2.
Dachande lassan végigment a félhomályos folyosón. A „kehrite”, a terem felé tartott, ahol a yautják a pengék használatát, és az egyszerű, fegyvertelen harc fogásait gyakorolgatták. A Vadászat tanítása közben sok Vezér csak a szkafanderek mechanikájának és a lángvetők használatának tulajdonított nagy jelentőséget, Dachande azonban nem tartozott közéjük. Tapasztalatból tudta, hogy a vadász időnként csak a saját bátorságára számíthat, semmi másra. Tudta, ha bármi mást tanítana, azzal kockára tenné a jövő harcosainak életét. Csak az nevezheti magát jó Vezérnek, akinek a tanítványai hosszú időn keresztül vadásznak.
A tanító munkáját a legjobban azon lehet lemérni, hogy milyen hosszú ideig élnek a tanítványai. Minél tovább maradnak életben az általa kiképzett harcosok, annál jobb a mester.
Ahogy közeledett a „kehrite” felé, Dachande mély lélegzetet vett. A levegő sűrű volt az erőszak pézsmaillatától; olajos, kesernyés szag volt ez, ami összecsapást sejtetett. Dachande nem sietett. Ő volt a legvénebb Beavatott, ezért megillették bizonyos előjogok. Egyetlen párbajt sem lehetett elkezdeni a Vezér nélkül.
A kanyargós folyosó összeszűkült. Dachande egy boltíves ajtó előtt állt. A falak előtt Kemény Húsúak páncéljai álltak. Dachande már hallotta a karmos lábak csattogását, és az izgatott várakozás mormogását. Átlépett a boltív alatt, és várta, hogy észrevegyék. Gyorsan körülnézett. Ott volt az a néhány tanítványa is, akiken már korábban látta, hogy még sok bajt fognak okozni. Mahnde, az alacsony; Ghardeh, a hosszúfürtű, és Tichinde, aki mindegyiknél hangosabban beszélt. Hármójuk közül Ghardeh jelenthette a legkisebb veszélyt; ő mindig csak követte a többieket. Ám a másik kettő…
Néhány pillanattal később valamennyi yautja a mester felé fordult. Összesen tizennégyen voltak, akik a tanoncok dísztelen dlex fejpántját viselték, plusz két Beavatott harcos, aki segített a Vezérnek a tanításban. Ők ketten, Skemte és Warkha egyébként a navigátor és a pilóta szerepét is betöltötték a hajón, amely egyébként teljesen automatikusan működött – akár egyetlen gyakorlott yautja is képes lett volna elboldogulni az irányításával, de azért nem ártott az óvatosság. Mindkét harcos Dachande jelölését viselte a homlokán; a harmadik szemnek látszó heg az első portyájuk során elejtett Kemény Húsú vérével beégetett seb maradványa volt. Mindketten lesték a mester útmutatásait; mindketten Vezérré akartak válni, de elég bölcsek voltak ahhoz, hogy megértsék, céljukat nem érhetik el, ha párbajra hívják Dachandét.
A fejek sorra lehajlottak a mester előtt. Dachande udvariasan bólintott, de egyetlen pillanatra sem vette le éles, sárga szemét a csoportról – különösen Tichindéről nem. Nem lepte meg, amit látott. Tichinde is lehajtotta a fejét, de közben Dachandéra meredt. Amikor észrevette, hogy a Vezér is nézi őt, megremegtette alsó agyarait, felemelte a fejét, és a szemeibe bámult. Ez az agresszió biztos jele volt. Arcátlan dolog volt ez, de egy türelmes Vezér megbocsáthatta. Mivel Tichinde nem mordult fel kihívóan, Dachandét nem érte sértés. Viszont jó alkalma nyílt rá, hogy lehetőséget adjon a felajzott ifjoncoknak a gyakorlásra.
– Tichinde! – Dachande dühösebbre fogta a hangját, mint amilyen valójában volt. Az erőszakos fiatalt körülvevő yautják széttárt agyarakkal oldalra léptek.
