A moszkvai Kremlben

A főtitkár lassan végighordozta tekintetét az elegáns szobában összegyűlt Politikai Bizottságon. Sok közülük az ő teremtménye volt, akiket alacsonyabb pozícióból emelt föl és léptetett elő, hogy szolgálják az érdekeit. De ha valamire megtanították a hatalomban eltöltött évek, akkor arra, hogy a pártban a hűség nem választható külön az érdekektől. Megvan, amíg jól mennek a dolgok, de rögtön elvész, ha rosszra fordulnak.

Márpedig most kezdenek rosszra fordulni.

Elsötétülő tekintete odaért a hadügyminiszterhez, aki mozdulatlanul gubbasztott a széken. Sötétbarna szeme körül mély árnyékok, a válla megroskadt. A főtitkár összecsikordította a fogait. A barom! A hülye barom!

Halkan megkocogtatta az asztalt. A beszéd moraja azonnal elhallgatott.

– Elvtársak, súlyos válsággal nézünk szembe, ami hatással lehet hazánk biztonságára.

Az asztal körül bólogattak. Mindenki kapott tájékoztatást az Egyesült Államok és a Szovjetunió között éleződő feszültségről. Valamennyiüket megrendítette az események gyorsasága. Legtöbben nem is tudták az okát. A főtitkár folytatta.

– Közülünk sokan azt hitték, hogy az amerikaiak indokolatlanul támadták meg felderítő repülőgépünket és tengeralattjárónkat, mire mi természetesen kényszerítve éreztük magunkat, hogy Válaszoljunk az agresszióra – méghozzá megsemmisítő erővel. Következésképpen tömeges válaszcsapást készítettünk elő a gyilkos amerikai hadihajók ellen.

Mormogó helyeslés hullámzott az asztal körül. Noha a Honvédelmi Bizottság anélkül döntött, hogy tanácskozott volna a teljes Politikai Bizottsággal, minden jelenlevő belátta, hogy helyén való dolog ugyanakkora csapással felelni az amerikaiaknak. Ha nem ezt tennék, csak bátorítanák az imperialista agressziót.

A főtitkár fölemelt kézzel lecsendesítette őket, és szomorúan megrázta a fejét.

– Elvtársak, mély sajnálattal kell közölnöm, hogy minket félreinformált, de azt is mondhatnám, hogy „félrevezetett” egyik legmegbízhatóbb kollégánk. – Ránézett a hadügyminiszterre.

Vagy talán rosszul értelmeztem a tényeket, Andrej Ivanovics?

Hüledező csönd lett a szobában. Csak a külügyminiszter nem csodálkozott, mert őt egy órája már felvilágosította a főtitkár.

A hadügyminiszter, aki szálas termete, makulátlan egyenruhája és több sor kitüntetése ellenére is furcsán töpörödöttnek látszott, felsóhajtott, és kifeszítette a vállát. – Nem, főtitkár elvtárs! Közelebb húzott magához egy kézzel írott papírlapot, és halk fahangon olvasni kezdett. – Elvtársak, ez év január tizenegyedikén önhatalmúlag parancsot adtam a Konsztantyin Dribinov tengeralattjárónak, hogy támadjon meg egy csoport amerikai hadihajót. Egyoldalúan hoztam meg ezt a döntést, anélkül, hogy a testület bármelyik tagjával konzultáltam volna.

Egy pillanatra fölemelte a tekintetét, és lángoló gyűlölettel nézett az asztal végére, ahol a KGB igazgatója ült. A főtitkár megértette. Amikor gyanújával nekitámadt a KGB főnökének, az összeomlott, és csipetnyi lelkiismeret-furdalás nélkül föladta összeesküvő társát, mivel nem érdekelte más, mint hogy – hacsak átmenetileg is – megőrizhesse saját pozícióját.

– Folytassa, miniszter elvtárs! Folytassa vallomását – nógatta a főtitkár, attól tartva, hogy további megválaszolatlan kérdések merülhetnek fel a Politikai Bizottság tagjaiban.

A hadügyminiszter lesütötte a szemét az előtte heverő papírra. – Ezt az egyoldalú döntésemet válaszként hoztam phenjani szövetségeseink sürgős kérésére, akiknek a mi segítségünkre volt szükségük, hogy megállíthassák az amerikai partraszállási kísérletet, amely nyugati partvidékük ellen irányult volna. Ők maguk nem voltak képesek megakadályozni ezt a támadást….

