Írástudó az útszélen
Amikor a janghszieni Hszü Jen a Szujan-hegyekben mendegélt, találkozott egy tizenhét vagy tizennyolc éves írástudóval, aki az út szélén feküdt, és panaszkodott, hogy fáj a lába. Arra kérte Hszü Jent, vigye el őt a libakalitkájában. Hszü Jen azt hitte, tréfa az egész, ám az írástudó már be is mászott a kalitkába, pedig a kalitka nem lett tágasabb, és az írástudó sem lett kisebb. Nyugodtan letelepedett a két liba közé, és a libák mit sem törődtek vele. Hszü Jen fölemelte a kalitkát, és elindult vele: semmivel sem érezte nehezebbnek.
Egy idő múlva megállt, hogy megpihenjen egy fa alatt. Ekkor az írástudó előjött a kalitkából, és megkérdezte Hszüt, akarja-e, hogy megvendégelje. Hszü beleegyezett, mire az írástudó száján át kiköpött egy réztálcát, minden elképzelhető finomsággal megrakva. Mind rézből voltak az edények, s az ételek íze és illata egészen különleges volt. Néhány csésze bor után az írástudó így szólt Hszühöz:
– Van velem egy asszony is.
– Rendben van – felelte Hszü.
Erre az írástudó kiköpött a száján egy tizenöt vagy tizenhat éves leányt, aki pompás ruhát viselt, és csodálatosan szép volt. A lány leült, és velük lakmározott. Az írástudó csakhamar lerészegedett, és hanyatt vetette magát. Ekkor a leány így szólt Hszühöz:
– Habár a felesége volnék ennek az írástudónak, valójában gyűlölöm. Titokban magammal hoztam egy másik férfit, és most, hogy a férjem alszik, gyorsan előhívom. Kérlek, ne szólj semmit.
– Nem bánom – válaszolta Hszü.
S az asszonyka kiköpött a száján egy férfit, aki huszonhárom vagy huszonnégy éves lehetett, okos volt és szeretetre méltó, s Hszüvel barátságos beszélgetésbe elegyedett. Ám az írástudó egyszerre csak ébredezni kezdett, mire az asszonyka egy selyem ellenzőt köpött ki a száján, s eléje állította, majd odafeküdt hozzá.
A férfi most így szólt Hszühöz:
– Ez az asszonyka szerelmes belém, de én nem szeretem. Titokban most is magammal hoztam egy másik leányt, és most látni kívánom. De kérlek, ne árulj el.
– Jól van – felelte Hszü.
Ekkor a férfi kiköpött a száján egy asszonyt, aki talán húszéves lehetett. Együtt lakmároztak, tréfás beszéddel szórakoztak, mígnem meghallották, hogy az írástudó mozgolódik.
– Azok ketten felébredtek – mondta a férfi.
Azzal visszatette asszonyát a szájába.
A leány, aki az írástudóval feküdt le, most előjött és így szólt Hszühöz:
– Az írástudó szedelőzködik.
Azzal lenyelte a barátját, s egymaga ült le Hszüvel szemközt.
Kisvártatva előlépett az írástudó, és azt mondta Hszünek:
– Sajnálom, hogy ilyen sokáig aludtam, s kénytelen voltál magadban üldögélni. Most azonban későre jár, s én elbúcsúzom tőled.
Azzal a leányt is, meg az edényeket is visszatette a szájába, ám a nagy réztálcát, mely két lábnyi széles lehetett, emlékül Hszünek ajándékozta. Búcsúzáskor ezt mondta még:
– Semmi értékeset nem adhatok, de ezt őrizd meg emlékül.
A Taj-jüan időszakban Hszü Jen a Császári Könyvtár tanácsosa volt. A tálcát megmutatta Csang Szan miniszternek, aki megvizsgálta a feliratot, és megállapította, hogy a tálca a Jung-ping időszak harmadik évében készült.