– Megmutathatod a tudásodat – folytatta Dachande. A hangja gúnyos volt. – Mégpedig egy „jehdin-jehdin” harcban… Mahndéval. Aki először összerogy, az a vesztes.
A fiatalok csalódottan mormogva hátrahúzódtak, és a „kehrite” falához álltak. Az ellenfelek egyetlen fegyvert sem használhattak, ezért valószínű volt, hogy a küzdelem végén mindketten életben maradnak. Az izgalom mégis a tetőfokára hágott. Néhány yautja felfedezte, hogy a Vezér és Tichinde milyen pillantásokat vált, és már mindannyian látták a tanonc tiszteletlen arcvonásait. Vajon mit fog csinálni vele a Vezér? Hogyan reagál majd? Talán már olyan gyenge, hogy inkább nem törődik egy kihívással? Igaz, elég burkolt volt a sértés, de akkor is…
Dachande addig várt, míg mindenki elhelyezkedett, majd kiadta a parancsot.
– Rajta!
A yautják felhördültek, és kántálni kezdtek. A két fiatal harcosjelölt körözni kezdett. Dachande feszülten figyelte, ahogy Mahnde felemelt karokkal előrelendül, hogy elsőként csapjon le.
Tichinde könnyedén védte a csapást, és az ellenfele torkára ütött.
Mahnde oldalra mozdult, de ahhoz nem volt elég gyors, hogy teljesen kitérjen a csapás elől. Ahogy megtántorodott és visszahúzódott, a termet megtöltötte a torokhangú kórus sziszegése. Mahnde esetlenül védekezett. Senki sem akadt, akinek tetszett volna, amit művelt.
Tichinde felrikoltott, és szétterpesztett karmokkal Mahndé-ra rontott.
A védekező Mahnde már elvesztette az egyensúlyát, és túl magasan blokkolta az ütést. Tichinde teljes erejéből lesújtott, és a párnázott padlóra küldte Mahndét. A győztes ifjonc hátravetette a fejét, és diadalmasan felüvöltött. A „kehrite” remegett a tanoncok izgatott ordítozásától. A mérkőzés véget ért.
Túl korán. A fiatalok vére még izzott; senki sem volt elégedett egy ilyen gyors befejezéssel.
Dachande új kihívó után kutatva végignézett a csalódottan, Mahnde szereplésével elégedetlenül rikoltozó társaságon. Talán Chulonte, talán ő ígéretes ellenfél lehetne…
A yautják meglepetése és felélénkült izgalma felerősítette az üvöltözést. Dachande tekintete visszavillant a párharc színterére, és… És döbbenten látta, hogy Tichinde belerúg a padlón fekvő, legyőzött ellenfele fejébe.
– „Ki’cte!” – süvöltötte túl Dachande a hangzavart. – Elég!
Tichinde újra rúgott. Mahnde oldalt gördült, és megpróbálta védeni az arcát, ugyanakkor előre kapott, hogy megfogja Tichinde lábát. A yautják őrjöngtek. Forrt a vérük; nyálka-cseppek röppentek a levegőbe, ahogy izgatottan megrázták a fejüket.
– Tichinde! – Dachande még nem sokszor látott ilyen engedetlenséget. A pástra lépett, és újra felüvöltött.
Tichinde a Vezér felé fordította az arcát. Vicsorgott. Kinyújtotta egyik kezét, és Dachande bal válla felé csapott.
Dachande ösztönösen kitért az ütés elől.
A karmos kéz célt tévesztve lehullott.
A bámuló yautják elhallgattak, már csak néhány csodálkozó csettintés és kiáltás hallatszott. Tichinde mozdulata egyértelmű volt. Dachande azóta nem látott ilyesmit, amióta megszerezte magának a vezéri címet. Nyílt kihívást kapott.
Dachande némán felsóhajtott. Milyen eszement ez az ifjonc! Vajon hogyan maradhatott életben ilyen sokáig?
