőbeli tengelye illendőnek ítélt. Eszébe jutott, hogy úgy felfújta magát, mint egy méregvarangy, és előrelépett, hogy karompárbajra hívja az ifjoncot – a beavatatlanok számára tilos volt az élet-halál viadal. Eszébe jutott, hogy amikor elindult a szánalmas kölyök felé, egy éppen arra járó asszony véletlenül a földre taszította őt. Mire feltápászkodott, a tiszteletlen már eltűnt, és az asszony – aki talán észre sem vette, mit tett – is tovább ment.
Dachande elvigyorodott; az agyarai szétfeszítették a száját. Hosszú idő eltelt azóta. A mostani ifjoncok akkoriban még csupán folyadékcsöppek voltak apáik hímvesszejében. De ezek is éppúgy meg fogják tanulni a leckét, ahogy ő. Rá fognak döbbenni, hogy nem ők az istenek által az univerzumnak adományozott ajándékok. Ő pedig látni fogja, amikor erre rájönnek. Vagy látni fogja a halálukat. Ez a két lehetőség volt csupán, és mindkettő az Ösvényhez tartozott.