– Egy olyan támadást, amelyről később kiderült, hogy csak elterelő hadművelet volt! – vágott a szavába a külügyminiszter, aki nem tudta tovább fékezni a haragját és megvetését.

– Igen, így igaz. – A hadügyminiszter hangja tompa suttogássá halkult. Egy pillanatra elnémult, azután fölnézett az írásból. Eddig olvasta, de most fejből folytatta. Á főtitkár szúrósan figyelte, készen rá, hogy félbeszakítsa, ha másképp értelmezné a tényeket, mint amiben megegyeztek. – Az észak-koreai támadás lendülete megtört, és anyagi segítségünk többé nem látszott elegendőnek, hogy biztosítsa győzelmüket. Úgy gondoltam, hogy egy korlátozott méretű, titkos beavatkozással a szovjet erők javíthatnak a helyzeten.

– A maga úgynevezett „titkos” segítségét, elvtársam, már széles körben taglalja a nyugati tömegtájékoztatás – horkantott a külügyminiszter. – Ejnye – vonta fel a szemöldökét -, mintha láttam volna is a maga Markov kapitányát, amikor interjút adott az egyik amerikai televíziós hálózatnak. – A többiek kínosan kuncogtak.

A hadügyminiszter elvörösödött a gúnyolódásra.

– Pedig parancsot kapott, hogy ne fedje föl a személyazonosságát!

– Hát akkor megszegte a parancsot. Maga pedig odasodort bennünket a szükségtelen és megnyerhetetlen háború szélére, a Nyugat ellen – mondta szenvtelen tárgyilagossággal a külügyminiszter.

– Ez is igaz, elvtársam! – A hadügyminiszter lehajtotta a fejét, hogy elrejtse a nyilvános megaláztatás fölötti haragját, azután lassan, megfontoltan fölolvasta előre elkészített nyilatkozatának utolsó bekezdését. – Egyoldalú cselekedeteim miatt szovjet állampolgárok vesztették életüket, hazánk pedig veszedelmes konfliktusba került az imperialista hatalmakkal. Éppen ezért ezennel lemondok hadügyminiszteri tisztségemről, a Központi Bizottságban betöltött helyemről és szeretett pártunk tagságáról. Továbbá kérem, engedjék meg, hogy azonnali hatállyal nyugdíjba vonuljak.

A főtitkár lassan végigjártatta tekintetét a jelenlevőkön. Azok légytől egyig a fejüket rázták. A hadügyminiszter túlságosan nagy hibát követett el. Emberek haltak meg, csorbult a Szovjetunió tekintélye. Nem engedhették meg neki, hogy kényelmesen feltűnjön. Egy nyilvános tárgyalás még tovább rombolná az állam tekintélyét, de mire való a „rossz egészségi állapot?”

A főtitkár örült, mert olyan választ kapott, amilyet akart. Megköszörülte a torkát, és hangosan csak annyit mondott:

– Rendben, elvtársam, választ kapott mindenre. Távozhat. Sok a dolgunk.

A hadügyminiszter lehorgasztotta a fejét, mereven fölállt és kiment. A főtitkár utánanézett, majd szembefordult kollégáival.

– Nos, elvtársak, azzal a nehéz feladattal kell megbirkóznunk, hogy miként vágjuk ki magunkat ebből a csávából, anélkül, hogy globális összetűzést kezdeményeznénk. Egyes akcióinknak láthatóaknak kell lenniük, más akcióinknak kevésbé láthatóaknak. Rábökött a KGB igazgatójára. – Mik a legújabb háborús hírek, igazgató elvtárs? Hogy állnak hős ferde szemű szövetségeseink? – Minden szavából csöpögött a Politikai Bizottságnak címzett látványos megvetés az észak-koreaiak iránt.

– Katasztrofálisan, főtitkár elvtárs! – Az igazgató a fejét csóválta. – Az imperialista ellentámadás megdöbbentően sikeres. Legutóbbi műholdfelvételeink azt mutatják, hogy menetoszlopaik megközelítették a tengert. Az amerikaiak és dél-koreai bábjaik egy-két napon belül bekerítik a megmaradt észak-koreai alakulatok nagy részét.

– Meg tudják őket állítani?