* * *
A két nap perzselő forróságában szinte élettelennek tűnt a völgy talaját borító égett por. Ugyan miféle kornyadozó, elfajzott vegetáció létezhet egy ilyen helyen? Az ikercsillagok alig hasonlítottak egymáshoz; a szekunder nap árnyait alig lehetett látni a primer élénkebb, parázsló forróságában. A poros, barna sziklák magas falai – valamikor víz is lehetett itt, ami kivájta ezeket a kanyonokat – folyosókat alkottak a néhai mederben. Kényelmes utazásról itt szó sem lehetett, talán csak akkor, ha valaki a kövek között kúszva közlekedett. De épeszű ember nem vállalkozott volna ilyesmire, hiszen a sziklatömbök között rejtve az életnek több halált okozó formája létezett. A fullánkos legyeken és a mérges kígyókon kívül élt itt egy különösképpen veszélyes skorpiófaj – a dögök a Ryushi tizenkilenc órás napjának minden percében a kövek között megépített fészkeikben lapultak. Ezen a vidéken a forróság még naplemente után is csak ritkán csökkent testhőmérséklet alá, és még a sötétedés beállta után néha feltámadó, hűsnek és felüdülést okozónak tűnő szellők is sivatagi meleget árasztottak magukból. A levegő mindig csontszáraz volt, a ritkán kerekedő szelek élesek és kellemetlenek, akár egy forró korbács csapásai. Mindezek ellenére lehet, hogy valaki éppen ilyennek képzelte el az Édent…
„De nem én.”
Machiko Noguchi végighúzta kecses kezét rövid fekete haján, és megnyomta a műszer gombját. A hordozható távolbalátó végigpásztázta a kietlen pusztaságot, és ugyanazt mutatta, mint korábban. A Ryushin majdnem mindenhol ilyen volt a táj. A néhány mesterséges fúrt kúton, és persze a telepen kívül az egész bolygó olyan volt, amilyennek egy sivatagi bányakutató a poklot képzelheti: sziklák, por és forróság, egyetlen értékes fém telér nélkül.
Noguchi felsóhajtott, és megnyomott néhány gombot. Ahogy a kis monitor elfeketedett, hátradőlt testformájú székében, és lehunyta a szemeit. Mély lélegzetet vett, és keresztülpréselt összeszorított fogain egy nyögést. Amikor felkínálkozott a lehetőség, nem habozott. Csak huszonkilenc éves volt, és máris felügyelői státuszt kínáltak neki a Chigusa Corporation-nél. Sikeres vállalkozás a Béta Cygni rendszer távolabbi végén, nyugodt munka.
– Csábító ajánlat – mondta akkor.
Persze. Még csak hat hónapja érkezett a Ryushira, Prosperity Wellshez, és gyakorlatilag el sem kezdődött a megbízatása, de máris úgy utálta ezt a sziklabolygót, hogy hányni tudott volna, amikor végignézett rajta. Ez kell a karrieredhez, mondogatta magának.
„Hát, legalább légkondicionálás van…”
Noguchi a feje fölé nyújtotta a karjait, és megfeszítette a hátát. Már nem volt sok hátra az ebédszünetéből, ideje volt visszamenni az irodájába. Általában Hirokival ebédelt, de neki most találkozója volt pár farmerrel, ezért Noguchi úgy döntött, visszamegy a lakására, és átnézi a cégnek készített egyik statisztikai jelentést. Hirokinak már csak pár hete volt hátra a megbízatásából, de Noguchi azt akarta, hogy addig is ő tartsa kézben a gyeplőt. Különben is, csak a saját szobájában tudott ellazulni; eszébe sem juthatott, hogy máshol kimutassa valódi érzéseit. Túl nagy volt a tét, ezért mindig és mindenhol profinak kellett látszania.
Kifelé menet belepillantott az ajtaja melletti holotükörbe, és bólintott – egy hűvös, kemény, rideg nőt látott. A tipikus japán ízlés szerint talán még csinosnak is lehetett volna nevezni, persze őt ez érdekelte a legkevésbé. Viszont annál fontosabb volt a számára, hogy olyan… Olyan… Olyan „tekintélyesnek” látszott. A farmerek a jelek szerint nem kedvelték túlságosan, de „tisztelni”, azt fogják. Igen, biztos, hogy elismerik majd a tekintélyét, és ez éppen elég lesz.
* * *
Dachande érezte, hogy felforr a dühe, de szinte bűnbánóan megszabadította magát az érzéstől. Egy fél nemzedéknyi idővel korábban egy ilyen nyílt sértés azonnal a fiatal hím halálát vonta volna maga után. Egy yautja, aki párbajra meri hívni őt? Biztos „thei-de”. És ráadásul közben vigyorog.
Ám most Vezér volt. Nem valami szelíd vezér, de igazságos. Tudta, lennének olyanok, akik azonnal ölnének, ha ilyen támadás érné őket – de neki most tanítania kellett. Ha egy párbajról előre tudod, hogy meg fogod nyerni, akkor nincs értelme, hogy megvívd. Persze nem térhetsz ki előle, de az egész nem jelent többet gyakorlásnál.
Ez a gondolatsor egyetlen pillanattöredék alatt cikázott keresztül az agyán.
Tichinde újra feléje csapott.
Dachande ismét kitért. Látta az ifjonc képén megjelenő meglepődést. Talán – igaz, már túl későn – megértette, hogy hibát követett el. Nagyon nagy hibát.
A fiatal yautják néma döbbenete eltűnt, és újra vad vérvággyal üvöltöttek. Vért akartak látni, és az sem érdekelte őket, hogy kiét.
Dachande nem tűnődött tovább. Megragadta Tichinde kezeit, és a magasba emelte.
Tichinde az arcába rikoltott; az éles hang összekeveredett a nézők kiáltásaival.
Dachande folytatta a megkezdett mozdulatsort.
A Vezér előrelendítette a fejét. A két koponya tompa csattanással ért egymáshoz. A közönség éles csettintő és sziszegő hangokat hallatott.
Tichinde kiszabadította a kezeit, hátratántorodott. A karjait még mindig magasra tartotta, de már kábult volt.
Körözni kezdtek.
Tichinde dlex-pántja alatt megjelent egy apró, fakó vér-csepp, és lassan legördült az arcán. Anélkül, hogy levette volna a tekintetét Dachandéról, felnyúlt, megérintette a vércsíkot, és az ujjai között összedörzsölte a cseppet. Látszott rajta, nem élvezi túlságosan az érzést.
Rossz jel.
Tichinde szélesre tárta a karjait, és felüvöltött. A hang dühödt volt, de így is fel lehetett ismerni benne a „Nan-deThan-gaun”-t, az Éjfél Csókja ordítást.
Tichinde ezzel nyíltan bevallotta szándékait: arra készült, ha tudja, megöli a Vezért.
Mindennek van határa. Dachande egymásba fűzte az ujjait, és felugrott. A vakmerő yautja mellett ért földet. Két öklével keményen lecsapott a még mindig rikoltozó Tichinde hátára. Tichinde a padlóra roskadt. Alsó állkapcsa a pást szőnyegéhez csattant.
Ahogy Tichinde lassan talpra állt, Dachande gyorsan hátraugrott. Mivel tudta, hogy minden mozdulatát élénk tekintetek figyelik, a Vezér a lehető legkecsesebben és legmesteribben mozgott. A mozdulatsor majdnem tökéletes volt, és a bámészok felfedezhették benne a begyakorlottságot. Dachandénak éppen ez volt a szándéka.
A fiatal harcosjelölt alsó állkapcsáról vér csorgott. Ahogy Dachande felé fordult, megszólalt a tanoncoknak a Vezér győzelmét dicsőítő kórusa. Talán a nézők kiáltozása adott új erőt a vérző, fiatal hímnek az újabb támadáshoz. Elfojtott sziszegést hallatott, és előrenyújtott öklökkel Dachandéra rontott.