– Nem – mondta határozottan az igazgató. – Az északi hadsereg egyre inkább képtelen bármilyen összehangolt támadó, vagy védekező hadműveletre. Harckocsijaiknak nincs üzemanyaga, tüzérségüknek nincs lőszere, embereiknek nincs ennivalója. Megverték őket.

A főtitkár látta az asztalnál ülő emberek arcán a haragot és a borzadályt. Korábban a hadügyminiszter tartotta a beszámolókat a koreai háborús helyzetről, és sokkal kedvezőbb képet festett róla. Természetesen.

A KGB főnökének borús összefoglalását követő csöndben a főtitkár észrevette, hogy telexszel a kezében a külügyminiszter egyik embere oldalog be a szobába. Újabb jó hír, semmi kétség. Nem számít, itt az ideje, hogy megmutassa kollégáinak, miként tudják a hasznukra fordítani a legújabb eseményeket.

– Úgy hiszem, világos, elvtársak, hogy rá kell beszélnünk Kim Dzsong Ilt, mentse ki délről azt, ami erőiből megmaradt. A túlélőket újra lehet csoportosítani a Fegyvermentes Övezet mögött. Természetesen újra szükségük lesz fegyverzetre és fölszerelésre. És mindezeket a szükségleteket mi fogjuk kielégíteni. – Látta az arcokon a meglepetést. Elmosolyodott. – Gondolkozzanak, elvtársak! Minden darab, amelyet a fiatalabb Kim tőlünk kap, tovább növeli adósságát és a mi erőnket. Az ajtaján dörömbölő amerikaiakkal és bábjaikkal szemben nincs más választása, mint hogy elfogadja minden követelésünket. Gyakorlatilag mi fogunk uralkodni Észak-Koreán. És ha egyszer ezt elérjük, már könnyen elintézhetünk egy fegyverszünetet. Nem tudtuk elfoglalni Dél-Koreát, de egy fél szelet kenyér is több, mint a semmi.

– Bocsásson meg, főtitkár elvtárs, de lehet, hogy ez sem lesz olyan könnyű, mint képzeli – nyújtotta oda a telexet a külügyminiszter. – Most kaptam ezt a közleményt Pekingből. A Kínai Népköztársaság épp most jelentette be, hogy támogatja az azonnali fegyverszünetet a Koreai-félszigeten. – Félretette az első telexet, egy másikat vett elő. – Ez az üzenet egyenesen nekünk jött. Ebben a kínaiak közlik, hogy elleneznek minden további utánpótlást vagy fegyverszállítást olyan országokból, amelyek nem tartoznak a hadviselő felek közé. Továbbá azt mondják, hogy ilyen beavatkozás esetén megfelelő intézkedéseket foganatosítanának, ami a fegyveres erő alkalmazását sem zárná ki. – Összehajtotta a telexet, és odatolta a főtitkár elé.

– Csak blöffölnek! – A KGB-igázgató rákvörös volt. Mindig is utálta a kínaiakat. – Annyi katonai erejük sincs, hogy egy kisgyereket megijesszenek.

– Talán ők maguk nem is akarnak ilyet, Viktor Mihajlovics. De mi van, ha az amerikaiak csatlakoznak hozzájuk? Üzenetükben arra is kitérnek, hogy fölajánlottak egy légi hadosztályt békefenntartó erőnek, amennyiben a fegyverszünet létrejön. És az amerikaiaktól kértek repülőgépeket ezeknek a csapatoknak a szállítására!

Nagy csönd lett a külügyminiszter szavaira. Ezek a hírek rosszabbak voltak, mint amit a Politikai Bizottság el tudott képzelni.

Végül a főtitkár szólalt meg elfehéredett szájjal. Hosszú távú tervek omlottak össze a szeme láttára.

– A kínaiak üzenete könnyen megfejthető. Nagyon közel álltnak ahhoz, hogy szövetségre lépjenek az amerikaiakkal.

Ez elképzelhetetlen! Legalábbis az volt még néhány hónapja is. De honnan sejthette volna, hogy egy észak-koreai megalomániás őrült hazardírozása képes lesz szétrombolni sok év kemény diplomáciai munkáját, óvatos manőverezését? Amikor megszerezte a főtitkári hatalmat, elhatározta, hogy feltámasztja a szovjet hegemóniát a Távol-Keleten, visszaállítja Kínát a Moszkva körüli pályára, a Kreml akaratához hajlítja a növekvő ázsiai gazdasági hatalmakat. Most mindez kudarcba fulladt.

Felrázta magát. Elég csatát küzdött már végig, hogy tudja, mikor veszített.

– Elvtársak ez a legutóbbi kínai árulás mindent megváltoztat. Az új felállás világos. Saját követendő utunk úgyszintén. Most pedig olyan gyorsan kell cselekednünk, ahogyan csak tudunk.

Gyorsan körvonalazta, mire gondol. Nem sokat vitatkoztak. Nem volt más, reális választás.

 

Vörös Főnix
titlepage.xhtml
jacket.xhtml
index_split_000.xhtml
index_split_001.xhtml
index_split_002.xhtml
index_split_003.xhtml
index_split_004.xhtml
index_split_005.xhtml
index_split_006.xhtml
index_split_007.xhtml
index_split_008.xhtml
index_split_009.xhtml
index_split_010.xhtml
index_split_011.xhtml
index_split_012.xhtml
index_split_013.xhtml
index_split_014.xhtml
index_split_015.xhtml
index_split_016.xhtml
index_split_017.xhtml
index_split_018.xhtml
index_split_019.xhtml
index_split_020.xhtml
index_split_021.xhtml
index_split_022.xhtml
index_split_023.xhtml
index_split_024.xhtml
index_split_025.xhtml
index_split_026.xhtml
index_split_027.xhtml
index_split_028.xhtml
index_split_029.xhtml
index_split_030.xhtml
index_split_031.xhtml
index_split_032.xhtml
index_split_033.xhtml
index_split_034.xhtml
index_split_035.xhtml
index_split_036.xhtml
index_split_037.xhtml
index_split_038.xhtml
index_split_039.xhtml
index_split_040.xhtml
index_split_041.xhtml
index_split_042.xhtml
index_split_043.xhtml
index_split_044.xhtml
index_split_045.xhtml
index_split_046.xhtml
index_split_047.xhtml
index_split_048.xhtml
index_split_049.xhtml
index_split_050.xhtml
index_split_051.xhtml
index_split_052.xhtml
index_split_053.xhtml
index_split_054.xhtml
index_split_055.xhtml
index_split_056.xhtml
index_split_057.xhtml
index_split_058.xhtml
index_split_059.xhtml
index_split_060.xhtml
index_split_061.xhtml
index_split_062.xhtml
index_split_063.xhtml
index_split_064.xhtml
index_split_065.xhtml
index_split_066.xhtml
index_split_067.xhtml
index_split_068.xhtml
index_split_069.xhtml
index_split_070.xhtml
index_split_071.xhtml
index_split_072.xhtml
index_split_073.xhtml
index_split_074.xhtml
index_split_075.xhtml
index_split_076.xhtml
index_split_077.xhtml
index_split_078.xhtml
index_split_079.xhtml
index_split_080.xhtml
index_split_081.xhtml
index_split_082.xhtml
index_split_083.xhtml
index_split_084.xhtml
index_split_085.xhtml
index_split_086.xhtml
index_split_087.xhtml
index_split_088.xhtml
index_split_089.xhtml
index_split_090.xhtml
index_split_091.xhtml
index_split_092.xhtml
index_split_093.xhtml
index_split_094.xhtml
index_split_095.xhtml
index_split_096.xhtml
index_split_097.xhtml
index_split_098.xhtml
index_split_099.xhtml
index_split_100.xhtml
index_split_101.xhtml
index_split_102.xhtml
index_split_103.xhtml
index_split_104.xhtml
index_split_105.xhtml
index_split_106.xhtml
index_split_107.xhtml
index_split_108.xhtml
index_split_109.xhtml
index_split_110.xhtml
index_split_111.xhtml
index_split_112.xhtml
index_split_113.xhtml
index_split_114.xhtml
index_split_115.xhtml
index_split_116.xhtml
index_split_117.xhtml
index_split_118.xhtml
index_split_119.xhtml
index_split_120.xhtml
index_split_121.xhtml
index_split_122.xhtml
index_split_123.xhtml
index_split_124.xhtml
index_split_125.xhtml
index_split_126.xhtml
index_split_127.xhtml
index_split_128.xhtml
index_split_129.xhtml
index_split_130.xhtml
index_split_131.xhtml
index_split_132.xhtml
index_split_133.xhtml
index_split_134.xhtml
index_split_135.xhtml
index_split_136.xhtml
index_split_137.xhtml
index_split_138.xhtml
index_split_139.xhtml