A küzdőszelleme becsületére vált volna, az eszességével azonban nem dicsekedhetett, és a tudásával sem nagyon. De legalább nem volt gyáva.
Egyszerűen szerencsétlen volt. Mielőtt Tichinde elérte volna, Dachande letérdelt, egyik kezével megragadta a tanonc megfeszített felsőtestét, a másikkal pedig az egyik lábát. Elfojtott egy nyögést, és úgy hajtotta végre a mozdulatot, mintha a legcsekélyebb erőfeszítésébe sem kerülne.
Dachande úgy emelte a feje fölé Tichindét, mintha az nem lenne nehezebb egy csecsszopónál.
Az üvöltöző yautja megpróbált szabadulni a szorításból, megpróbált visszajutni a padlóra, de hiába vonaglott. Dachande magasra tartotta, győzedelmesen felmordult, és a terem másik végébe hajította Tichindét.
A bömbölő fiatalok üvöltőkórusa elnémult. Tichinde teste a falhoz csapódott. Az ifjoncok Dachande győzelméről kántáltak a „nain-desintje-de”, a tiszta győzelem metsző hangjait ismételgették.
Dachande nem kántált, de nem is volt rá szüksége. Tichinde mozdulatlan teste beszélt helyette.
Egy rövid ideig senki sem mozdult.
Tichinde végül tántorogva felállt, és lassú léptekkel, lehajtott fejjel a Vezér elé ment. A viadal eredménye egyértelmű volt, minden további támadás becstelenségnek, sőt, ostobaságnak számított volna. Tichinde megállt a Vezér előtt, és anélkül, hogy a fejét felemelte volna, felnézett rá. Várta a győztes döntését. Egy ilyen küzdelem, egy ilyen kihívás után a halál sem lett volna túl nagy büntetés a számára.
Dachande úgy tett, mintha eltűnődne azon, hogy mit tegyen. A kántálás elhalkult, majd elhallgatott, az ifjak lélegzetüket visszafojtva, mozdulatlanul figyeltek. Dachande számára a kérdés eleve eldöntött volt: egy jó Vezérnek nincs szüksége arra, hogy megölje a tanítványát. Egy jó Vezérnek nem ezzel kell bizonyítania. Tichinde majd úgyis éppen elégszer el fogja beszélni a vereségét. Megvárta, míg minden tekintet rászegeződött. Már a habozás pillanatai is elég nagy büntetést jelentettek a legyőzött számára.
Dachande néhány lélegzetvételnyi idő múlva oldalra döntötte a fejét, és megszólalt.
– „Payas leitjin-de.” – Várt. – „Hma’mi-de.”
Tichinde még lejjebb hajtotta a fejét, és látható megkönnyebbüléssel hátrébb húzódott. Néhány fiatal előrelépett. Megérintették Tichinde fürtjeit jelezve, hogy elfogadják a Vezér döntését. Dachande lehajtotta a fejét, jelezve, hogy elfogadja a tanítványa megadását, és egyben tiszteletet ad a bátorságának. „Ne feledkezz meg az istenek szabályairól.” Tichinde megőrizhette a nevét és az életét, de a rituális figyelmeztetés felért egy arculütéssel. Mégsem maradt szégyenben, hiszen legyőzője olyan vadász volt, aki csupán karmokkal és pengékkel felfegyverezve kiállt egy Kemény Húsúval.
Dachande már-már engedélyezett magának egy vigyort, de nem akarta csökkenteni megjegyzése hatását. Felemelte a kezeit, és intett a tanoncoknak, álljanak sorba a kiképzéshez. Tichinde most már tudta, hogy ki a Vezér, és sohasem fogja elfelejteni. Ha pedig akad egy másik yautja, aki nem akar engedelmeskedni… A történtek után ez nem látszott valószínűnek. De ha mégis bekövetkezne a dolog, akkor már nem csak egy „dachande” lesz a hajón. Egy vezérnek meg kell őriznie a tekintélyét.